Piulite cu auto-lock - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Piulite cu auto-lock, unde gasesc piulitele din capul amortizoarelor biltein B14?
Rius
mesaj Feb 9 2011, 01:28 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



O strangi pe cea existenta deja.

filetul axului iese prin piulita aprox. 10 mm. slabesti piulita sa se mai tina filetul in grosimea piulitei, asta ar insemna sa se ridice de pe flansa cu aprox 5-6 mm.
Bagi pe sub piulita pasta blocatoare si apoi strangi la loc.
Atentie cand despaci piulita sa nu stai rezemat de marginea masinii, pentru ca daca te sprijini de ea suspensia se va lasa cu 5-10mm, iar dupa sabire cand te ridici se duce axul amortizorului in jos, ceea ce poate distruge filetul


Nu e greu, dar nu trebuie sa te grabesti, si nici sa te sprijini de masina.

Nu stiu cum e la mazda dar, la japoneze in general, iti mai trebuie si un imbus de 6 cu care sa ti contra un capul amortizorului sa nu se roteasca odata cu incercarea ta de a slabi piulita


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 01:28 PM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



De schimbat clar o sa le schimb la service, doar sa gasesc de unde sa iau un set.
Insa acum sa le string pe astea e ok sa le string cu masina pe roti? Ca piriie nasol cind trag de volan, mi-e sa nu belesc garniturile rulmentilor.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Feb 9 2011, 01:32 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Eu cred ca nu se poate intampla nimic rau, dar e posibil sa nu reusesti, pentru ca ar trebui sa tii contra cu un torx sau imbus, altfel se poate invarti in gol tija amortizorului.
In locasul respectiv, cel putin la mine, am acces decat cu cheie tubulara. Si e mai greu tubulara + contra (torx, imbus). Eventual cu o tubulara tiganeasca (de tip tzeava).
Esti sigur ca zgomotele sunt de acolo sau pot fi si de la arcuri sau alte elemente (capete de bara, bielete antiruliu etc.)?


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Feb 9 2011, 01:34 PM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Daca ai asa ceva ti contra cu imbus de 6 pe ax si strangi normal cu o inelara cu cot
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  09022011715.jpg ( 640.37k ) Numarul de Transferari: 15
 


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 01:52 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Nicky @ Feb 9 2011, 12:32 PM) *
Esti sigur ca zgomotele sunt de acolo sau pot fi si de la arcuri sau alte elemente (capete de bara, bielete antiruliu etc.)?


Problemele sint 100% de acolo. Tinind mina pe capul amortizorului altcineva invirtea volanul, si simteam vibratia in mina si piulita se misca putin dar sesizabil dupa care revenea. Pocnetele sint destul de stridente si deranjante (in clip se aud si mai tare pentru ca microfonul e relativ aproape de bord).



--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Feb 9 2011, 01:55 PM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Mie mi se par mai mult a fi rulmentii axiali


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 02:18 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Aia care ar mai fi? Cei de pe amortizor/flansa?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Feb 9 2011, 02:21 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Flansa in sine.
Mecanicii ii zic flansa de obicei si e cea care prinde capul amortizorului de oala (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 02:54 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai ai asa: arc, o chestie din plastic/ebonita care nu stiu cum se cheama, rulment, garnitura rulment, flansa (care are cele 3 pozitii ale amortizorului, in unele cazuri 4). "Oala" stiam ca e oala aia din caroserie unde vine amortizorul cu tot ce are pe el.

Deci care sint "rulmetii axiali"? E un singur rulment acolo, despre ala e vorba? Ca tocmai i-am schimbat in vara...


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Feb 9 2011, 03:11 PM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



De ce i-ai schimbat in vara? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Este un singur rulment pe ansamblu arc amortizor, ce permite amortizorului sa se roteasca in flansa fixa pe arc
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  rulment_axial.JPG ( 28.73k ) Numarul de Transferari: 24
 


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 03:42 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Rius @ Feb 9 2011, 02:11 PM) *
De ce i-ai schimbat in vara? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Este un singur rulment pe ansamblu arc amortizor, ce permite amortizorului sa se roteasca in flansa fixa pe arc


Pentru ca am spart garnitura aia dupa ce am dat intr-o sina de tren undeva intre bacau si adjud (bordura de 10cm la 60Kmph).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 08:52 PM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ok, i-am contactat pe cei de la bilstein. Ceva nu e in regula cu amortizoarele astea. Ele uzate nu sint, in momentul asta scot 88% (92% scoteau la 2 saptamini dupa instalare la 25C afara), curse nu sint, gropi nu iau, pe unde e denivelat merg usor si totusi maninca garnituri pe piine. Asadar nu sint piulitele ci garniturile/rulmentii. Se pare ca modelul asta (B14/B16) din loguri mai vechi din care am si eu rup garnituri - si e o problema de design.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aps
mesaj Feb 10 2011, 12:25 PM
Trimis la #33


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 7
Inregistrat pe: 7-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 280
Masina Personala:Fiesta ST



Daca masina e pe roti poti sa desfaci piulita fara probleme ca n-are cum sa iti fuga tija amortizorului in interior. Cand iei de volan stanga dreapta ar trebui sa se miste si capul amortizorului.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 11 2011, 12:56 PM
Trimis la #34


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ok, o sa schimb din nou garniturile din capul amortizorului si voi pune niste bielete mai lungi la bara stabilizatoare. Sa vedem daca asta va ajuta.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 26 2011, 09:41 AM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Gata, am gasit piulite la un coleg de pe un forum local din Iasi. Acum urmeaza sa vad ce pot face sa diagnostichez problemele si de ce apar piriiturile (acum la grade sub zero nu se aude nimic).
Sint mai multe posibilitati:
- baietii constiinciosi de la spalatoria la care merg au bagat turbojetul pina in capul amortizorului si mi-au spalat vaselina de pe rulmenti;
- in urma schimbarii suspensiei bieletele de la bara stabilizatoare nu se mai "pupa" la lungime, si trebuiesc schimbate cu unele o idee mai scurte sau mai lungi pentru ca atunci cind rotile sint virate maxim ajung sa traga de amortizor si distrug palaria aia de deasupra rulmentului; Ca sa fiu sigur am comandat un set de bielete ajustabile pentru bara stabilizatoare de la powergrid.
- se misca altceva pe acolo sau nu sta ca lumea (bara stabilizatoare?);
- altceva - daca aveti idei sau experienta cu astfel de probleme as fi recunoscator daca postati aici lucruri concrete care sa duca la rezolvarea problemei.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aps
mesaj Mar 1 2011, 08:38 PM
Trimis la #36


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 7
Inregistrat pe: 7-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 280
Masina Personala:Fiesta ST



Salut,

- Nu cred ca este posibil.
- Banuiesc ca amortizoarele le-ai cumparat pentru masina ta, deci n-ar trebui sa schimbi bieletele.
- Zgomotele se aud doar cand iei de volan sau si pe drumuri drepte denivelate?
- Sigur nu sunt capetele de bara?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 2 2011, 01:04 AM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Se aud si pe drumuri usor denivelate cind amortizorul lucreaza foarte putin. Daca iau o imperfectiune din asfalt (sa zicem, o gura de canal astupata romaneste) se aude zgomotul ala plin si sanatos de suspensie care-si face treaba.
Mai sus pe pagina asta e si un clip, la un moment dat cind merg drept se aud niste cloncanituri, sint aceleasi pocnete care se aud si cind parchez la sfirsit, insa la mersul drept se aud individual.

Si sigur e de la partea de sus a amortizorului pentru ca am tras de volan pe loc, cu capota deschisa, si se vedea cu capul de amortizor vibreaza cu tot cu piulita, parca icnerca sa se rasuceasca si revenea.

Acum ar putea si capetele de bara foarte uzate sau bieletele de directie pocnite sa-mi faca bucuria cu garniturile si/sau rulmentii, insa ar fi fost de mult probleme cu directia daca era asa grav, plus ca ar clampani in continuu.

Un alt lucru care ma face sa ma gindesc la ceva legat de bara stabilizatoare (si anume ca sta in tensiune si nu ajunge sa lucreze cum trebuie) e faptul ca la viteze foarte mici (sa zicem 5Kmph) masina tinde sa se aplece pe diagonala la oprire, adica se lasa mai usor pe partea dreapta, desi nu e nici o diferenta de rigiditate intre arcuri si nici diferenta de eficienta intre amortizoare. La viteze mari si/sau viraje luate in forta totul functioneaza perfect, handlingul e perfect, si cind nu se aud zgomotele (zilele astea ca au fost grade sub 0 nu s-a auzit nimic) viata e frumoasa.

Cum prin tirgul iesilor toti se pricep iar cind iesi cu masina din service-ul lor iti dai seama ca au montat-o invers e si greu sa diagnostichez cum trebuie. iar daca apelezi la un service sanatos aflat in alta localitate e cam greu sa iti puna un diagnostic pe baza relatarilor facute de posesor. Luni ajung pentru diverse alte verificari la service-ul din bucuresti la care-mi fac reviziile si mai vad.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aps
mesaj Mar 14 2011, 01:23 PM
Trimis la #38


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 7
Inregistrat pe: 7-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 280
Masina Personala:Fiesta ST



Ai rezolvat? Care a fost problema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 14 2011, 11:01 PM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Inca n-am rezolvat. La ultima vizita in service s-au gresat mai multe chestii si acum nu mai piriie asa de tare. S-au comandat rulmenti noi si vom mai vedea. Intre timp mi-au ajuns si bieletele ajustabile de la Powergrid pentru bara stabilizatoare, dar nestiind care e problema de fapt nu stiu daca sa le pun sau nu.

Aparent mansonul de plastic care acopera amortizorul agata prin arc si-l trage si pe ala, si astfel au ajuns sa uzeze prematur rulmentii.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 08:14 PM