BIJUTERIILE NOASTRE - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
BIJUTERIILE NOASTRE, un tabel rezumativ
Mituc
mesaj Oct 26 2010, 11:16 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Chuckie @ Oct 26 2010, 05:20 PM) *
blocantul nu isi face treaba ?


Sigur si-o face, dar nu prea e cazul acum. Mai pe sleau, diferentialul de obicei are rolul de a transfera cuplu de acolo unde e prea mult dpdv. al aderentei si sa-l transfere unde inca exista aderenta.

CITAT(Chuckie @ Oct 26 2010, 05:20 PM) *
poate vorbesc prostii...dar am mers in masina de +350 cp FWD si parca nu era totul asa cenusiu....


Depinde cum producea masina aia 350cp. Poti scoate 350cp daca ai cam 380Nm la 6500rpm, sau aproximativ 550Nm la 5500rpm. Daca aceste 2 motoare ipotetice invirt roti printr-o cutie etajata identic... motorul 2 va face ca masina sa fie semnificativ mai violenta fara sa pierzi foarte mult timp din cauza schimbarilor de trepte, daca cutia e manuala (daca ai 550Nm la 5500rpm sigur mai ai macar 450 la 6000, poti schimba lejerescu acolo, cazi la 4500-4700 unde probabil motorul va scoate 570-600Nm).
Problema cu a doua masina ipotetica, ce seamana leit cu un RS modificat usor, e ca va fi polizor de asfalt. Iar rotile pe 19" nu ajuta deloc. La 500+Nm eu as trece de la 235/35/r19 la 235/45/r18, obtinind o demultiplicare artificiala a cuplului cu citeva procente (putine, ce-i drept) din diametrul mai mare si o rigiditate mai scazuta a rotii in acceleratii puternice (nu, pe viraje nu se va simti mare minune, masina nu poate tine suficienti G incit sa devina o problema inaltimea noului pneu).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Oct 26 2010, 11:23 PM
Trimis la #22


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



am mai incercat azi de unul singur. trebuie neaparat umblat la soft.
am reusit o a 3-a de exceptie. dar trebe sa fii geniu s-o mai nimeresti inca o data. m-am surprins singur. nu credeam ca masina poate atit, totul e sa fii extraordinar de precis cu acceleratia. io cred ca o data la 10 incercari imi iese. cauciucurile au fost fierbinti (3 frinari 200-0)

chiar a fost frumos aseara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Oct 26 2010, 11:34 PM
Trimis la #23


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



ai mare dreptate mituc.
da' nu ma duc pe 18 (decit pentru iarna) pentru ca , si asa, ma fura in curbe. ridica interiorul spate ceva de ris. ce fac io cu 18 ? plec in peisaj direct. si, sa fiu sincer, in linie dreapta stau suficient de bine pentru aproape orice sofer intilnit. daca dau de porcescu, nu mai pun nici io frina, na... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ne dam de-a latul si gata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eNorel
mesaj Oct 27 2010, 12:55 AM
Trimis la #24


Stage 3
***

Grup: HH Racing Team
Postari: 203
Inregistrat pe: 8-March 10
Din: Brasov
Membrul Nr.: 567
Masina Personala:Focus RS Mk2 2009



CITAT(iulirx @ Oct 26 2010, 11:23 PM) *
trebuie neaparat umblat la soft.


Poti incerca un Autotech APC Stage2 la ce ai tu deja pe masina si sa renunti la Superchips.
Pe FocusRsOwners.co.uk sunt f multi useri vechi care au facut trecerea de la Superchips la APC si au fost mai mult decat multumiti.
Nu stiu daca pot posta linkul aici, daca nu se poate banuiesc ca o sa-l scoata un moderator: http://j-w-racing.co.uk/product.php/6753/2...rs_mk2___jwr80_

Tipii care-s in spatele softului sunt din Suedia si lucreaza pe motoare Volvo de mult timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Oct 27 2010, 03:38 AM
Trimis la #25


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



trebuie redus cuplul intr-a 3-a cu 15-20 %. nu se pot pune jos mai mullt de 420-430 nm la masina asta. e prea usoara pe fata.
asta e bine pe curbe, rau pe linie dreapta. asta e masina tare pe curbe si intre 150-220 cu semi slik-uri. cu slikuri , probabil razi tot sub 450 intre 90-180.
potentialul ideal al masinii e 1.5 sec a 3-a + 5.8 sec a 4 -a. da' ne trebuie ani sa obtinem asta....
masina are curba de cuplu cocoasa. trebe sa schimb sub 6100, si normal ar trebui la 6600-6800. ai prea mult cuplu jos si se sufoca peste 6300. peste 6300 esti sub 320 nm, ceea ce e jalnic.
mai sap....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Oct 27 2010, 08:19 AM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



partea de offtopic:
ti-ai chemat "fratii" in oras? in afara de acel Focus RS verde care vine des, acum a mai aparut unul negru mat. m-a sunat prietenu cu EVO X ca acum doar FOCUS RS vede peste tot (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

si s-a adus un GOLF R la cardinal si mai urmeaza un GTI.
d-abia astept sa vina caldura iar. vezi ca ai promis o "cheia"...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Oct 27 2010, 12:13 PM
Trimis la #27


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



RS'ul negru mat e si pe forum (IMG:style_emoticons/default/ph34r.gif)

asteptam posesorul sa se dea de gol (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eNorel
mesaj Oct 27 2010, 03:56 PM
Trimis la #28


Stage 3
***

Grup: HH Racing Team
Postari: 203
Inregistrat pe: 8-March 10
Din: Brasov
Membrul Nr.: 567
Masina Personala:Focus RS Mk2 2009



In Ploiesti e singurul mat de la noi era si normal sa-l vada (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Oct 27 2010, 04:22 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



iulrix eu raman la parerea sa pui niste distantiere si roti si mai late peste 245 poate si cu un diametru mai mare pe o janta mai mica cum spunea si mituc... toti ne chinuim sa scoatem cat mai mult cuplu si mai liniar si tu vrei sa-l scazi?


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eNorel
mesaj Oct 27 2010, 04:30 PM
Trimis la #30


Stage 3
***

Grup: HH Racing Team
Postari: 203
Inregistrat pe: 8-March 10
Din: Brasov
Membrul Nr.: 567
Masina Personala:Focus RS Mk2 2009



Se poate incalta cu 265/35/18
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Oct 27 2010, 07:46 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



deci sunt 2(3) RSuri in PL..buna treaba...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 27 2010, 11:13 PM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Distantiere sau orice modalitate de latire a puntii fata s-ar putea sa dula la un torque steering destul de pronuntat atunci cind se va manifesta.
Rius: tu nu intelegi nimic, nu? Pai sa-ti mai spunem odata: 500+Nm, tractiune (fata) (ciudat, la 63/37 ar trebui sa stea mai bine de fata)

La cum arata curba de cuplu la un RS stock e clar ca acolo trebuie o turbina mai mare. Nu ai ce cauta cu cuplu maxim la 2300rpm decit pentru show car./dyno queen. Cu o turbina mai mare (probabil doar morisca compresorului ar trebui upgradata) ar trebui sa se mute cu 200-300-500rpm curba de cuplu mai sus in ture. Sau, se poate face asta artificial dintr-un soft custom doar ca se pierd cele 200-300-500 rpm pe capt.
Ma tot gindesc de vreo 2-3 zile si cred ca linistirea masinii in zona turatiei de tiriit prin oras e singura solutie (pe linga suspensie si alte roti, evident). Ceva asemanator am facut si eu, am impins cuplul maxim de la 2800-3000rpm pe la 3400-3600. Astfel curba de cuplu a ramas tot cocosata (tipic) dar nu cazuta in cap, si comportamentul masinii s-a schimbat clar din bine in foarte bine.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Oct 27 2010, 11:49 PM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Eu sunt curios cum se simte minunatia aia de revoknuckle combinata cu quaife la plecari.
Stiu cat ma chinuiam cu a mea sa plec de pe loc cu turbina stock.
Un hibrid ar duce la cresterea emp-ul si automat a egt-ului ceea ce nu cred ca se doreste.
Eu oricum sunt anti-hibrid pe orice fel de masina asa ca nu ma bagati in seama (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Ori ajustare soft, ori o turbina mai mare care ar intra mai lent intr-adevar , dar ar sustine presiunea pana mai sus in ture si nu ar mai fi la fel de abrupta curba de cuplu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


Mituc ai vreo problema cu astia care au 500+nm la 2000rpm??? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Oct 28 2010, 12:13 AM
Trimis la #34


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



io ma gindeam sa las cuplul in turatii asa cum e, insa sa limitez cuplul in viteza a treia. din soft. nu ma deranjeaza cuplul mare de la a 4-a in sus pentru ca oricum cutia trece de 1 si deja o mare parte din cuplu se duce pe rezistenta aerodinamica. din cite simt io la 6000 mai am vreo 400 nm si la 6500 vreo 280, deci nu moare dintr-o data.
sa vad cum merge asa . daca nu sint multumit trebe sa astept vara la probe cu laptopul ca altfel nu cred ca va merge.
parca vad : turbina, injectoare, admisie, pompa benzina....si trec de 400cp si 600 nm pe care o sa-i folosesc din an in paste...(mai ales ca mie nu-mi plac liniutele)

roti mai late, nu. nu vreau sa alungesc pata de contact ca dracu' ma ia in curbe.

ps am mers si eu in gti-ul de 380 cp. frumoasa masina,potent motor- are vreo 15-20 cp mai mult ca mine ca i-am mirosit de la 220 incolo, interior mai sus ca la mine, insa , fata de focus, zici ca mergi in masina electrica...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Oct 28 2010, 12:37 AM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



In treptele superioare o sa te traga de ambreiaj (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eNorel
mesaj Oct 28 2010, 12:51 AM
Trimis la #36


Stage 3
***

Grup: HH Racing Team
Postari: 203
Inregistrat pe: 8-March 10
Din: Brasov
Membrul Nr.: 567
Masina Personala:Focus RS Mk2 2009



CITAT(Mituc @ Oct 27 2010, 11:13 PM) *
La cum arata curba de cuplu la un RS stock e clar ca acolo trebuie o turbina mai mare. Nu ai ce cauta cu cuplu maxim la 2300rpm decit pentru show car./dyno queen. Cu o turbina mai mare (probabil doar morisca compresorului ar trebui upgradata) ar trebui sa se mute cu 200-300-500rpm curba de cuplu mai sus in ture.


Cuplul maxim pe RS stock e pe la +3,000rpm, 3150 pe versiunea veche de soft CD si 3030 pe cea mai noua CJ.

Graficul cu toate 'hartile' Ford suprapuse:CD, CF, CG si cea mai recenta CJ


Fisiere Atasate
Fisier Atasat  allversions.png ( 367.57k ) Numarul de Transferari: 23
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 28 2010, 06:59 AM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(bluey @ Oct 27 2010, 11:49 PM) *
Mituc ai vreo problema cu astia care au 500+nm la 2000rpm??? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


Absolut deloc, nu e treaba mea. Insa daca e benzina turbo e putin cam nesanatos: e rupere pe interne si e mult prea devreme pentru cutiile mai scurte de pe benzinare ca sa poti controla rezonabl urcarea de acolo. Daca e diesel e cit se poate de nornal si natural.

CITAT(eNorel @ Oct 28 2010, 12:51 AM) *
Cuplul maxim pe RS stock e pe la +3,000rpm, 3150 pe versiunea veche de soft CD si 3030 pe cea mai noua CJ.


Ok, am inteles, uite nu sint la curent cu toate versiunile. Eu nu aveam ca reper decit ce era dat pe rototest.com si ma uitam la cum au gindit ei curba de cuplu ("ata" de la 2300 la 4500), chiar daca pe dinamometru nu iese chiar asa (iese ata mai degraba intre 3000 si 4300, in jurul turatiei de la care turbina poate face boost maxim se vede o bilbiiala cam ca la orice alta masina asemanatoare, probabil din cauza limitelor/targeturilor de load care sint atinse deja mai jos in ture).

CITAT(iulirx @ Oct 28 2010, 12:13 AM) *
io ma gindeam sa las cuplul in turatii asa cum e, insa sa limitez cuplul in viteza a treia. din soft. nu ma deranjeaza cuplul mare de la a 4-a in sus pentru ca oricum cutia trece de 1 si deja o mare parte din cuplu se duce pe rezistenta aerodinamica. din cite simt io la 6000 mai am vreo 400 nm si la 6500 vreo 280, deci nu moare dintr-o data.
sa vad cum merge asa . daca nu sint multumit trebe sa astept vara la probe cu laptopul ca altfel nu cred ca va merge.
parca vad : turbina, injectoare, admisie, pompa benzina....si trec de 400cp si 600 nm pe care o sa-i folosesc din an in paste...(mai ales ca mie nu-mi plac liniutele)


Pai daca vrei s-o lasi in pace (sa fim seriosi, deja poate foarte multe) e clar ca un soft custom e cea mai buna solutie. Sau, daca ai ceva de editat cu care sa-ti cobori tu valorile alea ar fi si mai fun (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si da, probabil va trebui sa astepti pina pe la primavara pentru ca acum e frig si e mult mai ciudat de testat, vremea afectind modul cum se rupe aderenta din toate partile:
- pneurile sint reci, sau daca se incalzesc ele e inca rece asfaltul, e murdar, umed, etc;
- fiind frig motorul va smunci o idee mai tare decit ar face-o la 20-22C de exemplu.



--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zap
mesaj Oct 28 2010, 09:51 PM
Trimis la #38


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 97
Inregistrat pe: 12-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 98
Masina Personala:Focus ST facelift



iulirx poti sa postezi un grafic dyno inainte si dupa modificari?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Oct 28 2010, 11:23 PM
Trimis la #39


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



da, sigur ca da !
stoc am 240 cp si 290 nm, iar dupa soft am 275 cp si 399 mn. e bine ? e foaaaaarte bine !
a sarit de pe role. n-am dyno !
ce sa fac , sa ma bag la sub 300 , la ploiesti ? (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
am aproximativ 310 cp la roata si 535 nm la volanta. dupa ce simt eu, daca asta conteaza.
oricum nu mai dau bani pe timpenii. nici nu vreau sa stiu cit am, oricum e prea mult.
chiar ma bate gindul sa iau in masina dino . poate dau de prosti, si-l cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zap
mesaj Oct 29 2010, 12:39 PM
Trimis la #40


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 97
Inregistrat pe: 12-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 98
Masina Personala:Focus ST facelift



Daca tot ai plangeri vis-a-vis de soft, un dyno sheet te ajuta sa intelegi masina pe plaje si s-o modifici ca atare, nu sa-ti comunice un varf maxim (e irelevant). Ceea ce ziceau baietii mai sus, un soft custom si nu doar stage-uri predefinite, te-ar ajuta enorm.
Chestia cu simtitul e de asemenea utila, dar cand deja sesizezi prin intermediul urechii interne diferente de +/- 5 nm si +/-5cp o dam in bancuri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th April 2024 - 06:08 AM