Greutate anvelope - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Greutate anvelope
Sabin
mesaj Jul 8 2009, 05:32 PM
Trimis la #1


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Am deschis acest topicul cu scopul de a afla mai multe detalii despre masa unei anvelope.

Am vazut in timp real ce poate sa faca o anvelopa usoara , fata de una grea. Masa in miscare este f importanta pentru o masina.

Exemplu Dunlop SP Maxx fata de Continental SP2 sunt mai grele cu 2-3 kg. Este enorm.
Din aceasta cauza anumiti posesori de Continental SP2 se tin aproape de mine (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jul 8 2009, 05:42 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Si eu m-am hotarat sa merg pe Michelin PS 2 (inca nu le-am cumparat), sunt foarte usoare si sunt foarte bine cotate pe site-urile de profil. Cum le iau, o sa le cantaresc si o sa pun aici valorile.

O piesa in miscare (live load) cu masa de 1kg este echivalenta unei piese statice (dead load) de 2kg (dublu)
(ex. cum zicea Sabin, 3kg/roata = 12 kg pentru cele 4 roti sunt echivalentul a 24 kg greutate in masina)

Se modifica raportul putere - masa (CP / Kg) - asta inseamna ca ne va bate Sabin pe toti (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jul 9 2009, 05:53 PM
Trimis la #3


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



kiar interesant topicul... o sa caut sa vin si eu cu ceva date concrete (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jul 10 2009, 07:51 AM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Aceste date va sint foarte la indemina: www.tirerack.com . Daca la jante nu au toate greutatile, la pneuri nu am gasit nimic unde sa nu fie specificata greutatea pentru toate dimensiunile disponibile.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LIFEPHORM
mesaj Feb 22 2011, 11:25 PM
Trimis la #5


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 207
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti - Victoriei
Membrul Nr.: 27
Masina Personala:NEW Seat Leon FR 2007



Michelin Pilot Sport 3 225/40 R18, 92Y, 9.3 Kg. Stare: Nou


--------------------
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP, Cupspoiler, Powertech Stage 2+, EVOMS Intake, Front OMP -30mm + Rear Eibach Sportline -50mm Lowering Springs, Motul Fluids, NGK Sparks, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera Black Matt + Bridgestone Potenza S001, Cupra 1P HPFP + Autotech Internals, Brembo Z18 Front Brakes + VW Mk5 R32 Rear Brakes, Goodridge Brake Lines, S3 IC, S3 Camshafts, S3 Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, RS4 FPR Valve, DLS MS6A Speakers + Bomba 20A1 SW On RNS-510, Dectane LED Taillights, more to come...

2000 VW Golf Mk4 "Techno Blue Metallic" 1.9 TDI, ALH Basic Equip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Feb 23 2011, 01:44 AM
Trimis la #6


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



Un subiect foarte interesant, concentrat pe performanta. Ne propunem ca pe viitor sa prezentam aici cifre masurate de noi, cifre orientative, utile pentru oricine urmareste sa isi modifice masina pentru atingerea unor performante ridicate. Vrem sa insistam pe aspectul bine punctat anterior de LIFEPHORM, si anume faptul ca, pe masura ce o anvelopa se uzeaza, pe langa modificarea proprietatilor ei chimice, apar modificari de ordin fizic/geometric, anume faptul ca garda la sol a masinii se reduce, la fel si masa anvelopei.

Este foarte important ca starea produsului cantarit sa fie notata (ex. nou sau, in cazul in care este folosit, trebuie neaparat precizata adancimea profilului - utilizand un dispozitiv de tip Tire Tread Depth Gauge, un subler etc.).

Am localizat un alt topic de pe forum in care o sa prezentam cateva idei legate de dimensiunea optima a anvelopelor pentru Drag Racing.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Feb 23 2011, 10:08 AM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



@Car-setup

Am citit raspunsurile si explicatiile tale si sunt foarte bine documentate si m-am gandit sa iti cer un sfat asupra dilemei pe care o am.

Pentru clio RS 182, cam care ar fi dimensiunea, sau diametrul optim al unei roti pe puntea de tractiune pentru best performance la o cursa de drag? strict diametru si eventual latime, ca ma gandesc sa-mi mai iau o pereche de slick-uri ca cu cele pe care le am simt ca "ma prinde lumea" la viteze mari?

Iti mai dau niste date : raport cutie final 4.06(6)
tr.1 - 3.09
tr.2 - 1.86
tr.3 - 1.32
tr.4 - 1.029
tr.5 - 0.794


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Feb 24 2011, 12:14 AM
Trimis la #8


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



Rius, nu putem sa facem recomandari de firme si ne abtinem de la orice recomandare in legatura cu masina ta sau cu a oricarui alt membru, pentru ca nimeni nu poate sa iti ofere o informatie certa fara ca aceasta sa fie in prealabil testata pe o masina similara cu a ta. Te invitam, in schimb, sa parcurgi ideile prezentate de noi in pagina aceasta. Referirile sunt legate si de cel putina una dintre afirmatiile tale. Speram sa va fie de ajutor ideile prezentate. Iti dorim mult succes pentru evenimentele automobilistice la care vei decide sa participi din postura de concurent.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Feb 24 2011, 01:00 AM
Trimis la #9


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Si pt lamuriri mai complexe legate de acest aspect cat si altele , va putem deranja , unde anume ...?


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Car-Setup
mesaj Feb 24 2011, 11:34 AM
Trimis la #10


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 13-February 11
Din: Bucharest
Membrul Nr.: 995
Masina Personala:Subaru Boxer 2.0



Profesoru, in cazul in care sunt intrebari de interes general, acestea se pot posta pe forum. Daca din diverse motive, se doreste ca informatiile sa fie private, puteti sa ne transmiteti un mesaj privat sau un e-mail @ adresa din semnatura. Suntem bucurosi sa ajutam impatimitii sportului cu motor cu orice fel de sfaturi, bineinteles in masura in care ne permitem sa facem acest lucru.


--------------------
www.car-setup.com / info@car-setup.com
Go to the top of the page
 
+Quote Post
LIFEPHORM
mesaj Apr 9 2011, 02:30 AM
Trimis la #11


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 207
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti - Victoriei
Membrul Nr.: 27
Masina Personala:NEW Seat Leon FR 2007



Azi am cantarit un Michelin Pilot Sport 3 225/45 R18, 91Y si culmea, are tot ~9.3 Kg la fel ca Pilot Sport 3 225/40 R18, 92Y.
Ma gandesc ca probabil diametrul mai mare de la 18 se echivaleaza intr-un fel cu talonul mai mare de la 17 si astfel ies pe-acolo amandoua...


--------------------
2007 Seat Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP, Cupspoiler, Powertech Stage 2+, EVOMS Intake, Front OMP -30mm + Rear Eibach Sportline -50mm Lowering Springs, Motul Fluids, NGK Sparks, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera Black Matt + Bridgestone Potenza S001, Cupra 1P HPFP + Autotech Internals, Brembo Z18 Front Brakes + VW Mk5 R32 Rear Brakes, Goodridge Brake Lines, S3 IC, S3 Camshafts, S3 Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, RS4 FPR Valve, DLS MS6A Speakers + Bomba 20A1 SW On RNS-510, Dectane LED Taillights, more to come...

2000 VW Golf Mk4 "Techno Blue Metallic" 1.9 TDI, ALH Basic Equip.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Apr 9 2011, 09:01 AM
Trimis la #12


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Banuiesc ca vrei sa compari 225/45/17 cu 225/40/18.
Din cate stiu eu, circumferinta exterioara a anvelopei e aceeasi la amandoua, deci la prima vedere guma de 18 ar trebui sa fie mai usoara, intrucat are talonul mai mic, deci intra mai putin material.
Dar daca zici ca au aproximativ aceeasi masa, incep sa cred ca aici intervin atat ramforsarea peretelui lateral cat si indicele de sarcina, care la 18 este 92 (deci suporta cu 15 kg mai mult decat guma de 17). Asta s-ar traduce prin straturi suplimentare pentru ramforsarea peretelui lateral al anvelopei, talonul pierzand de la 45 la 40 aprox. 10,1 mm. Si trebuia facut cumva pentru a recapata rigiditatea necesara unei anvelope sport...

Daca ma insel, va rog sa ma contraziceti. Si eu sunt nerabdator sa aflu adevarul. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 27 2012, 08:32 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Este cineva de aici care a avut michein PS2/3 si a mers cu super sport? E semnificativ mai bun? merita sa le comand de la mama draq' de pe alta planeta, din US, pentru ca la noi in europa nu se gasesc pe 225/40/r18, doar 235/40/r18 sau 225/45/r18?
Sau sa trec pe pirelli PZero (PZero si atit, nu nero, cacaniuo sau mai stiu eu ce trasnaie)? Desi probabil nu mai conteaza foarte mult puterea pierduta in pneu totusi vreau sa ramin in aproximativ aceleasi standarde de performanta/greutate/durabilitate ca si cu PS3.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: Jan 27 2012, 08:33 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 27 2012, 08:44 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



225/40/18 gasesti si in Franta (vezi pe site-ul lor).
Si eu am cautat in aceasta perioada anvelope si m-am interesat si de PS3 si de PZero. Dintre acestea am ales GY Eagle F1 asymmetric 2.
Daca gasesti Super Sport sunt cu mult mai bune ca PS3 sau PS2 (PS3 nu e urmasul lui PS2 cum s-ar crede). Eu as fi luat Super Sport daca erau 225/45/17.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jan 28 2012, 12:44 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pai pe site-ul lor ma uit si nu e decit 225/45/r18 sau 245/45/r18. Iar cu ultima chiar nu am ce face.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Jan 28 2012, 05:57 PM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Mda... Sorry... Se pare ca nu am fost eu destul de atent (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) .


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 3 2012, 11:50 AM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Aici observ ca exista michelin super sport pe 225 40 18
http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?ti...reMake=Michelin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 3 2012, 02:32 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Da, michelin USA le face pe dimensiunea asta si de acolo mi le-am si comandat, sint pe drum deja.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 3 2012, 02:34 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



De unde mai exact le-ai luat si cam la ce bani te duc cauciucurile si transportul?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 3 2012, 02:56 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Pe pneuri am dat echivalentul a 2900RON (de la onlinetires.com, desi eram client al celor de la tirerack astia de la OLT le aveau cu 77$ mai ieftine la 4 bucati). Sa vedem cit vor ajunge in total dupa transportul in romania + taxe.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 06:01 PM