Amortizoare Sasiu Megane R26 - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Amortizoare Sasiu Megane R26
Sabin
mesaj Jul 30 2009, 05:00 PM
Trimis la #1


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Am observat astazi, cand ma apas pe masina ca este moale. Inainte masina nu se misca.
Cred ca e timpul pt amortizoare. Pe drumurile noastre cum naiba sa tina.

Stie cineva inainte sa ma duc la dealer, daca se pot schimba pe garantie? Sau si astea sunt consumabile (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jul 30 2009, 05:14 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



eu am schimbat un amortizor in ultima luna de garantie la 34 000 d km la un megane cabrio....
tb sa te duci la un service (nu renault pt ca nu fac asa cv) sa faci un test de amortizoare....parca asa ii zice...
apoi te duci cu rezultatele testului la dealer si ei sunt obligati sa ti le schimbe
sp:)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Jul 30 2009, 06:18 PM
Trimis la #3


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Zii si mie un service pt test amortizoare si un pret pls.


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Jul 30 2009, 08:01 PM
Trimis la #4


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Ca o mica paranteza, imi puteti spune si mie daca tot cu amortizoarele am de a face?
In cazul meu, se aude un soi de scartait cu alura de fasait cand trec peste denivelari sau merg pe piatra cubica.

La Renault cat e garantia pentru trenul de rulare? VW ofera doar 6 luni sau 10.000 km. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Stiau ei de ce...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 30 2009, 08:12 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai la VAG trenul de rulare (bielete, bucse, amortizoare, si mai ales capete de bara, etc) nici nu sint asa de rezistente in general (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) Multe marci dau 30k km in limita perioadei de garantie (adica daca dupa 2 ani si 11 luni ai 29999km cind esti cu masina la ei in service... te-ai scos).
Cit despre fisiit e normal sa se auda atunci cind lucreaza amortizoarele.

Sabin, multe service-uri iti pot face test de amortizoare, doar sa aiba acel stand. Eu l-am facut la dealerul autorizat mazda, BDT de pe splaiul unirii, si cred ca ar fi costat in jur de 100 sau 110RON (daca ar fi iesit ca nu am dreptate). Un test de amortizoare cam pe aici costa, si-l poti face la orice service, nu doar cele autorizate pentru marca ta.
In principiu daca tu nu ai bielete pocnite, capete de bara duse, etc, adica se poate vedea ca ai mers omeneste cu masina, iar amortizoarele nu mai sint in parametri (fie din cauza uzurii premature, fie din cauza ca au curs, etc) trebuie sa-ti fie schimbate pe garantie.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Jul 30 2009, 08:57 PM
Trimis la #6


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Va multumesc de sfaturi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jul 30 2009, 09:17 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



eu am facut la un service de cartier pe la Luica....pe langa Meridian...
poti sa il faci si la service autorizat dar nu e indicat:)


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentin
mesaj Sep 8 2009, 11:19 AM
Trimis la #8


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 66
Inregistrat pe: 13-July 09
Din: offfff.....
Membrul Nr.: 193
Masina Personala:911



Daca "suspensia s-a inmuiat" , NU este de la amortizoare , este de la arc , si e normal sa se imnoaie putin fata de nou si ramane la stadiul respectiv.De la amortizoare ai sentimentul de barca. Amortizorul este facut sa preia oscilatiile arcului
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Sep 8 2009, 12:35 PM
Trimis la #9


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Pentru clio rs garantia la amortizoare este limitata 50.000km sau 24 de luni. Cu siguranta la megane rs trebuie sa fie la fel. Amortizoarele se schimba pe garantie daca: 1. a inceput sa curga 2. eficienta este mai mica de 40%. Dar pana sa ajunga la 40% probabil ca o sa-l schimbi tu pe banii tai caci nu o sa-l mai suporti pe masina (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 06:29 PM