Anti Roll Kit (Kit Bare Stabilizatoare) - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Anti Roll Kit (Kit Bare Stabilizatoare), High Performance Stabilizer Bars
Nicky
mesaj Jul 7 2009, 01:48 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Initiez acest topic pentru a da posibilitatea celor care folosesc astefel de elemente pentru stabilitatea masinii sa ne impartaseasca impresiile sau pentru cine se gandeste sa foloseasca vreodata bare stabilizatoare aftermarket, drept tutorial / ghid.

Incep eu (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)

Anti Roll Bar Kit (Kit Bare Stabilizatoare / de Torsiune)



Introducere

Pentru aceia dintre voi care nu sunt familiarizati cu termenul, barele stabilizatoare constau in elemente de suspensie (folosite in fata, spatele sau in ambele capete ale masinii) care reduc alunecarea masinii, rezistand oricarei miscari verticale neuniforme dintre cele doua roti la care este conectat. Bara stabilizatoare nu afecteaza rigiditatea suspensiei atunci cand ambele roti sunt deviate in mod egal in aceeasi directie. Bara stabilizatoare sporeste manevrabilitatea vehicului, crescand stabilitatea in curbe si la manevre bruste. Marea majoritate a vehiculelor au bare stabilizatoare in fata. Barele stabilizatoare aflate atat la rotile din fata cat si la cele din spate pot reduce si mai mult alunecarea masinii.
A nu se confunda barele stabilizatoare cu barele rigidizatoare (cele din urma vor fi detaliate separat)


ARB Upgrade Kit vs. Bare Stabilizatoare Stock (OEM)

Sunt recomandate pentru un performance tuning de finete si este indicata combinarea lor cu o suspensie coilover. Manevrabilitatea masinii va fi imbunatatita simtitor, raspunsul la viraje stranse si aderenta masinii sunt crescute. Barele Stabilizatoare OEM sunt produse din materiale sensibil mai moi (mai putin rigide).
O solutie indicata si mai ieftina decat ARB KIT pentru upgrade este trecerea de la bare de torsiune din echiparea OEM (e.g. Seat Leon) la bare de torsiune OEM pentru modelul sport al masinii respective (e.g. Seat Leon FR / Cupra). Rigiditatea suspensiilor hot hatch (sportive) este peste cea a masinilor normale.

Exemplu de Anti Roll Bar Kit

(IMG:http://img123.imageshack.us/img123/1349/16905638.th.jpg)


Sfaturi

Foarte important, cand comandati ARB Kit, fiti siguri ca furnizati informatii exacte legate de modelul masinii, anul de fabricatie etc. De notat, unii producatori au proiectat Kituri speciale pentru masinile care au in dotare lumini cu bi-xenon adaptive.
Cel mai bine este sa mergeti la sigur, cu datele din certificatul de inmatriculare si pe baza cataloagelor, sa va fie identificata seria de produs compatibil cu masina voastra. Ar fi bine sa va si informati in prealabil asupra produselor pe care urmeaza sa le achizitionati (review-uri, reader's rides, forumuri de specialitate, analize cost-peformante etc.)
Recomand sa alegeti cele mai rigide bare de torsiune.
Solutie ieftina pentru posesorii de Leon, de exemplu, este instalarea de bare de torsiune de FR / Cupra, sau pentru posesorii de Golf normal, upgrade la bare de torsiune de GTI etc. (se simte diferenta)


Alegerea mea

Majoritatea modificarilor masinii sunt rezultatul recomandarilor lui Vlad (sfigmo).

De la inceput mi-am dorit sa achizitionez Anti Roll Bars Kit Eibach (aprox. 370 Euro) cunoscute in toata Lumea pentru performantele lor. Dupa ce am hotarat si faptul ca suspensia coilover va fi Eibach, mi s-a parut o alegere si mai inspirata combinarea aceluiasi brand (Eibach Suspension) pe masina mea. Alte optiuni de luat in calcul ar fi, din punctul meu de vedere H&R, KW sau Weitec (preturile sunt aproximativ egale si nu depasesc in niciunul dintre cazuri 400 Euro).

(IMG:http://img159.imageshack.us/img159/9079/22050882.th.gif)

In materie de performante, cu cat o masina permite transmiterea diferentelor ce apar intre roti intr-o maniera mai eficienta, cu atat ea este mai usor de controlat. Ceea ce s-ar putea sa compenseze in mod usor neplacut drumul cel lin al pasagerilor este faptul ca ARB Kit duce uneori la vibratii ale masinii, trenul de rulare fiind foarte rigid (disconfortul este amplificat de drumurile din Romania, din pacate).
Pentru ca diametrul barelor ARB Kit este mai mare decat cel al echipamentelor OEM, ARB Kit include bucsele din cauciuc.

Later Edit: Weitec, si nu WeiteK cum pusesem eu (many thanks, bogdan_wrc (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) )


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jul 9 2009, 05:58 PM
Trimis la #2


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



am trecut de la cele OEM la cele H&R (existau si varianta OEM JDM pentru EP3, ceva mai groase, dar nu la fel de groase ca H&R) iar comportamentul in viraje s-a schimbat cu muuult in bine (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) singura problema e ca traseul evacuarii trece mult mai aproape de cea din spate si se mai intampla sa atinga


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jul 14 2009, 07:50 PM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Ma uit si eu dupa unele... Am pus ochii pe H&R de 24/26mm. Ce ziceti? Prea subtiri? Maxim stiu ca sunt 26/28mm
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jul 15 2009, 08:42 AM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



De multe ori, pot sa fie subtiri barele, materialul e dur oricum. Eu recomand orice aftermarket, desi Eibach e favoritul meu pentru Bari Stabilizatoare. Bafta!


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssst
mesaj Jul 19 2009, 04:26 AM
Trimis la #5


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 157
Inregistrat pe: 12-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 99
Masina Personala:focus st



O bara prea rigida va diminiua confortul,si daca bara va fi prea rigida pe fata, masina va avea tendinta sub-viratoare, adica masina tinde in curbe sa pastreze deplasarea spre inainte si sa nu “asculte” comanda soferului. Daca bara va fi prea rigida pe spate, masina va avea o tendinta opusa, supra-viratorie, adica masina va accentua manevra de virare executata de sofer.
Uite si 2 poze din care se intelege mai bine ,si nu se confunda bara stabilizatoare cu bara de rigidizare ,care se monteaza intre oalele amotrizoarelor.
BTW...focusul ST are bara de rigidizare stock. GTCul turbo,de exemplu,nu are bara de rigidizare stock.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  antiruliu_volvo_xc90.jpg ( 59.99k ) Numarul de Transferari: 37
Fisier Atasat  187t_AC_Schnitzer_Mini_Cooper_R53_Strut_Bar.jpg ( 46.63k ) Numarul de Transferari: 27
 


--------------------
By Superchips stage1,eibach pro kit ,eibach pro spacer kit,K&N filter...2xx hp,4xxNm
ST engine's sound-that's my "in car entertainment"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iovivali
mesaj Jul 19 2009, 03:48 PM
Trimis la #6


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 112
Inregistrat pe: 12-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 97
Masina Personala:Mini Cooper S



Exact asta imi trebuie... (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) fac chestii bune cei de la AC Schnitzer pentru Mini (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  187t_AC_Schnitzer_Mini_Cooper_R53_Strut_Bar.jpg ( 46.63k ) Numarul de Transferari: 15
 


--------------------
Mini Cooper S
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Jul 24 2009, 04:47 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



in romania ce merita sa cumperi si de unde ?
din punct de vedere calitate/pret


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fuscobal
mesaj Aug 12 2009, 12:25 AM
Trimis la #8


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 430
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 152
Masina Personala:VW Golf V GTI



Pentru platforma Golf 5 (nu stiu daca Leon are vreo diferenta cat de mica in zona barelor stabilizatoare), cele mai performante bare stabilizatoare sunt Hotchkis/APR si BSH. Neuspeed si Eibach fac ceva de dimensiuni putin mai mari decat stoc iar Neuspeed si Autotech au avut probleme (unele s-au rupt). In momentul de fata, cea mai rigida este BSH cu 27mm sectiune plina (stoc GTI are 22mm sectiune goala, adica teava). Prin state mai nimeni n-a folosit Eibach ca bare stabilizatoare asa ca review-uri nu se prea gasesc !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Aug 12 2009, 10:55 AM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Si de H&R nimic? Sau sunt foarte proaste?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fuscobal
mesaj Aug 12 2009, 09:37 PM
Trimis la #10


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 430
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 152
Masina Personala:VW Golf V GTI



De H&R gasesti destule informatii pe mk5 forums. Din cate am citit pe acolo toata lumea e multumita de ele. Eu personal voi instala BSH de 27mm plina in curand si voi reveni cu impresii. Mai intai o sa merg pe setarea moale pentru a vedea echilibrul masinii si daca cere mai mult trecem pe tare. Problema la prea tare este ca daca iei piciorul din gaz la jumatatea virajului, masina se poate invarti irecuperabil. Practic cu sway-bar, mersul la limita trebuie reinvatat datorita schimbarilor majore in dinamica sasiului !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 12 2009, 01:09 PM
Trimis la #11


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(Dr.Silviu @ Aug 12 2009, 09:55 AM) *
Si de H&R nimic? Sau sunt foarte proaste?

Am eu de un si ceva pe masina , si sunt f multumit , am ales varianta intermediara , 26 fata cu 22 spate(pline) ,cu doua trepte de reglaj , care sunt recomandate pt masinile care vin din fabrica cu xenon, mai exista si varianta ultra 28 fata si 24 spate.( astea nu sunt recomandate pt masinile cu xenon din cauza senzorului de reglaj care se afla pe basculele masini )...........mentionez ca pe Leon cu echipare sport , FR sau Cupra aceste bari au 24 mm fata si 21 mm spate


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 12 2009, 07:22 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Eu am stock la fel ca FR/GTI... Nu inteleg de ce sunt mai groase pe fata si mai subtiri pe spate... Eu am inteles ca FWD are caracter subviratoriu, si ca sa combati asta, trebuie sa intaresti spatele. Daca pui pe fata si mai gros nu rezolvi nimic, pentru ca anulezi bara spate...
Eu cu astea in gand, vreau sa-mi pun doar pe spate, si am gasit una H&R de la A.W.E tuning si e de 28mm!! Daca asa voi schimba radical masina (adica va supravira) atunci voi pune si pe fata 28 sau 26...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 12 2009, 08:17 PM
Trimis la #13


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(Dr.Silviu @ Dec 12 2009, 06:22 PM) *
Eu am stock la fel ca FR/GTI... Nu inteleg de ce sunt mai groase pe fata si mai subtiri pe spate... Eu am inteles ca FWD are caracter subviratoriu, si ca sa combati asta, trebuie sa intaresti spatele. Daca pui pe fata si mai gros nu rezolvi nimic, pentru ca anulezi bara spate...
Eu cu astea in gand, vreau sa-mi pun doar pe spate, si am gasit una H&R de la A.W.E tuning si e de 28mm!! Daca asa voi schimba radical masina (adica va supravira) atunci voi pune si pe fata 28 sau 26...

Pana acum , nu am gasit asa ceva dar asa incerca o bara mai groasa pe spate , eu unul merg pe trase destul de bine , dar am si et -ul diferit de stock la jante , pe spate am distantieri de 10mm , cand merg pe circuit sau la coasta , si nu prea am simtit nevoia de bari mai groase ,. masina sta bine , chiar prea bine , lipita de asfalt , dar recunosc ca puterea pe care o dezvolt eu nu se compara cu a ta............asa ca ma abtin . aici


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 12 2009, 08:40 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Nu conteaza puterea prea mult... Un sasiu intarit conteaza mai mult decat putere mare...
Ce e ciudat, e ca tu ai facut totul pentru a subvira masina (conform conceptiilor mele) si totusi ea sta bine, chiar prea bine pe viraje.
Faptul ca ai pus distantieri pe spate ar trebui sa adauge iar la subvirare....
Poate ma insel eu si chiar trebuie facut ca tine.. Poate ma dai o tura sa vad si eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Bara de 28mm de la H&R o gasesti doar la A.W.E tuning din SUA (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) De asta am si amanat achizitionarea ei...
Este o bara special conceputa de A.W.E pentru competitiile lor interne de GTI-uri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 12 2009, 08:57 PM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(Dr.Silviu @ Dec 12 2009, 07:40 PM) *
Nu conteaza puterea prea mult... Un sasiu intarit conteaza mai mult decat putere mare...
Ce e ciudat, e ca tu ai facut totul pentru a subvira masina (conform conceptiilor mele) si totusi ea sta bine, chiar prea bine pe viraje.
Faptul ca ai pus distantieri pe spate ar trebui sa adauge iar la subvirare....
Poate ma insel eu si chiar trebuie facut ca tine.. Poate ma dai o tura sa vad si eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Bara de 28mm de la H&R o gasesti doar la A.W.E tuning din SUA (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) De asta am si amanat achizitionarea ei...
Este o bara special conceputa de A.W.E pentru competitiile lor interne de GTI-uri.

I see , cerccetez si eu asta un pic , mersi de informatie , cat despre cum sta masina , oricand cu placere facem un test


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 13 2009, 07:31 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



In functie de conditiile de drum (cat de denivelat sau de plan este) diverse variante de Bare Stabilizatoare pot fi folosite.



--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 13 2009, 07:44 PM
Trimis la #17


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(Nicky @ Dec 13 2009, 06:31 PM) *
In functie de conditiile de drum (cat de denivelat sau de plan este) diverse variante de Bare Stabilizatoare pot fi folosite.

Mama ne-ai omorat Nicky , pai care din noi , face masina de WRC ? Foarte nisto si filmul si explicatiile lui nenea ala............


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 13 2009, 08:26 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Mai sunt cateva pe acolo, tot din WRC, nu de foarte mare folos pentru noi. O comparatie intre bare stabilizatoare stock si bare stabilizatoare aftermarket Eibach.



Cea mai noua unitate de masura a distantei - pixelul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Oricum, e destul de explicit clipul.

Inca nu am gasit un raspuns concret la ceea ce investiga Dr. Silviu legat se sub/supravirare, dar am inteles ca toti producatorii de bare stabilizatoare aleg diametre mai mari pentru putea fata si mai mici pentru puntea spate, in acest fel evitand supravirarea***.

*** 95% din automobilele existente in zilele noastre au un comportament subvirator. Masini cu un carater supravirator nu se mai fabrica de mult timp, ele fiind foarte periculoase. Comportamentul este fie neutru, fie subvirator, dar in niciun caz supravirator.

Cred ca exact acest aspect incearca sa il conserve producatorii de kituri anti roll bars aftermarket.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 14 2009, 12:01 AM
Trimis la #19


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Citat de pe RS -team .fr , la noul Clio barile sunt 30 spate si 21 fata........??????http://www.rs-team.org/gamme/gamme.php?p=1


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 14 2009, 12:40 AM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Cred ca imi pun si eu d-astea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Merg si pe diesel???

SI despre dezavantaje nimic nimic??


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 05:49 PM