achizitie hot-hatch - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
achizitie hot-hatch
thor
mesaj Mar 18 2015, 05:52 PM
Trimis la #1


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Salutare, urmaresc de ceva timp forumul iar acum vreau sa-mi cumpar si eu un hot-hatch. Insa nu prea stiu ce vreau, am restrans cautarea pe doua modele.
1. peugeot 206 rc.
2. renault clio rs 172/182
Am inteles ca peugeot-ul nu are 177hp real, ci joaca pe la 140-150, e adevarat?
Clio-ul nu ma atrage ca design nici exterior, nici interior, am citit ca sunt foarte reusite ca hot-hatch-uri.
Bugetul este undeva la 4000 eur.
In banii de mai sus exista si alte alternative?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 19 2015, 12:36 AM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Bine ai venit pe forum!

1. Motorul de pe peugeot 206rc este la acelasi cu al meu de pe C4 dar pe peugeot dezvolta ceva mai putina putere pt ca are si pompa de servodirectie legata pe cureaua de accesorii, iar eu am o pompa electrica. In nici un caz nu o sa scoata 140hp, adevarul este undeva pe la 155-160. Dupa admisie si remap o sa simti o diferenta considerabila (pt un aspirat). Eu unul nu ma plang si am vreo 250kg in plus fata de un RC. Singura treaba este sa lasi in pace evacuarea de fabrica pt ca o sa ai suprize neplacute la capitolul performante.

2. Clio rs 182 da este ceva mai uratel, mai ales la interior. Motorul scoate oricum tot in jur de 155-160 hp, asa ca performantele in linie dreapta sunt similare dar pe circuit este posibil sa fie ceva mai agil.

Amandurora le poti aduce imbunatatiri oricum dar cel mai mult conteaza sa gasesti o masina in mintile ei si de preferat cu un istoric cunoscut.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thor
mesaj Mar 23 2015, 06:40 PM
Trimis la #3


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Multam fain!

Cred ca o sa ma indrept spre un peugeot 206 rc. Revin cu poze si pareri dupa achizitie.
E ceva ce trebuie urmarit in special la 206?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zyx
mesaj Mar 24 2015, 08:51 AM
Trimis la #4


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 383
Inregistrat pe: 20-October 09
Din: on earth...
Membrul Nr.: 412
Masina Personala:Vw Polo GTI



Din punct de vedere performante, la un RC trebuie urmarit... un Clio RS. Doar din acest punct de vedere. Doar opinia mea.


--------------------
UNDERSTEER is when you hit the wall with the front of the car, OVERSTEER is when you hit the wall with the rear of the car, HORSEPOWER is how fast you hit the wall, TORQUE is how far you take the wall with you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thor
mesaj Apr 6 2015, 11:26 PM
Trimis la #5


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Inteleg. Din ce-am vazut pe piata de la noi, sunt doar cateva rc-uri de vanzare. Unul singur fiind intr-o stare decenta. Renault-uri am vazut, chiar multe, dar nu ma prea atrag.
Mai este vreo optiune de luat in seama?
C2 VTS, sau sport chic, cum a fost vandut in romania, este pe aceiasi linie cu RS/RC?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Apr 7 2015, 07:53 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



C2 vts are motor de 1.6 122hp la origine si poate fi dus catre 140-150 in functie de ce modificari vrei sa ii faci dar nu o sa ajunga un RS sau RC. In schimb este foarte agila masina avand ampatamentul mai mic, deci ar fi buna pt concursurile de indemanare in spatii restranse si de strecurat/parcat prin oras.
Eu unul tot un 206rc as alege, diferenta de greutate fiind mica intre ele, iar rc-ul are motorul mai mare din start.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thor
mesaj Apr 7 2015, 02:14 PM
Trimis la #7


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Am gasit un RC cu carte service completa, cumparata de la eurial. Are multe modificari care nu ma incanta deloc, evacuare quad-back, bara spate, capota de ricer si stopuri clare negre. Pretul cerut este undeva la 3200 eur. Merita banii? Avand in vedere ca eu vreau s-o readuc in stadiu stock si nu are nici taxa platita.

Acest mesaj a fost editat de thor: Apr 7 2015, 02:15 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Apr 7 2015, 03:21 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Daca vrei sa o aduci inapoi la starea initiala nu merita sa iti bati capul, taxa este destul de mare pt motorul acesta. Iar daca asta ( http://olx.ro/oferta/peugeot-206-rc-ID2xsbZ.html#5147cb11ae ) e masina la care te referi singurul lucru util este acel hood scoop (daca are si gaura reala) pt ca acolo poti monta un filtru de aer short ram. In schimb farurile, stopurile, bara spate si cu evacuarea sunt de prost gust si o sa te coste ceva sa le schimbi. In plus are si cam multi kilometrii.

Eu zic sa mai cauti.. spre ex http://olx.ro/oferta/vand-schimb-peugeot-2...html#5147cb11ae mi se pare mai interesanta

Go to the top of the page
 
+Quote Post
thor
mesaj Apr 7 2015, 04:50 PM
Trimis la #9


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Inteleg, deci nu merita cel din zona de 3xxx. La cel din pitesti m-am uitat si eu, dar mi se pare cam mare pretul, avand in vedere ca e o masina de peste zece ani care o sa aiba nevoie de investitii imediat dupa cumparare ( revizie completa, asigurare, impozit, etc.).
Pe partea italienilor e ceva comparativ?
Am vazut o alfa romeo 147 1.9jtd(motoare la care am inteles ca poti sa cresti puterea usor) din 2006 care s-a dat cu 3xxx, nu mai stiu exact.
Fiat stilo abarth imi place ca desing dar nu stiu cum sta la partea de mecanica si fiablitate, in schimb, motorul este unul destul de rar pe un hatchback, 2.4 l5, dar care am inteles ca este facut din fonta. Ceea ce atarna greu pe putea fata.
Ford focus ST170 poate fi o alternativa?

Acest mesaj a fost editat de thor: Apr 7 2015, 04:51 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Apr 7 2015, 09:03 PM
Trimis la #10


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Parerea mea e urmatoarea: ca performante, la tipul de masina pe care o vrei tu, sunt cam astea:
- Renaul Clio RS, care e benchmarkul!
- Ford Fiesta ST -> nu stiu modelele vechi cum se comporta, dar ultima generatie e fenomenala, cam toate revistele de specialitate o lauda, sustinand ca e mai fun pe un drum ingust virajat decat multe hatch-uri mult mai puternice !
- si ar mai fi Opel Corsa OPC (daca gasesti Nurburgring Edition e si mai si!)

Peugeot RC stiu ca suna tentant din cauza de "Sebastien Loeb", dar nu se prea compara cu un Clio 197...cred ca nici cu modelul mai vechi, (RS182 parca). Ar mai fi si VW Polo, dar modelele mai vechi au doar 150 de cai si nu se compara sub nicio forma la capitolul manevrabilitate si condus in regim sportiv cu primele 3 variante.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Apr 7 2015, 09:45 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



@thor optiunile respective nu mi se par prea atragatoare, mai ales un diesel sau un motor mare, dar tu trebuie sa te gandesti pt ce iti cumperi masina in primul rand, daily driver si ocazional mers pe circuit sau invers? Ca pt drag banuiesc ca nu este cazul aici nu? Si iarasi, placere de condus sau putere si senzatie de cuplu?

@sofer de duminica eu cred ca deviem de la subiect, noua fiesta si corsa opc sunt foarte departe de bugetul de 4000 de euro, clio 197 nici el nu prea se apropie decat daca gasesti vreo ocazie speciala, iar polo nu prea ii vad rostul in comparatie, poate la modelul nou dar si acela este foarte scump.

Ca o varianta reala uitasem de fiesta veche cu motor 2.0 aspirat si 150 de cai.

P.S. Referitor la sebastian loeb, vezi ca el a concurat cu xsara, C4 si DS3...


Go to the top of the page
 
+Quote Post
thor
mesaj Apr 7 2015, 11:56 PM
Trimis la #12


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Masina o sa fie un daily driver, dar distantele parcurse zilnic sunt relativ mici (30, maxim 40km per zi). Deci consumul in plus al stilo-ului nu ar fi o problema. In plus, am vazut ca sta mai jos ca pret fata de restul modelelor cu care "se batea" din cauza taxelor mai mari, impozit plus asigurare. Pentru perioada de exploatare pe care o vad eu pentru achizitie, per total, in aceiasi suma ajung. Fie ca e >2000 cmc dar un pret de achizitie mai mare, fie invers.
Nu prea stiu cum se comporta ca masina fiatul. Incerc sa trec cu vederea argumentul de "masina italiana", gandindu-ma ca tehnica e similara in segmentul asta. Corectati-ma daca gresesc.
Diesel-ul m-a atras ca putere, am mai "sapat" putin si am descoperit 147 selespeed, am citit ca e o cutie de viteze problematica, ceea ce restrange cautarea unei manuale 2.0 JTS. E o alegere de luat in seama? (147 2.0 JTS manual)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Apr 8 2015, 09:01 AM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Ca fiabilitate si veleitati sportive nu vreau sa imi dau cu parerea despre alfa sau fiat pt ca nu cunosc subiectul. Ce pot sa iti spun este ca motorul de 1.9 diesel de pe alfa s-a pus si pe opel si are o problema cu niste clapete din galeria de admisie care se blocheaza, iar la opel mai pica si alternatorul, in rest da este un motor cu care castigi multa putere din remap insa este diesel unde o sa ai probleme cu injectoarele, cu turbina, este greu de bot, este de preferat sa te orientezi catre un motor pe benzina mai ales daca nu mergi mult.

Pe alfa 147 nu gasesc sa se fi montat 2.0 jts, deci banuiesc ca te referi la alfa GT?
Fiat stilo abarth are 170 de cai declarati din 2.4 litrii, ceea ce nu este prea impresionant, iar in rest e un motor mare, greu si in timp cred ca diferenta de bani de la achizitie o sa fie depasita de costurile de consum si taxe.

Si ca vorbeam despre ocazii, stiu ca este clio 182 si ca depaseste bugetul dar aceasta masina chiar este o ocazie, ea apartine colegului juniox88 de pe forum si ii poti citi istoricul. Pe scurt are un motor nou si este foarte bine intretinuta.
http://olx.ro/oferta/vand-renault-clio-rs-...html#ebb6b19a7c
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thor
mesaj Apr 8 2015, 11:16 AM
Trimis la #14


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 7
Inregistrat pe: 18-October 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 4,312
Masina Personala:nu detin



Acel clio 182 l-am vazut de vanzare, avand in vedere in ce stare e, pot zice ca e chiar ieftina, dar din pacate imi depaseste bugetul.
Pe 147 s-a pus TS-ul, le-am incurcat.
Cred ca o sa raman pe RC, poate apare un anunt nou.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darky
mesaj May 20 2015, 09:52 PM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 381
Inregistrat pe: 13-May 09
Din: Slobozia
Membrul Nr.: 9
Masina Personala:Megane F1 R26



Daca te mai intereseaza Clio 182 stiu eu unul bine intretinut. Stiu ca cerea pe el 4000 ... posibil sa mai scada si ceva la pret.


--------------------
Megane F1Team R26
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Aug 27 2015, 04:32 PM
Trimis la #16


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



M-am hotarat sa imi cumpar un Clio RS 2.2 si din ce am gasit pe site-urile de afara incep pe la 2000 de Euro. La ce ar trebui sa fiu atent si ce probleme ar fi greu de rezolvat.
Multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Aug 31 2015, 01:06 PM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



In primul rand jocul la caseta de directie. La clio RS dupa 40k multi au schimbat caseta.In al doilea rand sa bagi tester pe ea sa vezi daca au fost erori raportate in istoric la coloana de directie. E a doua pe lista care poate pica.
In rest doar lucrurile obisnuite, sa nu pape ulei, sa nu bata etc. Apoi fa-i un test de compresie si daca iese bine aia e.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Aug 31 2015, 05:46 PM
Trimis la #18


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



Pe lista scurta a intrat si Corolla TS 1.8 aspirat de 192 de cai. Am avut ca masina de serviciu una 1.6 si mi-a placut.
Acum sa vedem ce gasim la banii pe care ii am.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Aug 31 2015, 06:19 PM
Trimis la #19


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Din punctul meu de vedere sunt categorii diferite. Oricum conteaza ce iti place tie si ce buget ai.
Daca preferi corolla, go for it, nu e masina rea dar ca senzatii nu cred ca poate rivaliza cu un clio rs (desi poate ma insel (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Aug 31 2015, 06:37 PM
Trimis la #20


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



http://www.zeperfs.com/en/duel367-323.htm


de aici reiese ca sunt f apropiate ca performante.
Sincer mi-e un pic teama de "fiabilitatea franceza"
(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 11:39 AM