Frane ceramice! - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Frane ceramice!
Jazzy
mesaj Jun 19 2009, 09:56 PM
Trimis la #1


Stage 3
***

Grup: Banned
Postari: 161
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Braila
Membrul Nr.: 38
Masina Personala:momentan doar fan



Franele folosite pe supercarurile sportive cum ar fi Ferrari sau Lamborghini pot aparea in curand pe modele mai putin exotice.

Inginerii de la Audi colaboreaza cu o companie germana specializata, SGL Carbon, pentru a realiza frane din fibra de carbon si componente ceramice care sa fie folosite pe modele de serie. Franele fabricate din aceste materiale au capacitatea de a rezista la temperaturi inalte, lucru care nu se intampla la franele obisnuite.

Desi sunt foarte scumpe, discurile de frana din carbon au o durata de viata de patru ori mai lunga si sunt mult mai eficiente. Spre exemplu, un sistem de franare care foloseste discuri din carbon pentru un Porsche 911 costa in jur de 8500 de dolari. In ciuda eforturilor germanilor de la Audi, cunoscutii italieni de la Brembo au declarat ca folosirea componenetelor ceramice si a fibrei de carbon intr-un sistem de franare nu este posibila la aceasta ora pentru modelele obisnuite.

Cei de la Audi spera ca vor reusi sa aduca, prin colaborarea cu SGL Carbon, costurile de productie la un nivel acceptabil pentru a putea implementa discuri de frana care folosesc astfel de materiale


--------------------
"The power of dreams"
"Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita"
"Cel mai destept cedeaza primul"
"Fara curse Honda nu exista"
"Cel mai grav lucru este sa-ti fie frica de masina ta"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 19 2009, 10:16 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Se pot folosi insa placute de frina ceramice in combinatie cu discurile normale. Durata de viata a placutelor ceramice este cu vreo 50% mai mare cred, si in plus zgomotul de frinare si praful rezultat sint la un nivel sensibil mai scazut. Aceste placute nu ar afecta discurile mai mult decit placutele obisnuite pe durata vietii lor (deci 50k km cu placutele stock = 75-80k cu cele ceramice) si frineaza si o idee mai bine datorita faptului ca sint mult mai netede iar striatiile nu apar la fel de usor si pronuntat ca la cele normale. Daca va vine vreo idee zvrliti un ochi la http://www.hawkperformance.com/ .


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj Jun 20 2009, 12:31 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Din cate am vazut in testele de franare, pe ud, franele ceramice au o eficienta destul de scazuta (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antoniu
mesaj Jun 29 2009, 09:40 PM
Trimis la #4


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 17
Inregistrat pe: 29-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 147
Masina Personala:Ford Fiesta ST



Care ma ajuta sa gasesc un set de conducte sport de frane de buna calitate... (nu uita sunt frane)??? ca cine trebuia ma ajute ma ajutat pe jumatate si am numai pe fata. Va rog
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj Jun 29 2009, 09:49 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



povestea cu placutele ceramice suna bine pe hartie. dupa ce am avut, nu mai pare asa de ok, mai ales ca am inceput sa citesc pe net si lucrurile nu sunt mereu in practica cum zice teoria.

culmea e ca dupa ce am sapat ceva, pt circuit nu sunt recomandate placutele ceramice. si singurul avantaj real pe care l-am gasit a fost ca nu produc praf care sa se lipeasca pe jante (nu exista metal in ele).

franele ceramice adevarate sunt foarte scumpe. audi are asa ceva (si din carbon), dar la o masina normala ar putea sa coste mult prea mult pt a fi si justificat costul prin performanta.

in viziunea mea, pt frane mai bune trebuie avut in vedere:

1. anvelope. pe langa faptul ca dupa blocarea rotilor de fapt ele "franeaza", acest pas are multiple avantaje legate de stabilitate si manevrabilitate.
2. placutele. sunt de nenumarate tipuri, e bine sa le alegi in functie de necesitatile zilnice. atentie la placutele pt circuit, posibil sa nu ai deloc frane cu ele cand sunt reci. de asemenea atentie pe circuit cu placute normale, daca se incalzesc prea tare, in virajul urmator nu mai ai franele cu care te-ai obisnuit. plus ca exista si factorul confort la mijloc. pe strada nu-ti doresti placute dure.
3. lichidul de frana. adesea trecut cu vederea, daca ai un stil de condus alert, cu solicitari puternice asupra franelor, e bine sa te orientezi spre un lichid mai scump cu un punct de fierbere ridicat. nu uita ca pana si cel normal de pe masina se schimba la 2 ani, indiferent cum ai mers sau cum arata discurile/placutele.
4. furtunase. pt cei care solicita mult franele, schimbarea celor din cauciuc cu unele metalice este indicat. nu uitati ca si acest cauciuc isi pierde din proprietati in timp si trebuie inlocuite oricum.
5. discuri. in principiu un disc mai mare asigura atat o suprafata de frecare mai mare, cat si una de racire mai mare, rezultatul fiind frane mai bune la solicitari puternice repetate.
6. cu discurile supradimensionate vin si etrieri mai mari de obicei, deci merg impreuna.

succint, cam asta ar fi de spus. fiecare suporta o dezvoltare proprie.


--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Jul 4 2009, 12:23 AM
Trimis la #6


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Ai facut o descriere cat se poate de completa. As insista ca cel mai la indemana si eficient este sa schimbam lichidul de frana macar cu un Motul si da, niste placute adecvate mersului.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 03:27 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



parerea mea este ca la franare cauciucurile joaca un rol de vreo 30 la suta dupa care sunt discurile cu etrieri care sunt 50 la suta 10 la suta o au placutele si restu de ce ramane e de furtunase si de lichid de frana.
bineinteles ca daca ai etriere mari si discuri mari trebuie sa fi idiot (daca ma pot exprima asa) sa nu pui lichid de frana de calitate si sa nu verifici daca nu din luna in luna macar din 2 in doua luni franele sa vezi cum stai.

Eu tin minte ca am ramas fara frane la o alta masina si am avut noroc ca aveam frana de mana pe cablu si am avut inspiratia sa o trag pe aia si asa m-am oprit.


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 12:34 AM