Left foot braking - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Left foot braking
rex
mesaj May 17 2011, 11:27 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Eu nu sunt ce aceeasi parere... Scopul ei e doar sa apesi aceleratia si frana concomitent sau la mica distanta...
Faptul ca induce supravirare e altceva... Supravirare induce si franrea cu piciorul drept in aceleasi conditii. Asa ca acest aspect nu e particular LFB.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj May 17 2011, 11:44 PM
Trimis la #22


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Asta depinde si de sofer ....................eu am invatat asta in traficul urban din Bucuresti , si sincer in afara de faptul ca pot doza bine si cu stangul frana nu ma pot declara fan al franrii cu piciorul stang , chair daca ocazional mai conduc masina nevestii care are Easytronic , si pot sa fiu concetrat si cu pedala lafund la aia , in schimb cand vrei sa provoci masina sa plece de fund e mai easy cu left foot on brake si cu dreptul pe pedala in gaz , la masinile care permit asta ....mai ales cu Subaru , e foarte fun ...


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 18 2011, 08:37 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(rex @ May 17 2011, 11:27 PM) *
Eu nu sunt ce aceeasi parere... Scopul ei e doar sa apesi aceleratia si frana concomitent sau la mica distanta...
Faptul ca induce supravirare e altceva... Supravirare induce si franrea cu piciorul drept in aceleasi conditii. Asa ca acest aspect nu e particular LFB.


Ce spui tu depinde de situatie, destul de mult. Ce descriu eu este folosirea corecta si eficienta a LFB, nu de dragul de a o folosi.

Daca frinezi in viraj fara sa accelerezi poti induce supravirare, insa in functie de intensitatea lui daca nu calci acceleratia in imediata sutime de secunda e posibil sa iesi din viraj cu spatele.
Ideea nu e doar de a induce supravirare, ci de a matura virajul si de a avea o viteza cit mai buna atit pe durata parcurgerii virajului cit si la iesire, si de asemenea de a avea motorul turat optim pentru a accelera maxim dupa viraj.
E o tehnica de pilotaj pe suprafete cu aderenta scazuta, nu ai ce cauta cu frina cu stingul pe circuit. Si cum ziceam e similara cu tehnica folosirii frinei de mina (doar ca se foloseste in alte situtatii, si anume viraje mai lungi si de viteza mai mare), ideea e sa rupi aderenta pe spate putin pentru a indrepta fata unde ai treaba si s-o calci maxim.
Se mai foloseste foarte rar pe asfalt in probele mixte asfalt/macadam unde din cauza suspensiei si a pneurilor setate pentru mixt (sau preponderent macadam/glod/nisip) comportamentul masinii pe asfalt e cu totul altul decit daca ar fi setata pentru asfalt. sau daca ai asfalt murdar tare in viraj.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 18 2011, 11:28 PM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Am inteles acum ce vrei sa spui... Pentru ca nu am condus mult o masina pe macadam nu pot sa infirm/confirm ce ai spus, dar am incredere in tine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Oricum eu ma gandesc ca pot folosi LFB pe circuit pentru a scurta timpul mort cand nu apas nici o pedala, inainte de viraj...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj May 18 2011, 11:56 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



CITAT(rex @ May 18 2011, 11:28 PM) *
pentru a scurta timpul mort cand nu apas nici o pedala, inainte de viraj...

Exista momente in care o lasi sa curga ? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 19 2011, 12:05 AM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Da, cand iau piciorul de pe acceleratie si il pun pe frana... Intre aceste doua momente este un timp mort...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj May 19 2011, 12:08 AM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



Pentru că cei mai mulți se dau pe circuit sau pe șosea oricum, cred că de pe la minutul 4 este de urmărit tehnica. Īn condițiile īn care este o mașină nouă, deci nu o "vechitură" cu probleme la sincroane (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)




OT. știu că STI-ul are raportate diverse bube īn exploatare, dar de nouă mașina schimbă impecabil, cel puțin cea cu care am mers eu și nu am iertat-o deloc.



--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj May 19 2011, 12:17 AM
Trimis la #28


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Pardonati-mi lacunele, dar eu nu inteleg nimic..pentru ce o tureaza in gol? parca ambreiaju e apasat cand accelereaza cu calcaiu


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj May 19 2011, 12:33 AM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



CITAT(bambu @ May 19 2011, 12:17 AM) *
pentru ce o tureaza in gol?

Rev matching


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OvidiuV
mesaj May 19 2011, 09:58 AM
Trimis la #30


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 183
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 151
Masina Personala:BMW E92 335i



Pe circuit, in momentul in care trebuie sa franezi violent de la 150 la 60 pentru un ac de par nu vad niciun motiv pentru care nu ai frana cu stangul. In cazul asta evident se ridica piciorul drept de pe acceleratie pentru ca omori discurile fara motiv.
Altfel tehnica LFB se aplica cum a explicat @Mituc.
Pentru mers normal pe strada faptul ca franez cu stangul si nu cu dreptul nu reprezinta un avantaj, dar nu se poate spune ca e vreun dezavantaj. Atata timp cat masina are doua pedale si omul are doua picioare, nu inteleg de ce nu sa le folosesc pe amindoua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 19 2011, 10:07 AM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(bambu @ May 19 2011, 12:17 AM) *
Pardonati-mi lacunele, dar eu nu inteleg nimic..pentru ce o tureaza in gol? parca ambreiaju e apasat cand accelereaza cu calcaiu


Heel&Toe.

CITAT(c6t9 @ May 19 2011, 12:08 AM) *
OT. știu că STI-ul are raportate diverse bube īn exploatare, dar de nouă mașina schimbă impecabil, cel puțin cea cu care am mers eu și nu am iertat-o deloc.


Nu utia ca aia e o impreza STI JDM. Boxterul de 2 litri se tureaza pina la mama naibii, vad ca la 8500rpm nu are nici o treaba, zici ca e typeR cu turbina.

Uitati-va aici pe la 34:50: http://www.youtube.com/watch?v=_EoiRW1hB-4

Desigur, tot clipul e interesant, dar pe la 34:56 sau ceva se vede ca turbaciunea de Orido s-a pus pe treaba.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj May 19 2011, 11:55 AM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



Așa este, mă gāndeam cum se comportă STI-ul normal. Din ce spun posesorii pe afară, mai mulți au reclamat probleme la ECU, motor și cutie īn timp. Mă refer la versiunea 2.5T

CITAT(OvidiuV @ May 19 2011, 09:58 AM) *
Pe circuit, in momentul in care trebuie sa franezi violent de la 150 la 60 pentru un ac de par nu vad niciun motiv pentru care nu ai frana cu stangul. In cazul asta evident se ridica piciorul drept de pe acceleratie pentru ca omori discurile fara motiv.
Altfel tehnica LFB se aplica cum a explicat @Mituc.
Pentru mers normal pe strada faptul ca franez cu stangul si nu cu dreptul nu reprezinta un avantaj, dar nu se poate spune ca e vreun dezavantaj. Atata timp cat masina are doua pedale si omul are doua picioare, nu inteleg de ce nu sa le folosesc pe amindoua.


Dacă vezi īn film, cel din Murcielago parcă, frānează cu ce picior apucă, este arătat īntr-o fază chiar folosind ambele picioare (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)

CITAT(Mituc @ May 19 2011, 10:07 AM) *
Uitati-va aici pe la 34:50: http://www.youtube.com/watch?v=_EoiRW1hB-4

Desigur, tot clipul e interesant, dar pe la 34:56 sau ceva se vede ca turbaciunea de Orido s-a pus pe treaba.


Mă uit și mă īntreb oare cāt de greu este să facă și la noi un așa circuit?


--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj May 19 2011, 12:36 PM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



De multe ori nu este luata in considerare forta care trebuie aplicata pe frana ca sa lucreze la potentialul ei maxim. Nu stiu cat de bine sau eficient e sa franezi cu ambele picioare , poate nu au ei forta ca sunt mititiei.

Se face circuit FIA la Brasov.

http://www.promotor.ro/sport/alte-sporturi...-brasov-8234431


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PaulMIG
mesaj May 19 2011, 01:53 PM
Trimis la #34


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 137
Inregistrat pe: 15-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 578
Masina Personala:2001 Octavia vRS 1.8 20vT AUQ



BSH, ai zis in postul 13 ca LFB protejeaza transmisia, ai incurcat un pic, H&T face rev-matching si protejeaza transmisia. Si amandoua tehnicile aduc un plus de performanta. Rev-matching ajuta sa nu mai intri in frana de motor pentru cateva momente si asta conteaza ca timp, pe langa a proteja transmisia

mituc, LFB se foloseste pe toate suprafetele, inclusiv pe circuite, si inclusiv pe masini RWD.

In functie de intensitatea cu care este folosit lfb, poate induce supravirare sau doar un plus de aderenta pe puntea fata. Se poate folosi un strop de lfb pe intreag parcursul unui viraj, nu doar inainte.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 19 2011, 02:38 PM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Paul: am mai spus undeva mai sus: frinarea cu stingul pentru ca se poate (la misto) e diferita de tehnica de pilotaj de frinare cu stingul in sine. Pe parcursul aplicarii tehnicii de pilotaj de frinare cu stingul piciorul drept e infipt in acceleratie.
Ca unii frineaza cu stingul doar pentru ca nu au ambreaj si le e mai comod, sau o fac sa se simta ei mai deosebiti e altceva.

La RWD singurul motiv pentru care ai frina cu stingul e sa faci burn-out sau sa subvirezi ingrozitor spre copacii de pe margine. De ce sa induci subvirare prin pierderea aderentei daca poti pur si simplu sa invirti putin de volan?!

Ajustarea ECU din fabrica pentru ajustarea injectiei in momentul frinarii protejeaza transmisia, insa de la asta (care era in discutia initiala) s-a ajuns la "ce e LFB si la ce e bun?".

Transmisia nu e protejata sau uzata de frina de motor mai mult sau mai putin fata de acceleratia normala. Uzura mare a transmisiei vine de la schimbarile violente de trepte, de la diferenta mare de viteza intre volanta si disc, de la nesincronizarea picioarelor cu miinile si inevitabila agatare a sincroanelor ce urmeaza, etc.

c6t9: pentru ca la noi terenurile sint scumpe, si daca tot e sa se faca ceva pe ele, fie si in cimp, se vor face case sau cladiri de birouri (fara loc de parcare, de ce sa se iroseasca suprafata pretioasa pentru prostii care se deplaseaza cu masina intr-un loc unde nu te-ai putea deplasa altfel?!).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spb
mesaj May 19 2011, 03:06 PM
Trimis la #36


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 9
Inregistrat pe: 28-April 11
Membrul Nr.: 1,711
Masina Personala:VW Golf V GTI Edition 30



LFB la RWD -> subvirare?! Incarcarea suspensiei fata coroborata cu putere mai multa trimisa pe spate si usurarea acesteia nu par reteta de subvirare. La rwd o frana de motor mai violeta si incepi sa dansezi de-a latul.
Later: LFB nu presupune "piciorul drept e infipt in acceleratie". Intr-adevar sunt unele momente in care pedale sunt apasate simultan dar nu este asa intotdeauna.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj May 19 2011, 04:30 PM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



Din ce știu eu, frānă de motor la RWD este cea mai proastă decizie īn multe momente, să nu spun toate.

Nu mă pot pronunța referitor la LFB, pentru că am īncercat o vreme doar la BMW și doar să mă chinui să īnvăț și piciorul stāng să dozeze puterea. Dacă frānezi violent, merge să zicem, dar la mine cel puțin este oarecum contraproductiv. Dacă iau piciorul de pe accelerație și frānez violent, mașina retrogradează singură, altfel nu. Apoi mașina este oarecum orientată spre a supravira, deci fără să mai fie nevoie de LFB.

LFB știam că este utilă la mașinile cu FWD pentru a muta masele. Problema este să știi cāt de multă frānă să aplici. Sincer, n-am folosit niciodată.

Legat de terenuri, or fi scumpe, dar sunt destui care au FOARTE mulți bani. Și se mai declară și pasionați de auto. Cānd ai mașini colecționate īn valoare de milioane de dolari, cred că-ți permiți să faci și un circuit undeva unde terenul nu o fi chiar așa de scump. Oricum probabil proiectul și execuția sunt cu adevărat scumpe, dar repede, sunt mulți ce și-ar permite să īmbine utilul cu plăcutul. Desigur, poate nu iau eu īn calcul motivul achiziției acestor mașini, doar de paradă și atunci se explică. Dacă tata ar fi fost rege al asfaltului și aș fi avut numai supercaruri, īn mod sigur aș fi făcut un circuit. Culmea e că s-ar putea să și producă niște bani.

Știu că au existat proiecte, chiar vreo 3, dar n-am īnțeles niciodată de ce au renunțat la ele.


--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 19 2011, 04:48 PM
Trimis la #38


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(spb @ May 19 2011, 03:06 PM) *
LFB la RWD -> subvirare?! Incarcarea suspensiei fata coroborata cu putere mai multa trimisa pe spate si usurarea acesteia nu par reteta de subvirare. La rwd o frana de motor mai violeta si incepi sa dansezi de-a latul.
Later: LFB nu presupune "piciorul drept e infipt in acceleratie". Intr-adevar sunt unele momente in care pedale sunt apasate simultan dar nu este asa intotdeauna.


Atunci vorbim despre lucruri diferite, iar tu nu vorbesti despre LFB (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj May 19 2011, 05:01 PM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Da Paul, m`am incurcat putin , culmea tocmai rectificand o greseala anterioara. Diferenta o stiu.
Am incercat fara sa vreau LFB pe un matiz caruia nu ii statea ralenti`ul :lol a fost fun.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spb
mesaj May 19 2011, 05:16 PM
Trimis la #40


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 9
Inregistrat pe: 28-April 11
Membrul Nr.: 1,711
Masina Personala:VW Golf V GTI Edition 30



CITAT(Mituc @ May 19 2011, 04:48 PM) *
Atunci vorbim despre lucruri diferite, iar tu nu vorbesti despre LFB (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

OFF: Foarte constructiv postul. Happy posting! (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 11:45 AM