Recomandare auto trafic urban - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Recomandare auto trafic urban, pentru protejarea hothatchului
Nicky
mesaj Jan 12 2011, 07:06 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



E un plan mai de viitor, dar am zis sa ma pregatesc in avans pentru revenirea pe plaiuri mioritice si pentru pretul deja exagerat al combustibililor si al intretinerii unei masinimai pretentioase decat mediacelor din traficul de zi cu zi.

Ma gandeam la inca o masina, o varianta mai economica si mai mica ca gabarit, ceva numai pentru trafic urban, unde masinile prea puternice au uzuri si consumuri mari.

Pana acum, cred ca o sa aleg diesel cu motor de max. 1,500 cmc si minimum 4 locuri. Doua masini am in vedere la momentul acesta, dar astept si alte recomandari din partea voastra.

Renault Clio 3 - 1.5 dci (1500cmc, 85CP, diesel, 3-5 usi) si Opel Corsa D - 1.3 tdci (1300cmc, 90CP, diesel, 3-5 usi). Am atasat poze cu versiunile respective.

Daca credeti ca mai exista ceva similar atat ca valoare cat si ca dimensiuni, consum si intretinere, dati-mi de veste, va rog, poate imi mai largesc orizontul.


Fisiere Atasate
Fisier Atasat  Renault_Clio_III_2007.jpg ( 32.98k ) Numarul de Transferari: 9
Fisier Atasat  Opel_Corsa_D_2007.jpg ( 128k ) Numarul de Transferari: 8
 


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Jan 12 2011, 07:19 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Iti recomand Polo/Fabia/Ibiza 1.4 TDI (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Adrian conduce de cateva zile asa ceva ( Clio este in service ). L-am masurat si impreuna cu softul Revo a dat 106 Hp si 265 Nm pe dyno in conditiile in care consumul de carburant in oras este de aproximativ 5 l % iar afara cu putin efort se poate obtine o medie de 3,5 L %, desi am facut un test pe 60 km de drum national, la o viteza medie de 60-70 km/h cu acceleratie minimala, consumul fiind de 2.9 L %.
Singurul dezavantaj ar fi zgomotul motorului TDI PD in 3 cilindri.


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jan 12 2011, 08:10 PM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



recomand motorul de 1.5 Dci de pe Renault...extrem de fiabil (eu am unul in familie la 140 000 de km , facuti in regim de scoala de soferi si se comporta exemplar). Consum 5.5 - 6 in Bucuresti . Ce iti poti dorii mai mult ?


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Jan 12 2011, 08:26 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Eu as alege un Ford Fiesta pt oras...sunt atat de faine si la exterior si la interior, sunt f comode si poti sa alegi un diesel de 1.4 sau un 1.6 (eu as alege 1.2 benzina 82 cai - ceea ce cred ca e foarte economic) Sunt dotate bine standard si foarte customizabile. Chiar mi se pare o masina care iese in evidenta, chiar intorci capu dupa ele - mai ales cand sunt noi sau spalate. De design nu mai zic (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Succes la alegere


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Jan 12 2011, 08:52 PM
Trimis la #5


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Eu am opel corsa de 1.3 cdti 75 cai 5 trepte si pot spune ca este o masina fiabila fata de renault (cu care am mai avut treaba). Sumarizat ar fi : 84k km in 3ani jumate nu am schimbat nici o piesa dar bate un injector (face motorul zgomotos) si consuma 6.5 - 7.5 in oras si 5-6 in afara (deci nu prea grozav). Ca si experienta de folosire (dinamica) este nasola; nu are putere suficienta si in combinatie cu cutia in 5 este dezastru. Daca esti pensionar la volan prin oras e buna daca nu eu nu o recomand. Motorul de 90cp am auzit ca merge mult mai bine dar nu am probat.

Ah, uitasi, tot ce e crom (scrisurile pe spate si manetele de deschis usile) s-au dus sau sunt pe duca si in locul unde se imbina bara spate cu aripa spate s-a umflat vopseaua in ambele parti (s-ar putea sa fie de la micile tamponari de trafic urban, oricum dubios)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robi_zet
mesaj Jan 12 2011, 09:24 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,207
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 19
Masina Personala:Vw Scirocco 2.0 TSI 200+10 Hp



Daca tot o iei pt oras de ce nu alegi varianta in 4 usi?

Eu as merge cu opel, are un aspect mai placut calitatea materialelor este foarte ok (Unchiul meu are una in 4 usi 1.3 Tdci) mi-a zis ca uita sa ii bage motorina merge si 800 de km cu un plin.

Bafta la alegerea masinii.


--------------------
Vw Scirocco 2.0 TSI

1) Esti pe net
2) Esti pe forumul HotHatches.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jan 12 2011, 09:39 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Eu as opta pentru Fiesta 1,6 TDCI Econetic, nu stiu consumul pe fiesta dar pe focus scoate 5% in oras


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Jan 12 2011, 09:40 PM
Trimis la #8


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Eu zic ford fiesta pentru look si motorizare neaparat diesel, 1.2 benzina pe la toate marcile o sa iti pape un dezastruos 8,5-9 litri si o sa fie extrem de rahitic. Gama VAG sunt cam scumpe am impresia, iar motorasul ala in 3 cilindri suna si vibreaza jalnic. Clio nu o sa te dezamageasca, il stiu foarte bine pe cel de 70cp care trage decent, in 70000km nu s-a schimbat nimic decat consumabile, consum 6,5 in oras intr-un regim semisportiv, dar stiu sigur ca cel de 85cp consuma mai putin. Si Citroien C3 mi se pare interesant dar nu stiu ce ii poate pielea si ce preturi are.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jan 13 2011, 12:31 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Multumesc mult pentru ideile voastre! Am uitat sa va zic ca ma uit de un second hand si nicidecum de o masina noua. Ma gandeam la 4-6k euro, nu mai mult. Pretul asta sa acopere tot, adica daca masina e importata, sa acopere si inmatricularea. Ma gandeam la an de fabricatie minim 2006.

Vlad - nu imi place motorul ala cu 3 cilindri, nu stiu de ce. Urata boala...asta cu tuningul (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) Si eu ma gandeam la ECU remap si am vazut ca atat Clio, cat si Corsa, au garantat +100CP si 225-230 Nm, si asta cu Superchips. Nu am apucat sa ma uit la altii, inca.

Chuckie - am avut si eu motorul ala de 1.5dci pe un Symbol vreo 10-14k km si am fost super multumit. poate era si conserva usoara, dar era mult peste Focus 1.6 D sau Astra 1.7 D la demaraj

BSH - aia imi place si mie, dar e scumpa, ca e model prea nou. Bine, cel mai mult imi place aia din filmuletul cu Ken (nu prietenul lui Barbie, celalalt - the monster...nu Binushu, buey (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

Vusiman - o sa testez si o Corsa de 90CP si 200Nm sa vad ce sezatie confera. Si mie mi s-a parut ca Opel e masina semi-tanc, mai nou, si un pic mai lenesa decat competitia.

Robi - in principal ma uit dupa d-alea cu 4/5 usi, nu prea sunt fan 2/3 usi, iar de doua locuri, nici atat, la momentul asta. Opel e peste Clio la finisaje, tot plastice, dar mai bune, mai elegante.

Darian - misto Fiesta, dar cum spuneam, peste buget (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Bambu - motorul de 1.5dci, dar pe cel de 85CP, il stiu eu. E frumoasa Fiesta, dar poate peste cativa ani. C3 e foarte reusit si misto pentru oras, dar e ceva la masina aia care ma face sa cred ca e pentru sexul frumos. C4 imi place, dar e deja din alta clasa.

Ce voiam eu sa ma mai intreb e legat de tinuta de drum, de manevrabilitate si raspuns la comenzi. Tin minte ca Symbol era varza la viraje (sub Dacia Logan, din ce imi amintesc). Vusiman a zis ceva de dinamica pentru Corsa. Stiu despre Clio RS ca ar sta pe drum poate cel mai bine de la clasa lui. Nu stiu cat de mari sunt diferentele intre Clio si Clio RS si daca merg piese de la una la cealalta (asta in cazul in care as gasi ceva mai ieftin, ramas de la vreun upgrade). Sau de pe Corsa OPC pentru Corsa.

La capitolul siguranta, mai toate masinile expuse aici au 5 stele euroncap. Poate ies vreodata din greseala (sau din economie) in afara orasului si sa fiu in siguranta, dar sa fiu si in masura sa ma joc un pic mai mult pe viraje cu masina aleasa decat as face-o cu oricare alta masina din lista de mai sus.

Multumesc mult inca o data!!!


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Jan 13 2011, 12:38 PM
Trimis la #10


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Tine cont ca clio 3 este mai greu decat symobol cu cel putin 200kg. La sh este posibil ca clio sa fie si mai ieftin.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 13 2011, 02:01 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Eu am mers vreo 7k de km cu o corsa D 1.4 benzina....care pot spune ca se comporta ok in oras insa consumul nu era tocmai stralucit..in jur de 8.5 in medie..se putea si 7 daca era liber dar ajungea si la 10 daca era trafic infernal...in afara lua cam 5. Ca finisaje si look la momentul respectiv era peste orice din clasa concurenta. Era si varianta cosmo....tapiterie jumate din piele..si tot soiu de optiuni...gen incalzire in volan...
Apropo vezi ca nu toate masinile au 5 stele by default... de ex la corsa exista un pachet suplimentar care trebuie sa il aiba pentru a avea chiar 5 stele altfel vine doar cu 2 airbag-uri inloc de 6.
Ca si tinuta de drum corsa este placuta dar are tente de barcuta insa nu pot sa zic ca mi-a facut surprize neplacute, nu stiu cum e clio..dar tind sa cred ca sta mai bine decat corsa...si ca sa il laud putin si pe el... motorul de 1.5dci 80/85 de cai (am mers cu el pe un megane care clar e mai greu decat clio) si...trage f bine pt cifrele alea si consuma mai nimic...5-6 in oras...si e si ceva mai silentios decat cdti-ul de la opel.
In concluzie daca vrei sa iei sh...o corsa cu motorul de 1.3 diesel 90 d cai si 6 trepte + soft..ar fi interesanta de oras. (in caz ca va intrebati liniuta 1.4 vs 1.3....si-o lua 1.3-ul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) 90 d cai benzina vs 90 de cai diesel (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))))
Daca te-ar fi pasionat o masina noua....DS3 e cu totul altceva fata de restul...si sta pe curbe F bine.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 13 2011, 04:20 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Polo 1.9tdi
Ibiza cu acelasi motor
Fabia cu acelasi motor
Lupo si pui 1.9tdi in aia 6k pe el :X
Mai departe stii si singur.
Asta daca ai idei de tuning si vrei sa iti consume putin


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jan 13 2011, 04:34 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Era vb de o masina de consum...nu una de tunat..1.9le ala numai motor rafinat si bun de consum nu e.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jan 13 2011, 04:36 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



Nicky , Symbolul de 85 de cp tragea chiar bine...are o o tona...secretul era sa pui frana inainte de curba, altfel erai in pericol (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))))
Bsh..raresh are fieste 1.2 , stii cat consuma in oras ? 10 ...si clio (rs) ii ia 11.6 (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))))))))))


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 13 2011, 04:38 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Acum stii si cu tuningul de tdi??? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Jan 13 2011, 05:06 PM
Trimis la #16


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



@ chuckie : clio rs 11.6 in oras ? in bucuresti? pfff! nu e frumos sa raspandesti zvonuri deastea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) tu stii foarte bine cat consuma.

on topic: dinamica corsei (pe viraje) este bunicica dar se simte mai nesigura cand este goala decat cu pasageri; iar cand pleaca spatele la viteza mai mare sa stii ca este violent raspunsul puntii spate, adica mare atentie. Franele sunt bune la viteza mica (sub 100) si slabe la viteza mare (normal dealtfel cu tamburi pe spate si discuri micute pe fata). In fine astea mi se par chestii normale la categoria ei de pret.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryusdanyel
mesaj Jan 13 2011, 06:21 PM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 201
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 154
Masina Personala:Clio 197



Eu am in familie de cativa ani un 206 1.4 Hdi si un Corsa C sau D (2007) 1.3 CDti de 90 de cai, amandoua au app 100.000 km si s-au comportat exemplar.Aboslut nici o reparatie la motor la nici una din ele.
Pejoul e cam lenes dar pare ca o sa duca multi km de acum incolo, iar Corsa este mult mai sprintena.Recomand cu placere ambele motoare.De consum nu mai zic nimic...e modic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Jan 13 2011, 07:01 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Poti sa iei in calcul in oras si un nissan micra 1.5dci. Seamana cu motorul de Renault dar are injectie Siemens fata de delphi renault 2005-2008. Consum super beton, cuplu bunicel. si are un design aparte, iar ca fiabilitate , jos palaria


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Jan 13 2011, 07:09 PM
Trimis la #19


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



offtopic: rius, dar injectia delphi pentru renault ce are incat nu o recomanzi ?


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tza
mesaj Jan 13 2011, 07:15 PM
Trimis la #20


Stage 4
****

Grup: Banned
Postari: 359
Inregistrat pe: 12-April 10
Membrul Nr.: 613
Masina Personala:Clio F1



cat de tare e bluey...omu are cupra si el ii recomanda un polo 1.9 tdi ca sa o faca sa fuga (IMG:style_emoticons/default/Applause.gif)


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii,asadar RBN Tuning
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
3 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (3 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 10:14 PM