Tuning - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
5 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Tuning, asa cum il percepem noi
scateru
mesaj Nov 18 2010, 12:49 AM
Trimis la #1


Stage 4
****

Grup: Prieten HH
Postari: 497
Inregistrat pe: 26-June 09
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 140
Masina Personala:Sleeper wagon



CITAT(BSH @ Nov 17 2010, 12:46 PM) *
Dragos tu te referi la ciuningu pe care il face Mihai. Ciuningu in ziua de azi nu mai e facut cu pila ca in 90 la o masina pe carburator.

On topic - sincer, intotdeauna mi`au placut mai mult coupe`urile (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))



din pacate uiti ca toate toycarurile de azi au si metal p`acolo , iar legile se aplica din anii 50 pana azi ! software are o limita ... iar limita este data de hardware (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Uneori e bine sa mai iei si pila in mana sa faci ceva old-school ... ai sa fi uimit !
Stai linistit ca nu e nici prima masina si nici ultima de generatie noua care ne trece prin maini (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 18 2010, 09:54 AM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Intr`adevar dar aici deja te referi la un tuning foarte evoluat. Primul lucru pe care il faci la masina nu`mi zi ca ii portezi chiuloasa nu ? Pui si tu ca omu admisie, evacuare dupa aia iti faci un soft, dupa te hotarasti sa scoti si catalizatorul apoi iti pui o suspensie, frane etc etc ---- pana sa ajungi sa lucrezi pe "cord deschis"


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Nov 18 2010, 10:17 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Ala e tuning de la magazin.
Ti-am explicat eu: te uiti in raft si arati cu degetul.
Dar pierzi esenta ca asta poate face absolut oricine.
Care mai e rostul tuningului??
Sa parchezi masina intr-o parcare unde sunt 100 de masini identice cu a ta, cu acelasi autocolant trist pe capota ca in ned4sped sau in filmele cu Ken Block,aceeasi evacuare Milkfrek,aceeasi admisie evoma si acelasi soft stg tz+++++.

Fac ceva in el quote.
Pentru BSH era asta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Nov 18 2010, 10:58 AM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



are dreptate bluey
mai bine faci la nea vasile pe genunchi evacuarea si te auzi de la 3 km (esti special)
mai bine faci un soft stg custom de la stapanii inelelor si iti iei si motor de rezerva
mai bine esti diferit fata de cele 99 de masini din parcare...stii cum se numeste "diferitu`" asta ? "cel mai prost din curtea scolii" (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alexnightrider
mesaj Nov 18 2010, 11:20 AM
Trimis la #5


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 355
Inregistrat pe: 2-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 329
Masina Personala:Audi A3



faci experimente cand te doare la basca de bani, cand ai o singura masina si aia pe credit sa vezi cum stai si te gandesti de 1001 ori cum sa faci sa nu bulesti ceva si sa mergi pe mana unora care au experienta si sa te iei dupa alea 99 de masini care merg bine
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Nov 18 2010, 11:20 AM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Chuckie tu crezi ca retetele alea vin de la D-zeu pe mail???
Exista unul pe care il duce capul la inceput si apoi vine turma care cumpara ceva testat si verificat.
Fara "cel mai prost din curtea scolii" nu te-ai putea lauda ca ai tiuning pe masina (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Pentru simplu motiv ca nu ai avut curaj sa faci ceva nou sau nu te-a dus capul sa faci ceva mai bun.
Vic daca pune turbo mai mare pe masina cum se cheama ca e???

L.E. Mi se pare mie sau Bambu se chinuie sa sparga offtopicul nostru in topic nou ca sa ne putem destrabala din nou????? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Nov 18 2010, 11:36 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



da bluey...da are dreptate alex , eu unu nu imi permit acum sa fiu cel mai prost din curtea scolii (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )))
uite fratimiu si-a permis si e la al 3`lea motor deja (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
vic momentan e sub cei 100 care urmeaza reteta...asa ca raman cu mentalitatea mea (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Nov 18 2010, 11:46 AM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



CITAT(alexnightrider @ Nov 18 2010, 10:20 AM) *
faci experimente cand te doare la basca de bani, cand ai o singura masina si aia pe credit sa vezi cum stai si te gandesti de 1001 ori cum sa faci sa nu bulesti ceva si sa mergi pe mana unora care au experienta si sa te iei dupa alea 99 de masini care merg bine


Foarte adevarat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Nov 18 2010, 11:58 AM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Unii numesc asta progres.
Altii inca mai cred ca Pamantul e plat si ca Galileo e satana in persoana (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Nov 18 2010, 12:43 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Nu sunt intr-u totul de acord cu afirmatiile voastre si anume
Pe mine nu ma doare la basca de bani dar nu ma dau in laturi de a axperimenta ceva nou pe masina mea. Sfatul care il dau pentru astfel de experimente este documentarea foarte buna inainte de a face modificarea, iar lucrarea in sine trebuie efectuata fara factori perturbatori (stres, timp). Daca reusesti sa te documentezi destul astfel incat sa sti limita tehnica a unui element, cat si metoda de montare/demontare, si aici ma refer la strageri, cupluri, ordine de strangere, curatenia pieselor, eu zic ca nu ai ce sa greseti si nu risti nimic.
Am toata stima si aprecirea pentru cativa de aici ce au reusit sa faca ceva din masinile lor, si nu pocnesc pe la mijlocul drumului, si sunt exemple chiar cu investitie mica.

Deci se poate


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 18 2010, 01:22 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Faceti un topic nou sau ceva.

Totusi, revin la ce am zis. In toate cazurile este o activitate scumpa care presupune timp nervi si cel mai mult bani. Ai bani faci si experimente faci si ciuning de "arati cu dejtu la shop" ce atata gargara.



--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Nov 18 2010, 01:38 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Un exemplu este BFF.
Va place sa va laudati cu el ca are un Reno rapid (singurul).
Pe de alta parte estia care stiu sa faca tuning cum trebuie sunt cei mai prosti din curtea scolii.
Si nu e un om atat de potent financiar ca altii.Doar ca il duce capul mai mult ca pe altii si stie de unde sa se informeze.
Scateru are cel mai rapid Citroen din tara cred (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Dorin ar trebui sa ii faca statuie ca la curse sta pe margine si face : "il vedeti pe ala ma, are Citroen ca al meu" (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Se cheama pasiune pentru motoare si masini si ambitia de a fi in top (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Exemplele pot continua desi oamenii astia sunt foarte rari.


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 18 2010, 01:45 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Care va place ? eu nu ma laud de ex cu nici un bff. masina e un compromis si a papat o carca de bani stai tu linistit. mi`e greu sa cred ca stii asa bine situatia financiara a lu felix.

Bun ai enumerat 2. Dar cele mai rapide masini din tara raman cele in care s`au bagat mii zeci de mii de euro facute de cei care au aratat cu degetu la shop. Zi`mi si mie ce super tuning a facut bygu ? ce tuning a facut nadir ? ce tuning a facut teo de la exelixis ... in afara de piese super scumpe puse pe niste masini care au potential mare. Care si`a rupt dejtele prin motor si care dintre ei au stat la caldurica acasa in timp ce nush ce mecanic monta gt30 pe masina lui.

Nu zic ca nu e o pasiune sau ca se poate face si mai ieftin dar asa dureaza multi ani (cazul lui felix). Da`mi un S3 si 20 de mii de euro si iti zic eu ca in maxim o luna rupe orice.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Nov 18 2010, 01:52 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



@BSH :Eu as cataloga tuningul de performanta, nu kitch, in mai multe categorii, nu asa drastic cum faci tu ...doar bani si bani. Acum iti dau si exemple, toate pozitive, fata de care am toata consideratia.
- tuning din pasiune, si cu performante bune (apropoh cred ca iti rupe fâşul pe o liniuta cu soba aia) ex. scaterul si altii
- tuning din pasiune si cu ceva bani ex. Vlad cu polo, catavictor si multi altii
- tuning din pasiune si cu foarte multi bani ex. Ghita cu porsche si altii
- tuning de calitate doar cu bani. ex. posesorul subarului lui Igor, nu ii dau nume ca poate vrea omul sa ramana Anonymous (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) si...evident...si altii

Fata de cei de mai sus am toata consideratia si ii admir personal. Sa nu se supere ceilalti ca nu i-am scris dar trebuia sa umplu pagina. Toti de aici sunt extraordinari, altfel nu mi-as mai pierde timpul aici. Am dat doar cate un exemplu ca sa incerc sa ma fac inteles.

L.E. scuze bambu nu am vazut link-ul tau


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 18 2010, 01:55 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Exact. Da scateru ma bate de pe loc sigur, din mers cre k am fi p`acolo. Nici nu am zis ca tuningul de performanta ar fi kitsch cu toate ca daca iti pui bov d`ala care scoate sunete de rata si iti pui o toba JDM pe golf (poza de la funny) cred k poti sa o dai in kitsch si aici


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Nov 18 2010, 01:59 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Cat timp esti primul nu are rost sa te complici sa fii mai sus (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Oricum tuningul de tfsi la noi inca e trist (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Parca nu mai exista ambitii la masinile alea.
Oamenii iubesc sa laude masina altuia ca are acelasi motor cu aia de la el din curte.
Ca in bancul ala cu aia care se dadeau la liniute in bar cu talonul in mana : cati cp ai? 400. M-ai facut (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Nov 18 2010, 02:00 PM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Sa nu ai surprize cu s3-ul si 20000 (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Nov 18 2010, 02:03 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



BSH, vezi ca nadir sta cam toata ziua prin atelier, si masina lui mai mereu primeste ceva. si e dintre putinii care ti-ar sti sa-ti desfaca un motor si sa ti-l faca..
sau..poate nu stiai, el mai are un GOLF I cu care se dadea la VTM si la care lucra si tuning "in-house".

la unele masini de generatie NOUA..degeaba faci tu tuning la coltul garajului ca nu se pupa fara interventii "de la arati cu degetu-shop". degeaba faci tu una alta..daca nu-i pui un soft bun,sau un ECU smecher...sau ceva electronica de top.

pe de alta parte, la BYGu nici nu a fost nevoie de mare tuning, ca masina fuge bine,...din fabrica (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Nov 18 2010, 02:17 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



Bogdan, trebuie sa faci o mica diferentiere totusi ...

una e sa stai prin atelier sa dai indicatii, alta e sa desfaci si sa faci la loc tu cu mana ta (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Nov 18 2010, 02:19 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



pai ca sa pui un soft bun , un ecu smecher ce imi trebuie ? ca sa tin masina intr`un garaj bun si sa pun tot timpu ceva pe ea ce imi trebuie ? nu ati inteles ce vreau sa zic. Ideea mea este ca daca nu ai bani multi nu o sa castigi mare lucru. exemplele le`ati dat si voi. degeaba stii tone de mecanica daca nu te sustii cu ceva cascaval. nu am zis ca nu trebuie sa ai si habar ca e ca la pc`uri, poti sa iti iei cele mai smechere componente si sa nu fie compatibile.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post

5 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 01:44 AM