Jante noi Team dynamics pro race 1.2 bronze - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Jante noi Team dynamics pro race 1.2 bronze, Warning Pic heavy
Daemon
mesaj Jan 24 2011, 09:29 PM
Trimis la #1


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



Buna seara, a venit timpul sa schimb si eu jantele de la 17 la 18 pt un kit de franare mai mare caci am planuri mari anu asta (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)

Jantele vor fi tot Team Dynamics pro race 1,2 18''x 8' dar intr-o culoare mai speciala http://forums.clubrsx.com/showthread.php?p=34399629 intrebarea mea este urmatoare este ok un ET 30?

Am facut niste teste asta vara cu distantiere de 22mm pe jantele mele de 17x7.5 et 45, asta inseamna 17x7.5 et 22.
Daca noile jante vor fi late de 8 si cu et 30 asta inseamna ca roate iese in afara doar 21mm plus (asta nu stiu sigur) faptul ca janta este lata de 8 cauciucul nu va mai fi asa bombat ca la 7.5, de unde zic io mai castig un mm doi.

zic bine? merge asa? (IMG:style_emoticons/default/Confused.gif)
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  IMG_9791.JPG ( 4.84MB ) Numarul de Transferari: 30
Fisier Atasat  IMG_9793.JPG ( 4.12MB ) Numarul de Transferari: 22
Fisier Atasat  IMG_9800.JPG ( 2.99MB ) Numarul de Transferari: 12
Fisier Atasat  IMG_9808.JPG ( 3.13MB ) Numarul de Transferari: 8
Fisier Atasat  IMG_9810.JPG ( 4.28MB ) Numarul de Transferari: 21
Fisier Atasat  IMG_9812.JPG ( 3.98MB ) Numarul de Transferari: 7
Fisier Atasat  IMG_9813.JPG ( 3.31MB ) Numarul de Transferari: 7
Fisier Atasat  IMG_9817.JPG ( 3.7MB ) Numarul de Transferari: 22
Fisier Atasat  IMG_9814.JPG ( 3.56MB ) Numarul de Transferari: 6
Fisier Atasat  IMG_9818.JPG ( 3.52MB ) Numarul de Transferari: 5
Fisier Atasat  IMG_9819.JPG ( 3.28MB ) Numarul de Transferari: 5
Fisier Atasat  IMG_9815.JPG ( 3.4MB ) Numarul de Transferari: 12
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Jan 24 2011, 10:04 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Trebuie sa recunosc ca arata mult mai bine in culoarea aia in combinatie cu albastru.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jan 25 2011, 12:19 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Prin trecerea de la 7.5J si ET45 la 8J si ET30, janta va migra spre interior (catre arc) cu 9mm si inspre exterior (catre aripa) cu 21 mm.
Nu stiu cat de mult este lasata masina si cat de permisiva e suspensia, insa la denivelari mari sau la solicitari semnificative (ex. viraj + groapa pe partea opusa virajului), este foarte probabil ca anvelopa sa atinga in aripa. Cred ca acel castig despre care aminteai tu cu rearanjarea anvelopei (de la 7.5J la 8J) este infim si poate fi neglijat. Un ET agresiv aduce cu sine si cateva neajunsuri, poate sa consideri si alte ET-uri intre 30 si 45mm, eu as recomanda inspre 45mm si mai departe de 30mm.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daemon
mesaj Jan 25 2011, 12:59 AM
Trimis la #4


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



Nicky ai gresit umpic se departazea cu 9 mm de arc. Iar in pozele de mai sus janta are 7.5 j si et 22. Eu cred ca ar merge 8 cu 30 mai putin cu un milimetru fata de poze.sper sa nu gresesc. mersi mult de sfaturi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 25 2011, 09:49 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



1. As zice ca sansele sa frece pe fata sunt 100%. Cred ca iti va freca indiferent daca ai groapa sau nu pe exteriorul curbei. Gandeste-te ca ai rotile bracate si ca ai si ruliu. Daca cumva nu freaca pe Nurburgring (unde mai este si un Carusel care e foarte denivelat), iti fac o bere (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) . Ca sa nu iti frece pe fata trebuie sa mergi pe drum perfect si amortizorul sa iti lucreze numai 2 cm. In plus trebuie ruliu zero.
2. Sansele sa frece pe spate sunt mai mici, dar datorita punctului 1, as uita de jantele alea. Ca si informatie aditionala BBS face CH pentru octavia 8x18 ET 50!!!.
So, my advise, uita-te la alte jante.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jan 25 2011, 10:05 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



QUOTE (Daemon @ Jan 24 2011, 11:59 PM) *
Nicky ai gresit umpic se departazea cu 9 mm de arc.

Scuze, ai dreptate, m-am grabit, fuge cu totul spre exterior. Si se apropie vertiginos de aripa, cred. In configuratia aia de mai sus, ai apucat sa fortezi masina, sau ai mers relativ linistit cu ea? Si inca ceva, la distantier de 22mm, cred ca ai avut super suruburi (luuuuungi), ca altfel ai fi riscat sa le retezi.

PS Sigur nu exista alte jante care sa mearga pe noile frane? Ma gandesc la jante tot pe 17", dar mai generoase la interior (X-factor).


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 25 2011, 11:02 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Trebuia sa nu imi iau jantele Goal Antracit in iarna si poate te scapam de TD-uri (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) .


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daemon
mesaj Jan 25 2011, 02:45 PM
Trimis la #8


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



@ Nicky: Sa iti zic cum am facut.ale mele roti sunt 7.5 et54 care mi s-au parut f inautru si aratu urat. am luat de la o firma cu al tau nume (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) distantiere fata spate + prezone,12mm pe spate respectiv 10 pe fata(pe roata) rezultand un 7.5 et 35 cu care nu am avut nici o problema si am fortat masina pe viraje frane etc. doar arcuri si bari de torsiune, amortizore standard. de curiozitate am luat un distantier de pe spate si unul de pe fata de aici 22mm si le-am pus pe masina de miscat am miscat-o cat sa ii fac pozele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Din poze se vede clar ca pe spate nu o sa am nici o problema mai ales cu B16 si janta deja intra in aripa fara sa atinga nimic. acum mie pe fata mie frica la o frane brusca si viraj stanga sau dreapta pe un circuit ce o sa se intample (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) probabil un camber kit ar rezolva treaba. un et 35 cred ca ar fi cel mai bine asa jante iesind doar 6 mm in plus de cat este acum. (IMG:style_emoticons/default/angry.gif) (IMG:style_emoticons/default/Pulling Hairs.gif)

@Rex: asta e nu e problema le pun pe octavia lu tata.sa se faca odata frumos afara sa dau si io berea aia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daemon
mesaj Jan 25 2011, 03:10 PM
Trimis la #9


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



Alta chestie care am observato. in momentul cand masina se lasa de fata janta, roata urmareste amortizorul.adica partea se sus unde ar atinge, se duce spre interior pe masura ce masina se lasa.daca pui pe cineva sa impinga masina de tragar si tu te uiti la roata vezi cum roata descrie un arc de cerc pe masura ce caroseria se lasa.sper ca zic bine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daemon
mesaj Mar 27 2011, 12:18 PM
Trimis la #10


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



Salut, nu am mai postat de mult dar s-a mai intamplat niste tuning.Sunt facute cu tel pozele dar eu zic ca spun multe. de atins ating doar in mocheta din interiorul aripi, sunt departe de tabla, cu 4 oameni in masina de 100 de kg bucata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Doar pe viraje luate la 100 sau chiar mai mult,cu denivelari. supensia e pe 3 pe fata si 4 pe spate si culmea pana acum mi-a atins numai pe spate stanga, trebuie sa fac unghiu urgent si un corner weight.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  DSC07054.JPG ( 1.49MB ) Numarul de Transferari: 17
Fisier Atasat  DSC07057.JPG ( 1.53MB ) Numarul de Transferari: 24
Fisier Atasat  DSC07058.JPG ( 1.46MB ) Numarul de Transferari: 42
Fisier Atasat  IMG_0214.JPG ( 1.82MB ) Numarul de Transferari: 31
Fisier Atasat  IMG_0212.JPG ( 1.8MB ) Numarul de Transferari: 9
Fisier Atasat  IMG_0205.JPG ( 1.66MB ) Numarul de Transferari: 20
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 27 2011, 01:41 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



De aratat arata foarte bine. Sa le folosesti sanatos!
Pana la urma sunt jantele cu latimea de 8 inch si ET 30?

Sa stii ca initial eram foarte speriat de cat de iesite sunt jantele, dar am ajuns la concluzia ca depinde de foarte multe lucuri:
- unii au TD (ET 45 si latime 8) pe golf 5 cu distantiere de 10mm (au frane VWRacing care vin cu distantiere de 10mm pe parte), deci ET 35. Cu aceasta configuratie respectivele persoane spun ca nu le freaca deloc roata pe pista (unde sunt solicitari majore)
- depinde cat e de lasata masina (la tie e cam lasata)
- depinde daca ai sway bars sau nu (anti roll bars, sau cum vrei sa le zici). Daca ai, sansele sa frece scad dramatic.
- depinde pe unde mergi ci masina. Fac pariu ca, pe Karusell (NRing) unde mergi cam cu 80-100km/h si rotile bracate 110-120 de grade iti va freca (e si cu denivelari). In locul respectiv stiu persoane cu ET45 latime 8 fara nici un distantier si tot freaca (ei au si sway bars mai mari ca mine si suspensie reglata cam la 5-6). Mie imi freca cu latime 8 si et50 (aveam suspensia pe 8-9 setata dar fara sway bars). Si mai sunt si alte locuri unde sunt foarte mari sanse sa iti frece.
- in urma upgrade-ului la sistemul de franare sunt nevoit sa trec la ET40 si latime 7.5. Sunt curios daca imi ca freca. Preventiv mai si ridic putin masina (stiu ca nu ai vrea sa faci acest pas, dar macar gandeste-te putin la el).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 30 2011, 09:07 AM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(Daemon @ Mar 27 2011, 12:18 PM) *
trebuie sa fac unghiu urgent si un corner weight.


Unde mergi sa verifici si sa reglezi greutatea pe fiecare roata?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daemon
mesaj Apr 10 2011, 08:29 PM
Trimis la #13


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



Salut, da Rex jantele sunt 8J ET 30 dar octavia are caroseria, mai ales in spate, mult mai lata ca a golfului, din ce am vazut citit etc. cred ca 8J cu 45 e perfect la tine.fostele erau 7.5 cu 45 pe 17 iar cu franle de cupra aveam loc mult.da am si sway bars dar cele subtiri (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . oricum anul asta cred ca ajung doar la hungaroring.

@Mituc: O sa ma duc la baieti de pe forum, mai exact http://www.car-setup.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Apr 11 2011, 10:09 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Minunat, nu stiam ca au apucat sa-si deschida garajul.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 01:59 PM