Circuit kart - trasa ideala - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Circuit kart - trasa ideala
Rius
mesaj Oct 14 2011, 03:31 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Am elucidat misterul dodo, la categoria mea de greutate si cu acelasi kart am cel mai bun imp pe circuitul ala (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , toata treaba e intr-un viraj in care e mai bine sa ridici piciorul din gaz inainte de el decat sa il iei cu accel maxima.
pare ciuidat dar, daca intrii in accel maxima, limitarea carburatiei fiind centrifugale prinzi clapeta carburatorului deschisa pe la 80% si de aici pe iesire iese un pic subturata...daca iei piciorul din gaz un pic inainte de intrare , iei virajul cu clapeta deschisa la maxim si nu mai pierzi la iesire .....mi-am scrantit creierul cu faza pana am reusit sa-mi dau seama.


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Oct 14 2011, 04:54 PM
Trimis la #22


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



CITAT(Rius @ Oct 14 2011, 03:31 PM) *
Am elucidat misterul dodo, la categoria mea de greutate si cu acelasi kart am cel mai bun imp pe circuitul ala (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , toata treaba e intr-un viraj in care e mai bine sa ridici piciorul din gaz inainte de el decat sa il iei cu accel maxima.
pare ciuidat dar, daca intrii in accel maxima, limitarea carburatiei fiind centrifugale prinzi clapeta carburatorului deschisa pe la 80% si de aici pe iesire iese un pic subturata...daca iei piciorul din gaz un pic inainte de intrare , iei virajul cu clapeta deschisa la maxim si nu mai pierzi la iesire .....mi-am scrantit creierul cu faza pana am reusit sa-mi dau seama.

vorbesti in limba ta:))) bine k ai rezolvat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Oct 5 2012, 08:08 PM
Trimis la #23


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



Putin ajutor! Merg la amc kart concurs slalom si nu stiu ce roti sa imi iau..... am asa....
15" pe fata toyo t1r 195/50/15 spate de iarna 185/55/15
16" pe fata eagle f1 195/45/16 spate dunlop 195/45/16
ma gandeam sa le combin fata 15" si spate 16"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Oct 5 2012, 08:36 PM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Eu le-as pune fix invers fata 16 si spate 15 in configuratia cauciucurilor descrisa de tine ca sa ai talonul mai mic, asta daca eagle f1 alea sunt facute in germania, daca sunt china...mai bine toyo. Si mai cotneaza si ce greutate au rotile pe 15 si pe 16..daca e mare diferenta atunci din nou ar fi de preferat cele pe 15 sa fie mai usoare...
Sau pe spate daca ai de unde sa faci rost de 2 roti de rezerva subtiri sa iti fuga usor fundul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zyx
mesaj Oct 5 2012, 09:02 PM
Trimis la #25


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 383
Inregistrat pe: 20-October 09
Din: on earth...
Membrul Nr.: 412
Masina Personala:Vw Polo GTI



T1-R sunt praf. Nu e termen de comparatie cu eagle F1... Daca nu ma crezi, te vei convinge. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
UNDERSTEER is when you hit the wall with the front of the car, OVERSTEER is when you hit the wall with the rear of the car, HORSEPOWER is how fast you hit the wall, TORQUE is how far you take the wall with you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Oct 5 2012, 10:29 PM
Trimis la #26


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



CITAT(RollerMAN @ Oct 5 2012, 08:36 PM) *
Eu le-as pune fix invers fata 16 si spate 15 in configuratia cauciucurilor descrisa de tine ca sa ai talonul mai mic, asta daca eagle f1 alea sunt facute in germania, daca sunt china...mai bine toyo. Si mai cotneaza si ce greutate au rotile pe 15 si pe 16..daca e mare diferenta atunci din nou ar fi de preferat cele pe 15 sa fie mai usoare...
Sau pe spate daca ai de unde sa faci rost de 2 roti de rezerva subtiri sa iti fuga usor fundul.

6.2 kg pe 15" si 9.5kg pe 16" pai cred k merg pe 15" ca rotile dp spate sunt de iarna si merg si inca un plus scurtez rapoartele de viteza cu alea pe 15" pe amc kart 1 si 2 atat folosesc sigur
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 6 2012, 03:52 AM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Concurs slalom/indemanare si tu zici sa pui rotile mai mari pe fata , bine rollere (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Oct 6 2012, 09:00 AM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



nu bsh....concurs slalom.....pui rotile cu DIAMETRUL mai mic si cu talonul mai mic ...in conditiile in care erau pe acolo cu greutatea celor pe 15. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 6 2012, 03:09 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Nu am inteles de ce sa pui rotile mai mari pe fata si de ce sa "iti fuga fundul". rollere e slalom nu drag racing. la slalom e de preferat sa nu fuga fundul.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Oct 6 2012, 04:37 PM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Bsh...intelegi diametrul total mai mic sa le invarta mai usor? Daia sa puna rotile mai mari....e doar janta mai mare, cauciucul e mai mic si e talonul mai mic si mai rigid...deci mai multa stabilitate...ca nu flexeaza talonu in cazul lui nu merita din cauza greutatii asa cum am specificat mai sus. Rotile spate sa fuga pt ca e slalom nu circuit.....la slalom in general tre sa eviti obstacole rpd si te ajuta sa poti arunca spatele usor cu niste roti subtiri. Cauta pe net filmari de la concursuri de indemnare prin parcari de pe la noi sa vezi masini golite si usoare de spate si cu roti subtiri pe spate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 6 2012, 09:06 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



E greu de spus cu care va subvira si cu care va supravira pentru ca depinde cum le umfli. Daca le umfli corect pentru dimensiunea lor atunci cu 15" pe fata si 16" pe spate masina va subvira destul de ciudat. Deci daca nu se poate altfel pune-le pe alea de 16" pe fata si pe cele de 15" pe spate - presupunind ca pneurile sint acelasi model si cu aceeasi aderenta.

Din punctul meu de vedere, daca ai barele stabilizatoare stock, aici ti-ar trebui un setup cu 205/45/r17 sau 205/50/r16 pe toate patru rotile, cu 2.3bar pe fata si 2.2bar pe spate - la plecare (da, probabil e un 0.1bar in plus pe spate tocmai pentru a provoca un comportament usor supravirator).

Si ca sa fie lamurita toata lumea, intr-un viraj masina va sta in jurul puntii cu mai multa aderenta. Daca ai mai multa aderenta pe fata masina va fi supraviratoare, daca ai mai multa pe spate atunci va si subviratoare.
Plusul de aderenta pe o punte e dat de mai multi factori dar cam totul se rezuma la pata de contact pe care fie ca o maximizezi prin presiune optima (prea mult sau prea putin face ca pata de contact sa fie neuniforma), fie prin bare stabilizatoare mai rigide care sa mentina pneul pe pozitie comform unghiului de camber setat initial si in conformitate cu inclinarea masinii la presiuni laterale maxime, etc etc.

O masina in principiu neutra poate fi provocata sa fie supra sau sub prin diverse tehnici care se aplica in anumite situatii bine definite. La slalom iti trebuie neutralitate, la indeminare iti trebuie un comportament usor supravirator, de unde si setupul de mai sus pe care il sugerez pentru clio.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 12:39 PM