Unde imi reglez suspensia? - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Unde imi reglez suspensia?
Car-Setup
mesaj Feb 26 2011, 11:16 AM
Trimis la #21


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



Se recomanda ca geometria rotilor sa fie refacuta si pentru modificari minore, de genul inlocuirii anvelopelor cu unele noi. Noi recomandam sa se verifice sau sa se confirme faptul ca noua garda la sol nu a schimbat parametri pe care i-a setat producatorul sau pe care i-ai reglat tu de la cumpararea masinii si pana in prezent. In cazul in care se confirma un reglaj corect, se poate discuta cu atelierul acordarea un discount de la pretul de lista (pentru operatiunea Reglaj Geometrie), intrucat s-ar putea sa nu fie nevoie de vreun reglaj, daca se confirma acei parametri optimi.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Feb 26 2011, 11:52 AM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Pai eu mi-am montat suspensie KW V2 si este reglabila pe inaltime si pe revenire. Ma gandeam ca atunci cand o reglez pe inaltime (iarna-vara) sa trebuiasca refacuta geometria sau nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Mar 29 2011, 09:44 AM
Trimis la #23


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



Scuze pentru intarziere, Dr. Silviu. Suntem un pic ocupati in ultima perioada si ne-a scapat acest mesaj. Am explicat intr-un alt topic modificarile care au loc odata cu deplasarea in sus sau in jos a rotii in raport cu sasiul (din punct de vedere al modificarilor de la nivelul unghiului de cadere). Video este aici. In plus, pot aparea modificari la nivelul convergentei rotilor, care se va modifica din acelasi motiv - deplasarea pe verticala a rotii.
Recomandam realizarea geometriei intr-un atelier specializat si urmarite atent valorile pentru sezonul cald, care sunt mai importante, intrucat viteza si aderenta sunt mai mari in aceasta perioada. Mai apoi, la intrarea in sezonul rece, recomandam remasurarea parametrilor amintiti (cadere, convergenta), cresterea garzii la sol si analizarea noilor parametri ai rotilor. Daca masina se afla inca in plaja recomandata de producator, nu este nevoie de alte reglaje. Insa in cazul in care cifrele sunt in afara plajei amintite, este recomandata refacerea geometriei.
Depinde foarte mult de diferenta de inaltime (garda) intre vara si iarna. Modificari mici ale garzii, aduc modificari mici ale inclinarii si convergentei rotilor.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Apr 19 2011, 11:28 AM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Punctul vostru de lucru din bucuresti e activ? Am trimis un mail acum ceva timp la info@ dar nu am primit nici un raspuns, nu stiu daca mailul meu a trecut neobservat sau a ajuns prin vreun folder de spam ceva, si am zis sa intreb si aici.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George
mesaj Apr 19 2011, 01:45 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 849
Inregistrat pe: 16-June 09
Membrul Nr.: 110
Masina Personala:MY04 WRX STI



QUOTE (Car-Setup @ Mar 29 2011, 09:44 AM) *
Scuze pentru intarziere, Dr. Silviu. Suntem un pic ocupati in ultima perioada si ne-a scapat acest mesaj. Am explicat intr-un alt topic modificarile care au loc odata cu deplasarea in sus sau in jos a rotii in raport cu sasiul (din punct de vedere al modificarilor de la nivelul unghiului de cadere). Video este aici. In plus, pot aparea modificari la nivelul convergentei rotilor, care se va modifica din acelasi motiv - deplasarea pe verticala a rotii.
Recomandam realizarea geometriei intr-un atelier specializat si urmarite atent valorile pentru sezonul cald, care sunt mai importante, intrucat viteza si aderenta sunt mai mari in aceasta perioada. Mai apoi, la intrarea in sezonul rece, recomandam remasurarea parametrilor amintiti (cadere, convergenta), cresterea garzii la sol si analizarea noilor parametri ai rotilor. Daca masina se afla inca in plaja recomandata de producator, nu este nevoie de alte reglaje. Insa in cazul in care cifrele sunt in afara plajei amintite, este recomandata refacerea geometriei.
Depinde foarte mult de diferenta de inaltime (garda) intre vara si iarna. Modificari mici ale garzii, aduc modificari mici ale inclinarii si convergentei rotilor.

big like ... setupul unei suspensii se face greu si nu oricine stie sa faca.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 09:11 PM