Distributie 2.0 TFSI - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Distributie 2.0 TFSI, Ce, Cand si Cum
adyp2003
mesaj Oct 14 2010, 07:08 PM
Trimis la #1


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Avand in vedere ca a sosit timpul sa imi schimb distributia pe cealalta masinuta, mi-am adus aminte sa verific cartea de service si pentru GTI.
Am vazut ca se recomanda schimbarea distributiei la 120.000km, fara sa fie specificata o perioada maxima in ani.

Totusi, fiind vorba de o curea, nu de un lant, oricat de mult kevlar au "turnat" in ea, nu imi vine sa cred ca va rezista in timp pana fac eu 120.000 km, avand in vedere ca nu depasesc 15k/an.

Am intrebat la reprezentanta si baietii de acolo mi-au spus ca incepand cu anul 2008 (parca), au fost actualizate cartile de service si e specificat: "120.000km sau 4 ani".
Voi ce stiti despre asta? E cineva care a schimbat deja distributia pe GTI? Si cat timp dureaza toata distractia?

Din cate am aflat trebuie schimbate cureaua de distributie, rola de ghidare, rola intinzatoare si pompa de apa. Cred ca ar fi bine sa fie schimbata si cureaua de accesorii, nu?
Si ca fapt divers, lichidul de racire se schimba vreodata sau e lifetime? Excludem radiatoarele sparte... (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Oct 14 2010, 08:18 PM
Trimis la #2


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



La reno scrie 60.000km sau 4 ani, am avut si vw si seat si ziceau doar 90.000km; este evident ca nu o sa te tina o vesnicie daca nu faci kilometrii aia deci as cauta sa ma incadrez in cei 4 ani.
Odata cu distributia vei schimba obligat-fortat lichidul de racire pentru ca va scoate pompa si va curge mare parte din el. Distractia poate dura 2-3 ore cam la orice masina "exceptand exceptiile" sau situatiile cand apar probleme neprevazute. De regula se schimba si cureaua de accesorii impreuna cu rolele intinzatoare, dar nu arde, daca se rupe nu prea are ce sa strice.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Oct 14 2010, 08:21 PM
Trimis la #3


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Masina mea are aproape 4 ani (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) aveti idee cam cat m`ai costa toata distractia asta? (IMG:style_emoticons/default/unsure.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Oct 14 2010, 08:24 PM
Trimis la #4


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



In jur la 1500ron+- 200.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Oct 14 2010, 08:27 PM
Trimis la #5


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Multumesc. (IMG:style_emoticons/default/mellow.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexnightrider
mesaj Oct 15 2010, 10:43 AM
Trimis la #6


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 355
Inregistrat pe: 2-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 329
Masina Personala:Audi A3



revizia de 60.000 la megane 1.5 dci a fost la mach 1
26 mil
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Nov 19 2010, 04:54 PM
Trimis la #7


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Am gasit aici un DIY pentru distributia de GTI/A3/Jetta pe platforma A5 de la VAG: link.
Yummy! (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) De abia astept sa faca masina 4 ani. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LIFEPHORM
mesaj Jan 3 2012, 11:58 PM
Trimis la #8


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 207
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti - Victoriei
Membrul Nr.: 27
Masina Personala:NEW Seat Leon FR 2007



adyp2003: Am intrebat si eu de distributia pentru mine la niste prieteni la PBV2 si mi-au confirmat ca este vorba de 120.000 sau de 4 ani! Eu am de gand sa o fac in primavara, atunci cand o sa montez si axele cu came noi, ca oricum umblu in zona si e pacat.
Am auzit ca pompa de apa ar fi cu x in coada si se da la schimb cu alta noua, pe pret redus. Prietenii mei de acolo mi-au recomandat pompa de apa OEM, precum si cureaua de distributie tot OEM. Restul au zis sa le aduc de unde vreau eu ca oricum conteaza mai putin decat elementele amintite anterior care sunt destul de importante. Piesele de distributie de la Gates sunt destul de ok. Cele OEM din cate stiu vin pe Contitech.


--------------------
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP, Cupspoiler, Powertech Stage 2+, EVOMS Intake, Front OMP -30mm + Rear Eibach Sportline -50mm Lowering Springs, Motul Fluids, NGK Sparks, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera Black Matt + Bridgestone Potenza S001, Cupra 1P HPFP + Autotech Internals, Brembo Z18 Front Brakes + VW Mk5 R32 Rear Brakes, Goodridge Brake Lines, S3 IC, S3 Camshafts, S3 Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, RS4 FPR Valve, DLS MS6A Speakers + Bomba 20A1 SW On RNS-510, Dectane LED Taillights, more to come...

2000 VW Golf Mk4 "Techno Blue Metallic" 1.9 TDI, ALH Basic Equip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catawrc
mesaj Mar 11 2012, 12:30 PM
Trimis la #9


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 215
Inregistrat pe: 1-July 09
Membrul Nr.: 160
Masina Personala:Seat leon cupra



Am fost la PBN si am intrebat la catzi km trebuie sa fac distributia la masina... 2.0 TFSI cod motor bwj 177kw si mi-au spus ca e data de carte la 180.000km (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Seat Leon Cupra by RBN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Mar 11 2012, 10:44 PM
Trimis la #10


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Eu te cred ca scrie la carte. Doar ca in RO dealerii nu stiu cum sa caute motive mai repede ca sa iti refuze acordarea garantiei in caz de ceva.

De exemplu, daca eu fac distributia la dealer si imi crapa peste 3 ani, ei nu imi vor acorda garantie daca eu nu am facut reviziile post-distributie la dealer autorizat, in ideea ca dealerii iti verifica de obicei cureaua la fiecare revizie. Lucru pe care il stim cu totii ca nu e chiar asa.

Singurul beneficiu pe care il ai atunci cand faci distributia la reprezentanta este acela ca nu raspunzi pentru daunele provocate imediat dupa instalare sau chiar in timpul acesteia, in caz ca mecanicul a fost o poama stricata.
As zice ca e un pret cam mare pentru ceea ce primesti (in realitate). Mai bine ma duc la vreun mecanic priceput care e stiut de oameni ca lucreaza si in particular, la preturi mai bune si care teoretic nu isi permite sa dea rasol, intrucat pe el il doare fiecare client pierdut si orice reclama negativa.

In concluzie, adevarul e undeva... pe acolo... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Personal, nu am de gand sa tin masina doar 8 ani, cat ii este durata medie de utilizare declarata oficial, si de aceea ma framanta amanuntele astea. Pur si simplu imi este draga masina asta, chiar daca nu e cine stie ce, mie mi se potriveste ca o manusa si voi incerca sa o intretin cat mai bine. Si nu cred ca sunt singurul de pe aici care gandeste asa.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catawrc
mesaj Mar 12 2012, 01:23 AM
Trimis la #11


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 215
Inregistrat pe: 1-July 09
Membrul Nr.: 160
Masina Personala:Seat leon cupra



Eu am 4 ani si aproape 90 mii km cu ea... iti dai seama ca nu astept pana la 180mii pentru ca nu cred in ce mi-au zis. O sa-i fac distributia cat pot de repede sper in 2-3 saptamani.


--------------------
Seat Leon Cupra by RBN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristimcz
mesaj Mar 12 2012, 11:13 AM
Trimis la #12


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 195
Inregistrat pe: 2-December 10
Din: Petrosani/Cluj
Membrul Nr.: 816
Masina Personala:Citroen c4 1.6 hdi



Si la motorul meu BHZ este data la 180 000km, eu am schimbat-o la 97 000km dupa 3 ani si cureaua nu era deloc intr-o stare buna, nu stiu cum ar fi trebuit sa reziste pana la 180 000km.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catawrc
mesaj Mar 12 2012, 11:49 AM
Trimis la #13


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 215
Inregistrat pe: 1-July 09
Membrul Nr.: 160
Masina Personala:Seat leon cupra



Am citit pe forum la audi ca sunt cativa care au mers 180mii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) + am vorbit cu cineva din germania si mi-a spus ca dak porducatorul a zis ceva e lege si ei atat merg cu ea.


--------------------
Seat Leon Cupra by RBN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristimcz
mesaj Mar 12 2012, 12:18 PM
Trimis la #14


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 195
Inregistrat pe: 2-December 10
Din: Petrosani/Cluj
Membrul Nr.: 816
Masina Personala:Citroen c4 1.6 hdi



Pai eu am luat masina de la Audi din Germania si am vrut sa schimb distributia acolo, dar au zis ca ei nu o schimba ca se schimba doar la 180 000km, problema e ca daca se rupe la 120 000km de exemplu, ei ridica din umeri si ramai tu cu paguba. Ca si o paranteza la un Nissan Navara mi s-a rupt LANTUL de la distributie la 108 000km la cateva luni dupa ce masina a iesit din garantie, paguba a fost trecuta la pierderi desi lantul se zice ca se schimba doar la 400 000km +.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 12 2012, 01:40 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Daca VAG spune ca se schimba la 180k atunci probabil ca se poate rupe la 280 daca te incapatinezi sa n-o schmbi. Altfel, in aceeasi ordine de idei, daca VAG spune ca se schimba la 180 si se rupe la 120 la fel de bine se punea rupe si la 12k.
In plus, exista cazuri de distributie rupta inainte de 180k? Ca asa cum intrebari dintr-astea care incep cu "daca" nu ajungem nicaieri, nu mai iesim din casa.
Ca ti s-a intimplat sa ai ghinion la alta masina e o cu totul alta discutie iar ruperea prematura a unui lant de distributie (nici macar curea) ori inseamna ca lantul a avut o problema ori altceva (defect de fabricatie care teoretic e deja cunoscut, exista buletine interne de service pentru el si schimburile se fac gratuit chiar si dupa expirarea garantiei cu conditia sa te duci atunci cind primesti notificare de la ei - ma rog, acuma nici nu stiu cum e la nissan dar la marci serioase cam asa se intimpla lucrurile).

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Mar 12 2012, 01:42 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Mar 12 2012, 02:01 PM
Trimis la #16


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Stii cum e cu socoteala de acasa...
Zi-mi si mie o marca serioasa (si) in Romania. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catawrc
mesaj Mar 12 2012, 03:38 PM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 215
Inregistrat pe: 1-July 09
Membrul Nr.: 160
Masina Personala:Seat leon cupra



Eu am prieten cu un golf 5 1.6 fsi din 2004 si 150mii km si cand l-am intrebat de distributie s-a uitat la mine de parca l-am injurat si mi-a zis ca habar nu avea ca se schimba asa ceva la masina (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Seat Leon Cupra by RBN
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Mar 12 2012, 04:56 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



CITAT(Mituc @ Mar 12 2012, 12:40 PM) *
acuma nici nu stiu cum e la nissan dar la marci serioase cam asa se intimpla lucrurile).



La Nissan chiar e un buletin tehnic pt navara/pathfinder cu referire la lantul de distributie.....valabil din noiembrie /2011


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
valentinp
mesaj Mar 12 2012, 05:59 PM
Trimis la #19


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 40
Inregistrat pe: 18-September 10
Membrul Nr.: 782
Masina Personala:alfa romeo



La Cupra mea 1p scrie ca se face la 4 ani sau 120k km(sau 180k km, nu mai stiu sigur). Cert este ca se specifica si numarul de ani.
Masina e fabricata in iulie 2007 si in primavara lui 2011, la vreo 60k km am inceput sa aud un scartait la curea. Soft avea de la vreo 45k, de ~1 an, si era stage 1.
La reprezentanta, dupa ce am schimbat distributia, mi-au dat garantie 90k km, nu 120k, cu distributie originala.


--------------------
Frumoasa: Alfa Romeo 159 2.4 Ti: Nero Carbonio, tuned by Alfatune UK, 270cp/600NM
Bestia: Leon Cupra 1p: Rojo Emocion, EvoMS, Borla, Denso Iridium, Superchips Stage 1+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristimcz
mesaj Mar 12 2012, 06:58 PM
Trimis la #20


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 195
Inregistrat pe: 2-December 10
Din: Petrosani/Cluj
Membrul Nr.: 816
Masina Personala:Citroen c4 1.6 hdi



@Mituc Poate m-am facut inteles gresit. Eu vroiam sa spun ca nu am avut incredere sa las distributia pana la numarul de km recomandat de VAG stiind ca nu o sa ma despagubeasca nimeni daca se rupe mai repede. Totusi cum ai spus tu putea sa se rupa si dupa numarul de km recomandat de ei, doar ca eu nu am vrut sa risc, cum nu ma iau nici dupa intervalul care il recomanda ei pentru schimbul de ulei pe care il schimb tot mai repede.

@Rius ti-am trimis un pm sa nu fac offtopic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 12:27 PM