Jante,pareri,modele - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
4 Pagini V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Jante,pareri,modele
vusiman
mesaj Sep 10 2012, 02:07 PM
Trimis la #41


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Intradevar janta pe 17 OEM are 11 kg deci ale tale sunt mult mai grele. Eu cred ca masina se va simti foarte bine cu niste jante usoare si cu ocazia asta poti rezolva si eventualele modificari de ET ptr a imbunatatii aspectul. Oricum, in general, cu BBS iesi mai bine decat janta OEM si la aspect si la greutate ( dar aici nu stiu cat de mult daca nu sunt forjate).

PS: vad ca cele cast (de la BBS) au in jur de 11-12 kg ptr 19" J8.5 ceea ce este super ok.

Acest mesaj a fost editat de vusiman: Sep 10 2012, 02:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Sep 10 2012, 02:14 PM
Trimis la #42


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Exact asa ma gandeam si eu. Diferenta cu niste jante calumea ( e adevarat destul de scumpe ) ar trebui sa fie mare, eu suspectez macar 6kg la greutate pe fiecare roata si cu un et un pic modificat sa iasa o idee mai in afara s-ar putea sa nu arate rau deloc.
Am vazut ca si OZ au forged dar si la ei preturile sunt tot pe acolo adica undeva la 1000E bucata( ex: superleggera)
Daca diferenta dintre cele stoc si unele din astea ar fi macar de 6kg eu cred ca ar fi ceva. Banuiesc ca as simti un pic si la performante.

PS: Din cate banuiesc - Kg in minus pe fiecare parte modifica caii la roata. Care stii formula de calcul la asa ceva? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Acest mesaj a fost editat de nic_andrei: Sep 10 2012, 02:16 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj Sep 10 2012, 02:32 PM
Trimis la #43


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



Daca se incadreaza in buget, as alege asa ceva


http://www.advanwheels.com.au/wheels/wheel.aspx?id=17
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Sep 10 2012, 02:35 PM
Trimis la #44


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



Hai sa iti spun si eu cate cv ca sunt cat de cat trecut prin asta si nu vorbesc de pe net.
Eu am luat Oz Ultralegerra pe 18, 8kg bucata...fata de 11.1 cea stock. Le-am echipat cu niste federaluri destul de grele 12.5 kg fata de 10.5 cat au Michelinurile de acum. Dupa trackday am hotarat sa tin Oz`urile de strada asa ca le-am incaltat cu Michelinuri ---> janta usoara + cauciucuc usor.
Ce pot sa iti spun : jantele sunt f rezistente,mai rezistente ca cele de fabrica.Cine spune altceva mananca mult cacat si vorbeste fara sa stie despre ce e vorba.Toata lumea m-a speriat inainte sa le iau si pe mine....si se pare ca degeaba.Masina nu o sa traga mai bine din mers...am facut N teste...chiar si cu jante pe 17 si cauciucuri 215 (castigasem aproape 8kg pe roata) si degeaba....50-200 era identic cu jantele pe 18 de fabrica.
Unde castigi...la plecarea de pe loc,treptele 1/2...masina pleaca fenomenal cu jantele usoare(plec mai bine cu ultralegerra si cauciucuri de strada decat cu jantele de fabrica echipate cu semislickuri,iar combinatia ultralegerra + semislick e criminala pentru planetare cred (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) ).Directia este mult mai ok,nu stiu sa ma exprim...dar parca totul e mai usor,mai precis...lucreaza mai bine.
Si ca un Off : aseara un TTRS echipat cu Allegerita pe 18 a dat intr-un mare sant (in fata la puscaria Rahova parca),adanc, cu buza...exact ce trebuie era santul ala...visul vulcanizarilor....a strambat janta (remediabil) si cauciucul nu a patit nimic. Si cu masina de munca daca dadeam in jantul ala (jante de tabla pe 16 si balon imens) faceam cel putin o pana!
Spor la cumparaturi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
C


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Sep 10 2012, 02:59 PM
Trimis la #45


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Ok, din ce inteleg merita din mai multe aspecte un set de jante+ cauciucuri usoare mai ales ca din ce zici tu apar diferente la performante 0-100 ( tr.1, a doua, eventual a treia). Daca sunt si mai rezistente cum zici e si mai bine.
Oricum eu sunt convins ca alea originale desi arata foarte bine sunt foarte grele. Niste BBG RS-GT sau OZ Aleggerita HLT sau Superleggera ar trebui sa faca diferente mari.
Mie mi se pare asta un prim pas mai bun decat orice alt tunning, daca ma insel sa imi spuneti.

Ps: Nu prea inteleg cum vine treaba Chuckie cu OZ-ul 18,8 kg si aia stock 11, 1 ????

Acest mesaj a fost editat de nic_andrei: Sep 10 2012, 03:01 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Sep 10 2012, 03:08 PM
Trimis la #46


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Superleggera din cate stiu nu se mai fabrica.... au trecut la ultraleggera, dar din nou eu as alege alleggerita...mai usoare si mai rezistente.
Chuckie cred ca tine si de noroc pana la urma, am pe un prieten care si-a luat jantele odata cu mine...el ultraleggera eu team dynamics, amandoua p 17 amandoua cu 215 45 cauciucuri si el a trebuit sa le indrepte de 2 ori pana acum, eu nu m-am atins de ele, si am luat niste gropi/santuri de am zis ca las amortizoru acolo.

P.S. Nu mi se pare nici o combinatie cu bbs-uri de 11-12 kg pe 19...mai bine iei oz pe 18 care au 7.9 kg...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj Sep 10 2012, 03:11 PM
Trimis la #47


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



@nic_andrei
Oz-uri pe 18 care cantaresc 8kg bucata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Acest mesaj a fost editat de silvio: Sep 10 2012, 03:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Sep 10 2012, 03:14 PM
Trimis la #48


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Da, avand in vedere si pretul (cam la jumatate) si diferenta de greutate in general intre 18 si 19 s-ar putea sa merite mai mult OZ-ul fata de BBS desi ca design mie RS GT-urile alea mi se par peste multe.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Sep 10 2012, 03:50 PM
Trimis la #49


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



BBS LM mi se par mult mai grave cat despre ultraleggera stiu si eu pe cineva (deci nu informatie de pe net) care le are pe toate 4 strambe si asta fara sa rupa gropile. E logic, greutate mica -> material mai putin -> vulnerabilitate marita.

Andrei, masina oricum e super precisa (dupa cum ziceai si tu), trage deja bine, sta si pe curbe, arata si fenomenal. Nu inteleg de ce te chinui cu jante mai ales ca cele oem sunt f frumoase si cred ca destul de rezistente. Daca vrei acel plus de performanta exista soft -> 300 de cai scurt si ai terminat balciul. Cred ca treaba cu jantele e atunci cand vrei sa storci si ultimul strop din masina si nu cred ca e cazul tau asta. Parerea mea e ca treaba cu jantele la acest moment este inutila avand in vedere (evident) si costul ei. Ca sa bagi 15% (3-4000 euroi) din pretul unei masini noi in niste jante doar pentru 0.1s 0-402m ... da stii si tu asta, esti baiat mare.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Sep 10 2012, 03:50 PM
Trimis la #50


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



cu virgula Andrei...pe 18 au 8 kg (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
da depinde si de stiulul de mers...eu am mare grija...dar la cum fac astia surprize prin Bucuresti e greu sa le eviti pe toate.


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Sep 10 2012, 04:08 PM
Trimis la #51


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



CITAT(BSH @ Sep 10 2012, 03:50 PM) *
E logic, greutate mica -> material mai putin -> vulnerabilitate marita.

exceptie facand cele forjate.
sa ne spuna fusco cum cu BBS a indoit bratul amortizorului, dar janta era perfecta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Sep 10 2012, 06:04 PM
Trimis la #52


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Mda, mai traim si mai vedem (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
As lua totusi si jante dar daca privesti lucrurile cum a zis si BSH daca bag 15-20% din masina e destul de mult.
Pe de alta parte soft nu fac pana nu apare un intercooler calumea pentru 250/265 ca fara se pare ca le creste temperatura destul de mult.
Dupa aia ii fac tot tacamul: soft + intercooler + evacuare si aia e. Aia veche nu prea ma gandeam sa o tin prea mult, asta cred ca o sa aiba viata lunga la mine asa ca o sa imi bag coada pe la motor .

In alta ordine de idei ma gandeam sa iau jante pentru ca oricum imi trebuie de iarna si daca tot imi iau as putea lua un set calumea pe 18 care sa mearga si cu cauciucurile. La un pret bun ar merge niste oz-uri pe 18 totusi pentru iarna/ alergatura cu alte cauciucuri vara.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 10 2012, 09:12 PM
Trimis la #53


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Daca ce vrei sa cistigi pentru inceput e acceleratie si reprize atunci asta nu o faci prea mult din roti, ci mai mult din soft si IC/admisie/evacuare.
Ia ce jante vrei tu si-ti plac tie dar sa nu aiba mai mult de 10 kile/buc si ai grija ca pneurile sa fie tot in jur de 10 kile (michelin-urile de performanta de obicei au cam 9.5-10 kile la 225/40/r18, probabil tot cam pe acolo si la 235/35/r19 sau cit ai acum, iti recomand PSS - si NU lua altceva daca tot schimbi).
Pentru cistig la acceleratie conteaza mult si cum e distribuita masa in janta, asfel e posibil sa vezi diferente cu jante de aceeasi greutate. Idem pe frinare. Si la jantele din gamele de top de la producatori de genul OZ, Borbet, Advan, SSR, RAY's/Volk si inca vreo citeva facute de ingineri si nu de metalurgisti cu simt artistic e studiata si problema asta.

Si daca vrei o diferenta notabila de greutate coboara de la 19" la 18". 19" pentru masini de genul astora pe care el avem noi mi se pare cam mult, insa toti producatorii se dau dupa preferintele jucatorilor de NFS care le scriu pe la reviste si pe facebook.
Da, arata mai bine cu 19", dar nu sint sigur ca merge mai bine. Probabil setupul ideal (dpdv. functional) pentru hothatchuri e ceva de genul 225/40/r18 - 235/40/r18 sau 235/45/r17. Mai jos de atit nu mai ai rigiditate laterala si roata va interfera prea mult cu elasticitatea suspensiei, mai sus de atit ai prea multa rigiditate laterala si posibil si longitudinala, ca sa nu mai zic de amortizarea mai proasta, deci practic roata e sub acel prag sub care inca ar mai face parte din suspensie.
Dpdv. al acceleratiei de exemplu eu ma simt mai bine cu setupul de iarna (205/50/r17) pacat ca si cu pneuri de vara destul de bune pe lateral nu prea avea aderenta din cauza insuficientei suprafetei petei de contact (am incercat cu diverse presiuni de inflare si ce am cistigat intr-o parte pierdeam in alta). Trecerea la 225 a rezolvat problema, deci vezi ce gasesti sanatos 8x18 sa poti pune un pneu de 225 sau 235 si aia e.

Sint curios cum arata un megane3 RS cu manevrabilitatea lui deja de pe alta planeta insa cu un setup pe 18" in loc de 19. Probabil va fi inca o planeta mai incolo si sint sigur ca jantele o idee mai mici nu vor interfera deloc cu modalitatea de racire a frinelor din pachetul Cup.

Cit despre 18" vs. 19" vs. drumuri... ai masina sport deci oricum mergi cu ochii in 470. Si chiar daca n-ar fi sport...


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Sep 10 2012, 10:25 PM
Trimis la #54


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



e un thread intreg despre 18vs19 pe forumurile din uk (unde pe sasiul cup se pot bifa si jantele pe 18 care vin cu michelinuri). Iar pe circuit( ca deh au multe) 18 bate la cur 19 la toate capitolele (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Sep 10 2012, 11:31 PM
Trimis la #55


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cu ce pneuri merg aia pe 18"? 235/40 sau 225/40? Sau... diverse?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Sep 11 2012, 12:07 AM
Trimis la #56


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



sincer la rs250 nu stiu de pneuri.....o sa citesc,intai sa gasesc topicul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
la 225/r26 merg si cu 235/40 si cu 225/40 depinde de tipul de cauciuc folosit(de exemplu 225 la r888 e echivalentul unui 235 michelin ps 2) ,de suspensii si alte "prostii"


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Sep 11 2012, 08:23 AM
Trimis la #57


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



de acord cu mituc. fusese mai demult un test complet facut de o reviste germana in colaborare cu ADAC, pe un Golf IV, aceeasi masina cu jante diferite...si cronometrata pe circuit..si cele pe 17" iesisera invingatoare..intre 15-16-17-18. (19 nu erau disponibile pe golf IV). deci nu cele mai mari sunt si cele mai bune.

Acest mesaj a fost editat de bogdan_wrc: Sep 11 2012, 09:50 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Sep 11 2012, 09:42 AM
Trimis la #58


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



da...dar tot in niste teste s-a ajuns la concluzia ca pentru masinile fwd cu putere mare sunt recomandate niste roti mai grele pe circuit.
pentru puterea unui golf IV poate sunt ok 17.
Sunt multe variabile.


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Sep 11 2012, 09:49 AM
Trimis la #59


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



era vorba de un GTI ed25 de 180 cai. ok, daca vorbim de 300 de cai, se schimba niste date,dar la fel, stiu ca fusco avea BBSurile alea pe 19 si a renuntat la ele pt 18'.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nic_andrei
mesaj Sep 11 2012, 10:37 AM
Trimis la #60


Stage 3
***

Grup: Administrator
Postari: 190
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 25
Masina Personala:RENAULT MEGANE RS 265



Multumes frumos la toata lumea pentru informatii. Am citit si eu destule posturi pe la tipii din UK si se pare ca si ei sunt deacord cu Mituc. Jante pe 18 - ei merg pe OZ (eventual Aleggerita HLT) si cauciucuri pentru performante foarte bune Michelin Super Sport (235/40/18). Alea se pare ca sunt si usoare si au performante foarte bune atata pe uscat cat si pe ploaie. Sunt bune si de circuit si de strada.
Cat despre performante per total intr-adevar timpii pe circuit pentru Megane 250/265 cu jante pe 18 in loc de 19 scad destul de mult.

Acest mesaj a fost editat de nic_andrei: Sep 11 2012, 10:38 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 02:14 AM