Bara de rigidizare - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Bara de rigidizare, Isi are rostul pe un golf mkv?
adyp2003
mesaj Apr 10 2011, 11:53 AM
Trimis la #1


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



M-am interesat nitel si am aflat ca lumea nu prea isi pune deoarece nu exista mari diferente fata de comportamentul masinii stock.
Majoritatea masinilor cu fwd au oalele orientate usor in fata si amplasate mai inauntrul (un pic!) compartimentului motor.
La mkv insa treaba sta altfel: oalele nu mai sunt asa inclinate si sunt amplasate destul de in spate, unindu-se cu firewall-ul, ceea ce ii confera o rigiditate sporita deja.

Am vazut ca are colegul nostru Vali_devill asa ceva montat.
Zi-ne te rog daca ai simtit vreo imbunatatire dupa montarea barei de rigidizare, intrucat esti unul dintre putinii care au asa ceva pe mkv.

Iata si niste poze de pe mkv (prima) si de pe octavia2 (a doua):
(IMG:http://img864.imageshack.us/img864/6831/img4532s.th.jpg) (IMG:http://img98.imageshack.us/img98/7831/06042010005.th.jpg)

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Daemon
mesaj Apr 10 2011, 08:36 PM
Trimis la #2


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 49
Inregistrat pe: 29-May 10
Membrul Nr.: 694
Masina Personala:Octavia 2.0 TFSI



Salut,
Si eu am asa ceva pe octavia de la wiechers.Isi face treaba foarte bine.Ce am simtit de cum am montat-o a fost ca pe loc volanul se invartea mult mai greu, semn ca oalele nu se mai miscau asa usor sus jos. apoi pe viraje botul mai inchegat, se simtea masina mai dura,simti mai bine in volan ce face botul,chestie care lipseste la sasiul nostru. Sper sa fi fost de ajutor,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Apr 11 2011, 06:47 PM
Trimis la #3


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Merci pentru info! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Dupa cum ziceam mai sus, nu prea am vazut multa lume avand asa ceva si m-ar fi interesat si motivele celor care nu au vrut sa-si cumpere bare de rigidizare.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Apr 11 2011, 06:55 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Eu nu am vrut sa imi iau (aka nu iau nici gratis). De ce:
1. trebuie taiat din caroserie (nu este o chestie din care as vrea sa tai)
2. din mai multe surse am inteles ca sasiul de G5 este oricum destul de rigid iar o bara de ridigizare nu ajuta (deloc sau aproape deloc).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali_devill
mesaj Sep 9 2011, 04:58 PM
Trimis la #5


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 96
Inregistrat pe: 30-March 11
Din: BUCURESTI
Membrul Nr.: 1,299
Masina Personala:VW GOLF MKV GT



Desi vechi topicul,ma bag si eu in seama...
Creste rigiditatea si manevrabilitatea,parerea mea.despre partea cu taiatul caroseriei,vax albina,se taie un triunghi sau patratel cat unghia de la deget,in functie de modelul barei.sau deloc.
Cat la suta se simte?nu stiu.dar se simte si este ok.pt mine.
Brgds


--------------------
VW GOLF MKV GT
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:44 PM