HotHatch 2/3 usi sau 4/5 usi - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
HotHatch 2/3 usi sau 4/5 usi
Mituc
mesaj Feb 28 2013, 12:57 AM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



rex: Va salut,

Pentru ca discutia de pe topicul de Clio RS 4.0 este offtopic am deschis acest topic pentru vorbi despre HotHatch 2/3 usi vs 4/5 usi.
Va rog sa tineti minte ca nu exista adevar absolut!


un megane rs in 5 usi ar putea sa scoata.

Acest mesaj a fost editat de rex: Mar 3 2013, 10:30 PM
Motivul editarii: Creare topic nou


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 28 2013, 11:41 AM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



(IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) mituc, ai o obsesie cu 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 28 2013, 10:36 PM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



O masina cu doua rinduri de locuri trebuie sa aiba doua rinduri de usi. Tie ti-ar place ca acasa sa ai doar usa la intrare, sau numai geamuri? E o obsesie - poti s-o numesti si asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) , insa e derivata din practicul zilnic al exploatarii unei masini. Doua usi inseamna usi mai mari si mai grele, locuri de parcare pe masira mai greu de gasit, acces mai greoi pentru cei ce au o familie (da, nu toti cei care au HH-uri sint singuri sau au parteneri ocazionali sau sint proaspat casatoriti si nu au de gind sa aiba copii in urmatorii 5-6 ani), etc.

Desigur, la aspect e altceva, insa un hothatch este prin definitie un compromis intre practicalitate si performanta, iar in ultima vreme idiotii de la renault si ford, care fac niste masini superbe de altfel, au renuntat la una dintre cele doua calitati ce definesc un hothatch (macar cei de la ford au facut ST-ul nou cu 5 usi). De aia de la honda, citroen si altii care erau cit de cit relevanti ca motorizari, manevrabilitate, fiabilitate si setup de fabrica nici nu mai spun...

De curind mi-am intregit familia cu inca un hothatch (si mai rar decit cel actual). Initial voiam sa-i iau nevesti'mii un hothatch dintr-asta castrat, insa un vis mai vechi de-al amindorura (un C4 VTS), si cind i-am spus ca "nu, asta e disponibil doar in 3 usi, nu-ti amintesti de ce am parasit familia Citroen?" a zis dupa nici un sfert de secunda "next!".

Deci da, e o obsesie insa de data asta una sanatoasa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 1 2013, 01:01 AM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



:-):-):-):-)
Eh am spus-o in gluma dar eu totusi nu cred ca as renunta la o masina doar pt ca are 3 usi.
Ce hh i-ai luat sotiei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 1 2013, 01:59 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



smart forfour brabus. Adica un mitsubishi colt CZT cu o idee mai multi cai dar cel mai important cu mai multe usi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Si mult mai rar.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Mar 1 2013, 02:01 AM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Mar 1 2013, 02:59 AM
Trimis la #6


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



Si eu sunt de parere ca un HH trebuie sa aiba toate usile (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Mar 1 2013, 09:53 AM
Trimis la #7


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



OFF.Daca era si in 4 usi eram un potential cumparator, am avut 2 usi la alta masina cu multi ani in urma si nu-mi mai trebuie. La prezentul megane am cotizat binisor pentru usile din spate, nu-mi amintesc suma, dar cred ca batea spre 1000e cu tva si ca multi altii as fi fost dispus sa cotizez din nou pt ele, s-au pierdut clienti pe treaba asta.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 1 2013, 12:18 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Track day... scuze, dar care track?

Fie ele sport sau nu, cup sau ne-cup, ele sint totusi masini de strada, nu de curse. Ca le mai modificam noi si le aducem mai aproape de unele de curse e cu totul altceva, dar daca faci un inventar al masinilor sport dintr-o zona (sau un forum, cum vrei) vei observa ca foarte putine sint cele care au ajuns sa fie dedicate acestui lucru si marea majoritate (cu aproximatie toate) isi petrec majoritatea kilometrilor pe drumuri publice.

Apoi, producatorii de masini tot arunca in fata asta cu 2 usi pentru masini sport si motiveaza prin reducerea greutatii si alte timpenii. Pai, in fata ai usi mai mari, iar in spate tot vei avea tabla, geam, capitonaj pe interior, etc. Si cind vezi ca diferenta e de 4-5 kile/parte incep motivari stupide ca ori ce kilogram conteaza cind e vorba de performanta, si asa mai departe. Sau ca modelul ala e dedicat entuziastilor. Sa fim seriosi... targetul lor de entuziasti de genul asta probabil se constituie din unii care-si permit multiple masini dedicate fiecarui tip de eveniment din viata lor, si care au suficient timp pentru fiecare dintre ele, inclusiv mersul odata la 2 saptamini (sau mai des) pe circuit. Si daca exista persoane de genul asta, de ce si-ar lua clio RS cup si nu si-ar lua un caterham, un xbow, o mazda mx5 chiar in varianta de 180cp? Adica daca dai 20k EUR pe o masina pentru trackdays atunci macar poti lua ceva care sa vireze chiar mai bine decit un clio RS (greu de gasit dar nu imposibil, si chiar si mai usor de facut cu investitii de sub 2k EUR). Adica daca e sa fie doua usi atunci sa fie pentru doar doua locuri pentru ca nu e nevoie de mai mult, si scapi si de greutatea tuturor componentelor din habitaclu ce se adreseaza comfortului eventualilor pasageri din spate.

Singurul HH dedicat pentru track days a fost renault R26R (facind abstractie de Civic Mugen RR care e a unui tuner de casa insa totusi nu e departament al Honda, si care initial a plecat de la sedanul in 4 usi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pina sa plinga si indienii, pardon, britanicii dupa el). Si daca o masina nu are aceeasi abordare ci vine cu diverse compromisuri si optiuni pentru traiul zilnic in masina atunci orice motivatie pentru a nu face un lucru cum trebuie nu poate fi decit fara sens. Si dovada ca astfel de masini nu prea au cum sa prind la public a fost faptul ca au facut acea masina in serie limitata si au vindut-o la suporterii si impatimitii renault (care nu s-au prea batut intre ei pentru a pune mina pe un exemplar...).

Si aici sint 100% de acord cu Bambu. Daca acum citiva ani nu am luat un megane 2RS doar pentru ca in interior era urit ca o noapte ploioasa de noiembrie, acum cu noul 3RS lucrurile s-au schimbat radical din acest punct de vedere. Insa au disparut alte beneficii cum ar fi accesul facil in masina.

Probabil ar trebui sa facem split, ceva de genul HH 4/5 usi versus 2/3.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 1 2013, 12:33 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Mituc, track day-uri sunt... Dar ca nu sunt in Ro si e mai greu sa ajungi la ele, e alta poveste.
Uite, de 4 ani (2013 e al cincilea) m-am dus cel putin o data pe pista (chiar de 4-5 ori in unii ani). Deci daca chiar vrei Track Day action, gasesti. E drept ca e foarte greu, dar daca vrei cu adevarat se poate.

Nu voriam sa duc discutia inspre 4/5 usi vs 2/3 usi...
Doar vroiam sa zic ca Renaul Clio RS fara 2/3 usi, din punctul meu de vedere, e un imens pas in spate... Chiar daca tu si altii (si eu in multe cazuri) aveti nevoie de 4/5 usi nu inseamna ca toti au nevoie. Da, stiu ca 90% (sau cati sunt) din utilizatori au nevoie de 4/5 usi dar, din punctul meu de vedere, Clio RS nu avea nevoie (la cum era gandit vechiul). Acum, cu noul Clio RS totul e mai soft... Poate vor avea mai multi cumparatori pentru noul Clio dar, personal, pe mine nu ma vor avea niciodata cat timp vor mai face asemenea masini). Prefer un Polo GTI oricand...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 1 2013, 12:44 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Hot-hatchurile sunt masini in principal pentru tinerei care au maximum prietena deci 2 usi -> DA. In plus te obisnuiesti cu dimensiunea si vreau sa spun ca pot sa parchez unde vreau eu si tot am loc sa ies. Mi se pare amuzant cand spuneam ca noul clio (Clio 3 RS phase 2 - 2009-2012) e uratel. Acum mi se pare genial fata de brotacul asta cu iz de seat (ca oricum e fabricat in Spania).

aaaa si ce e cu mizeria aia de sound faking ? parca umbli cu solenta cu sigle din alea- turbo sport V6 tunning. Doamne fereste.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 1 2013, 03:05 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(BSH @ Mar 1 2013, 11:44 AM) *
Hot-hatchurile sunt masini in principal pentru tinerei care au maximum prietena deci 2 usi -> DA.


Ce inseamna "tinerei"? Adica, hothatchurile nu sint de mine? Ia, voi astia mai tineri de miine sa nu va mai .uteti ca sinteti prea tineri si puteti face greseli din cauza lipsei de discernamint (ca si la volan de altfel) - ti-a placut judecata strimba si discriminarea? Sint sigur ca nu. Eu imi decid virsta, nu cei din jurul meu.

Apoi, astia mai "tinerei" nu ocupa aceleasi locuri de parcare? Le trebuie usi mai mari sa iasa din masina ca-s mai grasi? Astia mai tinerei ca-s abia la inceput de drum si salariile sint cum sint de ce sa arda carburant in plus aiurea ca sa care dupa ei niste locuri din spate echipate complet pe care nu le pot accesa?

Deci nu inteleg nimic din ce spui.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Mar 1 2013, 03:09 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 1 2013, 03:41 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



CITAT(Mituc @ Mar 1 2013, 02:05 PM) *
Ce inseamna "tinerei"? Inseamna ce vrei tu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Adica, hothatchurile nu sint de mine? E orice de tine, daca iti place. Ia, voi astia mai tineri de miine sa nu va mai .uteti ca sinteti prea tineri si puteti face greseli din cauza lipsei de discernamint Da, dar macar noua ne functioneaza ..tineretea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (e in spirit de gluma ,nu te supara acum) (ca si la volan de altfel) - ti-a placut judecata strimba si discriminarea? Nu este nicio discriminare si nicio judecata stramba - este parerea mea. Sint sigur ca nu. Eu imi decid virsta, nu cei din jurul meu. Evident - as vrea sa vad ce varsta iti vei decide la 85 de ani.

Apoi, astia mai "tinerei" nu ocupa aceleasi locuri de parcare? Le trebuie usi mai mari sa iasa din masina ca-s mai grasi? Astia mai tinerei ca-s abia la inceput de drum si salariile sint cum sint de ce sa arda carburant in plus aiurea ca sa care dupa ei niste locuri din spate echipate complet pe care nu le pot accesa? Uneori astia mai tinerei castiga mai mult si oricum locurile din spate exista cu sau fara 4 usi deci 2 usi la o masina din aceasta clasa sunt mai bune - rigiditate, greutate, aspect iar accesul sa fim seriosi nu e dificil deloc (asta e un moft) atat timp cat nu ai 2metri si 140 kg . Dar exista si masini puternice cu 4 usi , chiar si hothatch-uri deci nu vad unde e problema. Eu spuneam ca oricum majoritatea masinilor de pe strada (berlina/4 usi) au 4 usi iar aceste mici dracovenii pot fi un pic mai altfel, pot avea acel spirit tineresc/sportiv si da hothatchurile ar trebui sa aiba DOAR 2 usi !

Deci nu inteleg nimic din ce spui. Exact


Ai avea tu inima sa ii mai pui inca 2 usi ? Nu e macelareala oare ?
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  265rs.JPG ( 142.52k ) Numarul de Transferari: 49
 


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 1 2013, 05:05 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



La cum e desenat coupe-ul nici nu incape vorba de inca doua usi. Dar sint sigur ca designerii ar fi gasit ceva linii ochioase pentru ceva cu numarul corect de usi... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Si nu, numarul mai mic de usi nu are nimic de-a face cu tineretea sau sportivitatea (sau rigiditatea sasiului). Doar cu inconsecventa sau aerele de premium, nisa, etc.
Adica, lancer evo, wrx sti, golf R20/32, Audi S3/S3 Sportback, Megane 2RS, samd, sint mai prejos decit cele cu 2/3 usi?

Stiu ca sint si hothatchuri cu 5 usi, dar sint din ce in ce mai putine (fara vreun motiv intemeiat, nici costurile de productie nici valentele sportive nu justifica abordarea).

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Mar 1 2013, 05:05 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Mar 1 2013, 10:47 PM
Trimis la #14


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Nu va mai certati aiurea (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Cui nu`i place noul clio rs si vrea ceva mai hardcore astia de la mercedes au lansat noul amg hh (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) nu e in 2 usi, are frane cu xxxx pistonase, nu are platanul la bord sa imita anumite sunete ...

http://youtu.be/EBJMh-nAtjE

Acest mesaj a fost editat de atipiq_nightmare: Mar 1 2013, 10:50 PM


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 1 2013, 11:12 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



da, si nu costa decat dublu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Mar 2 2013, 07:20 AM
Trimis la #16


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Si pe gustul oricui si moca ... (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )) cum o dai nu`i bine (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 2 2013, 03:39 PM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Da Mituc, eu asa vad un hothatch, mai pe stilul celor vechi (205 gti, clio williams/V6 etc). Poate sunt eu mai retrograd in privinta asta...ma rog.

Ionut A45 AMG deja e in alta clasa de pret. Hothatch de 50k euro ? Pai scuza-ma la banii astia incep sa ma uit dupa GT-R`uri.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Mar 2 2013, 03:41 PM
Trimis la #18


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Ca este 14000 sau 50000 tot HH este (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 2 2013, 10:40 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ah, si nu e turbo, e superFAILcharged? Nasol. Deci o sa coste undeva in jurul a 50k EUR si-o ca consume cit un S-Klasse de 5 litri?

Da, e tot hothatch, insa hothatchurile trebuie sa fie practice, rapide si inca accesibile ca pret. E hothatch doar prin incadrarea in clasa, orice altceva nu-l mai califica.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Mar 3 2013, 12:51 AM
Trimis la #20


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



The 1991cc mill features a twin-scroll turbocharger with a maximum charge pressure of 1.8-bar and thanks to features like direct injection and idle-stop, it achieved an NEDC combined fuel consumption figure of 6.9 litres per 100km....price between £35k and £40k
Si de ce nu este practic? rapid? Iar ca pret este situat undeva unde este si rs3 (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 01:07 AM