Anvelope - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
12 Pagini V  « < 9 10 11 12 >  
Reply to this topicStart new topic
Anvelope
liviu
mesaj Apr 28 2012, 06:29 PM
Trimis la #201


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 6
Inregistrat pe: 15-February 10
Membrul Nr.: 554
Masina Personala:Focus2, 1.6 tdci, 2007



Mituc am pus 2,3 fata si 2.2 spate azot. mai mereu sunt 2 persoane in masina si rar 4. poate trebuie presiune mai mica la Michelin, deci la fel foloseam si la Potenza si era lipita de asfalt masina. pentru mine au fost impecabile la aderenta atat ud cat si uscat, se incalzeau bine ca rar merg cu masina sub 200-300-500 de km cand plec la un drum in functie de cele 3 destinatii care le fac frecevent, dar in oras folosesc metroul.
poate are careva vreun tabel cu presiunea la Michelin, cum am vazut acel indicator online Dunlop si GoodYear
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Apr 28 2012, 06:37 PM
Trimis la #202


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Nu ridic in slavi michelin mai ales pentru ca nu merita calitate/pret dar sa spui ca potenza sunt peste ele.... e greu de acceptat acest lucru, am vazut ce stiu potenza si pierd aderenta foarte repede si mai si scartaie de te zapacesc de cap.
Sincer daca vrei sa iesi bine ca bani si sa ai cauciucuri bune ia-ti continental sportcontact 5 sau goodyear assymetric 2.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviu
mesaj Apr 28 2012, 08:55 PM
Trimis la #203


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 6
Inregistrat pe: 15-February 10
Membrul Nr.: 554
Masina Personala:Focus2, 1.6 tdci, 2007



nici asymmetric si nici 5p nu se fac pe 16, gumele mele sunt 205 55 16 91w ca sa precizez pentru a elimina dubiile. Poate vi se pare ciudat stiu, dar pentru mine potenza re 040 pe uscat ca aderenta si feedback au fost super, deocamdata dupa aproape 2000 km rulati cu ps3 nu este aceeasi senzatie, iar feedback-ul transmis la sofer nu este acelasi ca si cu potenza. habar nu am care este cheia, poate presiunea nu este buna, dar jantele sunt perfect echilibrate si nu au probleme, montajul s-a facut la autosoft.
in fine voi vedea mai departe ce poate fi. va multumesc pentru opinii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Apr 28 2012, 10:14 PM
Trimis la #204


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



Tot PS3 205/55/16 am si eu. Eu merg cu ele la 2.4 prin oras si pe afara cam 2.5 -2.6 si se comporta f bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Apr 29 2012, 08:21 AM
Trimis la #205


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Presiunea intr-un pneu michelin nu ar trebui sa difere fata de altele. Daca vrei poti sa pui 2.4 in loc de 2.3 si sa vezi ce schimbari au loc.
Cit despre feedback... nu stiu cum o fi pe 16", dar pe 18" feedbackup de la un PS3 comparativ cu un potenza RE50 nu difera cu mult insa e mai bun la michelin. Iar cu re50 masina tindea sa subvireze vizibil mai mult.
RE40 n-am avut pe aceeasi masina, am condus un accord cu pneurile astea si pina se incalzeau pneurile era destul de complicat de condus masina aia tare.

Acuma tu te plingi de feedback... dar aderenta cum e, ai cum s-o compari? Ca pneurile fiind mai moi (chiar si cele XL) si avind balonul asa mare iti pot da o senzatie diferita (schimbata din cauza elasticitatii pneului care elasticitate il va face sa urmeze mult mai fidel asfaltul cu denivelarile si porozitatile sale) dar dupa parerea mea nu e neaparat sa iti dea mai putine informatii despre ce fac rotile.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catawrc
mesaj May 1 2012, 10:21 AM
Trimis la #206


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 215
Inregistrat pe: 1-July 09
Membrul Nr.: 160
Masina Personala:Seat leon cupra



Daca tot vreti sa dati banii pe michelin macar cumparati PS 2 nu PS 3 .

Acest mesaj a fost editat de Catawrc: May 1 2012, 10:38 AM


--------------------
Seat Leon Cupra by RBN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 1 2012, 10:10 PM
Trimis la #207


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



El are roata de 16", celmai mic PS2 e pe 17 (din motive evidente).

N-am mers cu PS2, insa PS3 mi s-au parut foarte bune cit le-am avut si michelin spunea ca-s cam la fel de bune pe uscat, doar mai bune pe ud (ceea ce e o idee cam ciudat, pentru ca cele 2 lucruri se ating cumva diferit). A mers cineva si cu PS2 si cu PS3 pe aceeasi masina sa ne spuna cam care e diferenta?

Acest mesaj a fost editat de Mituc: May 1 2012, 10:11 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviu
mesaj May 2 2012, 01:07 AM
Trimis la #208


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 6
Inregistrat pe: 15-February 10
Membrul Nr.: 554
Masina Personala:Focus2, 1.6 tdci, 2007



Mituc am pus 2.4 fata si 2.3 spate si la feedback este o idee mai lesne de sesizat ce face masina exact, la stabilitate o sa vad peste 1 saptamana cand plec in vestul tarii si o iau pe valea oltului.
Am avut inainte potenza re040 noi si mi s-au parut ca au fost mai tari si mai bune intr-un an le-am mancat insa, de aceea am luat ps3, cine stie poate gresesc eu, dar asa mi s-au parut pe focus (5 usi). Poate se cere o alta suspensie completa sau amortizoare, vom vedea. Am mers cateva zile pe un golf V cu f1 gs-d3 si mi s-au parut slabe pe uscat ca aderenta si franare desi erau pe 17 (225/45).

Acest mesaj a fost editat de liviu: May 2 2012, 01:08 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj May 2 2012, 09:11 AM
Trimis la #209


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Acolo e alta problema si nu cauciucurile (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Btw tu pui azot in cauciucuri sau cum faci presiunea la cald ori la rece?

Acest mesaj a fost editat de RollerMAN: May 2 2012, 09:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviu
mesaj May 3 2012, 02:33 AM
Trimis la #210


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 6
Inregistrat pe: 15-February 10
Membrul Nr.: 554
Masina Personala:Focus2, 1.6 tdci, 2007



azot bagat la autosoft la montajul gumelor, noi fiind.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviu
mesaj May 9 2012, 02:11 PM
Trimis la #211


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 6
Inregistrat pe: 15-February 10
Membrul Nr.: 554
Masina Personala:Focus2, 1.6 tdci, 2007



Dupa un drum de 1000 km in weekendul trecut s-au asezat mai bine gumele, modificat presiunea cum a recomandat mituc, masina foarte foarte greu pierde aderenta, insa acum exact ce mi-am dorit transmite mai multa incredere, iar ATE vad ca isi fac treaba foarte bine cu michelin, si cu potenza frana bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Apr 14 2015, 01:17 PM
Trimis la #212


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Hristos a Inviat!
Salutare tuturor...primavara asta trebuie neaparat sa schimb anvelopele, asa ca am zis sa reinvii un pic topicul asta...

Nu ma intereseaza semi-slickuri, ci anvelope de strada performante, care sa se descurce bine pe drumuri publice virajate, atat pe uscat, cat si pe ud, dar cu care sa ma pot descurca onorabil pentru cateva ture si pe circuit. In urma cautarilor am stabilit cateva variante, dar nu ma pot hotari exact...

1. Prima alegere ar fi fara indoiala Michelin Pilot Super Sport, un UHP fenomenal, aproape la nivelul lui Pilot Sport Cup. Din pacate, nu prea se gasesc, am gasit doar pe niste site-uri in Germania, si se pare ca nu se fabrica 225/45/17, ci doar 205/45/17! Eu am jantele de iarna pentru 205, deci n-ar fi o problema sa le pun pe jantele respective, dar nu stiu daca e recomandat, din moment ce masina e gandita stock pentru 225...aveti idee daca se schimba in (foarte) rau comportamentul pe viraje, daca merita sa ma complic?

2. Daca nu le gasesc pe astea sau daca ma hotarasc totusi sa raman la 225, am mai multe variante:
- Michelin Pilot Sport 2 (care e urmasul lui Pilot Super Sport), pe care le-am gasit si pe cateva site-uri de la noi (in jur de 600 de lei la 225/45/17), s-ar putea aduce pe comanda
- Michelin Pilot Sport 3, in legatura cu care am auzit pareri de toate felurile: unii spun ca sunt foarte bune, altii ca sunt proaste, au peretele lateral moale, se deformeaza daca sufera socuri etc...oricum, e general recunoscut ca sunt mai slabe decat PS2, nefiind succesoare ale modelului PS2, cum ar indica numele, ci inlocuind de fapt PS1!
- apoi ar fi GoodYear Eagle F1 Assymetric 2 (sau 1), dar ma gandesc ca 2 sunt mai performante, fiind imbunatatite fata de prima versiune...despre ele am auzit in general numai de bine, si se pare ca sunt excelente si pe ploaie!

Ar mai fi si alte variante, cu privire la care sunt insa mai retinut
- Dunlop SportMaxx RT...si in legatura cu ele am auzit tot felul de pareri
- Continental SportContact 5 (Extreme Contact sunt mai bune, dar nu am gasit la noi)
- iar de Pirelli P0 nu stiu ce sa zic, au tot felul de variante, toate culorile curcubelului, plus P0 simple...

Am gasit un tabel interesant, un top cu rezultatele dupa testul online TireRack.com
http://www.tirerack.com/tires/surveyresult...lay.jsp?type=MP

La mine optiunile ar fi in ordinea asta: Michelin Pilot Super Sport, apoi PS2...iar daca nu le gasesc pe niciunele dintre astea doua, ar urma PS3 si GY Assy2, cam asta ar fi ordinea. Voi ce parere aveti, din ce ati mai citit, din ce ati testat pe masinile voastre?

Acest mesaj a fost editat de sofer-de-duminica: Apr 14 2015, 01:19 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Apr 14 2015, 03:43 PM
Trimis la #213


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



Salut
Eu as merge pe GY AS2 sau PS2. PS3 doar daca e XL(Michelin Pilot Sport 3 XL 225/45 R17 94Y) pentru ca are cei mai moi umeri.
Varianta de buget ar fi Hankook Ventus S1 Evo2 K117 XL 225/45 R17 94Y iar Bridgestone RE070 ar fi cea mai hardcore.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Apr 14 2015, 04:38 PM
Trimis la #214


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Salut! Mersi...

Nu am buget nelimitat, dar nici nu ma zgarcesc...sunt dispus sa platesc pana la 6-700 lei/anvelopa. Bridgestone am gasit la 500 de lei, lumea zice ca e fenomenal pe uscat, dar pare sa nu fie asa de bun pe ploaie ca Michelin sau GY.

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Bridgest...tenza-RE070.htm

Dar la tirerack.com nu mai e vazut asa de bine, probabil din cauza aderentei pe ud, a confortului rularii si a rezistentei la uzura...
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...l=Potenza+RE070

Daca gasesc PS2 nici nu ma mai gandesc! Sa vad daca se pot aduce...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Apr 14 2015, 04:43 PM
Trimis la #215


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



Eu am RE002, inainte am avut PS3 dar 205 55 16 si Michelin PS3 erau prea moi pe trasee virajate, 225 45 17 xl ar trebui sa compenseze cumva.
Am ajuns si pe circuit cu RE002 si s-au comportat f bine, mult mai stabile pe viraje decat PS3.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 20 2015, 05:14 PM
Trimis la #216


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Vreau sa-mi iau un set de roti pe care sa-l stric exclusiv pe circuit.
Acuma, intrebarea pentru cei cu hatchback-uri grelute in zona lui 1400-1500kg, merita trecerea de la 18" la 17"? Ma gindesc sa nu intru cu 225/40/r18 ci cu 235/45/r17?
In particular circuitul de la adincata (care mi-e in drum uneori) nu e foarte denivelat si plusul de elasticitate al pneurilor de 17" s-ar putea sa nu aiba un impact sesizabil, poate doar cei 10mm in plus la latime.
Pe de alta parte ma intreb daca pierderea rigiditatii fata de rotile de 18" este si ea sesizabila, chiar asta depinde mai degraba de pneu (marca, model, presiune, latime, proprietati perete lateral).

Aceeasi intrebare si despre frine. Prefer sa iau un set separat si sa-l schimb cu totul cind e cazul decit sa stric frinele de strada pe circuit. Ce combinatie de discuri si placute sa iau? Ce am acum (discuri stroptech striate si placute stoptech street) merg ele pe circuit dar nu in mod sustinut, altfel se pot beli repejor.

TIA!


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Sep 20 2015, 09:16 PM
Trimis la #217


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Referitor la jante, eu am 225/45/17 pe masina (are cam 1450 kg), si incaltate cu Michelin PilotSport PS2 e foarte stabila pe curbe! La inceput nu mi-am dat seama cat de bune sunt anvelopele, dar dupa ce s-au "rodat" un pic am vazut cam ce potential au! Iti confera foarte multa siguranta, practic ma trezeam in viraje la 180 de grade, si nu viraje foarte largi!, ca am 90-100, si asta cu o masina cu suspensii stock, fara bare de stabilizare si alte minuni!

Dar eu am avut tot timpul jante pe 17, deci in cazul meu e vorba de anvelope mult mai performante decat cele dinainte. Tot ce pot sa afirma e ca masina mea, la 1450 de kg, se simte excelent pe viraje cu 17 inch! Habar n-am daca pentru tine va fi o chestie pozitiva sa treci de la 18 la 17...doar cineva care a experimentat treaba asta cred ca te poate lamuri pe deplin...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Sep 21 2015, 11:30 AM
Trimis la #218


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



1. Anvelope:
- daca iei anvelope de pista aka semislick sau slick, 17 sau 18 nu conteaza la rigiditate/confort. Diferenta (daca este) este mica.
- latimea este relativa... un pneu de 225 poate sa fie mai lat ca unul de 235 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )). Depinde latimea efectiva, nu cea declarata (toti producatorii seriosi au latimea efectiva a pneului in detaliile tehnice).

2. Frane:
- ce etrieri ai?
- as zice sa iti iei discuti striate si placute full racing (ds3000, pagid, carbotech, endless, etc).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 24 2015, 01:43 PM
Trimis la #219


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cred ca am sa ma opresc la semislick, de slick nu am suspensie care e deja relativ moale (bilstein B12, + geometrie modificata si modificabila) insa imperecheata cu semislick-uri in care presiunea e undeva intre cea de slick si a pneurilor de strada ar trebui sa fie ok.

Etrierii sint cei de fabrica. Discurile de acum sint stoptech striate (320mm diametru pe fata, pe spate parca 280 dar e irelevant). Insa e irelevant ce discuri si placute am pentru ca nu intentionez sa bag setul de frine si pneuri de strada sa le distrug pe circuit, ci cind imi tuna sa vin cu altele montate doar pentru track day (iar cind ajung acasa fac din nou schimbul).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 24 2015, 07:34 PM
Trimis la #220


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



A, inca ceva, rigiditatea anvelopei de 17" versus 18" nu ma interesa dpdv. al comfortului (abia acum vad ca s-a inteles gresit), ci al elasticitatii si capacitatii ei de a se mula pe asfalt, pentru ca nici un circuit nu e ca-n palma.
Deci 17 sau 18 nu prea conteaza, eh?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  « < 9 10 11 12 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (4 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 06:51 PM