Uleiuri pentru motor - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Uleiuri pentru motor
pejte
mesaj Nov 22 2010, 12:39 AM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



Stau si ma intreb de ce isi pune lumea Motul 300V ca sa mearga prin oras cu el. Pe circuite, ture pe cheia etc inteleg, dar in trafic de Bucuresti...


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Nov 22 2010, 12:51 AM
Trimis la #2


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



Inteleg sa schimbi gumele cand te duci la o liniuta ... dar uleiu` ... (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Nov 22 2010, 12:59 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



Eu nu vorbeam de liniute.


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atipiq_nightmare
mesaj Nov 22 2010, 01:03 AM
Trimis la #4


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 398
Inregistrat pe: 28-August 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 322
Masina Personala:Ma乙da 3 , Renault Megane RS



C`mon, dude ... cine schimba uleiu` special pt. cheia sau o zi pe circuit (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Liniutele erau doar un exemplu. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
Renault Megane RS 225 Nimbus Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Nov 22 2010, 02:18 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



CITAT(atipiq_nightmare @ Nov 22 2010, 12:03 AM) *
cine schimba uleiu` special pt. [...] o zi pe circuit (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)

Din pacate nu multi.


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LIFEPHORM
mesaj Nov 22 2010, 11:31 AM
Trimis la #6


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 207
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti - Victoriei
Membrul Nr.: 27
Masina Personala:NEW Seat Leon FR 2007



Pentru ture de Cheia exista 300V Power Racing, 300 V High RPM, etc... Mai sunt cateva variante si mai profi. V Power si Chrono sunt variantele cele mai aproape de daily-use.
In plus de asta, masina asta de cand este in posesia mea a mers numai cu acest tip de ulei. A avut inainte Castrol in doua variante, si sincer, n-as mai vrea sa mai aud zgomotul motorului de la relanti asa cum era cu acel Castrol.
In alta ordine de idei, masina asta atunci cand are ocazia, chiar alearga. De oras am un diesel care nu, nu foloseste Motul pentru ca e chiar masina de oras la propriu!
Am ales uleiul asta pentru felul in care s-a schimbat zgomotul redat de motor la relanti. Nu stiu daca exista cineva din afara domeniului motorsport care sa poata spune diferentele la functionare ale unui motor cu mai multe tipuri de ulei diferite. Si nu ma refer aici la efectele in timp fata de componentele motorului, desigur!
Probabil ca nu ar trebui sa ne luam nici bare stabilizatoare (ca nu inclinam noi masina asa de mult in oras), nici Michelin (ca nu avem noi nevoie de mai multa aderenta in oras decat ofera un Cormoran), nici softuri mai agresive (ca e mereu indeajuns puterea stock a masinii in oras), etc...


--------------------
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP, Cupspoiler, Powertech Stage 2+, EVOMS Intake, Front OMP -30mm + Rear Eibach Sportline -50mm Lowering Springs, Motul Fluids, NGK Sparks, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera Black Matt + Bridgestone Potenza S001, Cupra 1P HPFP + Autotech Internals, Brembo Z18 Front Brakes + VW Mk5 R32 Rear Brakes, Goodridge Brake Lines, S3 IC, S3 Camshafts, S3 Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, RS4 FPR Valve, DLS MS6A Speakers + Bomba 20A1 SW On RNS-510, Dectane LED Taillights, more to come...

2000 VW Golf Mk4 "Techno Blue Metallic" 1.9 TDI, ALH Basic Equip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Nov 22 2010, 11:48 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



Intrebarea mea nu iti era adresata in mod special tie, aici s-a nimerit sa postez (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Motul 300V e un ulei foarte bun, in conditiile pentru care a fost conceput, dar sa il lasi sa stea cu orele la ralanti nu cred ca face bine la motor.


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Nov 22 2010, 04:53 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



CITAT(pejte @ Nov 21 2010, 11:39 PM) *
Stau si ma intreb de ce isi pune lumea Motul 300V ca sa mearga prin oras cu el. Pe circuite, ture pe cheia etc inteleg, dar in trafic de Bucuresti...


Pai inainte sa te intrebi, mai bine te-ai documenta putin singur ce inseamna un ulei esteric si care sunt proprietatile lui (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sunt unii oameni care inteleg importanta folosirii unui ulei cat mai bun chiar daca nu merg cu masina la curse.


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
LIFEPHORM
mesaj Nov 22 2010, 11:57 PM
Trimis la #9


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 207
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti - Victoriei
Membrul Nr.: 27
Masina Personala:NEW Seat Leon FR 2007



O sa trec si cealalta masina in semnatura ca sa am acoperire morala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
De cand am pus acest ulei motorul merge mult mai bine, cel putin la relanti e mult mai silentios si se vede limpede ca se "simte" mult mai bine cu el.
Masina circula doar seara sau la drum intins si evit sa mai stau in aglomeratie, in mare parte din cauza arderii pe care prefer sa o fac cat mai bine si in ture cat mai mari.
Am gasit destule depuneri in HPFP la ultima vizita pe-acolo si nu mai vreau. Mi-ajunge!


--------------------
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP, Cupspoiler, Powertech Stage 2+, EVOMS Intake, Front OMP -30mm + Rear Eibach Sportline -50mm Lowering Springs, Motul Fluids, NGK Sparks, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera Black Matt + Bridgestone Potenza S001, Cupra 1P HPFP + Autotech Internals, Brembo Z18 Front Brakes + VW Mk5 R32 Rear Brakes, Goodridge Brake Lines, S3 IC, S3 Camshafts, S3 Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, RS4 FPR Valve, DLS MS6A Speakers + Bomba 20A1 SW On RNS-510, Dectane LED Taillights, more to come...

2000 VW Golf Mk4 "Techno Blue Metallic" 1.9 TDI, ALH Basic Equip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Nov 23 2010, 01:11 AM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



CITAT(vlad_GTI @ Nov 22 2010, 03:53 PM) *
mai bine te-ai documenta putin singur ce inseamna un ulei esteric si care sunt proprietatile lui

O sa ma documentez.
Eu am citit doar pe site-ul motul, pentru ce recomanda ei folosirea acelui timp de ulei, iar in configurator nu apare ca fiind recomandat 300V (la 2.0 TFSi de exemplu). Daca ar fi fost adecvat pentru folosirea lui in traficul de zi cu zi, ar fi si el trecut in vreo rubrica pe acolo. Ar avea tot interesul sa isi vanda un produs mai scump.
Nu am contestat ca nu ar fi un ulei foarte bun, sau ca n-ar fi important folosirea unui ulei de calitate.


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dl'Dj(-_-)TSU™
mesaj Nov 23 2010, 02:13 AM
Trimis la #11


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 170
Inregistrat pe: 12-March 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 572
Masina Personala:Opel Corsa D



Fiecare are dreptul sa faca si sa-si puna ce vrea la masina ,modificari ,upgrade sau sa persiste pe stock (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) trebuie apreciat si felicitari pentru masina.


--------------------
Paul Constantinescu
Professional Photography & Video Editing
[dl'Dj(-_-)TSU™ Photography&HD Movies&Sound Production©]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Nov 23 2010, 02:55 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



CITAT(pejte @ Nov 23 2010, 12:11 AM) *
O sa ma documentez.


nu e prima discutie in care te arunci si iesi sifonat. ia-o mai usor...

CITAT(LIFEPHORM @ Nov 23 2010, 01:37 PM) *
dragostan: Am ales Accord pentru ceea ce ofera ca dotari, dincolo de orice alt model concurent de clasa similara.

si pt ca sursa..a fost de incredere (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

in curand iti iei si Skoda? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Nov 24 2010, 01:38 AM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



CITAT(bogdan_wrc @ Nov 23 2010, 01:55 PM) *
nu e prima discutie in care te arunci si iesi sifonat.

Despre uleiul esteric nu am gasit mare lucru, dar tot am anumite intrebari la care nu am primit raspuns.
De ce in configuratorul Motul, gama de uleiuri 300V nu apare ca si recomandata la majoritatea masinilor pe care le-am verificat?



Poate un moderator muta posturile astea prin alta parte, nu am avut intentia de ai polua omului topicul.


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Nov 24 2010, 09:11 AM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



la 300V scrie mare si frumos. ABOVE ALL EXISTING STANDARDS!
pt ca e, teoretic, un ulei..mai profesional..mai RACING.

asa cum scrie MARE si pe majoritatea filtrelor sport. TO USE ON TRACK NOT ON PUBLIC ROADS!

dar citeste cineva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Nov 24 2010, 10:20 AM
Trimis la #15


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



ai adus cele mai "profi" argumente posibile... e "constructiva" discutia


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Nov 24 2010, 11:01 AM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



oricum, mai profi decat ale tale...si mai on topic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Nov 24 2010, 11:20 AM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



e usor de dat raspunsuri ieftine si atacuri personale, dar argumente tehnice mai greu si puteai fi chiar ontopic daca raspundeai in scopuri clare . eu vroiam sa aflu ceva detalii tehnice si reviewuri calificate pentru uleiul acesta. cu raspunsuri "e mai racing, e mai profesional", eu nu ma conving ca pot alege si motul in locul uleiului specificat de fabricant.


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Nov 24 2010, 11:35 AM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



si e mult mai usor sa citesti pe un forum, parerea unuia, necunoscut...decat sa te documentezi si in alte parti si sa intelegi ce ti-a explicat si Vlad...si e si mai simplu sa comentezi cand VREI, fara sa mai conteze ca faci offtopic si deranjezi..pt ca asa ne place sa intram incaltati in sufrageria omului.

eu totusi, cred ca te-ai ratacit pe aici si cauti o strada anume...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 24 2010, 02:46 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Daca folosesti un ulei profi asta inseamna ca nu vei mai putea merge cu masina si prin oras ? Acest ulei e proiectat sa functioneze perfect si la utilizarea de zi cu zi, doar ca structura moleculara e capabila sa unga mai bine si la temperaturi mult mai mari si la turatii. Sunt atatia membri care folosesc motul pe masinile lor cu success si cand se duc la gagica si seara cand isi rup capu pe strazi. Nu vreau sa fac reclama dar intr`adevar este un ulei superior. Desigur exista si altele apropiate ca performante si ceva mai ieftine. Ramane la latitudinea buzunarului fiecaruia ce alege.
E ca si cum ai folosi un sampon profi de salon, acasa la tine, e aceeasi treaba. nu iti dauneaza cu nimic , din contra.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Nov 24 2010, 03:09 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Uleriurile care sunt cu adevarat din gama RACING pot face anumite probleme in oras, mai ales iarna pentru simplul motiv ca sunt mai groase, ele sunt gandite sa reziste la temperaturi mari pt un timp indelungat...in nici un caz pt deplasari scurte in oras cand nu are timp sa se incalzeasca bine motorul pe o vreme de -10 grade..

P.S. sa vezi ce misto e iarna un ulei racing in cutia de viteze (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 01:19 PM