Discutii despre resoftare la diesel - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Discutii despre resoftare la diesel, offtopic=>ontopic
Rius
mesaj Jan 20 2011, 10:16 AM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Eu sunt curios pe ce dyno a scos octavia 1.9 - 155 cai..doar din soft 50% din puterea de fabrica...


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 20 2011, 10:29 AM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



OFF Uite aici: http://www.spdzoom.ro/forum/viewtopic.php?f=30&t=101
Acelasi motor 1,9 TDI dar alta masina. Posesorul e membru pe acest forum.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 20 2011, 10:55 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



hai ca deja fabulam 174 de cai doar din soft? de la 105...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 20 2011, 11:13 AM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



TDI-ul de 105cp e cunoscut ca are castiguri mari din soft.
Welcome to PD world (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
La PD-uri in general turbinele sunt limitarile de putere pentru ca sunt subdimensionate.

Mai punem un 10cp in functie de brand si gata caii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))

Colin esti cel putin optimist cu cei 200cp obtinuti cu un hibrid pe CR.
Si ai grija cu hibridele ca nu tot ce zboara prin motor arde (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Jan 20 2011, 11:26 AM
Trimis la #5


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



ok, intrebarea se pune altfel: pe ce plaja de turatii are puterea aia?


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 20 2011, 11:29 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Lasa ma turbine si alte chestii, acolo se vorbeste doar de un soft din care castigi 70 de cai! ...cand puterea de fabrica este 105...las-o draq ca bazaie.
155 de cai aia mi se par mai palpabili
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 20 2011, 11:33 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Ar trebui sa treaca de 100cp la 2000rpm si pe la 4500 sa coboare iar sub 100cp datorita ineficientei turbinei. Cam toate dieselurile se comporta la fel cu specificatia ca pd-urile sunt ceva mai violente si mai greu de controlat decat cr-urile.

1.6crdi-ul stiu ca raspunde foarte bine la tuning pe motorul stock.
Nu am auzit de nici una modificata cu mai mult de un soft (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 20 2011, 11:35 AM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



CITAT(RollerMAN @ Jan 20 2011, 10:29 AM) *
Lasa ma turbine si alte chestii, acolo se vorbeste doar de un soft din care castigi 70 de cai! ...cand puterea de fabrica este 105...las-o draq ca bazaie.
155 de cai aia mi se par mai palpabili

Ai mai pus 10% ca e Superchips?? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Jan 20 2011, 11:46 AM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



139,6 cai putere masurati la roata
174,9 cai putere estimati la motor


Adica pierderi estimate in transmisie la o tractiune fata de 25%? Unii oameni au probleme grave cu capu. Atunci o integrala cat mai pierde, 80%?


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 20 2011, 12:01 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



CITAT(bluey @ Jan 20 2011, 10:35 AM) *
Ai mai pus 10% ca e Superchips?? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


bluey...eu ma refeream la octavia aia 2...oricum eu zic sa inchidem subiectu ca suntem mult prea offtopic iar cei care stiu adevaru oricum nu pun botu la asa ceva, este mult prea rasdiscutat subiectu cai putere..dyno...softuri..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scateru
mesaj Jan 20 2011, 12:09 PM
Trimis la #11


Stage 4
****

Grup: Prieten HH
Postari: 497
Inregistrat pe: 26-June 09
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 140
Masina Personala:Sleeper wagon



mai baieti ... caii cresc in copaci ... se uda la 2 zile si se dau cu cal-speedstick , sa nu se streseze (IMG:style_emoticons/default/Confused.gif)
Pana nu se masoara nu ai de unde sa stii ... si oricum degeaba ai un spike de putere undeva la o turatie... daca nu ai constant ! si 2 la mana.... uneori conteaza si soferul ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 20 2011, 12:12 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Tot la octavia aia ma refeream si eu ca e singura de aici cu Superchips. Iar a fost prea complicat pentru tine (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
http://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/11...astertuner.html uite aici acel motor stock (cica scoate mai mult decat ce e dat de fabrica de obicei )
http://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/29...ck-unichip.html uite aici una modificata soft

Gata cu offtopicul.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 20 2011, 12:25 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Bluey, exemplul dat de rex e un golf cu superchips stage1 174 de cai......octavia nu scrie nicaieri ce soft are.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 20 2011, 12:38 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Ai dreptate.
E vina mea, am fost rau (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tza
mesaj Jan 20 2011, 03:27 PM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Banned
Postari: 359
Inregistrat pe: 12-April 10
Membrul Nr.: 613
Masina Personala:Clio F1



bai nu mai fiti rautaciosi...vine primavara acum si poate ca o sa vedem ce poate kia aia


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii,asadar RBN Tuning
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 20 2011, 04:11 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



CITAT(pejte @ Jan 20 2011, 10:46 AM) *
139,6 cai putere masurati la roata
174,9 cai putere estimati la motor

Adica pierderi estimate in transmisie la o tractiune fata de 25%? Unii oameni au probleme grave cu capu. Atunci o integrala cat mai pierde, 80%?


Bun, hai sa lamurim cateva chestii care vad ca iti sunt straine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Puterea masurata la roata este de 139.6 CP. Pierderea masurata in trasmisie este de 35.3 Cp. Aceasta pierdere nu este un procent fix, este o pierdere masurata. De exemplu pe aceeasi masina daca se monteaza un alt motor de 350 cp de exemplu, dar pastrand aceeasi cutie de viteze, aceleasi planetare, aceleasi jante, cauciucuri etc., pierderea in transmisie ( de la motor pana la roata ) va fi exact aceeasi, adica de 35.3 Cp. Sper ca nu e un lucru atat de complicat pentru tine ca sa-l intelegi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Golful din discutie a fost masurat stock, si a dezvoltat o putere de 118 Cp. Nu este singurul TDI de 105 cp masurat care are o putere mult mai mare decat cea declarata, lucru bine cunoscut deja.
Cu softul Superchips stage 1 puterea dezvoltata a fost de 156 Cp, fara nici un gram de fum.
Dorind ceva mai mult, am testat o varianta de software stage 1+, mult mai agresiva fata de stage 1, care avea boost-ul si injectia substantial imbunatatite fata de stage1. Cu aceasta varianta masina a dezvoltat o putere de 174 Cp.

Am atasat si graficul cu softwareul stage 1+.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  b_2071_20lpu_1.jpg ( 103.53k ) Numarul de Transferari: 15
 


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
tza
mesaj Jan 20 2011, 04:33 PM
Trimis la #17


Stage 4
****

Grup: Banned
Postari: 359
Inregistrat pe: 12-April 10
Membrul Nr.: 613
Masina Personala:Clio F1



sa ma lamureasca si pe mine cineva.
1.De ce o masina masurata pe un dyno de la noi ar avea mai multi cai decat spune fabrica(intamplator chiar cea care a construit motorul si masina)?
2.De ce daca pui o masina pe 10 dyno la noi in tara ai 10 rezultate diferite? In unele cazuri pui masina de 3 ori pe acelasi dyno si ai 3 valori diferite


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii,asadar RBN Tuning
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jan 20 2011, 04:39 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



Vlad..cat calm!...daca erai oltean, acum deja maturai cu vorbe (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))
iti doresc rezistenta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) psihica...altii ar fi cedat de 10 ori pana acum..
fac pariu ca si epste 1 an tot iti vor cere explicatia asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 20 2011, 05:09 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



1. Sunt multe masini masurate, nu doar la noi in Romania ci peste tot in lume, care dezvolta o putere mai mare decat cea declarata de producator. Motivele sunt destule, in principal tin de marketing si concurenta interna a firmelor.

2. Am masurat cateva masini atat pe standul nostru cat si pe cel de la Exelixis din Bucuresti, diferentele fiind de 2-3 cp de fiecare data.


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 20 2011, 05:09 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(tza @ Jan 20 2011, 03:33 PM) *
sa ma lamureasca si pe mine cineva.
1.De ce o masina masurata pe un dyno de la noi ar avea mai multi cai decat spune fabrica(intamplator chiar cea care a construit motorul si masina)?
2.De ce daca pui o masina pe 10 dyno la noi in tara ai 10 rezultate diferite? In unele cazuri pui masina de 3 ori pe acelasi dyno si ai 3 valori diferite


1. Poti intreba producatorul.
2. pentru ca aceeasi masina se comporta diferit in conditii diferite de temperatura, presiune si umiditate. Si se comporta diferit si in aceleasi conditii dupa ce i se modifica sensibil temperatura pe la ulei, interne, catalizator, radiatoare, intercooler. etc.

E normal sa obtii valori diferite, dar e anormal sa obtii valori mult diferite (sa zicem, care nu sint in acelasi interval de 1-3% din medie). Adica daca masori de 3 ori si-ti da 110.1, 112.5 si 111.6 e ok. Daca-ti da 110.1, 120 si 115 poti sa dinamitezi dyno-ul ala si sa pleci (daca e vorba de masuratori in aceleasi conditii de temperatura, umiditate si temperatura, cu masina calda).

Apoi treaba asta cu masuratorile pe dyno e o confuzie totala. Producatorii spun cit scoate motorul ala la arborele cotit. Dynamometrele masoara la roti dupa care aplica diverse corectii sa estimeze puterea la motor, unii chiar aplica corectii mai optimiste sa aiba cu ce grafice se lauda. Normal ar trebui sa se faca asa:
- masori puterea stock la roata, fara nici o corectie aplicata, nici SAE, nici 1%, nici nimic;
- masori din nou dupa modificari, tot la roata, tot fara corectii.
= you get the real thing.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 07:20 PM