Ventilare camera distributie - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Ventilare camera distributie
Mituc
mesaj Aug 11 2010, 02:04 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Care sint simptomele proastei ventilari ale camerei de distributie?
Ma intereseaza simptome care se pot vedea/simti in mers prin diverse comportamente sau monitoriza via OBD fara a desface capacul de la distributie pentru o inspectie vizuala, si inainte de a apuca sa apara pe evacuare fum de ulei pe care nici catalizatoarele nu mai reusesc sa-l arda.

E suficient un vacuum de aproximativ -9 - - 11 PSI la relanti respectiv in frina de motor? Cum as putea sa verific sistemul de ventilare si respectiv valva PCV si sa ma asigur ca ele inca functioneaza ok? Cel putin la mine valva PCV e o minune din plastic care nu e cuplata la nici un senzor.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Aug 11 2010, 02:12 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Te referi la capacul axelor cu came si al tachetilor probabil.
Din cate stiu presiunea prea mare impinge simeringurile axelor in exterior.
Oricum presiunea la blow-by prea mare e semn de segmenti uzati (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (sau valva pcv proasta pentru cine are )
Daca ai valva PCV probabil gazele sunt reintroduse in circuitul de admisie dupa turbo si ai vacuum doar la relanti sau in frana de motor.

O sa caut un articol in care este explicat castigul de cp prin crearea unui vacuum mai mare pe iesirea din epurator.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Aug 11 2010, 02:21 PM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ok, n-am inteles nimic, semn ca n-ai inteles nimic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Aug 11 2010, 02:40 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



http://en.wikipedia.org/wiki/PCV_valve

Apropo: ai o poza cu camera de distributie?
Prin distributie la o masina este definit ansamblul de curele si role intinzatoare care asigura legatura intre arborele cotit (ambielaj), axele cu came si eventualele echipamente anexe (pompa apa,ulei).
Mai mult: un search pe google dupa "camera distributie" nu releva nici o legatura a expresiei cu subiectul auto (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Probabil te referi la chestia de sub capacul rosu din poza asta http://www.theoldone.com/articles/badtothe...eather_tank.jpg.
Sau poate nu am inteles eu bine.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Aug 11 2010, 02:57 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pe mine ma intereseaza eventuale simptome ale proastei ventilari a camerei de distributie (acolo unde sint axele cu came, valvele, rolele, etc), nu ce sint ele si respectiv cum functioneaza PCV sau cum cresc puterea ajustind PCV sau alte variante cum ar fi montarea unui catch tank care sa-mi condenseze vaporii aia care s-ar intoarce in admisie (dupa ce ies din distributie insa - iar eu vreau sa ma asigur ca ies cum trebuie, ca se creaza suficient vacuum care sa traga de acolo, samd.).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Aug 11 2010, 03:27 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pai da (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Daca nu respira deloc, sar simeringurile la axe sau garnitura capacului.
Presiunea care se acumuleaza acolo e suficient de mare.

Nu cumva ai un oil catch can in capacul chiulasei?
Am remarcat cu surprindere la VAG pe unele modele un fel de "condensator" pentru gaze incorporat in capacul chiulasei.
Am gasit niste teste facute pentru cresterea vacuumului si "absorbtia" gazelor cu o teava montata pe evacuare la un anumit unghi, ceea ce duce la crearea unui vacuum datorita efectului venturi.
Oricum ipoteza cu castigul de cp prin scaderea presiunii vaporilor mi se pare foarte putin plauzibila desi gazele de pe epurator au aceeasi presiune care se regaseste in spatele pistoanelor.
Nu ai si tu un pdf cu o detaliere a motorului de pe mps?
De tfsi-uri e plin netul dar detalii despre alte motoare mai rar.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 09:17 PM