Coilovers (coilover suspension) - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
Coilovers (coilover suspension), High Performace Suspension
Mituc
mesaj Dec 29 2012, 09:12 PM
Trimis la #61


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Bilstein B14/B16. Cel putin in cazul meu e mai comfortabila decit cea stock, si evident ofera un plus vizibil si la capitolul stabilitate.
Problema cu ridicatul si coboritul frecvent este ca iti poti foarte usor dezechilibra masina. Si sa faci treaba asta pe cintar de doua ori pe an mi se pare aiurea. Tind sa cred ca solutia la problema ta nu este schimbarea suspensiei cu o abordare diferita a situatiei (e.g. cind sint zeci de cm de zapada laas masina unde e si ia un taxi, metrou, etc, iesi tot acolo pe kilometru sau mult mai ieftin daca se pune problema sa spargi vreun scut sau spoiler in vreun bulgare de gheata ramas in urma unui autobuz/camion/etc).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Dec 30 2012, 01:18 PM
Trimis la #62


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



+1 la ce a zis Mituc.
Am B16 dar nu urc/cobor masina in functie de sezon. Am gasit un setup ok si il pastrez indiferent de anotimp.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
riptor
mesaj Dec 30 2012, 09:47 PM
Trimis la #63


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 380
Inregistrat pe: 11-November 09
Din: balta alba
Membrul Nr.: 442
Masina Personala:renaultsport clio 182



plus ca odata ce umbli la inaltimea pe fata tre sa faci si geometria, unghiu de cadere se va schimba, dar mai important si convergenta care iti poate da un comportament ciudat si uzura in pneuri.
si eu daca e de neumblat iarna nu umblu si gata (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

Mituc, la noi unde poti sa setezi masina la cantar? nu am auzit ca avem si in romanica posibilitatea asta( adevaru e ca nici nu m-am obosit sa caut)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Dec 31 2012, 01:13 AM
Trimis la #64


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Daca cobori si urci la fel fata/spate si stanga/dreapta nu e nevoie sa tot refeci geometria. Intra-devar se modifica geometria dar se modifica uniform...

Acest mesaj a fost editat de rex: Dec 31 2012, 01:17 AM


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 31 2012, 02:24 AM
Trimis la #65


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(riptor @ Dec 30 2012, 08:47 PM) *
Mituc, la noi unde poti sa setezi masina la cantar? nu am auzit ca avem si in romanica posibilitatea asta( adevaru e ca nici nu m-am obosit sa caut)


Sint mai multe locuri unde poti. Eu insa am setat-o la service-ul unde-mi fac reviziile pe cintarul "built-in" standul de test de frine si amortizoare. Nu e la fel de exact insa pina in 5 kile eroare per roata nu e chiar mare minune la o masina de strada, si cintarele alea is mai exacte de atit.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robi_zet
mesaj Dec 31 2012, 02:04 PM
Trimis la #66


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,207
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 19
Masina Personala:Vw Scirocco 2.0 TSI 200+10 Hp



Sa ma rezum doar la niste arcuri?


--------------------
Vw Scirocco 2.0 TSI

1) Esti pe net
2) Esti pe forumul HotHatches.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Dec 31 2012, 03:12 PM
Trimis la #67


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Daca ai bani sa dai pe coilovers, nu.
Daca nu ai bani de dat pe coilovers, atunci da.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 31 2012, 08:08 PM
Trimis la #68


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(robi_zet @ Dec 29 2012, 02:22 PM) *
Vreau sa imi schimb si eu suspensia. Nu vreau una performanta ca nu o sa ma duc pe circuit, vreau o suspensie sa aibe aproximativ aceeasi calitate cu cea OEM dar vreau sa fie reglabila pe inaltime ca sa o pot rigica iarna si vara sa o cobor. Idei?


CITAT(robi_zet @ Dec 31 2012, 01:04 PM) *
Sa ma rezum doar la niste arcuri?


Nu stim. Stabileste ce vrei sa faci mai intii. Daca tot ce vrei este sa lasi masina mai jos pentru aspect fara sa urmaresti ceva functional atunci poti foarte bine sa tai arcurile pe care le ai, e cel mai ieftin.

Insa fie cu arcuri mai scurte, fie cu arcuri taiate, dpdv. functional o sa faci aproximativ fix o varza, mai mica sau mai mare functie de diverse variabile. Amortizoarele de fabrica sint proiectate sa ofere amortizare optima intr-o anumita marja, ori tu daca lasi masina mai jos si folosesti aceleasi amortizoare lungi bazindu-te ca nu e nici o problema sa le iei din cursa te cam inseli. Cind amortizorul va sta compresat o parte din ulei va trece in cealalta camera incetinind si luind din forta amortizarii miscarii arcurilor.
Cu arcuri aftermarket, oricine ti le-ar vinde, vei avea si un arc mai puternic si cu un armotizor care nu va putea sa le tina in friu in conditiile astea (si care se va uza mai repede, il vei da de mai multe ori pina in cap, etc). Rezultatul va fi o masina rigida care peste o anumita viteza la cea mai mica denivelare va reusi sa prinda din nou pamintul dupa 2 saptamini.

Asadar stabileste mai intii ce vrei sa faci. Daca vrei doar sa te lauzi cu puterea motorului si cu un aspect imbunatatit atunci merge orice, si arcuri aftermarket sau sa le tai pe cele OEM. Daca vrei sa si poti folosi safe puterea motorului atunci coilovers si nu orice fel (adica, nu porcarii dintr-alea de stance pentru lasat masina 8cm sau mai stiu eu ce minune), te gindesti dinainte exact unde vrei sa ajungi dpdv. al inaltimii finale (personal la B14/B16 recomand 1-1.2cm sub pozitia de maxim, iar asta de obicei inseamna cam 3cm mai jos), reglare pe cintar, si asa le lasi fie vara fie iarna. Asta cu "vreau sa las masina mai jos dar ce mai fac la iarna?" e doar un semn de nehotarire si deruta profunda cu privire la ceea ce vrei de la masina. E ca si cum ai spune "vreau masina de 200CP cu consumul uneia de 1.4". Ori una ori alta.

P.S.: scirocco are o stabilitate destul de buna (mai buna decit GTI) si arata deja ok. De ce ai vrea sa-l lasi mai jos nu prea inteleg.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Dec 31 2012, 08:10 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Mar 12 2013, 02:00 AM
Trimis la #69


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



salutare tuturor...am nevoie de un sfat, de la cei care merg mai des pe circuit...

am inceput sa lucrez la Golful meu 4 (1.8T), puterea deocamdata nu a crescut extrem de mult, vom vedea dupa soft, dar cred ca va ajunge si deocamdata, va si ramane, undeva la 250 de cai, pentru ca am inca turbina stock (K03s), pe care nu vreau sa o schimb pana nu crapa...sper sa mai tina anul asta, pentru ca deocamdata o sa ma opresc cu investitiile in motor/putere...

ideea e ca si asa, cu 250 de cai, imi trebuie neaparat suspensie, pentru ca masina e barca rau, si daca trag tare pe curbe, sunt in pericol sa ma rastorn!

si aici incep intrebarile...ce stiu clar e ca nu vreau arcuri, vreau o suspensie completa, reglabila pe inaltime si duritate...vreau sa pot iesi cu masina pe circuit, dar sa fim realisti, cum inca nu avem circuit in tara, nu se va intampla foarte des: o data, poate de doua ori pe an...si pentru o iesire sau doua parca nu as da 1000-1500 de euro pe o suspensie premium: Bilstein, KW...

mai sunt si alte firme: H&R, Koni, Sachs, Gaz, D2, TaTechnix...despre TaTechnix de exemplu (firma germana, AR TREBUI sa fie si serioasa) am auzit o parere de genul: suspensia e ok, isi face treaba, tine masina bine pe strada, dar nu va rezista in timp cat una Bilstein, adica sufera la capitolul anduranta...dar, pe de alta parte, pretul pentru un kit complet pentru Golf 4 e undeva la 300 €!!! adica o pot schimba anual timp de 5 ani, cu banii pe care i-as da pe Bilstein...si pe langa cei 300 de euro, mai pun si iau si un kit de bari stabilizatoare, si nu ma arde asa de tare la buzunar ca un coilover Bilstein...

as vrea un sfat, pentru un sistem coilover acceptabil ca pret, care sa faca treaba cat de cat buna pe circuit (sa nu ma rastorn (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) si sa poata fi apoi setat astfel incat sa fie decent de condus si prin oras...are cineva experiente cu TaTechnix, aveti idee daca sunt ok? sau sa merg pe alte combinatii? am vazut si variante gen: arcuri H&R si telescoane Koni, etc...

bugetul ar fi undeva la 500-700 de euro (in caz extrem, daca nu se gaseste nimic decent in banii astia, se poate mari pana la 1000)
astept o parere avizata...daca ma poate ajuta cineva, sa iau o decizie corecta!
multumesc!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 12 2013, 08:28 AM
Trimis la #70


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



E greu de pus 5 x tatechnics versus 1 bilstein. Grea decizie.
O alta solutie cit de cit abordabila ar fi arcuri h&r + amortizoare koni sport care au si reglaj pe duritate. Cred ca te incadrezi in 700EUR cu solutia asta, dar nu sint sigur. Insa daca gasesti coil over rezonabil (de la h&r, koni, Gaz, KW) in banii astia poti incerca, nu ai cum sa dai gres.

Daca bugetul ar fi mai mare sint sigur ca toti de pe aici te-ar indrepta catre bilstein (b12, b14 sau chiar b16 daca s-ar putea). Merg perfect si pe strada si pe circuit si cel putin 3 ani daca nu dai cu ele in borduri ramin in stare foarte buna.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Mar 12 2013, 09:29 AM
Trimis la #71


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Din pacate, la suspensii, se aplica binecunoscuta regula "cat dai de atata primesti", adica nu exista bun si ieftin. De exemplu daca la bilstein si kw poti atinge nivelul de confort al unei supensii sport oem, la gaz, pe cea mai confortabila setare masina este aproape scandura.
In bugetul tau se incadreaza un kit (de la o firma de renume) reglabil doar pe inaltime ceea ce nu este un compromis major.
H&R este mai ieftin si stiam ca foloseste amortizoare bilstein si se preteaza si pe circuit.
Eu am kw v1 si pot spune ca sunt excelente pe strada dar nu exceleaza pe circuit, fac treaba, dar sunt prea moi.

Acest mesaj a fost editat de vusiman: Mar 12 2013, 09:33 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 12 2013, 11:01 AM
Trimis la #72


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Si eu zic ca nu este bun si ieftin (din pacate). Si mai cred ca TaTechnix nici nu se compara cu Bilstein pe circuit.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 12 2013, 11:20 AM
Trimis la #73


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Daca tot zici ca bugetul se poate extinde pana la 1000 E parerea mea e ca vei beneficia mai mult de o suspensie dedicata si de calitate decat una mai slaba + bari stabilizatoare asa ca go Bilstein.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Mar 12 2013, 02:05 PM
Trimis la #74


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Nu stiu daca fac si pentru masina ta, dar mai este si weitec (in curand se va contopi cu KW).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Mar 12 2013, 06:19 PM
Trimis la #75


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



multumesc pentru raspunsuri...

intr-adevar, Bilstein sunt taticii...eu nici nu concepeam initial alta suspensie, acum vreo 2 ani, cand am vrut sa cumpar suspensie, doar Bilstein a intrat in calcul! Dar am avut cheltuieli maricele cu masina, si parca nu as da 1500 € pentru maxim 2 iesiri pe circuit, si ca peste 3 ani sa le schimb iar...

KW am gasit V1, pentru Golf 4, e decenta ca pret: 2800 ron, adica in jur de 650 €, dar vusiman zice ca sunt moi pe circuit...V2 costa cam 1000 €, dar daca e diferenta mare fata de V1, ar merita banii! V3 sunt 1500 €, intram pe taramul Bilstein (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Bilstein B16 nu cred ca sunt pentru Golf 4, doar B14 si B12...si nu am o experienta prea placuta cu cei de la Sibiu: i-am contactat acum 2 ani, si mi-au cam dat cu tifla, adica pe scurt, mi-au spus ca nu imi pot vinde nimic! Ma rog, se gasesc si in comert, nu-i problema, nu cred ca diferenta de pret e foarte mare...

cele mai bune variante se pare ca sunt KW V2, la 1000 €, si combinatia de arcuri H&R cu telescoape Koni...dar am intrebat la TaTechnix Romania, si suspensia lor pentru Golf 4 are momentan un pret ridicol: e la promotie, 225 €...la banii astia, sunt tentat sa o incerc, e la jumate de pret fata de un kit de sway bars bun (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) dar are garantie 2 ani, si macar vad ce poate...daca crapa, o sa merg pe KW V2 si aia e!

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Mar 12 2013, 06:25 PM
Trimis la #76


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Ca idee.. Koni face telescoape pentru KW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Mar 13 2013, 12:23 AM
Trimis la #77


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



pe suspensia mea e stantat KW, iar apoi Alco shock aboserbers. iar acum dupa ce le-am inlocuit pe cele de pe fata, scrie doar KW si atat, dar nu am vazut nimic legat de Koni pe ele.


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Mar 13 2013, 12:36 AM
Trimis la #78


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Am avut v2 si v3 vwracing si pe ambele scria koni la cele de pe spate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 13 2013, 01:27 AM
Trimis la #79


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



E ca si la placutele de frina... Unele brombo sint de fapt ferodo, altele trw... si invers.
Asa si aici, suspensiile pentru anumite modele de masini, desi toate se cheama KW V3 - sa zicem, unele au amortizoarele dintr-o parte, altele in alta parte.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 13 2013, 09:24 AM
Trimis la #80


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



sofer-de-duminca spui ca nu vrei sa dai 1000-1500 EURO pe niste suspensii klumea pentru ca te duci de 2-3 ori pe circuit. Din cate am inteles masina asta (Golf-ul 4) e doar de fun, tu avand si alte masini. Asa ca te intreb: nu mai bine dai 1000-1500 EURO pe o suspensie klumea si sa te bucuri de ea de 2-3 ori pe an decat sa dai 250 EURO pe una slaba si sa injuri de 2-3 ori pe an. Mai ales ca nu e daily drive, mi se pare ca ai de ales intre a arunca pe geam 250 EURO sau de a te bucura de masina (pt 1500 EURO)...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (4 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 04:20 PM