HotHatch 2/3 usi sau 4/5 usi - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
HotHatch 2/3 usi sau 4/5 usi
Mituc
mesaj Mar 3 2013, 08:23 AM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Mi s-a parut ca aud un supercharger...


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Mar 3 2013, 02:00 PM
Trimis la #22


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Vizavi de 2/4 usi la hothatch; originea hothatch-ului vine de la masinile mici din ani 80 (hatchbak-uri), nu? Primele hh erau renault clio wiliams, peugeot 205 gti, golf gti, etc si toate erau in 3 usi, desi modelel de baza aveau 4. Faptul ca dealungul timpului industria auto s-a aliniat la principiile pietei de consum ( cum era si normal) a facut posibila aparatia hh cu 4 usi. De ce, pentru ca exista o cota de piata care prefera confortul sporit al celor 4 usi in detrimentul exclusivitatii. Dar, esenta unui hh sta in atitudinea masinii, orientata catre sportivitate prin perormante si aspect. In opinia mea si nu numai masinile sport au maxim 2 usi .
Asadar faptul ca un hh are 4 usi reprezinta exceptia de la regula nicidecum normalitatea. Un hh "pursange" trebuie sa aiba 2 usi.

Acest mesaj a fost editat de vusiman: Mar 3 2013, 02:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 3 2013, 02:14 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(vusiman @ Mar 3 2013, 01:00 PM) *
Asadar faptul ca un hh are 4 usi reprezinta exceptia de la regula nicidecum normalitatea. Un hh "pursange" trebuie sa aiba 2 usi.


Nu e nici exceptia de la regula si nici regula. Un hothatch e o masina de familie, sau trebuie sa poata fi si masina de familie, pentru ca din zona aia isi are originile. E ok si daca are 2/3 usi si 4/5. Insa e frustrant cind cauti o masina de familie hothatch si unii producatori iti pun la dispozitie doar versiunea cu 3 usi doar pentru ca ei cred ca aia nu ar trebui sa fie o masina de familie ci doar o masina cu 4 locuri si maxim inca un pasager pe linga sofer. pai daca vor eficienta, stil si exclusivism sa faca altceva cu spatiul ala inutil din spate.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Mar 3 2013, 04:38 PM
Trimis la #24


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Masina de familie are alte caracteristici in tarile dezvoltate decat la noi; hh nu este masina de familie in vestul europei. Cred ca de aici apare problema cu lipsa usilor din spate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 3 2013, 05:37 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nu, desigur, de aia avem audi rs3 sportback, mercedes a45 amg, bmw 130i, golf r32/20, si multe altele de la VAG, BMW si mercedes (marci care sint probabil etalonul "vestului europei") care "nu ar trebui sa fie masini de familie" dar de fapt sint nevoie mare si chiar isi promoveaza acest lucru.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Mar 3 2013, 06:00 PM
Trimis la #26


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Nu cred ca ai sa vezi vre-o familie vestica cu unul/doi copii care sa aiba ca masina de zi cu zi si de toate nevoile, vre-un rs3/130i/golf etc.
Asa ceva vezi la noi ptr ca .... asa-i viata la noi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 3 2013, 06:58 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Domnilor, sunteti offtopic. Daca dori sa continuati discutia va rog sa o faceti pe un alt topic!
Multumesc pentru intelegere!


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 3 2013, 09:05 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(vusiman @ Mar 3 2013, 05:00 PM) *
Nu cred ca ai sa vezi vre-o familie vestica cu unul/doi copii care sa aiba ca masina de zi cu zi si de toate nevoile, vre-un rs3/130i/golf etc.


Exact, rs3 sportback si bmw130i nici nu se prea vind pe la noi. Si am o vaga senzatie ca nici chestii precum audi rs3 sau mercedes a45 amg nu se vor vinde pe la noi. Is facute cu 4 usi pentru altii mai saraci. Nici wrx sti sau lancer evo (ma rog, asta ultimul e sedan, chair daca tot compacta) nu prea merg pentru ca romanul a constatat ca cele 2 usi in plus il penalizeaza foarte mult la performantele mersului in trafic bara ba bara.

CITAT(rex @ Mar 3 2013, 05:58 PM) *
Domnilor, sunteti offtopic. Daca dori sa continuati discutia va rog sa o faceti pe un alt topic!
Multumesc pentru intelegere!


Pai eu de ce ziceam de topic split? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Mar 3 2013, 09:07 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 3 2013, 10:39 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Fiind un topic nou as putea sa imi spun si eu parerea:
1. Se vor face masini care sa se vanda! RS3 a fost facut ca sa se vanda nu pentru a fi cel mai bun HH (de ex). Si pentru ca am luat exemplul RS3, un alt motiv extrem de important pentru care nu s-a facut in 3 usi este pentru a nu se canibaliza vanzarile cu TTRS...
Cred ca vanzarile sunt motivul pentru care Clio RS e cu mult mai cuminte decat inainte. DAR, din punctul meu de vedere este o dezamagire pentru ca tocmai aceasta schimare ma face sa nu il cumpar (in schimb multi altii il vor cumpara).
2. Sunt de parere ca trebie sa fie si hh in 2/3 usi si 4/5 usi. Personal vreau un HH in 2 usi pentru pista si unul in 4 usi pentru daily drive.
Un hh trebuie sa fie in 2 usi pentru pista pentru ca pe randul din spate trebuie sa fie rollcage-ul si centrule deci, chiar nu are rost sa "porti dupa tine" 4 usi.
Totusi, cand mi-am luat masina (inainte de a o modifica) am luat 2 usi pentru daily drive. Am luat aceasta decizie pentru ca imi placea cu mult mai mult masina cu 2 usi lipsa (mai era si problema banilor dar daca erau acelasi pret tot as fi luat 2 usi). Evident 2 usi sunt mai putin practice decat 4 usi dar nu m-a deranjat acest aspect.
Deci, pot spune ca ii inteleg si pe cei care vor 2 usi pentru daily drive.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 3 2013, 10:56 PM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nici nu incape indoiala, masinile in doua usi pot avea mii de scuze (sau avantaje, depinde cum le privesti) pentru a exista. Pentru mine personal frustranta este incapatinarea unor producatori de masini de a face modelele astea doar cu 3 usi.
Pot intelege un nissan GT-R cu 2 usi(si 4 locuri) pentru ca se adreseaza unei altfel de clientele la care achizitionarea unei alte masini pentru treburile zilnice nu e o problema, insa nu pot intelege (sau tolera) asta la un hatchback din clasa compacta sau compacta-mica a caror clientela este cu totul alta (si totusi omogena, chiar daca unii dau 15k EUR si altii 20-22k EUR pe acelasi spatiu interior si aproximativ aceleasi dotari, cu diferente la motor, suspensii, frine, ceva embleme pe la interior si niste scaune in care nu intra prea usor orice gras, si care "consuma mai mult").


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Mar 4 2013, 02:11 PM
Trimis la #31


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Mai nasol este ca exista si hothatchuri doar in 5 usi...ex:mazda 3


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 4 2013, 03:09 PM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Japonezii au fost totdeauna foarte practici. De fapt ei au inceput sa faca civic/accord in 2/3 usi pentru ca le-au cerut americanii. In rest cam erau in 4/5.

Iar mazda 3 in 3 usi ar arata ca megane-ul 3rs actual in 5 usi, nu s-ar potrivi, ar trebui redesenata, iar mazda in particular e un producator mic de masini.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Mar 5 2013, 11:16 AM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Un "HOT"hatch cu 4/5 usi mi se pare ca si cum ai purta cravata la trening.....Dar cine stie poate in viitor vom tolera si ni se vor parea sexy si hot coupe-urile cu articulatie pe mijloc si burduf ca la autobuzale comuniste....

Si cand ai copii mici (pana in 7-8 ani) e mai bine sa nu ai usi in spate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 5 2013, 11:23 AM
Trimis la #34


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Rius @ Mar 5 2013, 10:16 AM) *
Si cand ai copii mici (pana in 7-8 ani) e mai bine sa nu ai usi in spate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Si ia spune, citi copii mai mici de 7-8 ani ai? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Eu ma aflu in situatia asta si lipsa usilor din spate ar fi inadmisibila.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zyx
mesaj Mar 5 2013, 11:36 AM
Trimis la #35


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 383
Inregistrat pe: 20-October 09
Din: on earth...
Membrul Nr.: 412
Masina Personala:Vw Polo GTI



Fiecare cu parerea lui. Si mie mi-ar fi placut 5 usi (cand s-a nascut fii-mea). Pana cand am folosit o masina cu 5 usi, aceeasi clasa (deci aceleasi dimensiuni) si parca m-am chinuit mai mult sa o asez pe fii-mea in scaun (aproape 3 ani). Probabil m-am obinuit si deja mi se pare mai usor sa fac asta cu 3 usi decat cu 5.
Am un exemplu in care un copil a cazut din masina (6-7ani, deci deja maricel) asta din neglijenta parintelui, clar, insa se poate intampla. La mine de exemplu se stie ca masina nu pleaca de pe loc daca nu punem centurile scaunelului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Altfel, m-am obisnuit atat de mult cu 3 usi incat, sincer, nu mai vad cum vad altii acele 2 usi in plus. Repet, fiecare cu parerea lui. Oricum, deja fii-mea se pune singura in scaun, urca/coboara singura in masina - asistat - pentru ca trebuie sa dam unul din scaune la o parte (sincer, pentru mine vad numai avantaje). Si, daca am facut eu primii 3 ani ai fii-mii cu Polo in 3 usi, deja orice altceva mai mare mi se pare parfum (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
UNDERSTEER is when you hit the wall with the front of the car, OVERSTEER is when you hit the wall with the rear of the car, HORSEPOWER is how fast you hit the wall, TORQUE is how far you take the wall with you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj Mar 7 2013, 12:06 PM
Trimis la #36


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Eu am vandut CZT-ul tocmai pentru ca nu avea cele 2 usi in plus. Nu am fost deranjat asta pana nu am avut copil, dar pe urma..era nasol.
Pe langa usi a fost si problema spatiului dar principala problema a fost lipsa usilor. Usile din spate au posibiliatea de a fi blocate pentru protectia copilului deci siguranta nu se calculeaza in 2 sau 4 usi, din contra cred ca e mai sigur in 4 usi. In caz de incendiu sau ceva (Doamne fereste) se evacueaza mai repede masina.


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Mar 7 2013, 04:35 PM
Trimis la #37


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Deja o dati in diverse ... in caz de incendiu auzi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )) pai daca asa sta treaba ne incuiem in casa, mergem cu ratb sa nu patim alte chestii, jesus (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj Mar 7 2013, 05:02 PM
Trimis la #38


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Ai dreptate, mai ales ca suntem o tara unde accidentele sunt rare...nici o masura de siguranta nu e prea exagerata cred.
Mai ales cand mergi preponderent si cu familia. Cand o sa ajungi in situatia asta e posibil sa iei in calcul orice detaliu.
Eu aleg 4/5 usi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de VooN: Mar 7 2013, 05:10 PM


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Mar 7 2013, 05:11 PM
Trimis la #39


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Sigur asta am sa fac. Probabil o sa ajung sa merg intr`o blindata posibil sa fie si masina de pompieri (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Fiecate vine cu argumente pro sau contra in functie de ce conduce (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) De aia nu am ales sa imi iau un x-bow fix din cauza ca nu avem soferi civilizati (IMG:style_emoticons/default/Hurt.gif) c`mon dude

Acest mesaj a fost editat de atipiq_nightmare: Mar 7 2013, 05:23 PM


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zyx
mesaj Mar 7 2013, 06:15 PM
Trimis la #40


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 383
Inregistrat pe: 20-October 09
Din: on earth...
Membrul Nr.: 412
Masina Personala:Vw Polo GTI



Hmmm, da, corect, si daca sari de la 8 posibil sa mori, nu?! Oricum, daca e sa o gandim asa (cu incendiul), eu, unul, sar sa o desfac pe fii-mea din scaun si cu tot cu ea din masina... dar fiecare gandeste pentru el ce inseamna siguranta si alte chestii de genul...

Acest mesaj a fost editat de Zyx: Mar 7 2013, 06:16 PM


--------------------
UNDERSTEER is when you hit the wall with the front of the car, OVERSTEER is when you hit the wall with the rear of the car, HORSEPOWER is how fast you hit the wall, TORQUE is how far you take the wall with you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:32 PM