Anvelope - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
12 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Anvelope
Achim
mesaj Jun 3 2009, 03:41 AM
Trimis la #21


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



eu am avut Bridgestone Potenza RE050 de fabrica si erau cam gunoi pana cand le incalzeai (si nu se prea incalzeau usor), dar si cand o faceai erau o placere (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

am schimbat cu Yokohama Parada (atat pe 17" cat si pe 18" ulterior) si sunt cauciucuri mult mai moi si iti dau placeri mult mai mari la condus, dar nu stiu cat de "fiabile" sunt ... la mine tin de 15.000 km dar poate pt altii cu mai mult cuplu nu sunt fix ceea ce trebuie.

pe de alta parte, am avut experienta pe Lexus GS450h (atentie, aproape 700Nm de la 0 rpm, deci are nevoie de aderenta) cu Dunlop'uri ... erau ok in viraje dar la plecarea de pe loc lasau de dorit (poate si din cauza cuplului). Le-am schimbat cu Yokohama Advan A103 si masina e fantastica acum (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

de asemenea va recomand sa aruncati o privire si aici: http://www.dragracing.ro/forum/index.php?topic=21.0


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lavinia
mesaj Jun 9 2009, 05:36 PM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 509
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 23
Masina Personala:Honda Civic Type R



CITAT(Achim @ Jun 3 2009, 03:41 AM) *
eu am avut Bridgestone Potenza RE050 de fabrica si erau cam gunoi pana cand le incalzeai (si nu se prea incalzeau usor), dar si cand o faceai erau o placere (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)



Tot Bridgestone Potenza am si eu acum si sunt de acord, pana nu s`au incins nu sunt bune de nimic.
Am mai avut si Vredenstein Ultrac Sessanta si mi s`au parut foarte bune:aderenta excelenta, iar pe viraje mi s`au parut fantastice.
Acum vreau sa imi iau Parada sa vad cum stau. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Rated R for non-stop crude and sexual humour, pervasive strong language and drug content.
Type R `07 + mods
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 9 2009, 06:26 PM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Am vazut ca mai multi se tot gindesc ei sa-si ia yokohama parada, dar in afara de profilul interesant nu prea inteleg de ce. Yokohama advan sport sint semnificativ mai sanatoase.

Later edit: iata si confirmarea:
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...tnum=24YR8ADSXL
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...m=24WR8PARADAS2


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 9 2009, 06:31 PM
Trimis la #24


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



man nu e doar de asta. si da, mai toti posesorii de EP3 si FN2 au sau vor Parada Spec II
pe Lexus am Yoko Advan A103 (intr-adevar o alegere mult mai buna decat PilotSport2)
2.... pretul si dimensiunile (Parada vin in marimi mai inguste)
3.... eu am avut Parada pe 17", acum am Parada pe 18" si mi-am mai luat din nou inca un set de Parada pe 17"... tu ai avut?


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 9 2009, 07:00 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nu am avut si nici nu voi avea. Am advan sport, deci...

P.S.: uita-te si pe site la yokohamatire.com.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 9 2009, 07:08 PM
Trimis la #26


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



ok... eu am si Parada si Advan ... sunt ambele la fel de bune. pt un hatchback FWD N/A nu cred sa se potriveasca ceva mai bine decat Parada, iar preturile sunt mai mult decat decente (17", 205 sau 215 ~ 630 RON noi), deci si asta e un avantaj.

am mers cu o gramada de cauciucuri. acum kiar mi-am luat un set de Fulda Carat Exelero pe 17" sa le fac varza sa vad ce stiu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pusesem un link cu anvelope de dragracing mai sus, e bine sa aruncati un ochi acolo (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) pe partea de accelerare Parada sunt atat de bine vazute incat se considera ca de la Yokohama le surclaseaza de abia AE048


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 9 2009, 07:15 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Hmm... am citit argumentele tale si intr-adevar au sens. diferenta mica dintre advan sport si parada poate intr-adevar sa nu conteze ( si mai ziceai si de plusul pe accelerare).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 9 2009, 07:30 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



CITAT(Achim @ Jun 9 2009, 07:08 PM) *
ok... eu am si Parada si Advan ... sunt ambele la fel de bune. pt un hatchback FWD N/A nu cred sa se potriveasca ceva mai bine decat Parada, iar preturile sunt mai mult decat decente (17", 205 sau 215 ~ 630 RON noi), deci si asta e un avantaj.

la banii astia, pe 17", de fapt putin mai low cost
http://www.vanzarianvelope.ro/anvelope-lista/cumpara.html
adica 524.83 RON iei MICHELIN PILOT SPORT 2 care mie mi se par extraordinare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coyote
mesaj Jun 9 2009, 08:10 PM
Trimis la #29


Stage 2
**

Grup: Member
Postari: 43
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: EMO Land
Membrul Nr.: 77
Masina Personala:Peugeot 207 RC



Mdaaa... In primul rand multumesc pentru linkuri. Stiu ce cauciucuri imi voi lua in continuare, mai ales ca e criza: astea. Ieftine ca braga, performante acceptabile...

In alta ordine de idei, sunt si eu posesor de Bridgestone Potenza RE050 si pot sa confirm ca sunt bune doar in niste conditii foarte clare: uscat, incalzite bine de tot, asfalt perfect curat. In orice alte conditii sug (scuzati expresia) rau de tot, mai ales la plecare de pe loc pe praf (motiv pentru care am fost facut pe 400 de m de un Passat 4Motion Diesel acum ceva timp) (IMG:style_emoticons/default/dry.gif) .

Se uzeaza si relativ repede... Eu am 24.000 km si deja am rotit fata cu spatele.


--------------------
Road Runner: beep beep!
Coyote: LOL.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dummy
mesaj Jun 9 2009, 09:22 PM
Trimis la #30


Stage 2
**

Grup: Member
Postari: 35
Inregistrat pe: 17-May 09
Din: craiova
Membrul Nr.: 41
Masina Personala:e30



Repede...zici ? Eu la 10.000km le-am schimbat (fata cu spatele) , acum am 13.000 si sunt aproape egale . La cum arata mai mult de 2.000 nu mai tin (B Potenza RE050). Urmatoarele P 0 NERO .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 9 2009, 09:35 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



eu chiar nu inteleg cum mergeti. 10 000? pai asta e normala uzura la R888uri, nu la gume de strada...
eu am aproape 40 000 si nu le-am protejat...(sunt la al doilea set de placute de frana si pe amandoua le-am facut sa cedeze cu fum pe cheia si muuulti km de alergatura in coloane si tot asa..) si daca nu aveam geometria facuta prost mai tineau 10 000.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Jun 9 2009, 09:43 PM
Trimis la #32


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Eu am 23 de mii cu Dunlop SP Sport Maxx si sunt la jumate uzate. Cu alte cuvinte un sfert din moneda de 1 Euro


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj Jun 10 2009, 12:34 AM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Confirm si eu cu B Potenza RE050. Am 22.000Km si trebuie sa la rotesc. Fata este vizibil mult mai uzata ca spatele. Cred ca tin maxim 30-35.000km. Au un Treadwear de 140.. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
coyote
mesaj Jun 10 2009, 01:32 AM
Trimis la #34


Stage 2
**

Grup: Member
Postari: 43
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: EMO Land
Membrul Nr.: 77
Masina Personala:Peugeot 207 RC



Deci nu e numai de la stilul de condus, sunt si cauciucurile in sine foarte moi.


--------------------
Road Runner: beep beep!
Coyote: LOL.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 10 2009, 02:33 AM
Trimis la #35


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



CITAT(bogdan_wrc @ Jun 9 2009, 09:35 PM) *
eu chiar nu inteleg cum mergeti. 10 000? pai asta e normala uzura la R888uri, nu la gume de strada...
eu am aproape 40 000 si nu le-am protejat...(sunt la al doilea set de placute de frana si pe amandoua le-am facut sa cedeze cu fum pe cheia si muuulti km de alergatura in coloane si tot asa..) si daca nu aveam geometria facuta prost mai tineau 10 000.


tu ai 4x4 (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) totusi pe mine m-au tinut destul de bine si Potenzele si Yokohamele... dar nah ... nu am cuplu sa zicem (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dummy
mesaj Jun 11 2009, 04:00 AM
Trimis la #36


Stage 2
**

Grup: Member
Postari: 35
Inregistrat pe: 17-May 09
Din: craiova
Membrul Nr.: 41
Masina Personala:e30



CITAT(bogdan_wrc @ Jun 9 2009, 09:35 PM)
eu chiar nu inteleg cum mergeti. 10 000? pai asta e normala uzura la R888uri, nu la gume de strada...
eu am aproape 40 000 si nu le-am protejat...(sunt la al doilea set de placute de frana si pe amandoua le-am facut sa cedeze cu fum pe cheia si muuulti km de alergatura in coloane si tot asa..) si daca nu aveam geometria facuta prost mai tineau 10 000.


...de obicei incerc sa tin botul masinii pe directia de mers ! (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)




...cam asa arata la 12700 km , anvelopele care 10000 km au fost pe fata , crezi ca mai tin pana la 40000 ? Nu cred ca are legatura uzura anvelopelor cu uzura placutelor de frana ...la stilul meu , schimb un set de placute la doua randuri de anvelope ! ...ambreiaje , timonerii si suporti motor schimb mai des . In fine , fiecare merge cum stie (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  IMG_0043.JPG ( 148.56k ) Numarul de Transferari: 29
Fisier Atasat  IMG_0042.JPG ( 158.56k ) Numarul de Transferari: 30
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jun 12 2009, 01:44 PM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Si eu Potenza RE050. De la Treadwear-ul ala de 140 li se trage, dar sunt si mai lipicioase, tot din acelasi motiv.
La Dunlop am vazut Treadwear de 300 pe anvelope de vara, de-aia tin asa de mult. Cat despre aderenta Dunlop vs. Bridgestone, nu pot sa ma pronunt, dar prefer Treadwear mic, si lipici la asfalt (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 13 2009, 01:12 AM
Trimis la #38


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



astazi am pus Fulda Carat Exelero pe masina. La prima impresie sunt f ok (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) Va mai spun dupa weekendul asta mai multe opinii.
In alta ordine de idei, pe Hondafan organizam un group buy de Yokohama Parada, asa ca daca mai sunt doritori, puteti sa va exprimati si vedem ce oferte obtinem (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 16 2009, 12:29 PM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Michelin Pilot Sport Cup anyone?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 16 2009, 01:07 PM
Trimis la #40


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



hmm...din cate stiam (daca nu ma inseala memoria) vin stock pe mai multe Porsche-uri. deci eu zic ca sunt Ok. nu stiu sa-ti fac o comparatie intre ele si PS, daca merita sau nu diferenta de pret (btw: cat costa?)...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
7 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (7 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 11:47 AM