Probleme comune 2.0 TFSI - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Probleme comune 2.0 TFSI
Dr.Silviu
mesaj Jul 30 2009, 12:25 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Da.. se pare ca nu a fost una din problemele "comune". Se defectase senzorul din filtru de benzina... Cei de la PBV2 mi l-au schimbat (revizia), dar mi-au pus unul gresit (4.0bar in loc de 6.4bar).
Am fost la PBN si mi-au gasit problema si mi-au inlocuit filtru de benzina pentru masina mea (6.4bar). Erorile nu au mai aparut si merge perfect (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Tin sa-i multumesc lui Alex pentru ajutorul acordat in rezolvarea problemei!

P.S: Factura de la PBN este suportata de PBV2 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fuscobal
mesaj Aug 10 2009, 12:38 AM
Trimis la #22


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 430
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 152
Masina Personala:VW Golf V GTI



CITAT(Dr.Silviu @ Jul 10 2009, 05:38 PM) *
Excelent post!
Am avut si eu odata o eroare de la punctul 7
-012599 - Intake Manifold Runner Control: Basic Setting not Completed
P3137 - 001 - Upper Limit Exceeded – Intermittent


Eroarea asta este de la Intake flap motor V157, o unitate aflata sub clapeta de acceleratie.Desi eroarea e inregistrata in ECU, performantele masinii nu sunt afectate in nici un fel. Sunt 2 posibilitati :
1) motorasul a cedat > s-a intamplat in destule cazuri
2) exista update de soft care rezolva problema > in state a fost actiune de rechemare pe garantie pentru asa ceva
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Aug 10 2009, 08:41 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Da... era bine daca traiam in state... La noi nu se stie de nici un TSB si masinile merg perfect mereu....
Din fericire nu mi-a mai aparut eroarea... Nu stiu unde e clapeta de acceleratie, si nu cred ca este in pedala (aia am inlocuit-o cu cea de S3)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fuscobal
mesaj Aug 11 2009, 10:03 AM
Trimis la #24


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 430
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 152
Masina Personala:VW Golf V GTI



Ti-am incercuit cu rosu clapeta de acceleratie !
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  Clapeta_acceleratie.JPG ( 156.02k ) Numarul de Transferari: 77
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alaraw
mesaj Aug 22 2009, 08:49 AM
Trimis la #25


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 24
Inregistrat pe: 10-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 287
Masina Personala:GOLF V GTI



CITAT(Dr.Silviu @ Jul 22 2009, 07:09 PM) *
Am fost pe Transfagarasan si se pare ca am problema de la punctul 4! In depasiri imi ramanea acul la 3200rpm dar isi revenea in cateva secunde... Treaba asta s-a mai repetat de cateva ori dar dup-aia a mers cum trebuie...
Am fost la revizie (trebuia facuta) si surpriza! (nu chiar) NU am nici o problema la masina! (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)
Mie pe vcds original imi apare eroarea 000135 - Fuel Rail/System Pressure: Too Low
P0087 - 002 - Lower Limit Exceeded - Intermittent
Dar lor NIMIC! Dupa ei, masina este in parametrii normali!
Nu stiu ce e cu ei.. le place sa se joace cu viata mea (nici nu vreau sa ma gandesc ce fac daca ma lasa masina in plina depasire)
Stie cineva pe cineva la Porsche care sa ma ajute?? Dar cineva care sa nu stearga eroarea si dup-aia sa astepte sa reapara (ca asta pot sa fac si eu)

Sa nu iti faca figuri HPFP.. Eu am trecut prin asta de multe ori si sunt deja la a 2 a (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Exact la fel mi se intampla, nu dadea mereu erori dar cand se incalzea mai rau nu mai face fata, plus ca alimentarea ei este deosebit de sensibila. Poata sa fie si o problema de la ea, sau mufa putin oxidata.. Acum am vazut ca ai rezolvat problema. La mine se pare ca a fost alta situatia...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Aug 22 2009, 09:19 AM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Da.. am rezolvat-o... De 2000km nu mi-a mai facut deloc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Aug 24 2009, 05:50 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Ce parere aveti despre aceasta problema comuna la 2.0Tfsi?
http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.php?topic=7040.0
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 17 2009, 04:42 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Se pare ca se va rezolva si problema de la punctul 7! Cu ajutorul lui Alex (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif)
Este motorasul de la galeria de admise care necesita schimbat. E pe comanda, Luni se pune pe masina (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Dec 17 2009, 08:41 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



sa speram ca se va rezolva de data asta ... nu ca la Vest (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Dec 29 2009, 09:44 PM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



am auzit o chestie noua ...
cica la motoarele de prin 2006, ar fi indicata montarea unui catch can ... ca apar din ce in ce mai multe probleme ...


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 30 2009, 12:08 AM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Cu siguranta asta va fi unul dintre "upgrade-uri"... Se foloseste mai ales la masinile tunate... Dar si la stock sunt foarte utile.
Dupa ce imi pun bara stabilizatoare, va urma si catch-can-ul.


P.S. S-a rezolvat cu problema 7 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Multumiri lui Alex (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif) Am mers cateva zile si am scanat-o si nu mi-a mai aparut nimic!
Sa vedem ce urmeaza (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Dec 30 2009, 10:49 AM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



imi zici dupa ce faci un drum mai lung. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

am vazut pe vortex parca .. un tip care avea motorul plin de ulei si pistoanele topite ... etc
si zice el ca daca ar fi avut catch can ar fi evitat toate astea ... o sa postez linkul diseara, ca il am pe acasa


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 30 2009, 11:26 AM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



pe cam toate forumurile e o frenezie cu aceste catch-cans.... Clar e un lucru util. Pana acuma nu am vazut motoare desfacute care sa fi avut acest catch-can, dar am vazut cum aratau cand nu aveau asa ceva... (il stii pe johnnyC cand si-a desfacut motorul la S3...)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 2 2010, 10:54 AM
Trimis la #34


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Aceste "oil catch tank" sau "oil catch can" (le gasiti pe site-uri sub ambele denumiri) par sa fie recomandate la mai toate masinile turbo benzina, mai ales daca se fac modificari de putere la motor (de obicei doar chip tuning fara sa umbli la turbina, intercooler, etc, ca astea ar mai ajuta putin).
Problema e ca din cauza cresterii de presiune din admisie si fara o racire buna a motorului si a aerului de dupa turbina (si inainte, evident) gazele, vaporii de ulei si benzina, etc, care ajung inapoi se depun pe diverse (valve, axe, etc). Se intimpla sa se mai depuna si pe pistoane impiedicind racirea corecta a acestora, de unde si petele albastre sau ciupiturile de pe pistoane.

Deci daca aveti chip tuning si nu ati pus o turbina sanatoasa si un intercooler mai eficient... macar 100EUR intr-un catch can trebuie sa investiti pentru siguranta. Indiferent de masina, nu neaparat VAG 2.0TFSI.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jan 2 2010, 12:07 PM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Merci de sfat am si inceput cautarile pentru catch can de ST.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jan 2 2010, 08:23 PM
Trimis la #36


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



adica aici era discutia
http://www.audi-sport.net/vb/showthread.php?p=845439
http://www.audizine.com/forum/showthread.php?t=302966

dar astea universale ar merge?
http://www.forgemotorsport.com/content.asp...roduct=FMUNCTCF
http://www.forgemotorsport.com/content.asp...;product=FMUNCT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 5 2010, 11:19 AM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Merg si alea universale, forge, greddy, etc. La urma urmei nu-ti trebuie decit niste furtune sa le potrivesti, nu este, sa zicem, precum la BOV-uri unde-ti trebuie anumite reglaje (presiune de deschidere reglata prin taria unui arc), prinderi si dimensiuni anume ale furtunelor (mai rar), samd. Eu universal o sa-mi pun, cel mai probabil greddy superlight de un litru.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj May 4 2010, 06:59 PM
Trimis la #38


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Pentru cei interesati, am tradus un document de la Ross-Tech pentru erori aparute pe Vag-Com.

Ajustari in alimentarea cu benzina - FUEL TRIMS (VAG-COM)

Unele dintre cele mai des intalnite coduri de eroare (DTC – Diagnostic Trouble Codes) sunt legate de ajustarile in alimentarea cu benzina (amestec bogat, amestec sarac) In cele ce urmeaza, vor fi prezentate ajustarile in alimentarea cu benzina, cat si repercusiunile acestora asupra functionarii motorului.

Unitatea ECU (Engine Control Unit – Unitatea de Control a Motorului) regleaza amestecul Aer/Combustibil (A/F – Air / Fuel mixture) in scopul mentinerii nivelulurilor optime de putere, randament si emisii poluante. Raportul A/F se exprima fie ca un raport (14.7:1, spre exemplu) sau drept o valoare Lambda. Cu o benzina buna (isooctane – cifra octanica ridicata), valoarea Lambda 1.0 este egala cu 14.7:1 A/F. Aceasta valoare este cunoscuta sub numele de "Stoichiometrica", si presupune o conditie in care exista un echilibru perfect intre moleculele de oxigen si diversele molecule de hidrogen si carbon prezente in carburant. Cu benzina aditivata pe care majoritatea o folosim, raportul A/F real de 15:1 este apropiat celui stoichiometric.

Daca valoarea Lambda este mai mare decat 1.0, atunci se poate spune ca exista un surplus de aer si ca motorul functioneaza cu amestec sarac (running lean).

Daca valoarea Lambda este mai mica decat 1.0, atunci se poate afirma ca exista un surplus de combustibil si ca motorul functioneaza cu amestec bogat (running rich). De notat este faptul ca raporturi sunt determinate pe unitati de masa (grame) si nu de volum (cm3).

Cineva ar putea intreba de ce nu ruleaza motoarele in permanenta la valoarea Lambda = 1.0? Ei bine, ele ruleaza asa IN MAREA PARTE a timpului. La un regim de deplasare economic (cruise) sau la ralanti (idle), amestecul este mentinut la valoarea Lambda=1.0 pentru a mentine convertorul catalitic la o eficienta optima, in acest fel diminuand emisiile poluante. Cu toate acestea, atunci cand este nevoie de acceleratie, amestecul devine mai bogat. De ce? Puterea maxima se realizeaza intre valori Lambda de 0.85 si 0.95 (intre 12.5 si 14.0 raport A/F cu iso-octan). Asadar, in timpul accelerarii, amestecul devine mai bogat. Cateodata se doreste ca amestecul sa fie si mai bogat in timpul accelerarii pentru a evita detonatiile (pre-aprinderea amestecului generata de temperaturile excesive de la nivelul cilindrilor. Motoarele VAG 1.8T au un raport de compresie relativ ridicat pentru gama de motoare turbo, ceea ce le face foarte susceptibile la detonatii sub valori de Boost ridicate.

Asadar, acum stim ca ECU intentioneaza sa fie in masura sa controleze raportul A/F. ECU are un set prescris de valori (maps - harti) pentru o anumita turatie, sarcina etc. Prin urmare, ECU dicteaza injectoarelor timpul in care ele pulverizeaza combustibil (**.* millisecunde) si acest lucru AR TREBUI sa conduca obtinerea raportului A/F dorit. Ei bine, daca ii spui unui angajat sa mearga sa faca ceva, trebuie sa te si asiguri ca acel angajat duce la indeplinire sarcina, nu e asa? ECU se bazeaza pe niste martori (senzorul de oxigen O2 din fata si MAF-ul (Mass Air Flow – senzor de curgere aer in admisie), in principal) care vor transmite inapoi la ECU daca amestecul dorit a fost atins sau nu. Senzorul de oxigen din spate este folosit, in principal, pentru a monitoriza starea convertorului catalitic (catalizatorului), desi, in unele aplicatii, acesta contribuie la atingerea unui nivel mai exact de informare.

Pe baza raspunsului de la martori, ECU invata sa aplice un factor de corectie asupra comenzilor lui catre injectoare. Daca stii ca angajatilor le va lua mai mult timp sa realizeze o sarcina, acest lucru trebuie avut in vedere in faza de planificare a lucrarilor (injectoarele sunt intr-o uniune, deci este greu sa le demitem). Aceste valori invatate sunt introduse in circuitul dintre hartile din memoria Flash ROM a ECU ("chipul") si semnalul catre injectoare. Aceste valori compenstoare sunt cunoscute sub numele de "ajustari" ("trim"). Asadar, unde se regaseste cuvantul "trim", aceasta inseamna "compensare".

"Add" inseamna ajustare aditionala, se refera la un dezechilibru al motorului aflat la ralanti. Atunci cand ECU foloseste o ajustare aditionala, el comanda injectoarelor sa stea deschise o anumita perioada de timp mai lunga sau mai scurta. Defectul (e.g. pierderi de vacuum – vacuum leaks) devine din ce in ce mai insesizabil pe masura ce turatia motorului creste. Pentru valori de adaptare aditionale, reglajul aprinderii (injection timing) este schimbat cu o anumita valoare fixa (un anumit increment). Aceasta valoare nu depinde de reglajul de baza al aprinderii.

"Mult" inseamna ajustare multiplicativa, se refera la un dezechilibru al motorului pe toata plaja de turatii a acestuia. Defectul (e.g. injector blocat / infundat) devine din ce in ce mai pregnant la regimuri de turatie mai ridicate. Pentru valori de adaptare multiplicative, exista o schimbare procentuala in reglajul aprinderii. Aceasta schimbare depinde strict de reglajul de baza al aprinderii.

Puteti verifica starea actuala de ajustare a motorului prin folosirea VAG-COM, mai exact inspectia Grupului 032 din blocul de masura a motorului. Primele doua campuri vor avea procente. Primul camp se refera la ajustarea la ralanti (Additive). Cel de-al doilea se refera la ajustarea la turatii mai inalte ale motorului (Multiplicative). Valorile negative indica faptul ca motorul functioneaza in regim foarte bogat si senzorul de oxigen il face – din acest motiv – mai sarac prin reducerea timpului in care injectoarele stau deschise.

Valorile pozitive indica faptul ca motorul functioneaza in regim foarte sarac si senzorul de oxigen il face – din acest motiv – mai bogat prin cresterea timpului in care injectoarele stau deschise.

Este perfect normal ca oricare dintre cele doua campuri sa fie diferite de zero. De fapt, valoarea zero in ambele campuri indica fie faptul ca au fost recent resetate codurile (resetarea va anula si valorile de ajustare) sau faptul ca ceva nu functioneaza corespunzator. Daca valorile se indeparteaza prea tare de valoarea zero, aceasta va genera un cod de diagnostic al unei probleme (cod de avarie) si pot aprinde indicatorul MIL (denumit in mod current Check Engine Light, sau CEL). Specificatiile pentru operare normala sunt in spectrul a +/- 10%.

In general, o valoare iesita din comun regasita in primul camp (Additive) indica o pierdere de vacuum deoarece este prezenta in principal la ralanti, cand valorile de vacuum sunt maxime. O valoare iesita din comun pentru cel de-al doilea camp (Multiplicative) indica un defect la regim de turatii mai mari, si poate insemna si un senzor MAF cu probleme.

Aceasta este o verificare simpla a functionarii senzorului MAF. Realizati o acceleratie completa pana la linia rosie a turometrului (de preferat cu treapta a II-a, a II-a sau a IV-a de viteza). Grupul 002 arata in mod normal masa de aer in g/s. Valoarea maxima a masei de aer trebuie sa fie mai mult sau mai putin egala cu 80% din puterea masinii.

Asadar, daca aveti o masina stock de 150 CP, motor 1.8T, asteptati-va sa aveti in jur de 120 g/s. Daca valoarea inregistrata este mult mai mica decat cea calculata, senzorul MAF nu functioneaza corect. Acest calcul este valabil si in cazul masinilor chip-uite (remapped), dar programele "race" pot produce mai multi cai putere cu precadere prin intermediul reglajului aprinderii, decat printr-o mai mare masa de aer. Tocmai de aceea, citirile trebuie interpretate cu indulgenta.



Sursa: http://www.ross-tech.com/vag-com/cars/fuel-trim.html
© Nicky Dobreanu, May 2010

PS Pentru cei nefamiliarizati cu Sonda Lambda, un articol mai mult decat interesant puteti gasi pe http://www.pilotauto.ro/magazin/home-mainm...77-sonda-lambda


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 17 2010, 07:35 PM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Are cineva codul pentru ultima revizie de la "cam follower"? Mie ETKA imi arata 06D109309 C. Exista alta varianta mai buna? (am auzit de cel de la KMD, dar nu stiu multe detalii)
Vreau sa-l verific/schimb pentru ca am deja 65000km si am inteles ca e o piesa slaba la pompa de benzina...
Stiu ca la cei cu stage 2+ trebuie sa-l verifice la 10k...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj May 20 2010, 11:31 PM
Trimis la #40


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Codul 06D 109 309 C e ok.
Legat de cel de la KMD, fiind mai dur, am auzit ca uzeaza prea tare lobul de pe ax. Eu zic sa iti pui tot OEM si sa-l schimbi si tu daca are urme de uzura (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 07:55 PM