Anvelope Clio sport - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Anvelope Clio sport
dragostan
mesaj Mar 7 2010, 03:13 AM
Trimis la #21


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



Toyo T1R ar fi mai o varianta buna. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 7 2010, 03:25 AM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Ma indoiesc, au scor mai mic si sunt mai scumpe. Plus ca si pretul spune cuvantul aici. Profiler gasesti pe la 420 lei bucata. La mine astea`s urmatoarele. Si arata si bine ca sa nu mai zic de diferenta dintre ce am eu acum si astea. Abia astept sa scap de ghenele astea de cauciucuri.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbm
mesaj Mar 7 2010, 10:59 AM
Trimis la #23


Stage 1
*

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 22
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 150
Masina Personala:evo IX



PS3
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 7 2010, 01:17 PM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



PS3 sunt top acum :X - da la ce bani sunt ?

L.E - am gasit gata - ps3 225/45/r17 575 Ron ...cu toate ca am vazut GY F1 Asymmetric la 467 Ron care e un cauciuc excelent / BF G-force Profiler 399 Ron la fel


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Mar 7 2010, 09:20 PM
Trimis la #25


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Eu consider Michelin PS2 (nu stiu ce e cu PS3 deci nu ma pronunt) ca fiind anvelopa de vara cea mai buna la toate aspectele (all round), adica aderenta pe uscat, pe ud, franare, control la limita, feedback ,etc; este cel mai usor de ales dar are si pretul pe masura. In rest incep compromisurile ... sunt multe anvelope care fac partial treaba la fel de bine ca si PS2 dar ofera performante modeste in rest. Totul se rezuma la ce vrei de la cauciucuri, aderenta la limita, franare excelenta, siguranta pe ud sau poate vrei sa te tina o vesnicie (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) .

Despre Goodyear Eagle F1 Asymetric pot sa spun ca sunt anvelope f bune (sunt top 3) dar, asa cum s-a scris mai sus, devin alunecoase la temperaturi de sub 7 grade iar in rest trebuiesc incalzite bine inainte de a scoate untul din ele. In oras nu dau totul din ele decat daca mergi tare si sustinut dar in schimb pe cheia odata incalzite sunt fenomenale. Parerea mea: pe clio nu le vad ca cele mai bune anvelope de alergat prin oras.
Aaa, si sunt destul de grele, cea ce se va simti in volan.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Mar 8 2010, 12:09 AM
Trimis la #26


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



ok multumesc , mi-am facut o parere despre eagle f1 si le-am cam scos din calcul. Cred ca o sa trec si PS3-urile 225/45/17 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ca o varianta , sa vedem....... ma gandesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SB_20_WOB
mesaj Mar 16 2010, 11:54 PM
Trimis la #27


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 92
Inregistrat pe: 9-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 568
Masina Personala:Volkswagen Golf V GTI



BF Goodrich este detinuta de Michelin din 1988, acesta avand dreptul de folosinta asupra numelui. Eu am pus ieri 4 anvelope BF Goodrich G-Force Profiler 225/40/18.....si astazi a nins (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) insa dupa ce o sa le "evaluez" la niste temperaturi mai adecvate o sa postez niste concluzii. O sa fac o comparatie cu fostele anvelope de vara, Continental Sport Contact 2. Despre G-Force Profiler am vazut referinte bune, fiind comparate cu Toyo T1R.


--------------------
TURBO The replacement for displacement
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Mar 17 2010, 03:54 AM
Trimis la #28


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



da ,pai ma uit de 2 saptamani dupa anvelope si nici acum nu m-am hotarat 100%.
Astea BFGoodrich gasisem la pret bun, uite chiar astep o impresie de la tine (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) ,daca nu imi iau pana atunci ca anvelopele din fata sunt deformate si cele din spate sunt uzate aproape de limita.
Deocamdata inclin catre Michelin PS3 225/45/17

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Mar 17 2010, 10:42 AM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Si eu o sa balansez la fel intre PS3, G-Force Profiler. Astept cu nerabdare feedback de la tine. Si de la Darian pentru PS3`uri pe care tocmai le`am vazut aseara impreuna cu noile si superbele lui jante. :X:X:X


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SB_20_WOB
mesaj Mar 17 2010, 12:42 PM
Trimis la #30


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 92
Inregistrat pe: 9-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 568
Masina Personala:Volkswagen Golf V GTI



Pe w/e par sa fie temperaturi mai normale pentru anvelope de vara si o sa dau o tura pana la munte ca sa vad ce si cum. Va tin la 220


--------------------
TURBO The replacement for displacement
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Mar 17 2010, 03:38 PM
Trimis la #31


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



"Va tin la 220 " (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) tare , eu vreau la 380
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SB_20_WOB
mesaj Mar 22 2010, 11:42 AM
Trimis la #32


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 92
Inregistrat pe: 9-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 568
Masina Personala:Volkswagen Golf V GTI



Asa cum am promis, revin cu un mic review despre BF Goodrich G-Force Profiler comparativ cu fostele anvelope de vara, Continental Sport Contact 2, dimensiunea 225/40/18 92Y. Temperaturile la care le-am testat au fost in jurul valorii de 17 grade. In materie de aderenta pe asfalt uscat sunt cu mult peste Continetal, mai ales in cazul solicitarilor laterale, subvirarea intervenind cu muuult mai tarziu decat inainte. Am dat si cateva ture intr-un sens giratoriu mai larg si am observat ca subvirarea intervine progresiv, fara reactii imprevizibile si am incercat de cateva ori sa obtin lift-off oversteer, insa fara succes. De asemenea acum se simte foarte clar cum spatele urmeaza fata fara doar si poate chiar si cand se forteaza nota in viraje succesive, inclusiv cu transfer de mase. Din punct de vedere al aderentei pe asfalt ud nu pot sa trag o concluzie pentru ca drumul a fost umed doar pe mici portiuni. Precizez ca toate testele le-am facut cu ESPul dezactivat. Traseul de test a fost Sibiu-Paltinis-Sibiu si o scurta tura Sibiu-Cisnadioara-Cisnadie-Sibiu, trasee presarate cu viraje de tot soiul, de la ace de par succesive la viraje rapide si linii drepte. Din punct de vedere al franarii nu pot sa spun ca am observat mari diferente, Continentalurile fiind multumitoare la capitolul asta. Alt aspect care ma incanta este conforul acestor anvelope, acesta dovedindu-se mai bun decat cu rotile de iarna de 16". Cauciucul de pe BFGuri este cu mult mai moale decat "plasticul" de pe Continentaluri si se incalzesc incomparabil mai repede. Asemenea PS2urilor si BFGurile sunt "lise" pe interior, fara striatiile ramase de la injectare, insa nu m-am lamurit inca la ce ajuta. Avand in vedere ca am mers destul de mult cu o masina echipata cu Toyo T1R pot sa spun fara rezerve ca sunt pe aceeasi treapta de performanta. Nu pot sa ma exprim comparativ cu PS2 insa diferenta nu cred ca este mare. Ca si raport pret/performante nu cred ca au multi rivali. Pentru cine sta in balanta intre BFG si PS2 si ia serios in calcul aspectul financiar eu recomand fara rezerve BFGurile, pierderea de performanta fata de PS2 compensandu-se cu pretul mult mai mic. Eu sunt foarte incantat de alegerea facuta.
P.S.: O ultima precizare, BFGurile sunt Made in France, posibil intr-una din fabricile Michelin


--------------------
TURBO The replacement for displacement
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Mar 24 2010, 03:18 PM
Trimis la #33


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



da, foarte interesante concluziile trase de tine, eu mi-am comandat PS2(2 bucati deocamdata) sa inlocuiesc cauciucurile deformate iar cam intr-o luna o sa fac rost de bani sa le iau pe celelalte doua , atunci o sa pot sa fac si eu cateva precizari
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SB_20_WOB
mesaj Mar 24 2010, 03:53 PM
Trimis la #34


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 92
Inregistrat pe: 9-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 568
Masina Personala:Volkswagen Golf V GTI



Am mai fost la o tura luni ca au fost 20 de grade si declar inca odata ca sunt foarte incantat de anvelope. Dupa 3 km de mers pronuntat sportiv m-am oprit sa vad cat de calde sunt anvelopele si am constatat ca erau mai calde decat au fost vreo-data Continentalurile, iar ca aderneta cand sunt calde sa nu mai vorbesc...


--------------------
TURBO The replacement for displacement
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Mar 24 2010, 04:06 PM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Vin si eu cu o parere despre PS3. Sunt foarte multumit de stabilitate si comportamentul lor, atat pe uscat cat si pe ud. De departe cele mai bune anvelope pe care le-am avut.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Mar 24 2010, 07:27 PM
Trimis la #36


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



asteptam o parere de la tine despre PS3 dar m-am hotarat totusi la PS2 sunt cu 50 lei mai ieftine (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Dunlopurile tale erau petarde rau (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Mar 24 2010, 08:24 PM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Nu erau chiar asa petarde dar deja nu mai faceau fata la cuplu.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
agergeorgian
mesaj Jul 15 2011, 05:21 PM
Trimis la #38


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 140
Inregistrat pe: 29-July 09
Membrul Nr.: 262
Masina Personala:clio r27



Salut,
Are ceva daca pun anvelope cu dimensiunea 235 45 17? Am o oferta de la un prieten si vroiam sa stiu daca incap sau nu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Jul 15 2011, 05:41 PM
Trimis la #39


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



eu am 225/45/17 si sunt ok, sunt mai confortabile decat 215 , pierzi putin pe viraje din cauza talonului mai mare , protejeaza mai bine jantele la gropile patriei si arata mai nasol decat cele 215. Cam astea sunt concluziile mele , probabil 235 va arata si mai mare talonul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryusdanyel
mesaj Jul 15 2011, 06:43 PM
Trimis la #40


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 201
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 154
Masina Personala:Clio 197



O sa para masina foarte inalta,sunt si mai grele,etc.
Cel mai bine ar fi sa faci o proba inainte,eu sunt destul de sceptic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 04:46 PM