Intrebari despre diverse admisii - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Intrebari despre diverse admisii
Mituc
mesaj Aug 29 2009, 12:38 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ma bate gindul sa schimb admisia (la primavara, dupa ce se va mai stringe antiderapantul de pe strazi) si m-ar intneresa totusi cam pe la ce ar trebui sa ma uit pentru a avea aproximativ aceeasi (ne)permeabilitate la praf.
Deocamdata ma gindeam la un k&n typhooon, dar injen, aem sau altele de pe aici suna la fel de bine, insa nu stiu cum stau cu permisivitatea la praf.
In plus, chiar si curatate cum trebuie ma tem ca in timp uleiul de pe filtrele k&n sa nu ajunga sub forma de murdarie pe turbina si in motor.

Ne poate impartasi cineva din experienta sa cu privire la diversele tipuri de admisii si problemele generate de tara condusa de hoti si manelisti?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Aug 29 2009, 01:36 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Cresterile de putere sunt foarte apropiate in cazul oricarui CAI (Cold Air Intake) de marca. Sunetul este cel care face diferenta - unele sunt mai galagioase, altele sunt mai linistite - decizia va apartine.

Capacul de plastic al motorului trebuie inlaturat in cazul folosirii unui sistem CAI, in cele mai multe cauzuri - in timp ce acest lucru face ca motorul sa devina mai urat (pentru unii) totodata tine temperatura la limite inferioare.

De avut in vedere ca tubul CAI trece la unele masini pe langa evacuare si turbo, acolo unde temperaturile sunt extreme si unde protectia termica este esentiala.

In ceea ce priveste praful / insectele / apa etc., atat timp cat va pastrati filtrele curatate corespunzator si unse (de retinut ca sunt si modele de filtre ce nu necesita ungere - ex. Forge) sunt sanse minime (spre zero) ca masina sa traga praf pe admisie.

Cu toate ca sugerand un CAI drept solutie optima ar putea parea un lucru deplasat, retineti faptul ca echipamentul standard de admisie aer al masinii este unul FOARTE restrictiv (lucru resimtit mai ales in cazul adoptarii unui chip tuning mai serios), motivul principal fiind zgomotul redus. La fel si in cazul evacuarilor, masina e mai silentioasa cu o evacuare OEM decat cu una AEM.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Aug 30 2009, 12:01 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nu ma intereseaza sunet, fisiieli, hirieli si alte sunete fioroase dupa care se mai umbla pe la noi. Practic intrebarea e mai mult de filtru, ideal ar fi sa gasesc o admisie cu o permisivitate pentru particule straine apropiata de filtrul stock dar cu o permisivitate mai buna pentru aer. Acum 2-3-4 ani K&N erau maestri, Greedy si altii abia tineau pasul. Azi nu mai stiu, motiv pentru care intreb.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Aug 30 2009, 01:30 AM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Ca sa fim pe deplin intelesi - filtrul din hartie nu inseamna neaparat:

a ) un filtru care este mai putin permisiv pentru flux de aer (tubulatura OEM este cea care impune restrictiile de curgere - e ca si cum ai bea apa dintr-un pahar cu un pai super subtire sau, la polul opus, cu un pai mai gros)

b ) un filtru care este mult mai restrictiv / nepermisiv pentru particule fine (praf, mizerie etc.) - aflati ca pilotii din marile concursuri de anduranta in medii cu praf (Baja Desert etc.) nu aleg filtre din hartie!!!

Filosofia este urmatoarea:

Filtrul din hartie prezinta o retea predefinita de goluri, retea care, pe masura ce golurile se umplu cu praf si mizerie, da nastere fenomenului de "surface loading". Cu cat mai multe dintre golurile filtrului de hartie sunt astupate cu mizerie / praf, cu atat motorul va primi un flux mai mic si mai mic de aer.

Un filtru aftermarket (ex. K&N textil) se bazeaza pe fenomenul de "depth loading" si anume un agent de aranjare a particulelor de praf / mizerie, care, pana sa se depuna pe materialul filtrului, se regasesc in suspensie. Tendinta particulelor de praf / mizerie este aceea de a se orienta si ulterior depune pe omoloagele / surorile lor, cele deja depuse. Aerul va continua sa curga pe langa aceste depuneri ca intr-un labirint.

Asadar, surface loading (paper filter) vs. depth loading (textile filter). Explicatii oferite de K&N.
_______________

Mituc, mergi linistit pe K&N sau oricare alta marca de CAI. Dar documenteaza-te bine in privinta sunetului, sa nu ai surprize. Forge e foarte galagioasa la 2.0 TFSI, atat pot sa iti spun sigur.

Nicio grija cu filtrarea, filtrele AEM sunt cel putin la fel de bune precum filtrele din hartie. Si nu cred ca o sa faci nici tu cu masina actuala mai mult de 500,000 km ca sa iti pui problema de calitatea aerului "inhalat" de motor.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Aug 30 2009, 08:23 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ok, minunat, iti multumesc pentru explicatii!
Probabil voi merge pe k&n typhoon, insa mai tre' sa ma documentez cu privire la filtrele k&n si cit din acel ulei lasa sa treaca spre motor, ca si asta poate fi o problema.

P.S.: cu masina actuala am deja aproape 50k in 16 luni, pina la 500k e cale lunga (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kokozula
mesaj Sep 9 2009, 08:04 PM
Trimis la #6


Stage 2
**

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 26
Inregistrat pe: 31-August 09
Membrul Nr.: 325
Masina Personala:Lancia



Eu pot sa iti recomand BMC. Le-am testat si dau performanta. Si daca le intretii, adica le cureti cu solutia recomantata, o sa te tina mult si bine.

Uite aici niste rezultate pe dyno:
http://www.spdzoom.ro/forum/viewtopic.php?f=39&t=52#p288
http://www.spdzoom.ro/forum/viewtopic.php?f=39&t=55#p234
http://www.spdzoom.ro/forum/viewtopic.php?f=30&t=64#p290

Si ai mare grija ce filtru iti iei ... fiindca unele fac mai mult rau decat bine:
http://www.spdzoom.ro/forum/viewtopic.php?...t=5&start=0


--------------------
KoKozula was here ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Sep 10 2009, 09:29 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



Mituc, de exemplu pt 2.0TFSI cel care a dat cele mai bune rezultate a fost EVOMS. la Porsche 911 turbo, vad ca tot EVOMS da rezultate f bune.
pt mazda ma indoiesc ca se face, dar ai putea urmari tipul filtrului si poate cauti ceva asemanator.
stiu masini care desi aveau turbo upgrade mergeau cu filtru stock sau maxim unul panel. din cauza prafului din RO.
la fel, de exemplu la mine si la Seat Cupra, rezultate mai bune au dat un panel+smooth airbox (se rad toate crenelurile de pe interiorul cutiei filtrului si se prelunegste traseul pana in spatele farului) asa adica:
http://www.seatcupra.net/forums/showthread...smoothing+guide
(bine, gaurile alea sunt facute ca sa faca galagie, deci nu sunt obligatorii)

pe langa asta, te sfatuiesc sa cureti filtru la maxim 5000km. eu sunt uimit cat praf e pe el dupa 5000km de mers pe drumuri bune.


kokozula, nu peste tot BMC CDA e indicat. lasand la o parte semnatura ta, am vazut discutii de la oameni care au pus pe dyno in UK si au masurat BMC si filtru sport panel+smooth airbox si au zis ca smooth airbox da rezultate mai bune. o sa-ti caut topicul pe forumul din UK, daca nu ma crezi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 10 2009, 10:49 AM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Merci pentru sugestii, din diverse motive (praf, garante, etc) deocamdata o sa merg pe un K&N panel asa cum ai recomandat si tu undeva mai sus. Oricum dupa filtru intercoolerul va fi schimbat cu unul mai eficient, deci un CAI ar fi eficient 3 luni pe an - poate.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Sep 10 2009, 11:04 AM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



si eu tot sport panel am, si masurat aerul care trece prin admisie, cifrele sunt fff apropiate de un 2.0TFSI cu BMC sau EVOMS. deci sunt f multumit.
daca nu pui big turbo, sau soft stage 2, zic un panel e chiar ok.
as opta pt un filtru conic, doar pt ca ala se scoate mai usor si se poate curata mai des (la mine, carcasa filtrului e prinsa in 3 surburui si niste clame f fixe). as recomanda chiar usurarea traseului (mai mare, mai drept, mai din fata) sau izolarea lui termica. (la mine trage f bine si curat de undeva de deasupra rotii...deci nu din spatele farului, pt ca asta se incalzeste si da aer cald).
ca fapt divers (ce ar trebui verificat si la alte masini), la multe 1.8T de la VAG, furtunul de dupa filtru are tendinta sa se stranga/stranguleze in ture mari, dupa soft...deci e de urmarit si situatia asta. de aia fie se pune admisie din inox, fie un furtun siliconic, care oricum ajuta si la alunecarea aerului mai bine.

iti dai seama ca toti dealerii vor flutura cifre magice de cai putere..dar sincer singurul lucru bun a fost un raspuns al motorului mai prompt la apasarea acceleratiei (mai ales in combinatie cu evacuarea). in rest...am auzit si de 4-6 cai (FRUMOSI) la aspirate, doar din admisie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kokozula
mesaj Sep 10 2009, 11:27 AM
Trimis la #10


Stage 2
**

Grup: Prieten HH Junior
Postari: 26
Inregistrat pe: 31-August 09
Membrul Nr.: 325
Masina Personala:Lancia



CITAT(bogdan_wrc @ Sep 10 2009, 09:29 AM) *
kokozula, nu peste tot BMC CDA e indicat. lasand la o parte semnatura ta, am vazut discutii de la oameni care au pus pe dyno in UK si au masurat BMC si filtru sport panel+smooth airbox si au zis ca smooth airbox da rezultate mai bune. o sa-ti caut topicul pe forumul din UK, daca nu ma crezi.


Pai nu are nici o legatura cu semnatura mea. AM testat si alte filtre de aer si au dat rezultate bune (unele). In plus, omu' e din Iasi (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) In plus, testele la care am pus eu linkuri acolo nu sunt facute pe CDA, ci pe DIA, care da aproape aceleasi rezultate ca un CDA, doar ca e la jumatate de pret, pentru ca e cu carcasa de plastic, nu de carbon.

CITAT(bogdan_wrc @ Sep 10 2009, 11:04 AM) *
iti dai seama ca toti dealerii vor flutura cifre magice de cai putere..dar sincer singurul lucru bun a fost un raspuns al motorului mai prompt la apasarea acceleratiei (mai ales in combinatie cu evacuarea). in rest...am auzit si de 4-6 cai (FRUMOSI) la aspirate, doar din admisie...


Pai testele alea cu filtrele BMC DIA au fost facute fara a da jos masina de pe dyno, deci in exact aceleasi conditii. Crezi tu ca nu sunt corecte? (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif)


--------------------
KoKozula was here ...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Sep 10 2009, 11:44 AM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



nu am dovezi sa contest rezultatele dyno la testele facute de tine. nici nu am facut asta. ci am zis de alte teste facute in UK de unii care au votul meu de incredere.
si cand unii care au masini la care lucr de ani de zile, si care modifica saptamanal ceva la ea, si le masoara 1 data la 2-3 saptamani pe dynourile lor, si ei imi spun ca smooth airbox e mai bun decat BMC CDA (in cazul motorului meu) pt ca ei au masurat pe dyno...atunci eu ii cred.

imi pare rau ca nu mai gasesc discutia, dar nu ma las asa, fara dovezi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

din pacate, inca nu am incredere personal in dynourile din romania (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) . (nu e f corect dpdv al neutralitatii, dar cand vezi 9 ca mint, al 10lea nu-l poti lua de bun). no offence.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 10 2009, 12:09 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cu dyno-urile din romania poti face un singur lucru sigur: sa le folosesti ca reper. Atit pentru aceeasi masina inainte si dupa o modificare cit si intre masini masurate pe acelasi banc.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Sep 11 2009, 12:09 AM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



Domnilor, haideti sa nu deviem discutia despre admisie si evacuare spre cea despre teste dyno, pentru ca exista topic separat pentru acestea aici.


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Dec 15 2009, 01:06 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



o intrebare ... mai ales pentru cei cu 2.0 tfsi
ce parere aveti de twintake de la forge ?


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RRal
mesaj Dec 15 2009, 04:34 PM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 376
Inregistrat pe: 15-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 199
Masina Personala:TT mk2 PPI



alex..suna-l pe nadir (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
Anonymous motorsport
http://www.anonymous.ro/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Dec 15 2009, 05:07 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



tot ce intreb si eu ... raspunsul e suna'l pe nadir (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) sau pe alte persoane (nu dau nume, ca oricum nu le cunoaste lumea (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )
vroiam sa vad ce zic si ceilalti ...
nadir o sa-mi zica evoms (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 15 2009, 05:20 PM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Twintake ala e cam urat si din cate am inteles nici rezultate prea bune nu ar da pentru ca trage aer cald.
Eu cred ca o sa adopt o solutie custom la tdi-ul meul pentru ca e cam intortocheat traseul.
Macar pentru curse sa o folosesc.
Stiu ca o sa inceapa lumea cu "nu e necesara la tdi" dar zic eu ca peste un anumit nivel de crestere a puterii admisia stock devine cam subdimensionata.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Dec 15 2009, 06:19 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



deci cu alte cuvinte nu e buna asta de la forge cu 2 chesti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 15 2009, 06:30 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pai ideea e sa traga aer mult si rece.Eventual fara ocolisuri (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Am vazut pe o masina facut custom un snorkle care tragea aer de afara si de langa farul stanga si de langa cel dreapta.
Era pe un MkV.Nu stiu daca la Leon e la fel dar la mine sunt cateva gauri in dreapta identice cu cele unde este montat snorkle-ul din fabrica in stanga.
Acel scoop combinat cu un BMC DIA sau CDA cred ca ar face diferenta.
Ca o paranteza am auzit de masini care nu raspund prea bine la BMC CDA.Mini CooperS compresor fiind una dintre ele.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Dec 15 2009, 06:32 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



m-am hotarat inca nu schimb admisia. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pana in primavara (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 07:55 PM