Probleme boost? - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Probleme boost?, un log facut cu vag-com
Dr.Silviu
mesaj May 24 2010, 07:41 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



De curand am inceput sa ma joc mai mult cu vag-com-ul, facand fel si fel de loguri... Unul dintre ele care nu prea imi place este cel de boost.
Cam la toate logurile pe care le-am vazut pe net, ele aratau "ca la carte", numai al meu e cam ciudat. Se pare "actual boost" nu are nici o legatura cu "specified boost", asta inseamna ca ori am un furtun spart, ori dv-ul cu probleme... Sau???
Atasez si graficul cu boost
Fisier Atasat  Boost.jpg ( 63.53k ) Numarul de Transferari: 38
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 24 2010, 09:09 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Tu te astepti sa fie identice curbele?
Spike-ul ala e ciudat acolo dar chiar si ECU are o perioada de timp pana arunca un limp mode.
Furtun spart sau dv nu cred pentru ca iti tine boostul peste request permanent(sau aproape).
Tu ai schimbat dracia aia de valva de recirculare care face figuri la tfsi?


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RoSonic
mesaj May 24 2010, 09:49 PM
Trimis la #3


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 306
Inregistrat pe: 5-March 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 566
Masina Personala:VW Polo 9n3 GTI




La mine de exemplu peste 5500 situatia este inversa fata de cum e la tine - actual este mai mic decat specified - fiindca ecu cere mai mult insa nu face turbina cat e cerut.
La tine din contra, ecu cere mai putin insa iti face mai mult. De furtune cu bube ma indoiesc ca s-ar pune problema in aceasta situatie - adica daca scapa pe undeva ma gandesc ca era mai mic 'actual', nu mai mare.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 24 2010, 11:32 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



N-am schimbat nimic pana acuma.. Ce valva de recirculare?! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De spike-ul ala imi e frica... nu stiu cum poate sa difere asa de mult...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 25 2010, 07:05 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



PCV valve.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 25 2010, 08:09 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Aaa... pai zi asa (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Nu, aia nu am schimbat-o dar este in plan un pcv fix.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 25 2010, 09:35 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



E posibil sa ai un boost leak si turbina/ecu sa incerce sa compenseze.
Senzorul map e montat inainte de pcv.
Nu stiu exact cum se manifesta TFSI-ul cand se defecteaza pcv-ul.
Oricum e o solutie foarte tampita, singurul avantaj al ei este ca tine turbina si intercoolerul curate.
Si pe 2.2T se folosea un sistem asemanator, care si acolo facea probleme.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 25 2010, 03:43 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



O sa-mi iau in catch-can, elimin complet PCV-ul si o sa fac un log atunci sa vad diferenta!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 27 2010, 01:18 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



In momentul in care calci care acceleratia e posibil sa apara asemenea spike-uri pina cind sa se atinga valorile de load si boost incit wastegate-ul sa se deschida si sa lase gazele sa treaca pe linga turbina chargerului, nemaiinvirtind-o.

Valva de recirculare nu cred ca e o problema in cazul asta, ea de obicei se deschide relativ tirziu, cel putin la mine ea se deschide "cu 2.5PSI mai tirziu" decit presiunea maxima de boost, deci ori ajungi in overboost si la foarte putin timp ajungi si in boost cut (ECU umbla la clapeta de acceleratie, si apar valori de boost in valuri), fie wastegate-ul se deschide suficient si domoleste turbina.

La cum arata graficul ala probabil l-ai facut in treapta 5-6. Pentru un dyno e bine, dar daca vrei sa vezi cam cum stai cu boost-ul alege o treapta in care load-ul e mai mic (treapta 4 ar trebui sa fie ok, 1-2 si chiar 3 e posibil sa mai aiba limitari de boost din diverse motive).
Spike-uri de genul asta mai pot aparea daca ai furtune mai sanatoase decit gelatinele cu care vine masina si care-s gindite cumva sa preia din aceste socuri.
Eu nu m-as ingrijora. Turbina se vede ca e sanatoasa, faci boost peste valorile nominale. Iar valorile nominale sint calculate in medii relativ liniare, cu incarcare relativ liniara, deschidere a clapetei de acceleratie constanta (pe cind poate varia chiar daca nu misti piciorul pe pedala).

P.S.: ce treaba are PCV-ul aici? Un catchcan ar ajuta la condensarea vaporilor de benzina/ulei din admisie, insa cum ati ajuns sa discutati aici de PCV sau catchcan nu inteleg absolut deloc. PCV-ul cred ca nici nu se deschide in WOT sau load mare cu sau fara PCV e tot aia.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 27 2010, 01:33 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



In cazul in care PCV-ul s-ar defecta ar fi practic o fisura in traseul de presiune.
Acum nu stiu exact cum apar problemele cu pcv-ul la 2.0tfsi si stiam ca e o problema de fabricatie cu valva respectiva.
Se blocheaza inchisa (creste presiunea in capacul tachetilor si forteaza semeringurile) sau deschisa ( boostul ajunge in capacul tachetilor si forteaza semeringurile)?
Oricum dubios sistemul din start.
Se mai foloseste si pe alte marci?


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 27 2010, 02:22 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Merci Mituc pentru explicatii! Testul l-am facut in treapta a 3a si WOT... Si masina este complet stock, fara nici un furtun schimbat...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 27 2010, 05:15 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Treapta 3 e ok. Vei vedea acelasi comportament si la alte masini, alte marci, etc. Nu e nimic neobisnuit sa intre in overboost, daca turbina poate si are suficient fum sa se invirta, iar boost-ul nu creste intr-atit incit sa se apuce BPV-ul sa recircule sau wastegate-ul sa arunce fumul pe partea celalalta e ok.

Bluey: porcaria aia de valva PCV e folosita cam la toate masinile, fie ele turbo sau nu, diesel sau benzina. Ideea este de a scoate vaporii de ulei, benzina, etc care scapa din camera de ardere sau care se formeaza pur si simplu din cauza temperaturii si sa le arunce inapoi in admisie pentru a ajunge in camera de ardere.
Valva aia functioneaza pe baza presiunii care se formeaza pe la distributie si e deschisa de acea presiune. Daca se blocheaza pe inchis atunci e naspa, si intr-adevar se belesc semeringurile de la valve, apare condens de ulei pe acolo care arde si ramine carbonizat, samd, iese un intreg ckt care-ti poate termina motorul in citeva luni (asta daca nu-ti bubuie capacul de la distributie intre timp).

Trecerea acelui traseu printr-un catchcan care forteaza condensul (in loc sa faciliteze recircularea acelor porcarii inapoi in admisie) e cea mai eficienta abordare, insa presupune intretinere si de aia producatorii implementeaza alte trasnai (catchcan-ul trebuie golit, poate deloc vara, iar iarna de vreo 2-3-4 ori).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 27 2010, 05:46 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pai da (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Dar la majoritatea masinilor vaporii sunt eliberati inainte de turbo adica in zona de vacuum permanent (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
La tfsi valva aia da in galeria de admisie din cate am vazut adica dupa turbo.
De aia am zis ca e o solutie dubioasa.
Ca s-au mai vazut masini cu recirculare de vapori si nu aveau neaparata nevoie de catchcan.De fapt nici de o valva nu este nevoie.
Gasisem un studiu pe undeva care zicea ca o presiune negativa la iesirea din capacul axelor da nu stiu cati cp (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
O sa caut site-ul si va dau sa experimentati


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 28 2010, 08:08 AM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Solutia e dubioasa insa e necesara. E posibil la unele motoare sa nu ai nevoie de valva PCV din cauza modului cum se creaza vacuumul care trage vaporii, dar traseul tot exista.

Teoretic nici o masina care are PCV nu are nevoie de catchcan, insa solutia cu PCV-ul devine relativ ineficienta cind te apuci si mai umbli pe la boost. Si mai devine ineficienta si murdara in timp, pentru ca-ti improasca elicea compresorului cu ckt fierbinte, deci rezulta si o ineficienta de moment ca apar citeva grade bune inca inainte de intercooler si apoi tot cktul ala murdareste elicea si eventual se condenseaza in intercooler reducindu-i si aluia eficienta. Double fail, but 0 maintenance, therefore I can keep my nails shiny and polished and scratch my ass without risking to overoil my dick.

Hai ca am ajuns de la curbe de boost la igiena corporala.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj May 28 2010, 08:14 AM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



=)))))))))) cred ca e primul lucru funny pe care il zici =)))))))))) lol ce expresii

scuze de offtopic


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jun 7 2010, 06:45 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Mda... problema mea pare a fi de la HPFP... Am facut un log in mers (masurand si boost-ul la turbina cat si presiunea la pompa de benzina)
Am avut "norocul" sa prind un fuel cut exact cand faceam log-ul...
Stanga este turbina si dreapta este HPFP
Fisier Atasat  boost_cut.jpg ( 41.41k ) Numarul de Transferari: 9
Fisier Atasat  Fuel_cut.jpg ( 47.5k ) Numarul de Transferari: 16


Am deja cam follower-ul... Il inlocuiesc, si daca nu se rezolva o sa am nevoie de o pompa noua (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 9 2010, 10:24 AM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nasol.
Teoretic ar trebui sa ti se schimbe in garantie daca pompa de injectie nu mai poate face presiune suficienta - daca mai ai garantie. Altfel probabil te scoti upgradind internele cu ceva de la KMD, mai ales ca astia-s specializati pe foltvagane.

Insa ce se vede pe graficele alea nu pare sa fie fuel cut, ci pur si simplu pompa ta de injectie nu mai vrea sa pise gaz, are cancer de prostata sau ceva si pisa doar cite putin.
E greu sa ajungi in fuel cut cu componente stock si daca nu ai ECU-ul reflashuit. De obicei un fuel cut apare in momentul in care ECU "vede" ca intra in motor mai mult aer decit poate combina cu conbustibil injectat la presiunea nominala la acea turatie (fie din cauza functionarii defectuoase a pompei, fie a injectoarelor, fie pur si simplu MAF-ul raporteaza balarii). Inainte de a schimba internele pompei incearca sa cureti MAF-ul (vezi sa nu-l strici). Daca nu esti reflashuit atunci teoertic ar trebui sa ajungi in boost cut inainte de fuel cut, dar nu neaparat si nici macar atit cu componente stock.

Deci in cazul tau pare ca pompa se cere la pensie si la operatie de prostata (err, interne). Schimba-i pistonasul si butoiasul si vezi ce face (va trebui sa ai grija sa nu intri in boost mai devreme de 400-500km (sau chiar mai mult, o sa ai ceva timp de suferit (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , pune-ti o scindurica sub pedala de acceleratie sau ceva), si nu uita sa stai cu motorul la relanti 20-30 de minute imediat dupa instalare fara sa accelerezi deloc.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jun 9 2010, 04:29 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Mda.. se pare ca am vesti proaste... Am desfacut pompa de benzina si.... dezastru!
Fisier Atasat  20100609_007.jpg ( 633.13k ) Numarul de Transferari: 26
Fisier Atasat  20100609_008.jpg ( 839.83k ) Numarul de Transferari: 24

Cam follower-ul vechi e gaurit iar pompa de benzina a actionat numai pe axa cu came si astfel a tocit-o...
Fisier Atasat  20100609_002.jpg ( 485.48k ) Numarul de Transferari: 19
Fisier Atasat  20100609_006.jpg ( 594.54k ) Numarul de Transferari: 19

Am facut un log dupa ce am pus cam follower nou dar tot nu e tine presiunea... Este mai bine, dar nu e cum trebuie...
Fisier Atasat  Fuel_pump.jpg ( 43.34k ) Numarul de Transferari: 7

Acum cred ca trebuie sa schimb si pompa (sau internele) si axa cu came... Poate pun ceva mai bun (in functie de fonduri si de optiuni)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adrian
mesaj Jun 10 2010, 10:13 AM
Trimis la #19


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 61
Masina Personala:3071 Audi S3 2.0 TFSi



Hey Silviu, got your PM !

Eu prima oara as incerca o pompa de benzina (eventual imprumutata de la un coleg TFSI-ist) si sa loghezi ca si pana acum grupul 230.

Daca tot asa se manifesta, va trebui schimbata axa cu came deoarece are uzura pronuntata pe lob. Iar daca tot schimbi axele, pune-le pe cele de Audi S3 care printre altele au lob-ul mai mare, asadar va antrena pompa de inalte mai eficient (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Datele mele ti le-am trimis pe PM.

Adrian


--------------------
REVO STG4 Audi S3 2.0 TFSi - Superchips STG1 Opel Vectra OPC - Superchips STG1+ Renault Clio 197

AUTOSOFT s.r.l. - Superchips & REVO Main Dealer
www.superchips.ro - www.revotechnik.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jun 10 2010, 10:28 AM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Mersi Adrian (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Am trimis mail-ul inainte sa vad ca ai scris si aici (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Axa cu came e facuta praf... se simte destul de urat la deget, si in realitate este mai grav decat se vede in poza.
Din ce am mai citit... imi trebuie si alta pompa/interne. Varful ala de la pompa s-a tocit pe axa, si el nu are cod separat ci vine cu pompa ca intreg...
Axa de S3 merge plug&play? Nu trebuie facuta vreo setare? Se adapteaza ecu in functie de axa?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 02:24 AM