Anti Roll Kit (Kit Bare Stabilizatoare) - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Anti Roll Kit (Kit Bare Stabilizatoare), High Performance Stabilizer Bars
bambu
mesaj Dec 14 2009, 12:50 AM
Trimis la #21


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



N-are treaba motorizarea, sasiul e acelasi. Dezavantaje, poate uzura mai mare sensibil la anvelope si articulatie, dar sensibil.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 14 2009, 12:58 AM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Masina mea e ceva mai grea.Mai ales pe fata.
Probabil trebuie sa stiu unele detalii legate de problema asta.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 14 2009, 01:36 AM
Trimis la #23


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Din ce am citit, Renault Clio RS sta foarte bine lipit de sosea si sigur au stiut cercetatorii cu ce sa echipeze masina. Singurele optiuni pentru care Renault ar fi ales diametru mai mare la barele stabilizatoare spate sunt, din punctul meu de vedere, urmatoarele:

1. Clio RS, fara bare stabilizatoare (sau cu bare aproximativ egale ca diametru), ar avea un pronuntat caracter subvirator (65-35 raport de masa, fata-spate)
2. Posibil sa se fi ales o varianta de rigiditate redusa a suspensiei spate pentru un plus confort (suspensii mai moi, arcuri mai moi) si, in completare, bare stabilizatoare mai groase.


O tendinta supraviratoare va fi diminuata prin pozitionarea barelor stabilizatoare pe puntea fata, unde va reduce forta cu care anvelopele apasa pe asfalt si implicit aderenta acestora. Daca autovehiculul subvireaza, bara stabilizatoare trebuie pozitionata pe puntea spate.
In cazul in care autivehiculul este dotat cu bare stabilizatoare la ambele punti (fata-spate), se vor folosi bare stabilizatoare mult mai rigide (diametru mai mare) acolo unde este nevoie de aderenta/downforce reduse, si bare mai putin rigide (diametru mai mic) la celalalt capat.

M-am uitat, de curiozitate, pe Catalogul Eibach 2009 la Bare Stabilizatoare si am observat ca marea majoritate a masinilor de generatie noua au bare mai mari in diametru pe putea fata, dar sunt si cazuri in care apar diametre mai mari pe spate, deci nu e o regula aceea cu bare fata mai groase. In principiu, aspectele foarte importante in alegerea diametrelor barelor stabilizatoare, ar fi:
a ) centrul de greutate al masinii si distributia procentuala a masei masinii pe cele doua punti
b ) geometria si parametrii suspensiei (duritatea arcurilor suspensiei, distanta pe care actioneaza bara stabilizatoare, diametrul barei stabilizatoare etc.)

Concluzie: cred ca diametrele sunt atent alese de producatori pentru a imprima un discret caracter subvirator. Si cu cat e mai discret, cu atat mai bine.


P.S. Sper sa am timp sa fac un mic test la vara, sa montez bara stabilizatoare stock pe fata si sa las bara eibach pe spate, sa vad cum se comporta masina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Poate gasesc o reteta fina si de efect sau poate gasesc un capat de pod in intercooler (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 14 2009, 10:17 AM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Eu din ce am vazut si pe alte forumuri, sunt multi care schimba doar bara spate cu una mai groasa (27 de la BSH sau 28 de la H&R).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Dec 14 2009, 10:23 AM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Uooou uooou uooouuu hold it ! Nu am schimbat nimic (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) asta ca sa nu se faca o confuzie intre mine si bshtuning. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 14 2009, 11:03 AM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Cu cea de la BSH (bulletproof system hardware - sa nu mai existe confuzii) au fost unele probleme cu bataile pe spate... Se pare ca din cauza calitatii...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 14 2009, 12:01 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Dr. Silviu, asta vreau si eu sa incerc. Dar asta e pentru pasionati, producatorul nu vrea sa aiba masini supraviratoare. In plus, tot pe forumuri se spune ca odata cu inlocuirea barei stabilizatoare spate cu una mai groasa se va reinvata mersul la limita (IMG:style_emoticons/default/blink.gif)

Daca nu suntem atenti, ajungem la capatul ala de pod de care aminteam eu mai devreme (IMG:style_emoticons/default/angry.gif)

P.S. Am citit si de bare stabilizatoare care au cedat, fiind fie prea rigide, fie din defecte de material.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 14 2009, 02:21 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Exact! Comportamentul masinii va fi complet diferit. De aceea as echilibra si fata cu o bara mai rigida, dar mai subtire decat spatele!
Ideal ar fi un comportament neutru.. dar trebuie jonglat cu setarile barelor sa se ajunga acolo.

Eu n-am auzit decat cea de la neuspeed sa se rupa... In rest numai de bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 14 2009, 03:01 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



How much difference will it make if I install a slightly thicker sway bar?

A number of factors determine the stiffness of a sway bar, including the bar's thickness and length, the length of the swing arm or lever, the bar material, and the bar's attachment method. But if two sway bars differ only in their diameters, all you need to know is that their relative stiffness (torsional rigidity) is proportional to the 4th power of their diameters. A small increase in diameter results in a large increase in sway bar stiffness. You can caclulate the actual percent difference in the stiffness using the following formula:

larger bar diameter^4 / smaller bar diameter^4 * 100 = percent change in stiffness

What if one or both of the bars is hollow? That adds one more step to the calculations. After you have calculated the rate of the hollow bar based on its outside diameter (o.d.), you have to subtract the rate of a hypothetical bar that matches the inside diameter (i.d.) of the space within. To do that, you need to know the wall thickness of the hollow bar.

Interesant de aplicat si ceva matematica la modificarile de diametru dorite si de vazut efectul in termeni procentuali (teoretic). Cel mai important efect e insa cel practic, dar ma gandesc ca poate gaseste cineva o solutie pentru o valoare cat mai buna a procentului de rigiditate, pentru un comportament neutru al masinii (pentru un anumit tip de masina).


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 15 2009, 09:07 PM
Trimis la #30


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(Dr.Silviu @ Dec 12 2009, 07:40 PM) *
Nu conteaza puterea prea mult... Un sasiu intarit conteaza mai mult decat putere mare...
Ce e ciudat, e ca tu ai facut totul pentru a subvira masina (conform conceptiilor mele) si totusi ea sta bine, chiar prea bine pe viraje.
Faptul ca ai pus distantieri pe spate ar trebui sa adauge iar la subvirare....
Poate ma insel eu si chiar trebuie facut ca tine.. Poate ma dai o tura sa vad si eu (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Bara de 28mm de la H&R o gasesti doar la A.W.E tuning din SUA (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) De asta am si amanat achizitionarea ei...
Este o bara special conceputa de A.W.E pentru competitiile lor interne de GTI-uri.

Mda , dar cum o sta masina cu aia asa de groasa pe sosea ?,si unde e pretul?


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 15 2009, 10:37 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Eu vreau sa stea masina mea pe strada cum sta clioRS :x
Desi am 400kg peste aia mica, am eu un feeling ca mi-ar place sa o vad ridicand o roata in curbe.
Bari stabilizatoare ar trebui sa fie urmatoarele de suit pe masina?
In momentul asta masina mea nu are decat arcuri H&R la capitolul suspensie.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 15 2009, 11:18 PM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Bara asta se poate comanda doar de la A.W.E tuning din SUA (din pacate). Nu o au in lista lor de cumparaturi, dar daca le dai mail iti raspund.
Uite raspunsul lor la mailul meu:
"Reply


Michael Romano to me
show details Nov 20
Silviu,

Thank you for the email.

We can certainly sell you the time attack rear swaybar. The price is $309.95 plus shipping.

Can you provide your exact shipping address? I will need this for a proper quote.

Regards,
Michael Romano "

Le-am dat adresa si asta e raspunsul:

"Reply


Michael Romano to me
show details Nov 23
Thank you.

The total cost of the bar with shipping would be $578.

Our credit card processor does not accept international credit cards, so overseas clients must pay via bank transfer.

If these terms are agreeable to you, I will forward you our banking info. Please allow 3-4 days for funds to clear, then your product will ship.

Regards,
Michael Romano "

Este un pret enorm pentru transport... Poate daca ne strangem mai multi impartim costurile (cred)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 16 2009, 01:00 AM
Trimis la #33


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Nu cred ca merita 500 $ o bara stabilizatoare , decat in conditiile in care mergi la raliu sau coasta , modul profi , pt noi amatorii produsele alea de la H&R sunt cred arhisuficiente , tinand caont ca setul ,indiferent de optiune ,este undeva la 360 de euro amandoua , eu nu ma mai stresez pt bara aia ., si asa spatele meu are acum niste amortizoare intarite si cam topaie trebuie sa le dau jos si sa mai reduc din duritate , mentionez ca amortizoarele stoc le-am modificat si sunt mult prea tari , deci nici prea tari nu este foarte bine , dar la ce vreme e afara o sa las masina in parcare


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 16 2009, 01:04 AM
Trimis la #34


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(bluey @ Dec 15 2009, 09:37 PM) *
Eu vreau sa stea masina mea pe strada cum sta clioRS :x
Desi am 400kg peste aia mica, am eu un feeling ca mi-ar place sa o vad ridicand o roata in curbe.
Bari stabilizatoare ar trebui sa fie urmatoarele de suit pe masina?
In momentul asta masina mea nu are decat arcuri H&R la capitolul suspensie.

Da asa , feelingul de a ridica pe viraj , interiorul , este real pleasure , dar nu toate masinile pot face asta , a mea nu merge sub nici o forma......pune niste bari stabilizatoaresi ai sa simti altceva pe viraje , sta masina mai lipita


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Dec 16 2009, 11:43 AM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Bluey, vrei sa faci asa? (IMG:http://www.dangsr.com/images/gti/themanhimself/signature.jpg)

Acest GTI are bara H&R de 28mm pe spate (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 16 2009, 12:12 PM
Trimis la #36


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Bluey, vrei sa faci asa? (IMG:http://s1.postimage.org/FuLeJ.jpg)

Aceasta Cupra avea bare stabi stock (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) Cross my heart! (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) (24mm diam front, 21mm diam rear) (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 16 2009, 12:22 PM
Trimis la #37


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Eu cred ca m-as putea obisnui cu asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Spoilerul meu fata nu cred ca ar fi foarte incantat.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 16 2009, 12:39 PM
Trimis la #38


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



eu zic ca inclinarea spoilerului pe viraje e oricum mai mica in cazul barelor stabi aftermarket
in plus, poti sa ii pui coilovers hard si nu mai atingi cu buza spoilerului asfaltul ever (exclus damburi, borduri etc. ) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Dec 16 2009, 12:57 PM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Spoilerul meu fata e la 6cm de asfalt.
Cred ca de aia o si las pe oprire interzisa sa vad daca au aia loc sa isi bage device-ul de ridicat (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 16 2009, 01:13 PM
Trimis la #40


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



aham, deci tu ai contract cu AND-ul si primariile, dar ieri nu ai pus umarul la deszapezire (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

inca o data, faptul ca se ridica roata spate (interorul curbei) nu inseamna neaparat ca roata de pe diagonala va fi ultrasolicitata si vei lovi cu spoilerul.

roata care se ridica o urmeaza de fapt pe sora ei geamana, cu care este legata prin bara de torsiune (si roata aia se apropie de caroserie, fiind comprimata). cu cat e mai rigida (groasa/material mai putin elastic etc.) o bara de torsiune, cu atat va impune mai rapid ridicarea rotii opuse (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 12:47 PM