Coilovers (coilover suspension) - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >  
Reply to this topicStart new topic
Coilovers (coilover suspension), High Performace Suspension
sofer-de-duminic...
mesaj Mar 14 2013, 05:04 PM
Trimis la #81


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Vlad, masina e condusa in regim normal...deocamdata (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) pana la modificari nu mergeam eu personal cu ea, ci taica-meu, si mergea zilnic!
acum o sa o iau eu in primire...intr-adevar, poate nu voi merge zilnic, dar va ramane deocamdata masina de oras, care va fi miscata destul de des...pana iau un Lupo sau asa ceva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

pana la urma sigur ajung la Bilstein, 100%...doar ca nu acum...ideea e ca am avut cheltuieli duble decat am preconizat initial cu primele modificari la motor (asa se intampla intotdeauna!), si odata cu schimbarea turbinei (nu cred ca anul asta) vor urma altele, la fel de mari...dar deocamdata am depasit bugetul (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si pe langa suspensie, am de schimbat si franele, scaune+centuri, roll-cage complet, si alte maruntisuri...de asta ziceam ca as fi tentat sa dau acum 230 € pe o suspensie care sa ma tina pana la vara, sa zicem, cand voi cumpara Bilstein...dar pana atunci, sa nu stau cu suspensia stock, ca e barca...ma gandesc ca aia de 230 €, oricat de trompeta ar fi, tot face treaba mai buna decat asta stock, care e de 11 ani, de cand e masina...

oricum, totul depinde de banii pe care esti dispus sa-i investesti pana la urma...si mi-e clar ca lucrurile de calitate costa! de aia voi si lua ceva de calitate...ramane sa vad cum ma descurc pana la vara: iau ceva ieftin, sau nu iau nimic, merg asa, 2-3 luni mai rezist, prin oras nu e mare problema...

oricum, va multumesc pentru sfaturi...am inteles ideea principala: Bilstein sau ceva similar (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 14 2013, 10:39 PM
Trimis la #82


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Decit sa dai 230EUR pe una pentru citeva luni mai bine n-o schimba. Mai ales ca la suspensii asa ieftine sint sanse destul de mari sa fie mai proaste decit cea de fabrica cu tot cu uzura pe care o are.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 29 2013, 10:14 PM
Trimis la #83


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Stiti vreo suspensie buna dar care sa nu coboare masina absolut deloc?

Acest mesaj a fost editat de RollerMAN: Mar 29 2013, 10:14 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Mar 29 2013, 10:22 PM
Trimis la #84


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



da,reimprospatarea celei de fabrica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 29 2013, 10:27 PM
Trimis la #85


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



pai cred ca acolo o sa ajung... dar am zis poate stie cineva sa imi recomande vreuna, ca eu unul nu am gasit...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Mar 29 2013, 11:25 PM
Trimis la #86


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



In general suspensiile reglabile pe inaltime pot si ridica masina, fata de stock.
La mine, daca setez B16-le, la maxim sus, masina e mai inalta ca stock....


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Mar 30 2013, 12:08 AM
Trimis la #87


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Corect, dar Blistein recomanda pentru fiecare masina niste limite inferioare si superioare (o plaja de reglaj) care nu iti permit sa te duci la exteme sus sau jos. Nu stiu cat poate afecta amortizorul iesirea din barem, dar eu la maximul dat de Bilstein (ridicat) sunt semnificativ mai jos decat stock.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 30 2013, 01:33 AM
Trimis la #88


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Eu am B14 si la fel, cu suspensia reglata pe maxim sus (maxim sus in limita specificata de bilstein) masina e la fel de inalta ca stock.
Pe de alta parte o scadere a inaltimii de bun simt (2cm) nu penalizeaza mai deloc la capitolul practic insa aduce imbunatatiri semnificative la alte capitole (manevrabilitate si chiar si comfort daca suspensia de fabrica era una isterica, cum am avut eu). Si da, si la aspect, dar un HH nu-l lasi mai jos doar pentru aspect, faci asta cu un aspirat mic de 100-130cp sau un diesel de tot atitia.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 30 2013, 02:41 AM
Trimis la #89


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Problema mea apare de la kitul de caroserie care deja mi-a coborat bara fata cu vreo 30mm, daca o mai cobor cu inca atat din suspensie devin plug...
b14 este disponibila si pt masina mea, b16 nu, o sa mai studiez ... dar din ce inteleg din descrierea lor...odata instalata deja e cu 30mm mai joasa decat stock.

Lowering of approx. 30-50 mm at front and rear
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Mar 30 2013, 09:35 AM
Trimis la #90


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai atunci esti plug deja. La o masina (exploatata normal, nu de expozitie) niciodata nu se instaleaza bodykit-uri care-ti coboara doar fata sau doar spatele, vei avea unghiuri de atac inegale, pe linga aspectul total dezechilibrat. Deci daca vrei stance trebuie sa stai departe de piesele aftermarket functionale.

Deci cel mai bine in cazul asta ramii la suspensia de fabrica, lowering bodykit nu se pupa cu lowering sport suspension, nu la o masina cu care se circula zilnic, pentru ca altfel ajungi ca aia care au tot felul de kituri de genul asta si se mindresc cu ele, insa-s sparte prin toate colturile si atinse de borduri odata la 5 minute (FAIL-FAIL situation).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Mar 30 2013, 11:26 AM
Trimis la #91


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Nu sunt inca plug pt ca masina din fabrica vine cu o garda la sol destul de generoasa dar tocmai din cauza asta cautam o suspensie care sa nu coboare masina. Despre partea cu coboratul inegal poti sa le zici de dulce celor de la citroen care au gandit kitul asta ca si eu as vrea sa ii intreb ce a fost in capul lor cand au coborat mai mult fata decat spatele si mai ales cu atat de mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 24 2013, 06:42 PM
Trimis la #92


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Nu stiu altii ce experiente au sau au avut cu Bilstein insa eu sint la al doilea kit de B14 si ultimul a inceput sa se comporte fix ca primul. Diferenta este ca primul a inceput sa pacane dupa 500km iar al doilea dupa aproximativ 40k km si un an jumate.
B14 e mai comfortabila decit suspensia mea stock si ofera o manevrabilitate clar imbunatatita. Insa nu tine cit ar trebui sa tina o suspensie. Cind am curatat amortizoarele si arcurile vinerea trecuta (incepusera iar sa pacane cind au ajuns temperaturile exterioare la +30C, sau +15-20 cu drumuri lungi) am observat ca arcurile se duc spira pe spira destul de des iar amortizorul stinga are iarasi o pata neagra unde s-a oxidat cromul (sau a mincat intr-o garnitura din interior?).
Cert este ca la ultima revizie facuta in martie mecanicii de la service mi-au spus ca iar am joc in tija, si ca se aude un clampanit metalic cind trag de roata, clampanit ce a fost localizat in amortizor.

Toate astea in conditiile in care masina este exploatata foarte grijuliu pe drumuri denivelate (am toate bucsele de brate originale la peste 131k km, le-am schimbat doar pe alea de la bara stabilizatoare ca alea incaseaza frecus mai mult).

Asadar iar sint in impas. A incercat cineva o combinatie de genul Koni Sport + Eibach Pro Kit sau kitul de suspensie Koni sport (amortizoare koni sport cu niste arcuri H&R)? Sint decis sa trec pe koni, ma intereseaza doar sa imbunatatesc manevrabilitatea pastrind comfortul aproape de stock (daca ajunge din ce e acum in stock - stock fiind mai nasol putin, e ok).
Sau imi puteti recomanda altceva asemanator?
Va rog nu coilovers H&R, TEIN, KW, BC sau alte minuni race, masina este una de strada si modificata doar pentru strada.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Jun 24 2013, 06:43 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
amyx
mesaj Jun 25 2013, 01:53 PM
Trimis la #93


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 37
Inregistrat pe: 16-March 11
Din: Iasi
Membrul Nr.: 1,162
Masina Personala:Golf V GTI Edition 30



Problema tasarii arcurilor (incalecatul spirelor) am avut-o si eu la kit-ul Koni Coilover dupa nici 15k km dar spre norocul meu s-au schimbat arcurile pe garantie. Un motiv pentru care se taseaza ar fi ridicatarea aproape de limita superioara a suspensiei. Setata la inaltime medie si duritate soft e ok pe drumuri publice (chiar si in Iasi). Daca nu vrei coilovers recomand amortizoare sport KW + arcuri H&R (-30 mm).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 26 2013, 08:47 AM
Trimis la #94


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



La mine nu-s maxim sus... coborirea e undeva la jumatate.
Din fericire am zis ca s-a dus si kitul asta insa dupa un schimb de rulmenti cel de pe dreapta a cedat imediat ce am dat masina jos de pe elevator. Niste cacaturi de SKF! Mi-am comandat azi rulmenti bilstein B1, si tre' sa primesc azi inca niste rapanuri de FEBI Bilstein care cu siguranta vor fi buni cind voi ramine in pana ca ieri, cind a trebuit sa pun unul uzat in locul unuia nou pocnit.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Apr 16 2015, 06:43 PM
Trimis la #95


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Salutare tuturor,

am gasit Bilstein B16 PSS10 la un pret excelent in Germania, in jur de 1400 de euro.

Ma tenteaza insa si varianta cu RideControl, care e mai practica, nemaitrebuind sa ridici masina pentru a modifica setarile, ci avand totul la discretie in habitaclu prin apasarea unui buton! Pretul este unul foarte bun: 1900 de euro(redus de la 2500!), avand in vedere ca singura firma de la noi unde am gasit Bilstein cere un pret astronomic (ca sa nu folosesc alte cuvinte!) pentru B16 clasic: 10.000 de lei! Daca fac conversia, in Germania B16 RideControl iese la aproximativ 8.00 de lei, iar cea clasica in jur de 6.000!

Intrebarea e daca mai are cineva versiunea cu RideControl (sau cea similara de la KW, DCC parca) si daca merita cei 500 de euro in plus pentru confortul de a schimba setarile din masina. Ma gandesc ca e si un pic mai greu de instalat...eu am un mecanic bun, dar la RideControl cred ca sunt o multime de fire de potrivit, intra si partea electrica...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Apr 16 2015, 09:43 PM
Trimis la #96


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



La golf 5 (poate e diferit reglajul la alte masini) imi ia cam 20 secunde pentru fiecare roata reglajul suspensiei, cu masina pe roti. Trebuie doar sa ai ceva pe care sa te asezi (eu folosesc parasolarul de ex) si sa virezi rotile fata la maxim. Singurele probleme sunt ca probabil te vei murdari putin daca nu ai manusi si exista posibilitatea sa se gripeze rotitele de pe spate daca nu le dai cu ceva vaselina si mergi cu masina iarna. Nu siunt sigur daca la ride control ai toate cele 10 trepte de reglaj.

Decizia e a ta. Eu unul n-as da 500E pt. ride control.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Apr 16 2015, 10:36 PM
Trimis la #97


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Corect!

Tot G5 am si eu, si in urma citirii acestui material (mai ales a pozelor, ca n-am timp si rabdare sa-l citesc tot (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ), m-am cam speriat ce munca presupune instalarea unei suspensii cu RideControl...zice tipul la sfarsit ceva de genul: nu puneti botul la mecanicii care se ofera sa va instaleze suspensia pentru 200 de euro (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Cred ca in Germania, la un service serios, platesti montajul cat jumate din pretul suspensiei (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Asta e materialul:
http://tts-freunde.de/forum/index.php/Thre...tein-b16-pss10/

Si vorba ta, din ce am mai citit, mi se pare ca RideControlul limiteaza un pic setarile, in sensul ca nu ai toata plaja de la B16 clasic, toate cele 10 trepte, cum ai spus si tu...nu sunt insa foarte sigur!

Oricum, avand in vedere pretul si munca enorma, care presupune inclusiv gauri prin caroserie, voi merge pe B16 clasic...in combinatie cu Michelin PS2 si (sper) niste frane mult mai bune (daca raspunde Dave), sper sa am o alta masina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Acest mesaj a fost editat de sofer-de-duminica: Apr 16 2015, 10:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GtSport
mesaj Apr 18 2015, 07:22 PM
Trimis la #98


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 259
Inregistrat pe: 13-June 11
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,761
Masina Personala:Seat Leon Cupra



L-am mai vazut pe Dave activ in ultima vreme, dar nu a mai raspuns la PM. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Spune ca nu mai are timp iar in ultima perioada vRSAlex se ocupa de vanzari pentru Vagbremtechnic.
Eu nu am mai avut rabdare...

Acidutzul are dreptate, la B16 iti ia sub 5 minute ca sa setezi suspensia iar la RideControl ai doar 6 setari, desi cred ca sunt de ajuns. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sofer-de-duminic...
mesaj Apr 18 2015, 08:28 PM
Trimis la #99


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 26-April 11
Membrul Nr.: 1,689
Masina Personala:gts



Da, cred ca sunt ok si 6 reglaje...KW are vreo 16 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Dar la ce cablaraie si munca am vazut in threadul ala de pe forumul german, mi-a pierit tot cheful. Plus ca am citit tot acolo ca e destul de problematica treaba, la multi au aparut complicatii...daca se duce vreun fir, apuca-te si cauta sa vezi pe unde-i intrerupt sau mai stiu eu ce...asa ca merg pe clasic, mai ales ca economisesc si 500 de euro.

Pe Dave l-am vazut si eu pe forumul mk5gti, dar cum sunt nou acolo, nu am voie sa trimit PM-uri, asa ca i-am scris un mail direct acum vreo 3 zile. Nu mi-a raspuns, dar spuneau baietii pe acolo ca raspunde greu. La mine nu e graba mare, in principiu as vrea sa vad daca imi poate face un NQS BBK pentru Golful meu si la ce pret, sau daca imi recomanda alta solutie.

Asa ceva http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.ph...ic,42137.0.html

Daca nu, nu ma mai complic, voi lua niste discuri StopTech slottered de 312mm si niste placute DS2500, iar furtune metalice si lichid bun am! Pentru 200 de cai ai mei cred ca e de-ajuns! Eventual, daca gasesc, un kit de S3/R32 second, dar cam greu. Pe mk5gti forum am gasit doar asta, la pret bun http://www.mk5golfgti.co.uk/forum/index.ph...ic,95871.0.html

In viitor, pe o masina mai puternica, voi merge pe BBK dedicat...asta e, dai 2.000-3.000 de euro, dar esti in siguranta. Dar asta merita de la 300-350 de cai in plus.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GtSport
mesaj Apr 19 2015, 04:31 PM
Trimis la #100


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 259
Inregistrat pe: 13-June 11
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 2,761
Masina Personala:Seat Leon Cupra



O sa dau eu kitul de Cupra/S3 cand imi ajunge AP Racing-ul, dupa ce il reconditionez, cu tot cu futunele HEL, problema e ca discurile sunt la final de viata. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 3 4 5 6 >
Reply to this topicStart new topic
5 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (5 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 07:46 PM