Clio 4 rs - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Clio 4 rs
codrut
mesaj Oct 27 2012, 03:26 PM
Trimis la #1


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



Cum vi se pare noul clio 4 rs?
Dupa cum se stia de mult, s-a renuntat la motorul aspirat de doi litri in favoarea unuia turbo de 1.6 litri si 200 de cai. Eu ma asteptam insa sa creasca puterea la 210 cai, fiind zvonuri inainte de aflarea datelor oficiale care anuntau o putere de 220 de cai. Clio 3 rs facelift are o putere de 203 ps sau 200 hp, noul clio rs are o putere de 200 ps sau 197 hp. Desi scaderea este mica, este un regres. O data cu aparitia unui nou model din categoria masinilor de performanta, o crestere de putere fie ea cat de mica este pana la urma si un factor psihologic. Cuplul a crescut de la 215 nm la 240 nm. O alta noutate este cutia cu dublu ambreiaj, de alfel si singura disponibila. Este clar ca renault doreste sa se adreseze unui public cat mai larg, sa atraga noi clienti, chiar daca pierde unii clienti care doreau un clio cat mai radical. Se doreste de asemenea sa se mentina costurile de productie cat mai reduse, renuntandu-se la franele brembo si scaunele recaro ( scaunele se pare ca vor fi disponibile optional ulterior). Din ce am inteles din interviuri, s-a renuntat la franele brembo din cauza pretului prea mare cerut de italieni. Franele standard vor fi mai mari decat la vechea generatie (320 mm pe fata), insa la o folosire intensiva vor avea o eficienta mai scazuta, aparand mai repede fenomenul de fading. O alegere ciudata mi se pare alegerea dimensiunilor anvelopelor care sunt mai inguste decat la vechea generatie, probabil avand legatura tot cu costurile. Oricum dimensiunea 205/40 R18 mi se pare ciudata.
Cuplul maxim de 240 nm e obtinut de la 1750 de turatii si se mentine constant pana la 5600 de turatii. Din ce am inteles cutia automata este cea care limiteaza caii si cuplul. Din cate am inteles aceasta suporta maxim aproximativ 200 de cai si 240 nm, exact cifrele actuale. Cuplul putea fi mai mare. De exemplu Peugeot 208 gti scoate tot din 1.6 200 de cai si un cuplu de 275 nm. Se crede insa ca noua cutie EDC nu suporta mai mult cuplu. Se vorbeste ca vor aparea si versiuni de 220 de cai si cu un cuplu mai mare, insa numai dupa ce vor modifica actuala cutie automata.
Potentialul de tuning crescut dat de un motor turbo este practic anihilat daca este adevarat ce se spune despre noua cutie. Imi vine greu sa cred ca renault nu putea scoate mai mult de 10 cai din motorul de 190 de cai de pe nissan juke.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 27 2012, 04:19 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Nu imi place absolut nimic la aceasta masina, dar absolut nimic. Cutie edc ? etrieri cu un piston ? what ? nu mai pun ca designul este rusinos. Si eu ma asteptam la un 220 de cai avand in vedere ca megane`ul e deja la 265. Cred ca 197 a ramas ultimul dintre clio RS (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 27 2012, 09:18 PM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cutie automata pe clio rs? Sfinte cacat! Or sa-l vinda la profesoare batrinele iesite la pensie fara sa se marite. Orice motor turbo are potential mai mare de modificare ulterioara insadupa ce renault a facut masini extraordinare in gama RS (incepind de la twingo si terminind cu megane) nu vad cum ar putea castra clio-ul atit de mult cu o cutie automata imprumutata de la o masina de 110cp (ca 240Nm si 200Cp sint specificatii de transmisie pentru o masina de maxim 120cp/160Nm din fabrica).

Ori e un zvon atuncat in public cu informatii eronate ori cei de la renault sport sint total cu capul, iar ultima varianta mi se pare greu de crezut dupa ce minune e megane 3 rs.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
codrut
mesaj Oct 27 2012, 10:51 PM
Trimis la #4


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



Cum stau lucrurile cu aceasta cutie automata numai cei de la renault stiu exact. Insa este clar ca exista o schimbare de optica in ceea ce priveste clio rs. Se vrea ca masina sa fie cat mai mainstream (nu exista decat varianta in 5 usi, nu exista cutie manuala, renuntarea la franele de performanta brembo, dimensiuni reduse in ceea ce priveste latimea anvelopelor, probalil pentru a mentine costurile cat mai jos etc. , multe din aceste renuntari aducand practic un deficit de performanta).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Oct 27 2012, 11:21 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Eu nu inteleg cum reduc costurile cu anvelopele mai mici, dar trec la jante pe 18 unde automat si ele si anvelopele costa mai mult decat la cele pe 17.
Oricum 205 40 intradevar dubioasa dimensiune....si tocmai "buna" pentru drumurile din romania...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Oct 28 2012, 01:49 AM
Trimis la #6


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Vand Clio F1,Recaro,Brembo,sasiu CUP,215/45/17...28000 euro!


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
codrut
mesaj Oct 28 2012, 01:57 PM
Trimis la #7


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



CITAT(RollerMAN @ Oct 27 2012, 10:21 PM) *
Eu nu inteleg cum reduc costurile cu anvelopele mai mici, dar trec la jante pe 18 unde automat si ele si anvelopele costa mai mult decat la cele pe 17.
Oricum 205 40 intradevar dubioasa dimensiune....si tocmai "buna" pentru drumurile din romania...



Cele pe 18 sunt optionale, iar cele de baza pe 17 au tot 205.


Se pare insa ca au renuntat si la puntea fata cu pivot independent care exista pe clio 3 rs, pe megane r26, pe megane 3 rs, o solutie pe care ford a introdus-o mult mai tarziu sub denumirea de revo-knuckle si numai pe ford focus rs. Din cate stiu renault a introdus prima data aceasta solutie pe megane 2 rs, insa nu stiu exact din ce an, dar in 2006 exista sigur. Daca s-a renuntat si la acest lucru e clar ca trebuie sa pastreze pretul la nivelul modelului trecut ori in jurul acestei sume, cutia automata costa ceva si astfel pentru a atinge costul dorit au sacrificat elementele de performanta care sunt trecute cu vederea de un utilizator mai putin pretentios. Probabil vor sa atraga si mult public feminin. Puteau mult mai simplu sa ofere cutia automata optional. Insa directia e clara, se vrea un clio cat mai mainstream.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Oct 28 2012, 01:57 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



il fac GTI (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robi_zet
mesaj Oct 28 2012, 03:03 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,207
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 19
Masina Personala:Vw Scirocco 2.0 TSI 200+10 Hp



Si polo gti numai cu DSG il poti comanda...


--------------------
Vw Scirocco 2.0 TSI

1) Esti pe net
2) Esti pe forumul HotHatches.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 28 2012, 10:46 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



VW fac masini si pentru pensionari care vor sa mearga mai repede pina la piata si sa nu-si rupa ambreajele pe drum si pentru entuziasti, dar putine modele de la ei sint cu adevarat pentru entuziasti, chiar daca pot fi adaptate. VW se tot dau mari si tari cu all-rounders iar o masina care-ti rupe capul daca scapi ca neghiobul piciorul in acceleratie sau intr-un viraj te pedepseste imediat in vreun fel anume daca o manevrezi gresit nu poate fi un bun all rounder. Bine totusi ca modelele lor au un potential de tuning ridicat ceea ce mai da o sansa si entuziastilor sa nu decedeze de plictis (noroc cu cei de la seat prin 2006-2007 ca s-au gindit la cupra cind cei de la VW cu aceleasi motoare nu voiau sa treaca de 230cp pe aceeasi platforma pentru ca aveau opera aia de arta, golf R32 sau cum se numea).

Acuma, inapoi la clio 4 rs:
http://www.zeperfs.com/fiche4401-renault-clio-iv-rs-edc.htm

Deci pina acum megane era mai mare si mai gras, eventual cu versiune pentru familie in 5 usi si avea motorul de 2 litri cu morisca. Clio RS era mai mic, mai usor, prin natura clasei din care face parte era necesar sa aiba si performante generale o idee mai domoale, deci acelasi motor de 2 litri fara turbina dar care se tura pina la ceruri era perfect. chiar senzational, pe alocuri o idee mai incitant decit cel de pe megane rs care la 6000rpm era deja picat in freza (chestie de gusturi).
Acum avem noua generatie de megane rs, aceeasi combinatie clasica de sasiu, suspensie si motor senzationala de care stiam, insa la superlativ. motor de 2 litri pentru o compacta e ok.
Insa cum clio e cu o clasa mai jos si renault trebuie sa se alinieze trendului de cacat cu motoare mici care inlocuiesc aspiratele mai mari (daca am avea strazi sa mergem si sa nu stam la relanti uitindu-ne cit mai e ceasul trendul asta n-ar exista). Si ce-au zis ei: ok, il facem de 1.6, tot de vreo 200cp, turbo cu cuplu cit sa-i impresionam pe toti. Dar stai, puterea e putere, si intr-o cursa de acceleratie de exemplu cuplul ala mare de mai jos de 5000rpm nu inseamna nimic! Deci o facem mai rapida schimbind treptele mai rapid, solutia fiind o cutie cu dublu ambreaj.
Si iese si ieftina ca masina, sa nu intram pe teritoriul lui megane.

Si rezultatul e cel pe care-l vedem. Nu stiu daca e un esec, masina este totusi una destinata vietii si traficului de zi cu zi si nu curselor, deci acea cutie pusa pe automat in trafic bara la bara va fi mai comoda. Insa combinatia aia de motor+turbina daca facea nu 240 ci doar 220Nm si nu de la 17xx ca sa poti pelca cu a 3-aq de la semafor, ci de la 3500rpm, iar puterea maxima sa fi fost de vreo 240Cp la 7000rpm si nu 200 la 6000, masina aia era de pe alta planeta chiar daca avea un lag mai mare sub 3000rpm si se suparau pensionarii ca intr-a 4-a la 40 la ora nu are "zvic".

Cumva imi este dor de japonezele alea de la inceputul si mijlocul anilor 2000 cu cuplul maxim la 3000-3500 si puterea maxima la 6000-6500 sau mai mult. De exemplu asta:
http://www.zeperfs.com/fiche2199-subaru-im...-sti-type-r.htm

Cuplu maxim la 5000rpm (insa si la 3500rpm facea aproape cam tot atit), putere maxima la 6500 si rev limiter la 8000, ceea ce inseamna ca la 7500rpm puterea era destul de aproape de maximul de la 6500. Cind vrei sa mergi incet mergi incet cit sa aiba motorul ungere, la 2200-2500rpm, cind da strechea in tine nu mai ai ce cauta sub 5000rpm si de acolo masina trage din orice pozitie.
Dar trendul e trend, in proportie de 75% stabilit de niste pensionari, niste mosnegi besinosi care vin ei si-si dau cu parerea despre cum ar trebui sa se comporte o masina sport si care ar trebui sa fie dinamica ei pe placul curului lor lasat si a titelor care li se lovesc de luneta, de parbriz si apoi peste bot si duc la accidente facind astfel masinile cu adevarat rapide nesigure.

In concluzie... daca va place clio 4 rs, daca se potriveste cu bugetul pe care-l aveti, samd, luati unul si umblati la el din prima zi, cind inca e la dealer. Motorul ala e capabil de 230-240cp extra-safe, lasati cuplul la cit e ca e suficient dar urcati-l mai sus in ture, si aia e.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Oct 28 2012, 10:47 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Oct 29 2012, 01:32 AM
Trimis la #11


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



si eu sunt dezamagit de cutie cu toate ca se zice ca este foarte rapida la schimbat decat multe masini(ex gti) si motoru de 1.6 turbo ar fi fost ceva interesant......cresterea puterii mai usor,etc.Clio rs in 4 usi? foarte ciudat mi se pare,astept sa fac un drive test daca pot.in seara asta m-am uitat la clio 4 normal si estetic si la plastice pare ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Oct 29 2012, 11:14 AM
Trimis la #12


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Eu am vazut noul clio live pe culoarea rosu inchis cum este in reclama si este superb.
Sunt de parere ca noul clio rs o sa fie mai reusit decat cel vechi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de atipiq_nightmare: Oct 29 2012, 11:15 AM


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Oct 29 2012, 12:43 PM
Trimis la #13


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Am vazut si eu noul Clio si pe rosu si pe negru si pe galben la serus in chiajna si pot spune ca arata chiar bine.
Cat despre performante daca marketingul nu a catsigat cumva batalia cu inginerii de la renault sport eu zic sa nu va faceti griji chiar asa mari. Oamenii aia stiu sa faca masini sport si imi vine foarte greu sa cred ca au fost atat de dobitoci si i-au luat tot fun-ul in conditiile in care sigur stiu si ei ca masina asta a fost super apreciata pentru 2 lucruri: ture si handleing pe curbe.
Eu zic sa asteptam sa apara si sa face un test. S-ar putea sa fim surprinsi. Despre cutie eu unu bag mana in foc ca nu e gandita doar pentru 200hp si 240Nm. Nu e nici un producator nebun sa faca asa ceva si sa o lase fix la limita si mai sunt sigur ca nu e aceeasi cutie cu toate celelalte fix. Cand va aparea va avea sigur alt cod fata de restul automatelor si va fi mai intarita sigur.
Daca motorul ala dezvolta 200 cai si 240Nm eu zic ca acea cutie va fi gandita minim pentru 240 cai si 300Nm. Nici un producator nu face altfel, toti isi iau marja no matter what. Posibil sa fi fost ea facuta si gandita initial pentru motoare mai slabe dar sunt covins ca va veni intarita si aranjata in punctele slabe ca sa suporte destul abuz sau putere mai mare pentru dementii de prin UK spre exemplu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 29 2012, 01:32 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Reteta:

Se cumpara un clio rs - 9000euro. se cumpara motor de r26 incluzand cutie si ecu -3000euro. se monteaza impreuna cu o evacuare ceva 1500euro si ai un clio de vis cu frane cu tot ce trebuie si cu 260 de cai.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Oct 29 2012, 01:53 PM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Sau cu banii astia iti iei un 2.0tfsi mult mai multa putere si fara batai de cap ca nu este reno` .
Aici era vorba de noul clio nu de alte variante . Eu sunt de parere ca o sa fie peste vechiul clio ca performante si mult mai aspectuos.Este un pas inainte ca au renuntat la motorul aspirat , acesta fiind turbo ai posibilitatea la upgrade fara foarte multi bani


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Oct 29 2012, 02:07 PM
Trimis la #16


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Si eu cred ca va fi un pas inainte. Nu cred sa strice ce au construit pana acum ca si imagine. Posibil sa lase un pic de dorit la frane dar acolo e cel mai simplu sa faci un upgrade. Oricum nu cred ca asa cum va fi el cu etrier cu un singur piston va fi o problema prea mare, poate chiar nu va avea fading. Vedem doar dupa test drive (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 29 2012, 02:48 PM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Sau de banii aia nu mi`as luat tfsi deloc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) gizas. Noul clio nu cred ca va fi peste cel vechi , poate la liniute un pic dar nici asa cu mult. stock vs stock pe un circuit , fara acei etrieri, fara plaja de turatie, fara suspensia cu pivot independent, fara acel ecartament mai mare, fara acel air diffuser cred ca va ramane in spate ceva metri si mai cred ca va fi si mai greu fata de cel vechi. Daca ai observat cei cu turbo 99% din cazuri platesc mai mult pe tuning fata de cei cu aspirate, bine si castigurile sunt mai mari. Eu nu vad nimic aspectuos in acea masina, cel putin pe mine nu ma atrage cu nimic acel bot de tir, faptul ca e ingusta ca un vw polo si ca spatele ala e o copie obraznica de seat ibiza. where is the fucking air diffuser ???

ps- dar sunt atatea exemple de modele care au involuat si si`au pierdut imaginea purista deci nu e exclus si cu clio. Eu chiar cred ca acel etrier de skoda felicia isi va spune cuvantul si la un mers mai alert pe cheia , nu mai zic de circuit. de fapt toate lipsurile astea cred ca nu vor fi acoperite de un cuplu un pic mai mare dat de turbina si o cutie cu dublu ambreiaj. parerea mea hac !

Acest mesaj a fost editat de BSH: Oct 29 2012, 02:53 PM


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Oct 29 2012, 03:18 PM
Trimis la #18


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Problema nu sta in etrierul acela cum a zis si andrei se poate face un upgrade daca este nevoie cu toate ca inginerii care au proiectat`o nu cred ca au omis tocmai lucru asta iar chestia cu circuitul ... nu stiu cati cu hh folosesc masina in scopurile astea. Am tot auzit in ultima perioada chestia asta cu circuitul ... masina este folosita 99% pe strada deci nu are relevanta ce spui tu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
codrut
mesaj Oct 29 2012, 04:22 PM
Trimis la #19


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



Nu cred ca noul clio rs va fi mai performant decat clio 3 rs. Au renuntat la prea multe elemente de performanta. Au renuntat la anvelopele de 215 si au pus de 205. Cand au scos r26-le si l-au facut mai peformant decat megane 2 rs au crecut latimea anvelopelor de la 225 la 235. Acum fac exact pe dos. Cred ca cei de la renault sport au avut niste directive clare date de compania mama si nu au avut mana libera ca pana acum. Chiar mi-a placut filmul cu recordul meganului 265 trophy pe nurburgring, cum cei de la renault sport au facut setari, ajustari, pana au scos timpul dorit. Chiar arata ca un grup de baieti uniti si entuziasti, trecand peste partea de marketing. Din cate am inteles cei de la renault sport nu si-au dorit varianta in 5 usi, dar nu au avut ce face.
Avand in vedere ca noul clio 4 este cu pana la 100 de kg mai usor decat clio 3, cel putin asa declara cei de la renault, eu speram ca si clio 4 rs sa fie mai usor decat clio 3 rs, insa se pare ca nu va fi asa, e posibil chiar sa fie ceva mai greu sau in cel mai bun caz sa aiba aproximativ aceeasi greutate cu modelul actual. Din ce am citit in interviuri motorul de 1.6 are aceeasi greutatea cu motorul de 2.0, iar cutia automata e clar mai grea decat cea manuala. Chiar a spus cineva de la renault ca o lauda ca desi noul model are 5 usi are cam aceeasi greutate cu actualul clio 3 rs. Daca clio 4 normal e mai usor cu pana la 100 de kg decat clio 3, ma asteptam ca noul clio 4 rs sa fie si el ceva mai usor decat clio 3 rs. Cutia automata mai vine cu un dezavantaj, greutatea, si chiar daca e in 5 usi, tot ma asteptam sa fie un pic mai usor. Daca pastrau acelasi model purist cu 100 de kg mai usor era ceva.
Ceea ce ma dezamageste pe mine e faptul ca au renuntat la multe elemente de performanta mentionate. Inainte nu concepeai un renault sport fara acestea. Sper ca in cazul meganului 4 rs sa nu se intample acelasi lucru.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Oct 29 2012, 05:35 PM
Trimis la #20


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Sincer sa fiu ori imi scapa mie ceva ori voi aveti mai multe informatii. Zvonuri am auzit si eu o multime ca vor renunta la aia si la aia dar nu am vazut nimic clar scos de la vre-un oficial renault care sa spuna ca vor renunta la suspensia specifica RS pe fata iar frana aia ca e brembo sau nu e posibil sa ascunda un piston ceva mai mare si o pompa mai puternica in asa fel incat sa suplineasca. Sincer pana nu vad primul configurator si primul Clio Rs in teste eu nu zic nimic de performante. De design e dupa cum ii place fiecaruia dar sincer daca e performant eu unul nu o sa stau sa ma incurc in design cum nu am facut-o nici la R26 si am iubit masina aia desi nu era cea mai frumoasa de pe strada. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

PS: Ma indoiesc ca la Paris sau unde a fost expus prima data Clio RS s-a apucat vre-un ziarist sa desfaca masina acolo sa vada ce suspensie are (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Poate nu are Perfo Hub da are altceva adaptat la nevoile lui Clio RS. Plus ca daca va aduceti aminte oamenii aia prin interviuri au explicat ca masina e posibil sa mai sufere modificari pana va iesi efectiv primul model de serie pe poarta fabricii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:32 PM