Power, torque and other discutions related - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
4 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Power, torque and other discutions related
iulirx
mesaj May 27 2010, 01:29 PM
Trimis la #1


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



doar daca iei in calcul viteze mari , la care conteaza puterea....
daca iei in calcul viteze pina la 170 km/h , faptul ca masina are 600+ cp sau 200 cp N-ARE NICI O IMPORTANTA !!
important e cuplul care pune in miscare masina. puterea e importanta doar la viteze unde conteaza mult rezistenta la inaintare, pierderile in transmisie, etc.
ce zici de o putere de 200 cp pe 3500-6200 rpm cu cuplu de 320 nm peste tot in plaja asta si o putere de 300 cp cu 280 nm peste tot in plaja asta ?
care are reprize mai bune , la aceasi greutate , pina la viteze de 160-170 km/h?

puterea e vax albina la viteze mici, daca motorul n-are cuplu !
ia vezi, asa ca exemplu : poti sa te tii cu un gti de 350 cp dupa un diesel cu 490 nm intre 2000-4000 rpm cu 200 cp in trafic aglomerat ? la "crosetat" nu conteaza puterea , ci cuplul !
la mersul de zi de zi puterea nu se simte (asta doar daca nu esti maniac sa faci liniute de la fiecare stop, sau s-alergi pe drumuri cu peste 200 km/h). se simte cuplul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 27 2010, 05:26 PM
Trimis la #2


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



eu zic ca gresesti
uite un exemplu :masina mea are 197cp si 215nm la 5500rpm ,o comparam cu un diesel 2.0 tdi de exemplu , care are un cuplu de 320nm 1750-2500rpm si 140cp da? , e uite masina mea daca e tinuta in zona de turatie unde are putere va accelera mai repede decat dieselul pe orice distanta 10m ,50m, 200m, indiferent de cuplu masina mea va accelera mai repede , de ce?
aa... daca le comparam la aceasi turatie de exemplu la 2000rpm unde eu am 80cp si dieselul datorita cuplului dezvolta cam 120cp la turatiile alea va acelera mai repede pe o distanta scurta.
Deci cuplul mare e bun ca ajuta sa obtii puterea maxima mai devreme si pe o plaja mai mare de turatii, dar puterea este importanta. (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Si masinuta aia cu 300+cp intre 3500 si 6200(ouau) ,va accelera mai puternic in plaja asta de turatii decat orice masina de 200cp pe orice distanta , scurta lunga , orice distanta chiar daca masina de 200cp ar avea 1000nm.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj May 27 2010, 07:48 PM
Trimis la #3


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



cuplu la roata = cuplul motor x raportul de transmisie general (treapta de viteza x raportul final)
imparti cuplul la roata la raza rotii si obtii forta cu care e tractata (impinsa) masina.
imparti acesta forta la masa masinii si obtii acceleratia.
sa zicem ca masina ta are 1400 kg si ca raportul cutiei in vit 4 e 1 si raportul final 4 si ai roti de16 toli cu 215/50 r 16
cei 220 de nm ai tai (la ce turatie vrei tu) inseamna aprox 2900 N forta de tractiune, adica o acceleratie de aprox 2 m/s2
tu mentii acceleratia asta intre 3000 si 6000 rpm

un tdi de 1600 kg cu acelasi raport in viteza 5 (la ce turatii vrei tu) si cu acelasi raport final , cu aceleasi roti , cu cuplu motor 320 Nm are la
roata 4200 N si o acceleratie de aprox 2.6 m/s2
el mentine acceleratia asta intre 2000-3500 rpm

deci , pe reprize scurte, intilnite mai ales in "crosetari" n-ai nici o sansa sa te apropii macar de un diesel.
sansa ta e la drum intins unde dieselul se plafoneaza. acolo, da il iei. dar in oras, foarte mici sanse.

cind vin acasa o sa-ti demonstrez pe viu ca am dreptate.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj May 27 2010, 07:56 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Ar fi frumos sa continuam discutiile in alt loc (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 28 2010, 05:51 AM
Trimis la #5


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



scuze de offtopic
uite niste timpi pe reprize scurte intre doua dieseluri cu 340-320nm si un clio cu 215nm
http://www.zeperfs.com/en/duel2937-1454.htm
http://www.zeperfs.com/en/duel2937-1200.htm
pe reprizele unde nu se tine cont de treapta si se ia cel mai bun timp ,clio le bate rau , 80-120.
tdi-ul accelereaza mai repede doar cand turatia este jos la clio, exact ce spuneam mai sus,in rest nici o sansa.
iti spun ca am incercat live cu o honda cdti 140cp si 340nm si cat timp am turatia intre 4500-7500rpm honda ramane in urma pe orice repriza ,
astep sa-mi demonstrezi live
(IMG:style_emoticons/default/happy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj May 28 2010, 08:08 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Puterea este doar o valoare teoretica care in cazul unui motor se materializeaza prin cuplu. Deci cuplul este puterea care a efectuat deja lucru mecanic. Mai pe romaneste este inertia arborelui pe o traiectorie circulara. Nu prea poti compara masinile asa pentru ca treptele de viteze sunt diferite iar demultiplicarea este cu totul alta la cealalta masina. Intr`adevar daca erau identice masinile si ca greutate (vezi ca honda e mult mai grea) si la cutie etc etc atunci cea cu cuplu mai mare castiga clar. Pentru acceleratie da, cuplul conteaza mai mult numai ca nu e doar asta ce conteaza ci e un raport cuplu putere (nu doar cuplu conteaza si gata de la o anumita viteza doar caii putere)

P.S - Poate putem muta discutia undeva (eventual nu in offtopic) intr`un topic dedicat ? un moderator ,someone pls (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vlad_GTI
mesaj May 28 2010, 10:05 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 994
Inregistrat pe: 25-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 134
Masina Personala:VW POLO GTI 1.8 Turbo REVO



Hai ca va explic eu si mai simplu:
Horsepower is how fast you hit the wall and torque is how far you take the wall with you.


Propun si eu mutarea posturilor intr-un topic nou (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
VW Polo GTI 1.8T powered by REVO Technik +400hp

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj May 28 2010, 11:20 AM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Aici puteti continua discutiile despre putere, cuplu, reprize etc.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj May 28 2010, 03:32 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Si mai simplu ar fi : "Horsepower sells cars, torque wins races !" - Enzo Ferrari


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 28 2010, 04:22 PM
Trimis la #10


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



da ma misto chestiile aste cu formule , calcule , definitii, dar practic?
ca sa revin la discutia de la inceput cu iulirx, eu cu clio cu 215nm si 197cp pe reprize de la 60-100km/h, 80-120, 30-100 accelerez mai bine decat un tdi cu 140cp si 320nm, tdi-ul nu va fi in fata mea nici un metru , de ce? pentru ca eu am putere mai mare , tin masina in zona de turatii unde am putere si voi castiga de fiecare data cu toti aia 320nm.
Aaaa ,daca e sa comparam doua masini de puteri egale, una care are cuplu mare de la turatii mici normal ca va fi avantajata, pentru ca dezvolta o putere mai mare de la turatii mai mici si va avea puterea maxima pe o plaja mai mare de turatii deci clar va castiga .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj May 28 2010, 04:31 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Pai da, am zis mai devreme, e vorba de un raport putere/cuplu/cutie/greutate nu numai cuplu. In cazul de fata raportul ala e mai favorabil pentru clio.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 28 2010, 04:38 PM
Trimis la #12


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



(IMG:style_emoticons/default/wink.gif) eu l-am contrazis pe iulirx care a spus ca va avea reprize mai bune cu o masina de 200cp si cuplu mai mare ,decat una cu 300cp si cuplu maxim mai mic, bineinteles masinile avand cam aceeasi greutate. Eu am spus ca daca tii masina unde ai 300cp, aia de 200cp nu va castiga pe nici o repriza.
Pai un Gti de 350cp "ii va rupe franele "unui diesel de 200cp pe orice repriza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 28 2010, 10:01 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Daca tii masina unde ai 300cp ti se vor termina in foarte scurt timp (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Un GTI de 350cp oricum se apropie de 500Nm ca are melc (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Surprinzator eu cu 530nm mancam bataie pe reprize de la multe ciudatenii de masini cu de 3 lei cuplu (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Probabil pentru ca nu eram eu ala care alegeam viteza de plecare si lag-ul era mai mare.

Oricum poti sa compari depasirile facute de un diesel fata de cele facute de un vtec la aceleasi puteri.
Tot reprize se numesc.Imi pare rau ca nu mai am filmuletul facut de prietenul lui Bambu la mine in masina sa iti dai seama ce si cum.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 29 2010, 03:17 AM
Trimis la #14


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



era graficul ala de la focusul st si avea intre 3500si 6200 mai mult de 300cp pe aceasta plaja.
am zis mai sus ca daca e sa comparam doua masini de aceeasi putere si greutate, cea care are cuplu mai mare va castiga .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj May 29 2010, 07:32 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Pai da.
Masinile care au cuplu mare au si prostul obicei de a furniza putere mare pe o plaja mai larga de turatii.
Sunt si mai comode la condus ca nu mai stai sa mesteci la schimbator la orice prostie.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 29 2010, 11:06 PM
Trimis la #16


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



(IMG:style_emoticons/default/Winking.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj May 30 2010, 02:22 AM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



cine are 250-270cp benzinar ? greutate intre 1400-1500 kg ? (cinstit, nu doar asa , la misto)
va pot demonstra pe viu cum un volvo diesel de 1550 kg cu 230 cp bate rau pe reprize scurte (50-80; 80-120;120-150) orice benzinar care se afla in limitele de mai sus, desi benzinarul e mai usor si are putere mai mare.
vin acasa in august, aveti timp sa va oferiti !
nick, masina, greutate, putere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj May 30 2010, 02:39 AM
Trimis la #18


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



platesc eu cintarul. puterea, va cred pe cuvint . (imi rezerv dreptul de a nu va plati cei 100 de euro daca am dubii in ceea ce priveste puterea)
nu accept mai mult de 100 kg in minus la greutate si nici mai mult de 40 cp in plus la putere.
reprizele se fac la startul unui tert, ambreiat. drum drept, asfalt, fara panta, fara rampa, uscat. (puteti veni si cu slick-uri)
taxa de participare 1 leu (se verifica inainte de start si respectivul isi scrie numele pe el si semneaza) . cine ma bate are 100 euro , fiecare !
fara taxa nu ma dau, sa fie clar ! (cu hirtiile de 1 leu vin eu, nu va faceti probleme)
accept si st-uri cu putere pina la 280 cp, pentru ca sint mai grele. pentru ele premiul e de doar 10 euro, ca au cuplu.
inscrieri ? nick, masina, greutate, putere.

sper sa existe masini (benzinare) de 1400-1500kg cu 250- 270 cp pe acest forum....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj May 30 2010, 03:16 AM
Trimis la #19


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



cine pierde se angajeaza sa scrie pe acest forum 1 data la fiecare luna : cuplul e mai bun decit puterea, sau daca pierd eu : puterea e mai buna decit cuplul. timp de 1 an.
hai, fiti barbati ! mai ales astia cu renault ! doar nu va e frica de un amarit de volvo, mai greu si cu mai putini cai putere...
nick, masina, greutate, putere.

separat, pentru silvio. mai pun io in masina 200-300 kg in plus fata de cit ai tu, ca am 33 cai in plus (e vorba de volvo). (adica merg cu masina cu pina la 4 insi in ea, e ok pentru tine ? adica sa am 200-300 kg mai mult ca tine.)
ne dam de la 50 la 230 ? sau de la 50 la cit vrei tu ? (conditia : cine pierde pupa rotile celuilalt si se lasa filmat, da ?)
silvio, clio rs, ?kg, 197 cp. ce faci, te inscrii sau nu ? CURAJ ! n-a murit nimeni din cauza asta !

sint usor de contrazis: doar trebuie sa-mi arati ca n-am dreptate. eu va dau ocazia. sa aratati ca puterea e mai importanta decit cuplul.
chiar sint foarte usor de contrazis, ce dracu' , ce mai asteptati ? sper sa nu spun in august ca nimeni n-a vrut sa-mi demonstreze. normal, deoarece cuplul nici nu conteza, nu ? nu va speriati ca trebuie sa veniti voi la ploiesti: vin eu la bucuresti.

pentru cei care vor sa vada ce poate cuplul: urmariti , daca aveti posibilitatea, ph-25-cai. poate ne intilnim in trafic si nu stiti ce-a trecut pe linga voi, un volvo bej. rs-ul e alb, insa pe ala n-o sa-l vedeti. va zic io numarul: ph-77-cai (cai nu vine de la cai putere, ci de la altceva)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silvio
mesaj May 30 2010, 06:24 AM
Trimis la #20


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 190
Inregistrat pe: 16-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 33
Masina Personala:clio RS



cu cea mai mare placere
imi ceri sa ma dau cu o masina cu cai mai multi( e drept mai grea ) pe o plaja mare de turatii ,exact ce vorbeam un pic mai devreme , misto, dar pariul asta il fac daca vii cu o masina (sau gasim noi una)care are mai putini cai decat mine si cuplu mai mare, uite nu cu 100cai mai putin cum ai spus ci cu 50 .
Deci o facem si cu volvo dar nu pe pariu, fac pariu cu alta masina cu cai mai putini si cuplu mai mare.
Daca o sa castig eu imi dai sa fac o tura cu Focusul (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Si ATENTIE ca nu am zis de cuplu ca nu conteaza , chiar este foarte important dar cand exista o diferenta de putere destul de mare , masina cu putere mai mare va accelera mai repede chiar daca cealalta are cuplu mai mare.
OK in august te astept,sunt o gramada de masini care se incadreaza in categoria enumerata de tine, o sa ai cu cine sa te dai , dar intre timp mai poti face o incercare intre Focus si volvo ca doar volvo are 490nm deci trebuie sa aiba reprize mai bune decat focusul (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
daca ar fi asa cum spui tu iti dai seama un type R saracu, cu 192nm, ar trebui sa ia bataie de la orice masina de 100-150cp ca are cuplu mai mare, si iti garantez ca nu e asa, bineinteles ca vorbesc de reprize.
Poate cand o sa vii cu RS-ul o sa ai niste surprize prin trafic sa dai de niste Clio, megane ,type r ,cupre etc. si vezi ca nu poti sa scapi de ele decat in linii drepte , uimirea ta va fi priceless.
Si ca sa nu mai lungim discutia ramane sa ne vedem in august si vedem ce si cum si postam concluziile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 04:02 PM