Jante si pneuri - cum le alegem? - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Jante si pneuri - cum le alegem?
Mituc
mesaj May 18 2009, 06:43 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Probabil majoritatea dintre noi avem in talon si 17 si 18", indiferent de marima cu care vine masina.
Daca tot v-ati ales un hot hatch banuiesc ca nu vi l-ati luat sa mergeti manelistic in treapta 6 si 50-60Kmph pe cruise control, ci sa va provocati si senzatii atunci cind aveti ocazia si nu e pericol sa omoriti pe careva.
Asadar, o roata trebuie sa:
1. fie usoara;
2. sa fie aderenta;
3. sa se reformeze lateral cit mai putin, pentru o mai buna manevrabilitate in curbe.
4. sa pastrati gradul de stabilitate al masinii sau chiar sa-l imbunatatiti.

Anvelopele sint si ele mai grele si mai usoare, de exemplu un pneu 225/40/R18 poate cintari 11kg sau 9.5kg (la roata e vorba de masa care trebuie invirtita, accelerata si infrinata, nu confundati cu a avea 1.5kg in plus sau minus in portbagaj). dar anvelopele... in alt topic.

Asadar vom reduce proprietatile ideale ale unei roti doar la jante in acest topic.

Pentru a realiza 1: clar, alegeti-va o janta usoara. Ideal ar fi sa fie si forjata, doar ca alea costa mai mult. Daca-s turnate asigurati-va ca faceti compromisul ideal intre greutate, aspect si rezistenta. Nu totdeauna cel mai usor e cel mai bun/rezistent, asa cum nu totdeauna ce e mai aspectuos e bun pentru masina (va puteti trezi ca faceti chip tuning si alte trasnai, insa pentru ca aveti jante de pimp star va va "face" o masina identica stock sau doar cu niste roti mai usoare).

Pentru a realiza 2: de obicei asta cade doar in seama pneului. Alegeti un pneu aderent (e cam subiectiv sa va luati dupa review-uri, insa multe pareri subiective pot da o oarecare obiectivitate evaluarii finale). Evitati semislick-urile precum toyo r888, sint excelete pe vreme uscata insa puteti da cu masina de gard daca ploua sau daca e nisip/noroi pe jos. Masinile noastre vor merge pe strazi, nu doar pe circuite.

Pentru a realiza 3: Asa cum spuneam, ideal ar fi sa va alegeti niste pneuri ranforsate lateral, MAI ALES daca inaltimea lui e mare (de exemplu eu am 205/50, inaltimea pneului e de 102.5mm, cel stock 215/45/r18 avea doar 96.75mm, diferenta in procente e maaaare).
In plus, atentie la latimea jantei: o masina cu un pneu, sa zicem, 235/35/r18 pus pe o janta 8x18j s-ar putea sa va creeze surprize neplacute fata de unul 225/40 pus pe aceeasi janta (235/35 s-ar putea sa trebuiasca umflat mai tare, va va penaliza la confort, etc).

Pentru a realiza 4: Variabilele ce intra aici in joc sint ET-ul jantei, latimea pneului si asa-zisul talon al acestuia (aspect ratio).
Primele 2 variabile (ET si latime pneu) pot afecta ampatamentul masinii.
Ca sa va faceti o idee, Variatia ET-ului jantei afecteaza cu 50% ampatamentul. De exemplu, daca inainte aveati jante cu ET 40, si acum aveti cu ET35, jantele "cad" cu 5mm mai in exterior pe fiecare parte, deci in total 1cm in plus la ampatament.

Latimea pneului va face acelasi lucru cu 25%: daca inainte aveati pneuri de 205 si acum aveti de 215, diferenta de 1cm se imparte odata de o parte si alta a mijlocului jantei, deci pneul va cadea in exterior cu 5mm in plus pe fiecare parte, deci inca 1cm in plus la ampatament.

Daca dupa modificarea ET-ului si/sau a latimii pneului micsorati ampatamentul masinii... i-o puteti da lui tata sau nevestii, ca nici unul nu va merge tare cu ea.

Pneurile cu talon mai mic va pot cobori masina gratuit, fara sa umblati la suspensii - ce frumos suna, nu? Voi da aici alt exemplu: daca treceti de la 225/45/r18 la 225/40/r18 asta inseamna ca raza rotii se va modifica de la:
18/2 * 25.4 + 225*0.45 = 329.85mm la:
18/2 * 25.4 + 225*0.40 = 318.6mm, adica masina va cobori cu,11.25mm - ceea ce e MULT.

E posibil sa fi tratat multe chestii fugitiv aici si care sa mai trebuiasca dezvoltate (tre' sa fug la film (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ). Dar acum ca avem topic si avem un punct de plecare... putem sa continuam discutia si sa intram in detalii.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj May 18 2009, 07:35 PM
Trimis la #2


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Merge de un sticky ce parere aveti ? Foarte bine explicat Mituc.


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj May 18 2009, 07:54 PM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Merita sticky (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) e un tutorial interesant pe care ar trebui sa il citeasca toata lumea.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj May 18 2009, 08:06 PM
Trimis la #4


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Foarte util ce spui tu acolo, ar mai fi de adaugat ca a micsora diametrul rotii nu rezulta doar ca o cobori 1 cm. Roata fiind mai mica, viteza in acelasi regim de turatii va scadea, si cel putin teoretic va creste consumul afara, vitezometrul va indica aiurea etc


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 18 2009, 11:23 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Toate aceste modificari au implicatiile lor:
1. micsorarea diametrului rotii va induce un usor disconfort la mersul pe drumuri denivelate;
2. tot disconfort aduce si montarea aceluiasi pneu pe o janta mai lata. Pneul va sa mai intins pe janta, nu se va mai misca asa usor nici lateral, si nici vertical la aceeasi presiune.
3. disconfort psihic: bai dar dau cu jantele astea de 1500RON/bucata in groapa aia din fata?? Nu, deci frinaaaa!!!! Pasagerii zbiara, bagajele sar prin plasa din portbagaj, centurile pocnesc cind toti sar cu pieptul in ele din cauza decelerarii, parlamentul, prefecrurile si primariile se inunda cu incarcatura vidanjelor ce le curatau canalizarea (a, asta e bine).
4. daca diferenta e mare e posibil sa trebuiasca sa vorbesti la service sa-ti recalibreze tot ce inseamna control al stabilitatii (incluzind ABS). Poate deveni enervant pentru unii care au, sa zicem, pneuri de iarna si vara de dimensiuni diferite.

Dar in momentul in care esti gata sa le accepti pentru ca poti trai cu ele (la mine toate se rezuma la a merge mai incet prin gropi si atit) si optezi pentru a avea o masina cu 0.2-0.5s mai rapida pe sfertul de mila, reprize cu pina la o secunda mai bune, samd, atunci e ok. Si toate astea de dragul d a le avea, pentru ca tot de dragul de a avea HH ne-am luat HH (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , chiar daca nu intotdeauna sintem dispusi sa renuntam la o parte prea mare din confort (si e 101% de inteles si deloc de reprosat, unii isi fac schimbari radicale ale masinii la nici 5k km, altii ajung cu HH-ul la 50-80k km si abia daca i-au pus pneuri mai performante, pentru ca deja ce ofera masina inca ii satisface si atunci).

Apoi, nu poti micsora diametrul rotii astfel incit vitezometrul sa aiba o asa mare eroare incit sa spui ca va indica "aiurea" (de exemplu nu poti trece de la 225/45/r18 la 225/30/r18 ca te alegi cu o drisca).
E o eroare pe care vitezometrul o are deja, doar ca se va mari putin (de exemplu la mine la 260 pe bord am 240 pe GPS in loc de 250 - neinteresant, viteza maxima e un moft).
In plus, kilometrajul este calibrat pentru dimensiunea stock a rotii, si ala va avea de fapt o eroare care conteaza in masuratori. In cazul meu e 4%, ceea ce inseamna ca daca fac 100km reali kilometrajul meu se va incrementa cu 104km. Daca fac 100k km va arata cu 4k km mai mult, e chiar neinteresant.

5. Consumul? Ok, hai sa discutam:
- plus: momentul fortelor care se opun miscarii si care actioneaza la punctul de contact cu pneul scade, favorizind o acceleratie usor mai buna.
- plus: pneu cu circunferinta mai mica e mai usor (acelasi model) decit unul mai mare. Juma' de kil sau 1kg conteaza destul de mult in anumite situatii.
- minus: Da, o roata cu diametru mai mic va intimpina insa o rezistenta mai mare la inaintare pe drumurile hirtopite ale tarii, dar prin hirtoape oricum mergem incet cu hothatchurile, nu? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
- minus: deoarece masina trage o idee mai usor va trebui sa schimbam treptele o idee mai repede/devreme decit o faceam pina atunci. Daca nu facem asta atunci turatia motorului creste pentru a misca masina pe aceeasi distanta, si la turatii mai mari de obicei se injecteaza mai multa benzina din diverse motive.

Sint 2 plusuri marisoare la capitolul dinamica si 2 minusuri care de fapt is mai degraba batai de cap. Daca te inveti sa traiesti cu ele atunci e ok. Eu desi mi-am scazut diametrul rotii nu am remarcat o modificare a consumului (poate o usoara crestere dar cu mai putin de 4% cit e la mine diferenta). Si 4% daca ar fi, din 10l/100... ar fi 0.4l/100, adica 1.6l, hai 2l la un plin. Scuze dar nu cred ca e interesant in vreun fel, imi luam diesel sa-mi rupa creierii si sa puta in urma mea daca voiam consum redus si optimizat la singe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


E foarte bine ca ai adus si aspectele negative in discutie, pentru ca uitasem de ele si sint importante, trebuie sa stim la ce sa ne asteptam in urma oricaror modificari (pneuri, jante, suspensii, motor (doar ECU, sau chiar si mai radicale: turbina, IC, evacuare, pistoane eventual si biele, sau bataile de cap pe care le au typeR-istii inainte de a putea sa puna soaftele de la hondata si chiar sa conteze).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 19 2009, 12:33 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Si sa nu uit: pentru cei care nu v-ati batut capul pina acum cu ce e ET-ul, aspect ratio, sau stiti dar va vine greu sa va dati seama cum influenteaza toti parametrii pneului si jantei o roata ca intreg si pozitia ei fata de masina puteti folosi calculatoare de genul celui de aici:
http://www.wheelsmaster.com/rt_specs.jsp

Atentie, in orice altceva decit internet explorer se comporta ciudat, eu folosind firefox (nu pot pune IE ca am linux) tre' sa-i dezactivez afisarea pentru cite ceva ca sa pot umbla la celalalt set de parametri. Dar va descurcati voi. Sint si altele care merg in orice insa asta mi s-a parut cel mai complet si corect.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj May 19 2009, 12:54 AM
Trimis la #7


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Imi permit sa mai pun o varianta de Calculator ETA

http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
julyan86
mesaj May 19 2009, 03:09 PM
Trimis la #8


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 353
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 34
Masina Personala:Honda Civic Type R



CITAT(Mituc @ May 18 2009, 11:23 PM) *
... turbina, IC, evacuare, pistoane eventual si biele, sau bataile de cap pe care le au typeR-istii inainte de a putea sa puna soaftele de la hondata si chiar sa conteze).


Vezi ca aici te iei de mine ... si nu prea imi place (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) !!!


--------------------
Honda Civic Type R ...EBC Brakes...Goodridge...OMP...H&R...Motul...Eibach...Exedy...HPS...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 19 2009, 03:28 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai nu ma iau deloc! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Daca pui soft de la hondata fara sa ai admisia si evacuarea schimbata din 201cp ramii cu vreo 188, sau in cel mai bun caz tot cu 201 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
julyan86
mesaj May 19 2009, 03:36 PM
Trimis la #10


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 353
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 34
Masina Personala:Honda Civic Type R



CITAT(Mituc @ May 19 2009, 03:28 PM) *
Pai nu ma iau deloc! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Daca pui soft de la hondata fara sa ai admisia si evacuarea schimbata din 201cp ramii cu vreo 188, sau in cel mai bun caz tot cu 201 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Oricum masina nu are hp producator = hp reali , si oricum crede-ma ca iti da ceva semnificativ (10-15hp) ceea ce zic eu ca pt un aspirat e f ok !!! Ah, ca daca mai pui admisia si evacuare si refaci si softu' si castigi m mai mult , asta e partea a doua !!!


--------------------
Honda Civic Type R ...EBC Brakes...Goodridge...OMP...H&R...Motul...Eibach...Exedy...HPS...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj May 19 2009, 03:48 PM
Trimis la #11


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Va propun sa creati un topic in Categoria ECU, ca sa continuam discutia despre jante si pneuri aici. Multumesc


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 23 2009, 07:24 AM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Nicky @ May 22 2009, 10:15 PM) *
Mituc, si eu ma mai incurc in ET-uri, dar ET mai mic = roata mai in exterior!

Foarte interesante raspunsurile si recomandarile. Eu am Bridgestone Potenza S 050A momentan, foarte bune anvelopele, se lipesc de asfalt, dar se si tocesc repede. Am vazut pe multe masini scumpe scumpe si na, in Formula 1.

Ideale sunt rotile pe 17", eu nu pot datorita etrierilor fata sa merg pe 17, nu am ce sa fac. Dar incerc sa iau niste jante usoare pe 18" si visul meu, Toyo Proxes R888 - 999RON/buc (nu foarte recomandate pentru Romania, unde e foarte mult praf pe carosabil si cu atat mai mult cand e carosabilul umed: semi-slick-urile sunt varza pe ploaie, foarte usor si de intuit cu doamna acvaplanare).

Un calculator simpatic pentru ET - http://www.1010tires.com/WheelOffsetCalculator.asp

Si cum spuneam, nu exagerati nici cu ET, nici cu latimea jantei sau a anvelopei. Ideal e sa faceti precum Mituc, daca puteti. Orice castig, cat de mic, inseamna performance (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)



Iti merg si pe 17 la cupra, si iti incap peste etrieri, asta daca nu cumva i-ai schimbat pe cei stock care afaik is mai mici decit la 3MPS. Nu-ti vor incape pe 16 insa, iar pe 16 nu stiu de ce ti-ai pune decit poate pentru iarna (si nici asa).

Oricum, ca sa iasa ceva bun pe 17 ar trebui sa ai un 235/40/r17 sau ceva, cel putin 235 deci. Eu acum am niste roti pe 17 care-s mai bune decit cele stock de 18 (acum am 205/50/r17 yokohama advan sport pe janta cu offset de 40, inainte aveam 215/45/r18 potenza re50a pe janta cu offset de 52.5), insa nu sint mai bune decit cum as fi putut face o roata pe 18".
225/40/r18 si niste jante cu ET cu vreo 5-7mm mai mic decit cele stock mi se pare ideal. Nici ET-ul nu e foarte bine sa-l micsorezi foarte tare pentru ca se lungeste bratul rotii si torque steer-ul se face si mai simtit (si la FWD avem destul).

Sa sari la 19" nu cistigi nimic, masina e prea usoara pentru a se simti vreo imbunatatire a stabilitatii laterale, si in plus ingreunezi roata aiurea. Singura modificare de dimensiuni care are sens este poate un 235/35/r18 in cazul in care te apuci sa schimbi turbina, IC, evacuare, soft, etc, si de la 300-350Nm ajungi pe la 400-470, si asta te va ajuta doar ca masina sa derapeze mai greu la accelerari, fie ele cu plecare de pe loc sau cind esti deja intr-un viraj strins si accelerezi de acolo (pneu cu pata mai mare -> poate primi mai multa energie la suprafata de contact pina sa inceapa sa se topeasca si sa rupa aderenta).

Deci, ca si concluzie (e o parere personala totusi), la HotHatches rotile ideale sint pe 18", janta cu latime de 7.5" maxim 8.5, iar pneurile minim 215/45, ideal 225/40 sau 225/45 daca vreti neaparat pneu mai inalt pentru gropi (va va penaliza usor la alte capitole, ca va gi mai greu pneul asta), si maxim 235/35 daca aveti prea multa forta adaugata masinii.
Si tot o concluzie: janta cu offset cu 5-7mm mai mic, + un pneu de aceeasi dimensiune insa semnificativ mai aderent (toyo proxes vor fi mai aderente pe asfalt uscat si cald, nu in toate conditiile, iar pe umed sint dezastru) si iese treaba buna.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj May 23 2009, 09:18 AM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Merci, Mitzuc, mi-ai dat de gandit cu rotile pe 17 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) O sa incerc sa pun de proba una pe fatza. Stiam ca sunt discurile destul de mari (345mm diametru) si etrierul e foarte aproape de janta si la cele de 18". Am vazut ca la WRC nu se sare de 17".
Pentru introducerea ta foarte eleganta si foarte bine argumentata, pun si eu un link cu greutati de jante, pentru cei interesati. Cele usoare sunt exagerat de scumpe (marcile respective abia se comercializeaza, si sunt termene imense de livrare). La Cupra, jantele stock au cam 12kg/buc, sunt exagerat de grele. Acum am gasit Rota sau Team Dynamics cu 9kg.
http://www.wheelweights.net/
Inca ceva - pentru Anvelope, producatorii recomanda pentru fiecare tip de anvelopa o anumita plaja de latimi de jante unde aceasta poate fi folosita cu succes. Cu alte cuvinte, nu e nici performant si nici nu arata bine sa montezi un 245 pe janta de 7"J. Sporuri!

Inainte sa uit, pentru jante si anvelope ieftine si bune, intrati si negociati cu Stig (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) www.topgear.co.uk
Avem magazin TopGear in Romania, la Iasi. Par seriosi baietii si la capitolul preturi, sunt foarte competitivi. Pretul este cel in lire sterline inmultit cu 5RON/lira, asta include si transportul pana la voi la usa.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 23 2009, 11:01 AM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Da, ii stiu pe baieti, sint la o azvilitura de ciocan de mine, is super ok si la preturi si servicii.
La 3MPS discurile fata is de 320mm, s-ar putea ca diferenta de 25mm in diametru de la cupra sa impinga etrierii suficient in afara inci sa nu poti pune pe 17, sau chiar daca poti pune sa fie periculos de aproape incit sa ti-i pocnesti daca prinzi o piatra sau mai stiu eu ce gunoaie.

Jante foarte usoare pe 18" au cei de la OZ (alleggerita, vreo 7Kg la 8x18, ultraleggera, 8.4kg la 8x18), Kosei (in jur de 7.5kg pentru 8x18), Enkei (undeva pe la 8Kg parca), si altii (zic de astia mai ieftini, nu de volk sau altii cu 800$/janta).
Vezi http://www.tirerack.com pentru greutati, cred ca dupa wheelweights.net au cea mai mare baza de date cu jante + greutatile lor, si tind sa cred ca e cea mai cuprinzatoare pentru modelele contemporane la vinzare in zilele noastre. Te uiti acolo, faci intersectia cu ce gasesti la noi, iti dai palme si te picuri cu ceara pina reusesti sa cedezi infata diferitelor tentatii relativ la greutate, aspect, culoare, etc, si aia e.

Aminteai de Team dynamics, prorace 1.2 cu 9Kg pe janta stau bine, si daca-s si rezistente pe masura plusului de greutate cred ca-s ideale pentru transeele tarii noastre de 2ROL.

P.S.: la WRC de obicei setupul e 225/40/r18 pentru probe de asfalt si 215/65/r15 sau pe acolo pentru macadam. Cu 17" mai merg evo-urile si imprezele cred, dar nu neaparat (http://www.clubc4.ro/viewtopic.php?f=99&t=2592&start=0 ).
Evident, ma refer la WRC,nu la campionatul national de raliuri... acolo e si dupa buget..


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jun 2 2009, 02:36 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Mituc sau ceilalti...aveti idee daca R888 are protectie pentru janta? Eu stiam ca are, dar am citit de curand pe un forum de pe afara ca nu ar avea. Si banuiesc ca se vede urat daca nu are protectie d-aia. Merci!


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Jun 2 2009, 03:05 PM
Trimis la #16


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Poate te ajuta poza asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  r888.jpg ( 355.4k ) Numarul de Transferari: 26
 


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 3 2009, 12:15 PM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Si eu stiu ca nu are protectie de janta (de obicei pneurile de strada au, astrea-s de circuit chiar daca au omologare pentru strada), insa au marginile relativ bombate si asigura protectia jantei chiar daca nu au buza aia.
Insa daca vrei sa pipai una pe viu poti merge la un magazin unde au pe stock, eventual acolo unde-si au sediul cei de la dimsport pe dudesti-pantelimon, baietanii de jos care vind jante, alarme si ce mai vind au niste r888-uri zvirlite pe jos (au si un oz alleggerita atirnat pe perete (IMG:style_emoticons/default/cool.gif) ).
Atentie insa, pe umed, murdar, etc poti sa te trezesti ca-s mai proaste decit niste pocnete de matador sau fulda sau mai stiu eu ce trasnai. Eu unul chiar sila FWD de 350cp tot niste pneuri de strada as recomanda, dar desigur ceva de top (yokohama, continental sporticontact, mihcelin pilot sport, sau daca gasiti pe afara dunlop direzza z1 star spec, bridgestone potenza re01r, etc).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jun 3 2009, 01:36 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Thanks guys! Mi-a zis si Stig ca ar avea si fata laterala a anvelopei e dreapta. Foarte tare poza cu F1 Team.
Am gasit anvelope de care zici tu Mituc, dar nu prea stiu Germana, adica mai deloc. Preturle par competitive, insa nu stiu ce taxe de transport ar fi pentru Romania.
www.quick24-shop.de


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 3 2009, 06:29 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pe care anume le-ai gasit? yokohame advan sport, michelinuri si continentale gasesti si la noi la preturi destul de bune. Sau le-ai gasit pe celelalte 2 de care ziceam, z1 si/sau re01r?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jun 3 2009, 06:58 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



mi s-a parut ca sunt mai mici preturile la nemti, dar repet, nu stiu cum e cu transportul si la mail inca nu mi-au raspuns, se pare ca ei nu stiu engleza...dar le trimit unul in romana (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Eu tot intreb de Toyo, solutia mea de compromis e 2xR888 pe fata si pe spate Bridgestone sau Michelin. Si le schimb intre ele (am 4 x Potenza deja) cand n-am nevoie de slick-uri.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 10:07 PM