Arbore cotit (necesita inlocuire la Clio 182) - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Arbore cotit (necesita inlocuire la Clio 182), Cuzineti cazuti in baie!
atipiq_nightmare
mesaj Jan 7 2013, 12:26 AM
Trimis la #21


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Spor la treaba si astept sa o vad pe strazi (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 7 2013, 12:32 AM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Bafta!


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 7 2013, 01:51 PM
Trimis la #23


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Si cum ghinionul nu vine niciodata singur, s-au mai constatat urmatoarele:
- uzura la lagare pe chiuloasa cat si la axe;
Implicit trebuie sa luam una noua (sau SH dar nu accept varianta asta decat daca o pot vedea). Singura solutie corecta care am gasit-o este de la k-tec: http://www.k-tecracing.com/show_product.as...pid=2&pic=3 Daca aveti o varianta mai buna sau daca are vineva o chiuloasa de F4R cu axe in stare buna va rog sa ma anuntati dar repede ca altfel dau comanda la K-tec.

Singurul lucru care ma bucura cat de cat este faptul ca pistoanele arata bine si blocul e ok. Nu stiu cum naiba a scapat!

Motorul meu este dovada clara ca multi din romani sunt niste TARANI!! Isi iau o masina cu valente sportive si o trateaza ca tractorul bunicii UNIVERSAL 650M...ulei cand isi aduc aminte, cox la greu....ca sa nu mai zic de reprezentanta deoarece masina are revizile pana acum 18000km facute la MACH 1. Ma intreb ce ulei or fi bagat in ea?

Si asa mai am 5 fire de par in cap...dupa ce o sa fie gata nu o sa mai am deloc (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) (

Acest mesaj a fost editat de juniorx88: Jan 7 2013, 01:54 PM
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  DSC03409.JPG ( 162.8k ) Numarul de Transferari: 32
Fisier Atasat  DSC03410.JPG ( 165.25k ) Numarul de Transferari: 27
Fisier Atasat  DSC03411.JPG ( 164.57k ) Numarul de Transferari: 20
Fisier Atasat  DSC03412.JPG ( 165.06k ) Numarul de Transferari: 23
Fisier Atasat  DSC03413.JPG ( 163.81k ) Numarul de Transferari: 17
Fisier Atasat  DSC03415.JPG ( 161.49k ) Numarul de Transferari: 22
Fisier Atasat  DSC03418.JPG ( 164.14k ) Numarul de Transferari: 24
Fisier Atasat  DSC03417.JPG ( 162.1k ) Numarul de Transferari: 23
 


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 7 2013, 02:06 PM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Dupa ce-o s-o termini o sa-ti creasca parul la loc.
Judecind dupa uleiul ars intarit pe acolo probabil conteaza mai putin cu ce ulei a mers si mai mult cit a trecut pina sa-l schimbe. Motorul ala arata de parca ar fi mers ori 50-60k cu un singur schimb de ulei, ori fara ulei suficient.

Si da, e un miracol ca motorul ala mergea suficient de bine cind ai luat masina incit sa nu dea de banuit cu privire la vreo problema. Te mai astepti la chestii de genul asta de la motoare honda sau toyota de prin anii '90, dar nu la motoare contemporane indiferent cine le-a facut. Renault Sport WINs!

L.E.: chiulasa de la k-tec e OEM? Adica OEM reconditionate? Ca vad ca au ceva core charge daca o vrei cu vreo 100 lire mai ieftina. Ca daca vrei putea sa turezi mai mult cu vreo 500rpm cu axele, valvele si arcurile alea (daca-s facute altfel) atunci macar stii o treaba.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Jan 7 2013, 02:12 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jan 7 2013, 02:44 PM
Trimis la #25


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



din cate vad cea de la K-tech e OEM
nu iesi mai ieftin daca o iei de la un dealer de la noi?la o suma asa mare banuiesc ca mai dau si ei un discount.


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 7 2013, 02:53 PM
Trimis la #26


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Deja am cerut oferta la noi la Pitesti si chiuloasa goala este 7100ron iar axele sunt 1400 fiecare deci nu are rost. Merita mult mai mult cea de la K-tec care este OEM si trebuie sa o trimit inapoi pe cea veche dar nu este problema ca service-ul cu care lucrez are contract cu DPD si o vor livra ei. Din pacate nu am bani acum sa fac un upgrade de axe si supape. Pe deasupra eu sunt multumit de puterea stock. Clio acesta este (cand va functiona) masina mea de zi de zi si vreau sa fie cat mai stock la motor. Daca va fi sa mai upgradez voi opta pentru suspensie si frane (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de juniorx88: Jan 7 2013, 02:54 PM


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 7 2013, 03:04 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Daca nu vei merge suficient de des cu ea pe circuit (sau altfel de curse) n-o sa ai nevoie nici de suspensii nici de frine.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jan 7 2013, 03:14 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



da-mi codurile de piese pe pm...sa verific si eu preturile.
la noi nu exista variante reconditionate?


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 7 2013, 03:20 PM
Trimis la #29


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Diseara trec pe la service si incerc sa fac rost de coduri.

Am cautat si la noi dar nu am gasit nicaieri (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Jan 7 2013, 03:40 PM
Trimis la #30


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



pfoa dar ce urme are ! si eu ma speriasem la mine pt o dunga micutza care abea se vedea cu lupa. apropo am eu niste axe stock si daca te mai intereseaza unele Colombo&Bariani.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 7 2013, 03:45 PM
Trimis la #31


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Daca as gasi si o chiuloasa ar fi excelent (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 7 2013, 03:48 PM
Trimis la #32


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Imi pare rau sa vad ce ti se intampla! Sper sa o scoti cat mai repede si cat mai ieftin din service!
Referitor la chiuloasa, vezi ca unele service-uri nu primesc chiuloasa la schimb daca s-a intervenit asupra ei (din experienta spun).
Oare nu ai iesi mai iefin si mai bine cu un motor SH cu putini km si garantie?


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 7 2013, 04:13 PM
Trimis la #33


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Am luat in calcul si varianta cu un motor SH dar ca sa aiba km putini si cu garantie ma costa peste 6000ron sa il aduc din Anglia si acum dupa ce am patit beleaua cu cuzinetii l-as fi desfacut sa schimb destul de multe prin el ceea ce implica niste costuri. In total ma duce cam la aceeasi bani dar cu aproape totul nou si am preferat varianta aceasta.

Pe deasupra scap de drumul la RAR (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 7 2013, 06:45 PM
Trimis la #34


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Doamne da sa rezolvi problema! Eu m-am gandit ca de pe motorul "nou" poti lua chiuloasa si axele si eventual poti vinde sau pastra ca piese de schimb restul pieselor...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Jan 7 2013, 07:03 PM
Trimis la #35


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



hai ca iti caut si eu o chiuloasa,am gasit ceva la 500euro livrare intr-o saptamana second.....ma mai uit

Acest mesaj a fost editat de dodo ionut: Jan 7 2013, 07:08 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
octav
mesaj Jan 7 2013, 08:21 PM
Trimis la #36


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 160
Inregistrat pe: 13-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 10
Masina Personala:Clio F1 Team R27



Cu RAR-ul nu cred ca vei avea probleme la schimbarea motorului intrucat din cate stiu Clio II RS nu are serie poansonata.
Am vazut 2 RS-uri pana acum care aveau in carte specificatia ca seria motorului nu este stantata.

Acest mesaj a fost editat de octav: Jan 7 2013, 08:22 PM


--------------------
Clio F1 Team R27
Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 7 2013, 08:43 PM
Trimis la #37


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Stiti cum e cand ai ghinion? Sper sa nu aflati! Se pare ca pe mine ma urmareste....

Acum 5 minute m-am intors de la service si cand ma bucuram ca am scapat si il facem, am descoperit ca e si blocul dus deoarece arborele a frecat in blc si a subtiat umarul unde se asaza cuzinetele axial pe partea cu volanta. De aceea blocul e compromis. Singura lui destinatie acum este ca masuta de cafea (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)

Astfel, acum s-au schimbat prioritatile.... Imi trebuie motor complet. Am gasit ceva variante pe ebay, am si luat legatura cu oamenii si maine probabil ca luam decizia si dam comanda. Mai nasol e ca am comandat deja arborele si fiind comanda externa nu il putem returna, totusi mai incercam....

Daca raman la varianta cu motor SH am stabilit cu baietii ca il aducem si il desfacem, il revizuim complet si abia dupa aceea il punem pe masina.


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 7 2013, 11:43 PM
Trimis la #38


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Man, chiar imi pare rau sa aud astea! Sa stii ca si eu am trecut prin astea (am platit un rectificat de chiuloasa + tot tacamul, apoi am cumparat o chiuloasa noua 7800 RON pe care acum incerc sa o vand, apoi am schimbat motorul). Crede-ma ca stiu prin ce treci si sfatul meu e sa gandesti pozitiv si sa incerci sa fi obiectiv.
Daca iei motorul SH se poate sa ai garantie pe el.... Daca ai garantie pe el, se piede garantie daca il desfaci.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
juniorx88
mesaj Jan 8 2013, 12:42 AM
Trimis la #39


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 81
Inregistrat pe: 27-March 12
Din: Bucuresti, Sector 3/4
Membrul Nr.: 3,825
Masina Personala:Renault Clio B 182 RRS



Incerc sa gandesc pozitiv dar cand ma uit in buzunar imi trece cheful (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Uitati ce motor mi-am gasit:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...E:X:AAQ:GB:1123

Ce parere aceti, sa il comand pe acesta? Vanzatorul pare serios si vad ca are foaret multe piese de Renault Sport (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
www.f64.ro
www.activauto.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 8 2013, 01:40 AM
Trimis la #40


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



E mai ieftin decit o chiulasa noua (ma rog, cu transport prin DPD s-ar putea sa creasca binisor pretul si sa ajunga la pretul chiulasei (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ).
Insa vor motorul vechi inapoi.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 03:27 PM