Ulei - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Ulei, Mananca ulei
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 04:25 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Nu stiu daca aveti problema asta sau ati avut-o dar eu de la schimb la schimb completez cu cel putin 2 litri jumate de ulei.
si nu stiu din ce cauza. masina am luat-o noua m-am dus la reprezentanta si au zis ca asa mananca astea turbo.
hai ca inteleg ca mananca ulei dar 3 litri in 15 mii de km?
ieri iara am verificat uleiul si e la minim iara trebuie sa completez si am doar 4000 de km de la revizie.
sau sa nu puna prosti aia de la reprezentanta tot uleiu doar la minim?


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jul 8 2009, 04:30 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



Takis, ce arata indicatorul de ulei pe bord? in mod normal, nu are de ce sa-ti consume atata ulei, ca n-are legatura faptul ca e turbo cu consumul de ulei. undeva e o problema. la mine a aparut o singura data o problema legata de ulei (scazuse cam la jumate), asta cand avea 16k masina (la 6000 km dupa revizia 1) si mi-au completat atunci pana la nivelul maxim (5,35l (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ). de atunci, n-am mai avut probleme cu uleiul. in mod normal, la revizie ar trebui sa-ti puna ulei la maximul capacitatii baii de ulei.

ps. ce ulei folosesti?


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Jul 8 2009, 04:41 PM
Trimis la #3


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



Mie nu imi consuma mai mult de 1l/10.ooo Km . Folosesc Motul 300 V Power Racing 5W30 .


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 04:42 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Pe bord mi-a aparut o singura data cand veneam de la bucuresti inainte de valcea stiu ca sunt niste serpentine. calculatoru o luase razna si imi zica ca nu mai am ulei am oprit am stat am verificat era ulei la cald putin de tot am sunat la reprezentanta si a zis ca trebuie sa completez. am completat si am plecat mai departe. de atunci nu a mai aparut in bord nimic.
Deocamdata folosesc obligat fortat uleiu de la reprezentanta castrol. prima data am avut 20w 40 si acuma le am zis sa imi bage 30w 40.
o sa mai cumpar acuma 2 litri sa completez ca nu am ce face.
vorbisem si cu un prieten care e mecanic si a zis la fel ca nu e voie sa imi manance ulei deloc. cei de la reprezentanta zic ca mananca dar nu asa mult.
tura viitoare cand ma duc la revizie o sa ii o dau lu prietenu ala a meu sa se duca cu ea sa faca scandal ca el se pricepe la masini. eu daca le zic ca imi mananca ulei o sa imi bage vrajeala ca asa trebuie si eu nu stiu ce sa le zic.


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Jul 8 2009, 04:47 PM
Trimis la #5


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



Eu zic sa mai verifici indicele de vascozitate pentru ca ce spui tu acolo nu e bine . Ai alt motor decat cel din fabrica ??? Asta e ulei de camion !


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jul 8 2009, 04:50 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



30w40 (IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif) ? la mine uleiul e 5w40. deocamdata am uleiul standard (Elf), insa intentionez in scurta vreme sa upgradez la Motul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .

e clar ca undeva ceva nu e in regula. ulei sub masina presupun ca n-ai remarcat pana acum, nu? trebuie neaparat sa mergi la un alt service autorizat, ca e clar ca cei de la reprezentanta fie sunt incompetenti, fie sunt rauvoitori, fie ambele.



--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 05:00 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



serios 30w 40 am.
din 20w 40 le am spus sa imi puna unu mai gros poate poate nu consuma asa mult.
5w 30 am la motocicleta cum sa pun la masina 5w 40? mie mi-se pare prea subtire.
mentionez ca masina nu merge sub 5000 de ture totimpu. asa am obisnuit-o doar primi 10 mii de km am mers pana in 3000 de ture.
si eu vreau sa upgradez la motul ii am si intrebat pe cei de la reprezentanta daca imi aduc uleiul meu sa il cumpara ei si eu platesc un adaos de 5% ca mai mult nu dau.
astept sa sar din garantie ca mi-e cam frica sa nu patesc ceva la masina si sa imi zica aia sti ceva nu ai respectat conditiile mele.
cand am sa vin la bucuresti am sa ma duc la service acolo cu toate ca am auzit ca si aia sunt incompetenti.
am si bagat masina la diagnoza acasa si nu a aparut nici o eroare. nici o pata de ulei sub masina. am ridicat masina si pe elevator m-am uitat la baie nimic. Eu tot cred ca are o problema la ceva la motor de mananca ulei dar cei de acolo nu vor sa ma creada.
Am mai patit odata asa cu un bus le-am zis la reprezentanta ca e dusa caseta de directie si masina era in garantie si au zis ca nu are nimic. dupa ce a sarit masina din garantie mi-au zis ca trebuie schimbata caseta de directie. am crezut ca dau foc la service.
o sa trec la ulei mai subtire un 15w 40. mi-e cam frica sa bag chiar asa ulei subtire nu stiu de ce.
sau poate fi ca merg doar in cox cu masina si de aia sa manance?


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jul 8 2009, 05:01 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Motul V Power Kicks A**!
Grecutzu, tu baga de transformator sau de transmisie (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) Pai normal sa manance ca masina aia nu stie ce e ala ralanti. Cred ca daca ridici piciorul de pe acceleratie iti moare motorul, masina nu are ralanti. Baga Motul, e alegerea inteleapta.
Sa nu pui peste nivel, ca se supara simeringurile (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) alege si tu ulei sintetic, nu Lubrifin, designed for Dacia 1300 (MY 1975, motor frantzuzesc, o bijuterie (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) )

BTW - Motul Gear 300 - 75W90, ca sa poti sa retrogradezi in treapta intai la 60 km/h (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) da, da, inainte de acul de par, stii tu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 06:03 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Ba da stie ce e ala ralanti dimineata 2 minute cat sta la incalzit dupa care mai vreo 4 5 minute pana ies de pe strada aia arata a mea la drumul principal dupa care incepe distractia. programat cruis control la 140 150 si mers 20 d km cu putin de frana inainte de calea ferata si de un s care imi sta in drum.
trebuie sa vorbesc cu baieti de la service sa ii conving cumva sa imi puna motul.


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jul 8 2009, 06:37 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Cica e o problema cunoscuta cu 2.0tfsi... Eu am dus-o si mi-au facut test oficial de consum de ulei.. a iesit 0.34L la 1000km. Mi-au spus ca e normal si n-am mai zis nimic. In manualul de utilizare scrie ca poate sa consume pana la 0.5L/1000km.
Cand mi-am facut testul, am mers cat am putut de tare (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Dar chiar daca merg incet, am acelasi consum...
Am fost la 3 reprezentante diferite (printre care si faimoasa de la Rm.Valcea) si mi-au zis acelasi lucru: "e normal"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 08:16 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



pai atunci sa schimbe semeringurile si supapele sau ce mai e pe acolo ca sa nu manance. mie nu mi-se pare normal sa manance ulei o masina noua. nici cotetu alalalt al meu care are 14 ani nu mananca atat ulei fac 10 mii de km si daca completez cu jumate de litru.


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jul 8 2009, 09:48 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Ce-i drept, e ca mi-au spus ca daca imi consuma mai mult de 0.5l/1000km se putea ajunge la inlocuirea motorului.... Dar, n-am avut "norocul" asta (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 09:53 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



hmmmm mai pui pe ganduri acuma.
eu am facut 4500 si ceva de km cu masina si e pe minim asta inseamna vreo 3 litri doi jumate.
pe recesiunea asta cred ca nu sa imi faca aia nimic o sa ma trimita direct de unde am iesit cand eram copil.
am sa ma duc sambata la reprezentanta sa vad ce zic sigur o sa ma inervez.
dar voi bate si un drum de bucuresti si ma duc si acolo la reprezentanta si poate si aia o sa se comporte ca astia din tm. ca le dau masina inapoi.


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj Jul 8 2009, 09:57 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



cel putin pune-i sa faca sesizare... in caz ca iti iese masina din garantie si o sa-ti consume ulei in draci, stai linistit ca esti in evidenta si se face pe garantie! (eu asa am facut)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 10:06 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



da dar astia de aici de la tm sunt putin nesimtit.
m-am dus a doua oara la service sa imi faca revizia si era sa imi puna ulei de diesel in ea.
bine ca am stat acolo langa ea si am vazut. si le am zis vedeti ca ceva nu e in regula ca mi-a mancat in 15 mii 4 litri de ulei. defapt nu se mai vedea pe joja nimic dar becu in bord nu era aprins. si au inceput sa dea din gura.
am mai avut o problema cu niste fire erau roase la o roata si era aprins esp presiune roti si abs in bord si le am zis ca am probleme si au zis ca nu se face pe garantie ca nu s-a ros singur firu. nu l-am ros eu cu dinti


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jul 8 2009, 11:07 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



domnule castor (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ce ai cautat sa mananci firul? eu sunt oltean, am voie cu fire de praz, dar tu? (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) chestia e ca nu suntem noi buni la cerut drepturi, pe afara, am vazut ca sunt mai categorici. in plus, si dealerii par mai atenti cu clientii. cu toate acestea, I love Romania. cel mai simplu, daca nu iti mai place masina, i-o dai lu' grecutzu si dauna totala scrie pe ea...mmm mmm mmm (cine canta?) crash test dummies (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

eu ma gandeam la varianta, ca nu mai iau prea mult pe ea. dam cu ea cat sa fie declarata dauna totala si ramanem si cu coaja in proprietate. mi-e frica, dar ma rezolva grecutzu. el vrea roll-bar, de-aia nu se da la craiova. si e si descult (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) do not smoke weed, smoke tires!

grecutzu, tu cand faci un calcul de genul ma duc la bucuresti, iti iese asa? (500km...deci, 100 L benzina, 1L ulei, 2 anvelope, 2 fire ABS-ESP etc.) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) (nu m-am putut abtine) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) love u, butter cup!


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jul 8 2009, 11:19 PM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



tata, luati-va Renault (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) ! pana acum, la 23 k, o singura completare de ulei si acolo doar juma' de litru (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jul 8 2009, 11:33 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



mie imi place super mult renault, nu l-am luat ca nu stiam ca sunt si in 5 usi. altfel, super masina. singura bucurie e ca avem mai multi caluti (5-10), dar mananca nedietetic (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) too good to be light. evo sau impreza, nu mai merge smecheria, gata cu "grupa pregatitoare". bag un credit pe jde ani si mananc seminte (de la soferii de tir, pe defileul oltului). mai tin de coaja asta pana iesim din recession, apoi e vai de voi (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 11:45 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



firele nu mai sunt problema nu mai rod cabluri am trecut pe caucicuri.
cam asa e calculu meu dar nu imi ajung 100 de litri sa vin si sa merg la bucuresti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) prin bucale iau tramvaiu.
ultima data cand am fost am scos consum cel mai mic de 16 17 si cel mai mare de 34


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jul 8 2009, 11:50 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



ntz-ntz, mult, grecule, mult. eu merg aproape numai prin Bucuresti, zilnic, ca de-aia am luat masina si maxim mi-a luat 14,6. asta pe vremea cand inca nu-si facuse toate reglajele, adica pana pe la 16k. acum daca trece de 13, ma crizez (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

ps. evident vorbim de consum mediu. ca pe instantaneu e setata sa nu-mi afiseze mai mult de 34, nemernica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 06:33 PM