avans aprindere - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
avans aprindere
Rius
mesaj Jul 21 2011, 03:52 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Cum e considerat un avans la aprindere de 25.5 la 4000 22.125 la 5000rpm si 23.25 la 7000rpm? mic? mare? pentru un motor N/A cu raport de compresie 13.3:1

sau unitatea de modificare a avansului? se da cate un grad sau cate un minut, secunde, zecimi, sutimi? Am niste nelamuriri la masina mea

Care ma poate ajuta cu info

Multumesc anticipat


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 22 2011, 12:06 AM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Unitatea e gradul si tot grade se dau sau se iau, in functie de situatie.
De obicei dupa aparitia unei valori nenule de knock retard avansul e micsorat si primele reveniri sint in jumatati de grad si apoi mai repede conform tabelei de avans folosite, dar asta depinde de soft si multi alti paramerti.

23.25 mi pare ok la 7000, chiar usor agresiv, dar atit despre asta cit si despre celelalte valori e greu sa ma pronunt pentru ca nu am absolut nici o idee cum merge acest motor.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jul 22 2011, 09:42 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Am observat ca prima corectie de detonatie, o face cand media este > 90 detonatii, iar o face cu 4 grade RAC, revenirile find din jumatate in jumatate.
Intrebare, intrebatoare: Cand imi ia 4 grade din avans.......ma lasa fara putere? Sau altfel intrebat daca reusesc prin aditivi octane booster, sau alte minuni (astept sfaturi si sugestii), sa evit aparitia detonatiilor astfel incat ecu sa nu mai faca corectie, o sa traga mai bine?


Multumesc Mituc, ma gandem ca daca valoarea o da 22.124 si corectia sa o faca tot la a 3-a cifra dupa virgula, dar se pare ca nu


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Jul 22 2011, 01:50 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Am vazut un test pentru acesti octane boosters si din toate sortimentele de acolo cam nici unul nu a functionat . Am folosit si eu din curiozitate si iar, nu s`a intamplat nimic.

Boosterele astea folosesc o substanta care se numeste MMT, foarte toxica pentru om, chiar si la expunere de scurta durata (cum ar fi in cazul in care se introduce in rezervor). Atentie, se absoarbe extrem de repede prin piele. Pe langa aceasta, este daunator pentru injectoare si senzorul de detonatii.

In concluzie, nu am auzit niciodata si nici nu am simtit vreo imbunatatire folosind octane booster.



--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jul 22 2011, 03:02 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



nu cresterea puterii ma intereseaza la un octane booster ci cu cat imi creste cifra octanica a benzinei, sa previn detonatiile.
Pierderea de putere este normala in cazul masinilor normale...stock ce au fost gandite sa foloseasca combustibil din gama 95-98 CO


Reportajul e comercial, nu e mincinos ...dar scoate in evidenta un defect..Ei spun de power loss de 2%, Dar e pierdere din peak power sau tot graficul de putere e dat mai jos cu 2%?


Tipul din filmuletul de mai jos explica foarte bine (daca ai rabdare sa il asculti (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )



Acest mesaj a fost editat de Rius: Jul 22 2011, 03:17 PM


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Jul 22 2011, 03:29 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Este posibil sa iti mareasca cifra octanica deorece MMT are actiune de "sandwich" pentru molecula de benzina si i`ar reduce capacitatea de aprindere. In teoria chimiei cam asa sta treaba. In motor (motorul tau mai exact) nu stiu daca functioneaza sau nu. Ar trebui sa incerci si sa verifici daca mai ai detonatii. In fond un flacon nu are ce sa dauneze. Doar sa ai grija sa nu dai pe caroserie ca dizolva vopseaua... sau pe tine sa nu dai.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 22 2011, 03:43 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Oameni buni, asa functioneaza motoarele pe benzina, e imposibil sa se evite aceste foarte usoare detonatii in urma carora apar corectiile.
Totusi orice valoare a lui knock retard mai mare de 2 e semn clar de detonatie insa eu tot n-as turna rahat in benzina ci m-as duce la service sa-mi schimbe motorul in garantie. De obicei knock retard ar trebui sa fie 0.35-0.7 maxim 1.05. Deja ceva mai mare de atit e nasol.

Revenind, corectiile de avans pot aparea in diverse situtii. Fie tocmai ai luat piciorul de pe acceleratie iar ECU sau vreun senzor doarme pe el si nu se trece pe tabela de avans corespunzatoare iar noul amestec, mai sarac, bubuie neasteptat de aproape de capatul cursei, ori... diverse. Nimic ingrijorator atita timp cit nu-ti apar valori nenule ale lui knock retard in WOT.

Sau, nu stiu cum functioneaza aspiratul asta de 13:1, poate e normal desi eu tot as tinde sa cred ca nu.
Si da, cind apar corectiile de avans si-l vezi scazind practic ECU taie din cuplu (si implicit din putere care depinde direct din cuplu). Insa pina in anumite valori scaderile sint normale, nu de alta dar altfel ar ajunge motorul sa faca cu semnificativ mai multi cai decit ar trebui si eventual intr-un final sa zvirle pistoanele prin bloc ca urmare a unor detonatii masive.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Jul 22 2011, 04:13 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jul 22 2011, 04:18 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Stiu ca pana la o valoare de 90 de detonatii in WOT e ok si nu intervine corectia. Prima corectie care intra este de 1.125 si apare la 5400rpm, moment in care imi taie 4 grade RAC din avans.

Eu corectia aia as vrea sa o preantampin cu octane boosterul ala nasol sau pana mea nu stiu ce alt produs de marire a cifrei octanice. Acum merg pe rompetrol 101 ce spun ei ca e minim CO 100. Alta mai buna in romania nu stiu


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jul 22 2011, 04:27 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Pe grafic valoarea throtle poz de 78 inseamna WOT

pe la 5500 face corectia aia de care iti spuneam, si ii ia din avans


valorile din stanga sus sunt de la momentul liniei albe de pe grafic

Acest mesaj a fost editat de Rius: Jul 22 2011, 04:29 PM
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  print.JPG ( 83.69k ) Numarul de Transferari: 20
 


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 23 2011, 10:16 AM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ok, ca sa terminam cu octane boosterul: alto101 e cea mai buna benzina posibila de la ural pina la oceanul atlantic (nu exagerez). Daca ai nevoie de cifra octanica mai mare atunci baga benzina de curse sau adauga etanol in loc de valve&pistoane_boomer, desi ma foarte indoiesc ca softul cu care mergi acum a fost gindit pentru o cifra octanica mai mare.

Valorile de avans inainte si dupa corectie mi se par ok. E normal ca pe masura ce se urca in ture sa se intirzie putin. Eu personal nu inteleg de ce ajustarea apare in urma unei sesizari de detonatie (care e foarte mica, abia la valori de 2 pentru knock retard ar trebui sa te ingrijorezi, si abia pe la 5-6 apar stricaciuni). Insa nici nu am absolut deloc habar despre cum functioneaza aspiratul de 13:1 din clioRS. Si mai e o chestie: aspiratele (mai stoarse) fac cuplu maxim pe toata plaja de turatie la limita de detonatie, trebuie luata si chestia asta in considerare.
E ciudata groapa in avans imediat dupa aparitia lui knock retard pe la 5500, groapa care nu tine pina la 6000 unde pare sa se termine KR, ECU reajustind avansul probabil conform "planului" aproape imediat.
Stii cumva daca la 5500 apare vreo schimbare de regim? Abia acolo actuatorul de VVT are suficienta presiune la uleiul pentru tacheti incit sa-i ridice maxim sa puna in valoare si al doilea set de valve?

Inainte de a incepe sa-ti torni acid sulfuric prin motor te sfatuiesc sa:
1. pui masina pe dyno si sa vezi daca acele intirzieri ale avansului au vreun efect nedorit asupra curbei de cuplu (si putere);
2. sa te sfatuiesti cu cineva care cunoaste motoarele aspirate suficient incit sa-ti spuna cit de normal sau anormal e ceea ce se intimpla.
3. sa te asiguri ca admisia pe care o ai pe masina are diametrul incintei debitmetrului fix cit aia stock, nu mai mare. Sau daca e mai mare atunci sa te asiguri ca debitmetrul e calibrat corespunzator (mai mult aer nemasurat creste riscul de detonatie).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jul 23 2011, 01:16 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Cred ca ma duc pana la sebastian la un dyno

Nu am debitmetru. Singurii senzori de aer sunt MAP manifold absolute pressure, temp pressure si atmosferic pressure care este in unitatea ECU.

Admisia este redesenata si marita in diametru . Corpul clapeta marit de la 60 la 74mm


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 23 2011, 01:59 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Rius @ Jul 23 2011, 01:16 PM) *
Admisia este redesenata si marita in diametru . Corpul clapeta marit de la 60 la 74mm


Bun. Deja sint cam 90% sigur cu privire la sursa acelor usoare detonatii (care nu sint grave) resimtite in valorille nenule ale lui knock retard.

Daca nu ai debitmetru (nu ai avut niciodata sau nu mai ai pentru ca l-ai zvirlit cind ai refacut admisia?) atunci (cred eu) ca softul are niste calibrari implicite dupa care "invata" pe baza diferentelor dintre AFR-ul citit si cel comandat construindu-si tabelele de fuel trims in mod corespunzator. Si motivul pentru care inca vezi aceste detonatii este ca el inca se afla in procesul de construire a tabelelor de fuel trims.
Cu temperaturile imense din timpul zilei (45-50C la nivelul asfaltului) si racoarea din timpul serii, probabil in jur de maxim 30C (adica aer o idee mai dens, probabil cu 1-1.5%, necesitind tot atita mai mult combustibil) la nivelul asfaltului cind probabil incepi tu sa te joci acest proces poate lua ceva timp. Asta pe linga admisia cu vreo 60% mai larga.
Cind te mai dai la masina icearca intii sa faci vreo 20-50km fara s-o calci puternic, doar mergi folosind o plaja cit mai larga de turatie (intre relanti si 5000rpm ar trebui sa fie suficient). Ea are uleiul fierbinte din timpul zilei, insa asta nu e tot, tabelele de fuel trims sint praf daca temperatura variaza prea mult.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SEBASTIAN
mesaj May 19 2012, 09:17 AM
Trimis la #13


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 30-January 10
Membrul Nr.: 519
Masina Personala:STI/EVO X/ Fiat 500 /X1 2.3d /Trafic/Logan ...



Cred ca merita sa aruncati o privire sau chiar sa cititi cu atentie acest articol tehnic:
http://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-...lution-sst.html


--------------------
Reliable + Cheap = Not Fast
Cheap + Fast = Not Reliable
Fast + Reliable = Not Cheap
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 04:53 PM