Placute de frina - experientele voastre cu diverse tipuri - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
Placute de frina - experientele voastre cu diverse tipuri
Mituc
mesaj Aug 17 2011, 09:08 PM
Trimis la #161


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



yellow-urile sint prea tari pentru strada. Odata incalzite tin bine insa vor termina orice disk stock si eventual va distruge lacul de pe jante cu funingine fierbinti si span.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Aug 17 2011, 10:19 PM
Trimis la #162


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Pai de bluestuff atunci ce sa mai zici ?


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Aug 18 2011, 08:21 AM
Trimis la #163


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai ei tre' sa faca si placute de frina mai ieftine decit cele OEM si totusi sa le poata inlocui pe cele OEM pe, sa zicem, opel corsa 1.2i sau citroen c1 sau logan 1.4mpi. Nu pot rezista vinzind doar placute de frina de performanta pentru ca ele se adreseaza unei nise foarte inguste. E ca si cum renault ar face doar megane rs, clio rs si twingo rs si ce alte trasnai mai fac ei care nici nu cred ca reprezinta 0.5% din vinzari (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Aug 18 2011, 08:49 AM
Trimis la #164


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



un test demn de luat in seama

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=154395
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PaulMIG
mesaj Oct 21 2011, 06:07 PM
Trimis la #165


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 137
Inregistrat pe: 15-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 578
Masina Personala:2001 Octavia vRS 1.8 20vT AUQ



Urmeaza sa imi schimb discurile si placutele fata/spate. Spatele e urgent si cel mai probabil o sa fie OEM dar fata sunt in dubii. Am vb cu 4Turbo si mi-au spus EBC TurboGroove 254e si placute red 98e sau yellow 102e. Asta ar fi o varianta, as vrea sa ma interesez si de Tarox G88 si Ferodo DS2500. Ei nu mai aduc tarox. Unde sa intreb de o oferta??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darky
mesaj Oct 24 2011, 11:50 PM
Trimis la #166


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 381
Inregistrat pe: 13-May 09
Din: Slobozia
Membrul Nr.: 9
Masina Personala:Megane F1 R26



vorbeste cu alex zeno sau cu racing nick
si nu-ti lua yellow ... cu red la rece nu imi tin primele 2-3 frane (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
ma indoiesc ca tu o sa te duci sa-i rupi parul pe circuit ca sa beneficiezi de avantajul celor yellow ... so ... daca tu vrei sa iei EBC iti recomand red

Acest mesaj a fost editat de Darky: Oct 24 2011, 11:53 PM


--------------------
Megane F1Team R26
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Oct 25 2011, 07:58 AM
Trimis la #167


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



tarox+ferodo si vb cu ZZtuning.


yellow sunt mai dure ca red..red sunt mai street use decat yellow.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PaulMIG
mesaj Oct 27 2011, 11:49 AM
Trimis la #168


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 137
Inregistrat pe: 15-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 578
Masina Personala:2001 Octavia vRS 1.8 20vT AUQ



Ieri am primit astea acasa. sunt pentru un 335d. O sa imi influenteze mult decizia. O sa fie ori disc oem + ferodo ds2500 ori turbogroove + redstuff.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  ebcusryellow.jpg ( 343.53k ) Numarul de Transferari: 43
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 27 2011, 12:30 PM
Trimis la #169


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Cu tot respectul... ds2500 vs Redstuff ? mai stai pe ganduri ?


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Oct 27 2011, 01:13 PM
Trimis la #170


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



turbogroove cu redstuff se imperecheaza ok si frineaza cum trebuie.
redstuff cu discuri oem e de obicei o combinatie mai proasta decit disc oem cu placuta oem.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Oct 27 2011, 01:30 PM
Trimis la #171


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Intr`adevar dar DS2500 sunt superioare Redstuff`urilor si merg mult mai bine si cu oem si cu aftermarket...dar cu un cost mai mare.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Johnny Bravo
mesaj Oct 27 2011, 02:22 PM
Trimis la #172


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 108
Inregistrat pe: 30-June 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 728
Masina Personala:Audi A3 2.0 TDI DSG



Eu am discuri Tarox F2000 cu placute Ferodo DS2500. Franeaza senzational insa placutele lasa o groaza de praf. Daca aveti jante frumoase, trebuie spalate foarte des. Placutele au inceput si la mine sa scartaie. Am cam 3000 km cu ele si deja s-au tocit vizibil. Placutele anterioare, TRW aveau mai bine de 20.000 de km si cred ca sunt la aceeasi grosime ca DS-urile acum.
Cred ca totusi voi cumpara un set de placute OEM pentru daily drive si voi pastra DS-urile pentru cand voi ajunge pe circuit (daca oi ajunge...).


--------------------
Audi A3 2006 | 2.0 TDI | DSG | Vienna Leather | Bose Sound | RNSE MK2 retrofit | BlackVue DR500GW | MFSW | Tinted windows | RS4 Start Button | Cruise Control | Iluminated Speaker Grils | Interior Lights Pack | Bi-Xenon retrofit | 2009 Facelift LED Tail Lights | S3 Roof Spoiler | GY Asymmetric 2 | Nokian W+ | 18" BBS CH | Bilstein B16 PSS10 Coilovers | H&R 26/24 Sway Bars | H&R 10/15mm Spacers | S3 Front Brakes+Tarox F2000 | HEL Brake Lines | VNT20 | ALLARD EGR Delete | A-Team Custom Remap
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RoSonic
mesaj Oct 27 2011, 02:55 PM
Trimis la #173


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 306
Inregistrat pe: 5-March 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 566
Masina Personala:VW Polo 9n3 GTI



Eu am mers pe o varianta mai "low budget" - DS Performance pe fata , Premier pe spate, furtune hel si lichid ate sl.6 - si pot sa spun ca pentru strada si la stilul meu de condus nu am nimic de reprosat pana acum acestei combinatii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PaulMIG
mesaj Oct 27 2011, 06:04 PM
Trimis la #174


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 137
Inregistrat pe: 15-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 578
Masina Personala:2001 Octavia vRS 1.8 20vT AUQ



Cum spunea si mituc, redstuff nu o sa iau decat daca iau la pachet si discuri EBC.
Am citit pe briskoda.net si cineva zicea ca a avut tarox g88 si sunt proaste... Acolo majoritatea sunt OEM si disc si placuta, cativa cu DS2500, si putini cu masini modificate serios si frane total schimbate. Si pe acolo spuneau ca DS2500 fac praf mult, dar, nu ma intereseaza foarte mult pt ca nu se pune problema de jante frumoase la mine.

Am auzit si despre turbogroove + DS2500 de bine. In principiu am timp sa ma decid pentru ca pana prin martie cred ca o sa fac 1000 km si rezista ce am acum si am decis sa astept primavara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Oct 31 2011, 04:37 PM
Trimis la #175


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Eu merg pe fata cu Tarox G88 312x25 si DS2500 vara (si G88 + OEM iarna). Nu am alt termen de comparatie in afara de sistemul OEM (288x25), fata de care sistemul actual este clar superior la solicitari intense (am inclus in upgrade si furtune metalice + RBF600)

Franele au facut fata cu brio trackday-urilor de pe Hungaroring (unul in august), masina avand ~160 cai si 1450kg. Daca aceste cifre ar creste, cred ca s-ar simti nevoia unui upgrade.

Discurile sunt un pic zgomotoase pe franari puternice, insa altceva nu am sa le reprosez (personal nu sunt deranjat nici de zgomot). Recomand rodarea lor cu ceva placute ieftine, pentru ca mie mi-au mancat 75% din primul set de DS2500 in 7000km (e adevarat, cu 2 trackday-uri incluse). Tot atunci faceau foarte mult praf. Acum sunt la al doilea set de DS2500, cu care am >30000km (majoritatea afara, 0 trackday) uzura ~40% si productie decenta de praf (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

DS2500 sunt foarte ok vara. La rece prind cel putin la fel de bine ca cele OEM (cam pe-acolo), dar pe masura ce se incalzesc prind din ce in ce mai bine. Modularea la rece este mediocra, dar in temperatura sunt ok. Pe Hungaroring aveam nevoie cam de 2 ture ca sa le aduc la randament maxim, si duceau fara probleme toate cele 6 ture din runda. Iarna insa (as zice de la +5 grade in jos) puteti avea surprize la o prima franare de urgenta, dupa ce ati mers cativa km fara sa franati (pe autostrada de ex) sau dimineata la plecare. Nu e dramatic gen "n-am frana", dar 2-3 metri pot fi foarte importanti. A doua frana deja tine ok. De aceea, eu cand pun anvelope de iarna, pun si placute OEM.

P.S. am fost nevoit intr-o duminica sa-mi schimb placutele pe spate si singura optiune au fost Ferodo Premier... mi se par absolut execrabile. Dupa 40.000km in care banuiesc ca s-au rodat, nu pot bloca rotile spate cu frana de mana (in mers, evident). Pe standul de franare sunt in parametrii.

Acest mesaj a fost editat de Acidutzul: Oct 31 2011, 04:41 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Oct 31 2011, 05:29 PM
Trimis la #176


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Stupid Q: Esti sigur ca frana de mana e reglata bine si nu tine prea sus? De exemplu a mea imi tine masina pe loc in parcare cu numai 3 click-uri (daca iti pui mintea, pleci cu ea tarash), dar o pot trage vreo 7 click-uri.

Sau faceai comparatie cu alte placute pe care le-ai mai folosit si care reuseau sa iti blocheze rotile cum iti doreai tu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Oct 31 2011, 08:23 PM
Trimis la #177


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Da, placutele anterioare (trw daca nu ma insel) blocau rotile fara probleme. Placutele astea le-am montat eu si ulterior m-am dus la mecanic sa verifice montajul. Mi-a spus ca montajul e ok, mi-a micsorat si cursa la maneta (cu greu pot sa o trag 7 pozitii), si mi-a spus sa astept sa se rodeze... si de 40.000 tot astept (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)


Ca tot e on-topic, placutele OEM de pe fata cu care a venit masina erau ATE. Ulterior mi-am luat Textar, care sunt decente, dar sub ATE... diferenta de pret insa imi pare ceva mai mare decat diferenta de calitate.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Nov 1 2011, 09:25 PM
Trimis la #178


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Ciudat ca nu iti tin bine placutele ferodo premier, eu am tot premier pe spate si sunt mai bune decat trw-urile OEM pe care le-am avut inainte, probabil nu se pupa deloc cu discurile de frana.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:25 PM