Offset mai mic - beneficii si probleme - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Offset mai mic - beneficii si probleme
Mituc
mesaj Jul 13 2009, 04:41 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Iata cum pot afecta jantele cu un offset mai mic decit stock (roti mai iesite in afara) masinile noastre, mai ales pe cele fwd (si majoritatea de pe forum sint fwd).

http://www.mazdaspeedforums.org/forum/mazd...rque-steer.html


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj Jul 13 2009, 04:55 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



multe chestii sunt supuse unui stres mai mare in cazul unui ET mai mic decat cel de fabrica.



--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
antonio74
mesaj Jul 13 2009, 05:15 PM
Trimis la #3


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 180
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: BUCURESTI
Membrul Nr.: 46
Masina Personala:FORD FIESTA ST



afecteaza in cazul in care iti cumperi jantele dupa ureche , daca te uiti intr-un configurator , nu intalnesti o asemenea problema:)


--------------------
Fii optimist! Daca viata iti ofera lamai, cere si Martini:)))))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jul 13 2009, 06:07 PM
Trimis la #4


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



eu stock aveam jante de 17" cu latime 7J si ET45 incaltate cu 205/45/R17
acum am jante de 18" cu latime 8J si ET45 incaltate cu 215/35/R18

socoteala iese perfect, iar jantele sunt putin mai in afara (cu 0.5J) si mai apropiate de amortizor, tot atat.

intr-adevar la FWD e de preferat ca puntea spate sa fie putin mai ingusta decat cea fata, pentru a crea oversteer si nu understeer, deci de aia nu e bine sa ne jucam cu ET'ul.

totusi, ce explica ei acolo se poate intampla si din arcuri sau o suspensie coborata prea mult, care nu are reglaj de camber. pentru asta, exista mai multe "trick'uri", cum ar fi suspensii cu uniball, camber kit'uri etc


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentin
mesaj Jul 15 2009, 10:43 AM
Trimis la #5


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 66
Inregistrat pe: 13-July 09
Din: offfff.....
Membrul Nr.: 193
Masina Personala:911



Din fabrica masinile vin cu puntea fata mai mare decat spate . Am probat mai multe distantiere si cand am facut puntea spate mai mare decat cea fata am avut o surpriza neplacuta si anume masina nu mai statea pe viraje. Diferenta intre punti era cam de 1cm.Daca ai un Et-u mai mic si jantele iti ies in afara se solicita mai mult suspensia tip Mc.Person si multilink pentru ca ele sunt facute dintr-un sistem de parghii si la un momentdat una dintre ele se lungeste ( cea pe care este roata ) astfel simti in masina ca s-a inmuiat putin suspensia, e mai moale (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de ronnie: Jul 15 2009, 11:00 AM
Motivul editarii: fara quote cand raspundeti ultimului mesaj
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 15 2009, 06:07 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Eu acum am 205/50/r17 cu et40 (yokohama advan sport), stock aveam 215/45/r18 cu et 52.5 (potenza re50a). Per total cred ca noile roti se comporta aproximativ la fel, la anumite lucruri sint mai bune (frine, acceleratie, chiar si viraje la viteze mari).
Insa la transfer de mase ia masina supravireaza mai mult decit anticipez eu ca ar trebui, la fel ca si insurubarea in viraj care se intimpla de asemenea mai tirziu decit cu potenzele stock. Deci masina practic subvireaza pe primii 1.5-2m ai virajului (raportam la viraje luate la 100-110kmph), suficient timp cit ochiul sa-i spuna creierului unde e santul si citi stilpi sint acolo, pentru ca apoi sa te trezesti cu spatele venit tare in fata silindu-te astfel sa accelerezi din nou pentru a recapata aderenta pe spate.
Nu stiu daca asta e din cauza ca pneul de 205/50/r17 care e mai inalt cu vreo citiva milimetri joaca mai mlt (e ranforsat lateral totusi si din cite stiu eu nu se misca) sau daca e doar din cauza ET-ului eventual combinat cu elasticitatea jantei (?) insa uneori e derutant si frustrant (pentru ca ai impresia ca ai fi putut merge cu 2-3Kmph mai tare desi nu ai fi putut, ceea ce te poate impinge data viitoare sa faci chestii care ajung pe prostTV, realitatea si alte canale), mai ales daca asfaltul nu e unul dintre cele mai aderente. Dar se rezolva asta cu niste pneuri cel putin la fel de bune si late de 225, ca sa nu mai ia foc asa devreme sa trebuiasca sa stau cu picioarele si pe frina si pe acceleratie in permanenta, nu de alta dar nu vreau sa schimb placutele mai devreme de 100k. ( (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ).
Ca si concluzie la urmatorul set de roti ma voi apropia din nou d et-ul stock (stock 52.5, eu ma voi duce la 48) si voi rezolva si problema aderentei crescute cu niste pneuri de 225.

Acest mesaj a fost editat de ronnie: Jul 15 2009, 09:40 PM
Motivul editarii: reguli forum


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Apr 30 2011, 09:46 PM
Trimis la #7


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



Felicitari pentru subiect, Mituc. Nu mai merge link-ul, asa ca nu am putut vedea informatiile de pe Mazda Speed. Tinem sa trasam cateva idei legate de modificarea deportului (offset-ului, et-ului) jantelor (fie cu jante noi, fie cu distantiere), in sensul reducerii valorii, si anume.

Avantaje
1. ruliu mai redus, dat fiind ecartamentul superior celui imprimat de producator,
2. un simt mai bun asupra directiei,
3. aspectul imbunatati, dupa parerea unor entuziasti.

Dezavantaje
1. solicitari mai insemnate asupra elementelor mecanice ale suspensiilor (rulmenti fuzeta, capete de bara etc.),
2. momente de inertie superioare (atat prin prisma masei unei jante cu ET mai redus - care poate fi mai insemnata, cat si prin indepartarea maselor in raport cu centrul de greutate al autovehicului),
3. cuplu virator (torque steer) mai insemnat in cazul masinilor FWD, socuri mai mari in coloana de directie la franare / intalnirea unor denivelari si eforturi superioare necesare pentru rotirea volanului,
4. consideratii legate de gabarit (atat in raport cu vehiculul - posibilitatea ca rotile sa loveasca in elementele de suspensie sau in aripi, cat si in raport cu gabaritul masinii - un ecartament superior va face ca masina se se "strecoare" mai greu pe un circuit cu viraje foarte stranse),
5. schimbari mai insemnate la nivelul geometriei directiei (in special la nivelul convergentei rotilor)

Vrem sa punctam faptul ca un deport mai redus nu este neaparat un dezavantaj, insa la alegerea unui valori performante trebuie sa fie avuti in vedere mai multi factori, cativa dintre acestia prezentati mai sus. Cum am amintit si in interventiile noastre anterioare, in final, setup-ul unei masini performante se traduce prin compromisuri.

La final, va invitam sa urmariti o adaptare dupa un material proprietatea CD [X]. In limba engleza, deportul axei directoare sau deportul pivotului s-ar traduce prin scrub radius sau kingpin offset.



--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 1 2011, 11:02 AM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Da, intre timp forumul ala a crapat si la reconstituirea din backup s-a schimbat putin formatul link-urilor. In principiu ei acolo spuneau cam acelasi lucru ca in clipul tau, insa cu mult mai putine detalii: http://www.mazdaspeedforums.org/forum/f319...ue-steer-30223/

Intre timp si eu am pus rotile pe care aveam de gind sa le pun (225mm in loc de 205/215, ET 48 in loc de 52.5). Am un torque steering o idee mai pronuntat insa nederanjant, si orice altceva s-a imbunatatit.

Liviu, tu si inca vreo 3-4 oameni de pe aici ati facut forumul asta sa fie ce ar trebui sa fie. Inca odata iti multumesc!


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robi_zet
mesaj Mar 14 2013, 03:20 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,207
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 19
Masina Personala:Vw Scirocco 2.0 TSI 200+10 Hp



Aveti idee daca poate sa imi atinga in amortizor o sa janta de 18' cu latime de 8j iar et-ul45. Janta originala a masinii era pe 18' lata 8j dar cu un et41... deci 4mm mai in interior.


--------------------
Vw Scirocco 2.0 TSI

1) Esti pe net
2) Esti pe forumul HotHatches.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 14 2013, 03:51 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Nu iti va atinge...
Eu am 8x17 ET 45 si mai este ceva loc pana la amortizor.... La tine fiind diametrul mai mare va si mai mult loc.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 14 2013, 10:42 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(robi_zet @ Mar 14 2013, 02:20 PM) *
Aveti idee daca poate sa imi atinga in amortizor o sa janta de 18' cu latime de 8j iar et-ul45. Janta originala a masinii era pe 18' lata 8j dar cu un et41... deci 4mm mai in interior.


La et41 era de fapt cu 4mm mai in exterior decit cea cu et45.
Cam la toate masinile pina in amortizor ai cel putin 15mm, de obicei chiar mai mult de atit. Deci daca vrei neaparat si este necesar mai ai loc si de un pneu cu 10mm mai lat (te mai apropii cu inca 5mm de amortizor si cu inca 5 de aripa).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 07:40 PM