Coilovers (coilover suspension) - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
6 Pagini V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
Coilovers (coilover suspension), High Performace Suspension
Nicky
mesaj Jul 10 2009, 07:48 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Frate-miu a testat suspensia Pro Street S de la Eibach si a zis ca e mai "sexy" decat cea stock. Este performance suspension, nu e neaparat rigida. B16 my love (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) La fel si cu tobele "Performance to blow your mind, not your ears" (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 11 2009, 09:46 AM
Trimis la #22


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



CITAT(Bubulutza @ Jul 10 2009, 06:10 PM) *
@ maryusdanyel - ca bine zici mai vorbim...eu n-am decat suspensia sport din fabrica deocamdata dar....la ce drumuri avem nu mi-as pune nimic mai rigid (IMG:style_emoticons/default/dry.gif)
@ grecutzu2005: si dupa?


dupa incepi sa te obisnuiesti (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antoniu
mesaj Jul 12 2009, 06:10 PM
Trimis la #23


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 17
Inregistrat pe: 29-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 147
Masina Personala:Ford Fiesta ST



Am gasit si eu pt ST-ulica meu Bilstein B12 (IMG:style_emoticons/default/huh.gif) sa sparga si rinichii mei, pe la 3300 ron (oferta de la Sibiu)... ce alte optiuni mai ieftine credeti ca pot gasi?... dar nu vreau sa fie ceva ieftin si prost. Mercic. (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 9 2009, 06:18 PM
Trimis la #24


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Imi poate spune cineva cam cum sint Bilstein B14? Sint mai tari decit majoritatea celor stock, sint la fel sau pe aproape? A cam venit vremea sa schimb amortizoarele si in principiu caut ceva care sa nu coboare masina (koni fsd, bilstein b6), dar daca B14 n-or sa-mi sparga dintii (mai exact daca-s comparabile cu stock) m-ar tenta si ele.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OvidiuV
mesaj Dec 10 2009, 11:35 AM
Trimis la #25


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 183
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 151
Masina Personala:BMW E92 335i



Singura diferenta intre B14 si B16 este faptul ca la B14 nu exista reglaj pe duritate. Cit anume vrei sau nu sa coboare masina, lucrul asta il faci tu din suspensie. Ca inaltime poti regla masina sa fie ca stock.
Referitor la duritate, B14 este reglat ca un B16 cu setarile 5:5. Evident ca este mai dur decat stock, dar daca stii sa descarci masina pe gropi, treceri de cale ferata, etc, atunci e ok.
Eu am B16.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 10 2009, 12:39 PM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Si eu am tot Bilstein B16 setat 4:4 si e asa de frumos pe piatra cubica (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) O sa pun un anunt: "Toc varza pentru nunti"
Castigurile cele mai mari sunt la demaraj-frare si pe viraje.
O suspensie mai moale si foarte eleganta (pentru pasageri) e Eibach ProStreet S coilovers, eu am avut-o pe masina si era mai moale decat cea stock, acum urmeaza sa o puna grecutzu pe cea Eibach pe masina lui si o sa revina cu impresii.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 10 2009, 04:02 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Ma asteptam sa fie comparabile cu cele stock ca si duritate (dar evident mai dure), si faptul ca-mi confirmati si voi e imbucurator.
Partea cu coboritul masinii nu-mi este clara inca. Mai multi posesori de B14 (inclusiv cu modelul meu de masina) mi-au spus ca masina poate fi coborita maxim 25mm (adica 0-25), pe site la bilstein spune 25-40. Am intrebat si la bilstein si mi-au confirmat 25-40, pe de alta parte oamenii aia au suspensia pe masina. Nu mai stiu pe cine sa cred, 0-25 e ok, 25-40 deja e naspa.
Aa.. si astia de la bilstein mi-au dat un pret de aproape 1000EUR in conditiile in care pretul sugerat pentru suspensia asta e vreo 700. Ca si reper am luat bilstein B6 care are un pret sugerat de 650EUR si cumparat in Romania de la bilstein a fost vreo 570-580EUR, ceea ce e ok. Voi cit ati dat pe B14? Dar pe B16?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 10 2009, 05:13 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Eu ies din schema, ca B16-le meu a fost 2nd hand.
Pot sa iti spun doar ca am discutat cu cineva de la Sibiu, reprezentanta Bilstein, un domn de la Vanzari.
El mi-a dat toate detaliile si era intr-adevar mai bun pretul decat al oricarui magazin auto din Romania.

Pret primit de la Sibiu - 1,434 Euro Bilstein B16 pentru Seat Leon Cupra 2009 (jamba 55 mm). Pret RNick - 1,699 Euro (discount max 7%)

Bilstein sunt cam inceti la procesare comenzi, dar au preturi bune, ca e direct sursa...producatorul. Poate te ajuta datele de mai jos.

Dl. Silviu Pojoga
Bilstein Compa Sibiu
0269 / 217 250
silviu.pojoga@thyssenkrupp.com


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 10 2009, 10:27 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cu el am discutat azi dimineata.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zenoracing
mesaj Feb 28 2010, 03:28 AM
Trimis la #30


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 63
Inregistrat pe: 8-December 09
Din: Aviatiei
Membrul Nr.: 474
Masina Personala:Scirocco MK3/Golf MKV/



Bilstein B16 Seat Leon Cupra 2009 pret:1.339,6euro tva incl cu tot cu reducere pentru hothatches.ro


--------------------
AP-Racing| Brembo| APR| KW| Forge| Bilstein| BSH |O.CT-TUNING| H&R| OSIR| BBS| TID Styling| THS | GIAC | R888|Sprint Booster| HEL.Performance| Ferodo| Milltek sport| Sachs| ABT| QUAIFE | OZ | Barracuda | Koni | JE-Design | Blueflame | Techart | VW RACING | USP-Motorsport | Akrapovic | Carbotech | www.zztuning.ro
Vand modul confort golf 4/Bora cod:1C0959799/01L nou!!! 100e!!!! Vand tampon cutie Cod:1k0199867-A nou!! 28e
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Mar 10 2010, 11:13 AM
Trimis la #31


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Aveti topic de vanzari domnilor. Va multumesc de intelegere


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Apr 19 2010, 09:22 PM
Trimis la #32


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



eu am kw variant 1 - reglabila pe inaltime. masina e foarte manevrabila, suporta schimbari bruste de directie la viteze mari, ruliul destul de mic pe viraje chiar si stranse. in schimb pe unele drumuri e un chin sa conduci cu ea, dar compenseaza oricand un traseu bun orice neajuns. din descrierile altora cred ca bilstein are solutii putin mai confortabile decat kw la o duritate asemantoare a amortizoarelor (daca se cauta asta).


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 12 2011, 01:34 AM
Trimis la #33


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Stie cineva ceva despre coiloverele FK?
In urma unor probleme aparent de design e posibil sa arunc bilstein-urile B14, si FK Konigsport (oricare dintre modele cu optiune de setare a duritatii) par sa fie o optiune. Din cite inteleg folosesc amortizoare Koni ceea ce e un plus. Arcurile atita timp cit sint cu duritate progresiva si nu liniara si se inscriu in niste limite iar sint ok (masa maxima pe fiecare axa e mai mica la FK decit la bilstein, deci probabil arcurile sint fie mai scurte fie mai moi).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 13 2011, 11:31 AM
Trimis la #34


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Dar de coilovers GAZ?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj Feb 13 2011, 04:07 PM
Trimis la #35


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Despre FK nu am auzit lucruri prea bune, iar despre GAZ nu am auzit deloc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 13 2011, 08:51 PM
Trimis la #36


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Bun. Dar un loc unde as putea sa-mi setez geometria ca lumea pentru coiloverelele pe care le am instalate imi puteti recomanda? Desi dealerul unde merg e unul cu oameni foarte buni as vrea totusi o a doua parere cu privire la motivul pentru care-mi tot bubuie palariile alea din plastic de deasupra rulmentilor.
Tocmai am comandat si un set de bielete ajustabile pentru bara stabilizatoare in cazul in care sint necesare, desi unii spun ca nu.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Feb 14 2011, 01:29 AM
Trimis la #37


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



CITAT(Mituc @ Feb 12 2011, 12:34 AM) *
Stie cineva ceva despre coiloverele FK?
In urma unor probleme aparent de design e posibil sa arunc bilstein-urile B14, si FK Konigsport (oricare dintre modele cu optiune de setare a duritatii) par sa fie o optiune.


Mituc, cateva cuvinte despre FK Coilovers.

Un lucru foarte important legat de coilover suspension, in general, este durata de folosire si intervalul de curatire. Coiloverele mai ieftine presupun o perioada de viata mai scurta, pe de o parte, si intervale de curatire (maintenance) mai dese. Fata de coiloverele de talia KW 1, KW2, KW3, B14, B16 etc., FK sunt mult mai moi si posibilitatile de reglaj sunt limitate (plaja de reglaj a duritatii este foarte mica si inseamna, in termeni populari, foarte moale...moale).

Un alt aspect care pune FK intr-o lumina mai putin favorabila este departamentul lor de relatii cu publicul. Ar fi mai usor sa intri in audienta la Papa decat sa iti raspunda cineva de la FK la vreo doleanta. Pana si dealerii care au avut FK printre brand-urile comercializate au renuntat la colaborari, pentru ca acei clienti cu probleme apelau la ei (la dealer, pentru ca de la el achizitionasera produsele), insa garantia era de la FK si nu de la dealer.

Ultimul aspect legat de suspensiile FK este legat de calitatea materialelor folosite, in mare parte - un zinc pacatos, care este foarte usor corodat si aduce numai necazuri, in timp ce amortizoarele premium inlclud inox / otel inoxidabil.

In concluzie, un nume premium de pe piata iti va face viata mai usoara si acei bani platitii in plus (poate dublul pretului FK, daca nu si peste), iti vor face viata mai usoara, mai ales in Romania, unde suspensiile sunt supuse zilnic la denivelari si gropi serioase, iar materiale antiderapante din sezonul rece ataca metalele cu rezistenta mica si medie.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Feb 14 2011, 10:59 AM
Trimis la #38


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



CITAT(Mituc @ Feb 13 2011, 08:51 PM) *
... as vrea totusi o a doua parere cu privire la motivul pentru care-mi tot bubuie palariile alea din plastic de deasupra rulmentilor.


Mituc, poti sa ne spui daca ai inlocuit cumva acel accesoriu (top mount/bush) cu unul aftermarket sau de fiecare data il inlocuiesti cu unul OEM identic?
Trebuie inteles faptul ca, prin alegerea unei suspensii sport (in principal coilovers), montantii superiori ai suspensiei nu vor avea durata de viata prea mare (in cazul multor marci de masini de pe piata), acest lucru se intampla pentru ca accesoriile OEM au fost proiectate pentru o suspensie menita sa ofere confort,in principal. In plus, trebuie sa fie si ieftin pentru producator, acesta facand parte din echiparea de serie.

Exista cateva firme care produc acele bucse superioare dintr-un material poliuretanic, foarte asemanator bucselor aftermarket (e.g. Powerflex), cu mult mai rezistente decat cele OEM.

Probleme de siguranta nu apar in cazul in care acel montant da semne de oboseala sau se sparge si face zgomot, insa manevrabilitatea masinii scade, acest aspect fiind foarte usor sesizabil, in special, in regim de circuit sau de drum puternic virajat (serpentine).

Legat de Bilstein B14, recomandarea noastra este sa le pastrezi si sa nu risti o investitie in FK, GAZ sau altele din segmentul acesta de pret, pentru ca acest lucru ar insemna un downgrade.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 15 2011, 10:09 AM
Trimis la #39


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Car-Setup, informatiile de la tine sint foarte bine-venite. Multumesc.

Garniturile alea din capul de amortizor (palariile) nu le-am gasit aftermarket, deci le folosesc pe cele OEM care - spun unii, sint relativ rezistente (cred ca ele sitn deja din uretan insa probabil are un index de duritate mai mic) . Daca-mi poti recomanda niste astfel de garnituri (pe care vad ca tu le numesti top-mount bush, le-am mai vazut numite upper strut bush) as fi recunoscator.
Masina cu B14 se conduce superb, reactioneaza exact cum cred eu ca trebuie, setupul e ok, iar confortul este cel pe care mi-l doresc (mai ales ca am si un ocupant care necesita scaun scoica). Singura problema sint aceste zgomote care apar periodic datorita aparent acelor garnituri.

Pentru ca B14 sint inverted, prin trecerea la GAZ sau FK s-ar pierde ceva din apasarea laterala si asta se poate dovedi a a fi un lucru nedorit, insa pur si simplu ma dispera si am ajus la FK sau GAZ din disperare.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 15 2011, 10:20 AM
Trimis la #40


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Dar in afara de bilstein fk sau gaz nu se gasesc amortizoare pt masina ta?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 05:40 PM