Clio 4 rs - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Clio 4 rs
rex
mesaj Oct 31 2012, 03:25 PM
Trimis la #41


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Pai cam asta era si punctul meu de vedere: ce e in desen nu e ca in realitate. Asa ca sa nu luam desenul de bun...
In rest, de acord cu tine, cu o mica corectura, nu cred ca faci cuplu de 240Nm la 1500 RPM la 1.6 turbo (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 31 2012, 03:29 PM
Trimis la #42


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Se pot face 220-240Nm la sub 1700 pe 1.6T, chiar si 1500. Problema e ca turbina aia nu va mai ajuta motorul sa faca mai mult de 200 si un pic de cai mai sus in ture pentru ca in mod clar va fi una mica si capacitatea ei de a compresa aer isi va atinge limitele pe la 4000rpm, iar dupa 5000-5500 va indesa flacari in motor. Adica rezultatul va fi o curba de cuplu de diesel.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Oct 31 2012, 03:30 PM
Trimis la #43


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Corect, adica nu exista masina cu cuplu maxim de la 1500 la 6000 RPM (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) single charge pe benzina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ....
Sau, in fine, se poate face si pe Clio RS cuplu maxim de la 15000 la 6000 RPM, dar in acest caz cuplul maxim e ~175NM (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .

Acest mesaj a fost editat de rex: Oct 31 2012, 03:33 PM


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
codrut
mesaj Oct 31 2012, 04:10 PM
Trimis la #44


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 16
Inregistrat pe: 11-August 09
Membrul Nr.: 288
Masina Personala:megane r26



Datele oficiale spun ca acel cuplu maxim de 240 nm e obtinut la 1750, nu de la 1500, observandu-se asta si pe grafic, si se mentine constant pana la 5600, nu pana la 6000. Si eu cred, dupa cum arata curba de cuplu, ca au limitat artificial cuplul maxim la 240 nm. Renault a folosit pe megane rs numai turbine twin-scroll. La megane r26 90% din cuplu e disponibil de la 2000 pana la 6000 rpm.

Citat din mapa de presa: the new 16-valve four-cylinder develops 200 horsepower at 6,000 rpm. Its high torque of 240 Nm (up 25 Nm compared with Clio III Renaultsport) is developed from just 1,750 rpm for instantaneous driving enjoyment. This maximum torque is then consistently available at higher revs – up to 5,600 rpm – thanks to the turbocharger.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 31 2012, 04:10 PM
Trimis la #45


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(rex @ Oct 31 2012, 02:30 PM) *
Corect, adica nu exista masina cu cuplu maxim de la 1500 la 6000 RPM (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) single charge pe benzina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ....
Sau, in fine, se poate face si pe Clio RS cuplu maxim de la 15000 la 6000 RPM, dar in acest caz cuplul maxim e ~175NM (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .


exact! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cu cit cuplul e mai liniar pe o plaja mai mare de turatie cu atit el e d fapt castrat mai mult in intervalul mediu de turatie.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Oct 31 2012, 04:11 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 2 2012, 01:11 PM
Trimis la #46


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Nu e chiar on topic dar ieri am condus noul clio 4. Prima impresie si cea mai puternica este ca interiorul e mult mai calitativ si clar este o masina facuta pentru oras. Directia , pedalele, schimbatorul , toate sunt ca niste fulgi. Per total mi`a lasat o impresie buna. Ma asteptam la ceva mai mult dinamism dar cred ca e doar parerea mea si faptul ca m`am obisnuit cu o masina ceva mai sportiva ca asta. Pentru soferul/soferita bucuresteana cred ca este o masina buna, incapatoare, usor de condus si economica. Parerea mea e ca se va vinde foarte bine.

Mi`au placut
- sistemul Start/Stop
- optiunea ECO (impreuna cu start/stop si motorul 0.9l TCe = cred ca ai 5% in oras maxim)
- materiale calitative
- volanul
- in afara de unele mici elemente interiorul este clar un progres
- design dragut (nu va ajunge sa imi placa totusi ca si clio 3 clar)
- silentiozitatea
- dinamica buna pentru oras
- usurinta comenzilor
- cruise control/speed limiter/usb/navi standard
- DRL-urile
- portbagajul mai mare fata de clio 3
- sistemul audio
- spatii de depozitare mai bine gandite fata de generatia trecuta

Nu mi`au placut
- designul botului (in special emblema care este efectiv cat una de tir - a fost si prima observatie a cuiva care nu are nici o legatura cu masinile)
- accesul la rotita de reglare a scaunului
- levierul franei de mana care este cred ca facut in spirit de gluma
- pedala de frana care are o rezonanta acustica atunci cand pui piciorul mai tare pe ea (posibil un arc pe acolo care vibreaza)
- franele slabe (posibil sa nu imi fi dat eu seama bine ca abia ce mersesem cu a mea)
- consola centrala care dupa mine e love or hate (in cazul meu e hate dar cred ca as putea sa ma obsnuiesc cu ea)
- nu sunt convins inca de cadranele de viteza si turatie. Ar fi putut alege alte culori.

http://www.auto-types.com/images/_autonews...nterior_21.jpeg

Deocamdata astea imi vin in minte. Despre motor nu prea am ce sa zic, e mic, puturos si suna ca un matiz (3 cil) dar iar, sunt eu obisnuit cu altceva. Eu as cumpara 1.2 TCe si i`as face un soft repede pentru 130 de cai si ai si economie si ceva putere.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Nov 2 2012, 03:14 PM
Trimis la #47


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



vezi ca eu am mers de vineri dupa-amiaza pana luni dimineata cu 0.9 TCE si am scos consum 8.3 (in weekend)...am fost profund dezamagit sincer.Nu am exagerat nu nimic....
tot 1.5 dci e baza.


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 2 2012, 03:35 PM
Trimis la #48


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Eu nu cred ca ala e consumul real. daca era masina de drive test cel mai posibil sa fi fost alergata like there`s no tomorrow.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Nov 2 2012, 04:39 PM
Trimis la #49


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



ce nu intelegi din am mers 3 zile eu cu masina? si am resetat CB in momentul in care am luat-o?
aveam 800 de km ce e drept...dar tot enorm e.


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
octav
mesaj Nov 2 2012, 08:16 PM
Trimis la #50


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 160
Inregistrat pe: 13-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 10
Masina Personala:Clio F1 Team R27



Si mie mi s-a parut un consum mare. Am testat tot varianta 0.9 si avea consum de 9,5 l/100km la o viteza medie de 18-20 km/h. Eu nu cred ca va ajunge sa consume dupa trecerea rodajului sub 8 litri la suta in oras.
In rest cum zicea si BSH, interiorul are materiale de mult mai buna calitate. Mi-au mai placut pozitia la volan considerabil mai joasa, stabilitatea pe viraje mai buna dar suspensia ceva mai dura decat la Clio III.


--------------------
Clio F1 Team R27
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj Nov 22 2012, 07:16 PM
Trimis la #51


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Haha, ce fain e, R-sound effect (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
In ultimul AMS arata ca poti pune si sunetul de la GT-R (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Oare de vapor nu se poate? Si claxonul la fel?
Fisiere Atasate
 


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 23 2012, 02:57 AM
Trimis la #52


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Sau sunet de mama soacra in overboost... (IMG:style_emoticons/default/Sigh.gif)


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Nov 23 2012, 01:39 PM
Trimis la #53


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



cine a avut ideea sa puna R-sound cred ca era fumat rau (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

PS: nu am auzit nimic de RS monitor?! dar R-sound... fita maxima (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )

Acest mesaj a fost editat de vusiman: Nov 23 2012, 01:40 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Nov 23 2012, 02:48 PM
Trimis la #54


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



wtf?!


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r_vlad
mesaj Feb 26 2013, 11:37 PM
Trimis la #55


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 42
Inregistrat pe: 19-July 12
Din: Sibiu / Cluj
Membrul Nr.: 3,885
Masina Personala:Clio R27



Daca tot au aparut detaliile oficiale sa vedem ce s-a schimbat fata de vechiul Clio RS.
Nu mai are:
- o pedala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
- suspensie fata cu pivot independent
- etriere de frana monobloc cu doua pistonase

Are in plus:
- cutie de viteze cu dublu ambreiaj (EDC - 6DCT250)
- launch control
- diferential cu alunecare limitata electronic (R.S. Diff)
- "hydraulic compression control" pentru amortizoarele fata
- buton R.S. DRIVE pentru schimbarea de parametrii in timp real
- R.S. Monitor 2.0 pe tableta din bord

Performante:
0-100: 6.7
V. max: 230
Consum mediu: 6.3 (144 g/km CO2) !!!
Greutate: 1204 kg

Restul informatiilor le gasiti in documentele atasate.

Fisier Atasat  Renault_43937_global_en.pdf ( 1.62MB ) Numarul de Transferari: 5
Fisier Atasat  Renault_43936_global_en.pdf ( 3.26MB ) Numarul de Transferari: 4
Fisier Atasat  Renault_43938_global_en.pdf ( 59.55k ) Numarul de Transferari: 2

Fisier Atasat  CUP.jpg ( 1.22MB ) Numarul de Transferari: 12
Fisier Atasat  CUP_2.jpg ( 1.33MB ) Numarul de Transferari: 7
Fisier Atasat  SPORT.jpg ( 1.34MB ) Numarul de Transferari: 5
Fisier Atasat  RS_Diff.jpg ( 1.12MB ) Numarul de Transferari: 6
Fisier Atasat  Hydraulic.jpg ( 1.17MB ) Numarul de Transferari: 12
Fisier Atasat  43896_1_5.aspx.jpg ( 1.98MB ) Numarul de Transferari: 14
Fisier Atasat  43882_1_5.aspx.jpg ( 96.31k ) Numarul de Transferari: 19
Fisier Atasat  43881_1_5.aspx.jpg ( 97.85k ) Numarul de Transferari: 15
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Feb 26 2013, 11:56 PM
Trimis la #56


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Mda, deci parca nu se mai fac masini cum se faceau... Sincer nu vad nici o diferenta intre asta si Polo GTI (o masina cu mult mai cuminte si adaptata pt daily drive)...
Nu tu frane, nu tu diferential (sunt curios daca cel electronic functioneaza cu ESP OFF, pentru ca din cate stiu se bazeaza pe ESP...).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Feb 27 2013, 11:36 AM
Trimis la #57


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Din pacate este produsul marketingului si al trendului si nu al Renault Sport. Un progres ar fi fost daca pastrau cutia manuala dar in schimb punteau punte independenta pe spate, daca ar fi pastrat etrierii monobloc Brembo si renuntau la gimmick-ul ala de rs monitor, daca pastrau suspensia hiper-strut si renuntau la launch control (dafuq is this anyway - unde e placerea unei plecari in care soferul se bucura de masina nu un calculator). A te bucura de launch control pe un clio e ca si cum te-ai bucura de plecarea autobuzului din statie. In fine, personal nici nu mi se pare ca arata prea bine, ingusta si tot, fara evazari ale aripilor, fara acel look bad-ass. Pacat. Mai degraba faci un mic efort si iei un megane 265 , chiar si sh.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Feb 27 2013, 01:11 PM
Trimis la #58


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Nu stiu ce e cu mine, dar din nou ma vad nevoit sa ii dau dreptate lui bsh!
O gluma macabra facuta de Renaultsport, al carui fan am fost pana s-a terminat productia de 197/R27


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Feb 27 2013, 01:48 PM
Trimis la #59


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



partea buna e ca o sa creasca preturile la 197/200/R27 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
domnu` Fantoma si al cui fan esti acum?schimbam si noi avatarul ala ?


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantoma
mesaj Feb 27 2013, 04:15 PM
Trimis la #60


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 126
Inregistrat pe: 14-April 12
Membrul Nr.: 3,843
Masina Personala:Golf GTI 2.0 TFSI



Eu incerc sa fiu fantoma si tu ma dai in vileag...adevarul ca acum pot fi fantoma. Sunt alb (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) scuze pt off-topic (observati ca m-am cizelat?(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:20 PM