Arcuri aftermarket - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
Arcuri aftermarket, care, cat, unde...
Darian
mesaj May 18 2009, 03:40 PM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Cine este cel mai bun producator de arcuri si suspensii la ora actuala. Cine are montate deja pe masina si daca observa o diferenta fata de cele stock (nu ma refer la inaltime).


S-ar risca cineva sa cumpere arcuri Noname dar mai ieftine? Eu sincer nu.


PS Daca are vreun admin sau mod alta sugestie la titlu sunt total de acord sa il schimbe pentru ca sunt in pana de idei.


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj May 18 2009, 03:59 PM
Trimis la #2


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Pentru Megane RS/R26 si Clio RS/R27 cele mai bune sunt arcurile H&R.
Pentru o suspensie reglabila KW version 3 pe fata si version 2 pe spate.


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj May 18 2009, 04:09 PM
Trimis la #3


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Acum depinde la ce vrei sa se priceapa suspensia aia. Stiu oameni care si-au pus o suspensie foarte rigida ca sa obtina stabilitate pe viraje si au obtinut doar zdrancinaturi. Drumurile noastre au foarte multe imperfectiuni, suficient cat sa topai cu masina si sa obtii o aderenta mai proasta cu o suspensie mai rigida. Eu ti-as recomanda sa le lasi pe cele stock. Pentru drag ideea e sa o cobori cat mai mult si sa fie cat mai rigida, dar nu faci drag tot timpul...


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj May 18 2009, 04:59 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Ai mare dreptate cred ca cea mai potrivita alegere ar fi doar arcuri mai scurte sa o cobor, dar cu aceeași rigiditate ca cele originale


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj May 18 2009, 07:23 PM
Trimis la #5


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Daca o cobori doar din arcuri si raman aceleasi amortizare problema.
Amortizoarele nu isi mai pot face treaba normal, deoarece cursa este mai scurta acum, datorita arcurilor.

Este doar parerea mea, oricum la Megane daca o cobori doar din arcuri, ai stricat comportamentul masinii. La noi stock-ul e sfant (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darky
mesaj May 18 2009, 07:40 PM
Trimis la #6


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 381
Inregistrat pe: 13-May 09
Din: Slobozia
Membrul Nr.: 9
Masina Personala:Megane F1 R26



in plus la R26 suspensia e cu 10% mai rigida (IMG:style_emoticons/default/ph34r.gif) fata de rs 225


--------------------
Megane F1Team R26
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj May 18 2009, 07:44 PM
Trimis la #7


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Eu am RS Cup , care are aceeasi suspensie ca R26. Daca gresesc, cineva sa ma contrazica!


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj May 18 2009, 07:49 PM
Trimis la #8


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Nu, ai dreptate.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj May 18 2009, 10:09 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Eu cred ca la ora asta Bilstein B16 sunt cei mai buni in materie de coilovers (9 trepte reglare pe duritate si inaltime). Pe mine m-au tot amanat si am renuntat la colaborarea cu ei, am luat Eibach.

Arcurile KW, HR sau Eibach cred ca sunt alegeri inspirate. Se simte orice milimetru, centimetru cu care se coboara masina - se muta centrul de greutate al masinii, dar intr-adevar, si confortul scade...mai ales pe potecile de la Romanica noastra.

Recomand coilovers pentru downforce pe roti si odata schimbate suspensiile, poate sa incercati si bare stabilizatoare mai rigide (masina o sa asculte mai bine la comenzi la schimbarile de directie). Si ca sa fie treaba treaba, si bari rigidizatoare (cele mai populare fiind cele dintre telescoapele fata, in compartimentul motor) Eibach, Sparco, Wiechers etc.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 1 2009, 10:47 AM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



am avut si eu EIBACH pe fosta masina, si erau excelente.

acum stau si ma gandesc intre ceva low cost si bilstein.

ce parere aveti de suspensiile cutom facute in RO. e cineva in Bv care face pt VTM, cu orice adaptare...aveti idei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jun 5 2009, 11:03 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



eu as merge pe Bilstein B16. Era cineva la CJ care le vindea mult sub pretul pietei si le folosise foarte putin. Le-a avut pe Octavia RS. Dimensiune jamba (langa fuzeta) 55mm. Stiu ca aceeais dimensiune o am si eu. Cred ca sunt cele mai tari la ora asta (din categoria motorsport, ca altfel, sunt alea de racing racing, de care nici nu am prea auzit...dupa producator).

Cat despre suspensii custom, eu sunt usor rezervat. Baietii de care zici tu sunt experti in VTM si sigur fac treaba buna, dar tu folosesti masina si in regim normal si suspensiile alea ar fi cam prea tari, cred.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
octav
mesaj Jun 6 2009, 01:12 PM
Trimis la #12


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 160
Inregistrat pe: 13-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 10
Masina Personala:Clio F1 Team R27



Montarea numai a arcurilor sport sincer nu prea as recomanda-o decat pentru design. Eu am montat pe un Clio dCi arcuri Eibach -30mm si comportamentul masinii in unele situatii lasa de dorit. Pe sosea fara denivelari masina sta mult mai bine decat inainte insa daca drumul are denivelari, roata nu mai este apasata pe sosea la fel de repede. Am patit-o in cateva curbe, am luat de volan insa masina n-a raspuns... (IMG:style_emoticons/default/huh.gif)
Poate in cazul hothatch-urilor amortizoarele originale lucreaza mai bine cu arcurile sport insa cineva cu un Clio III RS, mi-a spus ca masina parca "topaie" de cand si-a montat arcuri sport, tot Eibach.


--------------------
Clio F1 Team R27
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 6 2009, 02:45 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



CITAT(Nicky @ Jun 5 2009, 11:03 PM) *
Cat despre suspensii custom, eu sunt usor rezervat. Baietii de care zici tu sunt experti in VTM si sigur fac treaba buna, dar tu folosesti masina si in regim normal si suspensiile alea ar fi cam prea tari, cred.

pai iti pot seta atat duritatea cat si inaltimea cat si cum vrei. schimba atat lichidul cat si garniturile..deci iti fac suspensia sa fie ca noua.
singura problema e ca trebuie sa le lasi amortizoarele cateva zile acolo. deci ori ai suspensie de schimb..ori te lipsesti de masina..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj Jun 6 2009, 10:48 PM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



e cu dus si intors...depinde de masina
un prieten si-a montat pe un r26 suspensie reglabila KW...si dupa un drum de Cheia a vandut-o....era mult mai bine cu cea stock cica...
in schimb fratele meu are pe STI Tein reglabila pe inaltime si duritate...si masina e kart acum...diferenta de la cer la pamant!


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Jun 16 2009, 12:41 PM
Trimis la #15


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



eu am b12 pe masina asta dupa ce am avut arcuri eibach pe amortizoare stock . diferenta este foarte mare . nota 9 pentru sportivitate iar pentru confort CORIJENTA !!


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alex230ro
mesaj Jun 16 2009, 12:57 PM
Trimis la #16


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 96
Inregistrat pe: 6-June 09
Membrul Nr.: 80
Masina Personala:BMW 325 TI



Am luat H&R Cup Kit- http://www.h-r.com/index.php?inhalt=produkt-a&sprache=en

destul de multumit de el e inca destul de confortabila masina(poate un pic mai bine fata de suspensia sport stock) iar pe viraje se "tine" mai bine acum.Sunt un pic nemultumit de garda la sol pe spate,parca nu a coborat deloc mai degraba a ridicat-o o sa incerc cat de curand un setup cu arcurile+amortizoarele M tech pe spate sau decat amortizoare M tech+ arcurile H&R.E destul de ciudat oricum ,arcurile H&R sunt mai inalte decat arcurile M tech iar amortizoarele H&R mai scurte decat cele M tech(asta doar pe spate).Am primit o explicatie ca H&R sunt progresive si ar lucra altfel fata de M tech
Later edit:alt minus e la denivelarile mai mari gen bumpere e mult mai rau ca inainte + ca masina fiind mai rigida au inceput sa mai se auda unele zgomote in interior (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
BMW 325 Ti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Jun 18 2009, 09:21 AM
Trimis la #17


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



CITAT(AlexPredaGTi @ Jun 16 2009, 12:41 PM) *
eu am b12 pe masina asta dupa ce am avut arcuri eibach pe amortizoare stock . diferenta este foarte mare . nota 9 pentru sportivitate iar pentru confort CORIJENTA !!

Vreau sa-i multumesc pe aceasta cale userului Adinho . De la el le-am luat .

Multa sanatate .


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OvidiuV
mesaj Jun 30 2009, 07:52 PM
Trimis la #18


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 183
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 151
Masina Personala:BMW E92 335i



Eu am suspensie de la Bilstein B16. Este o suspensie excelenta, dar secretul este sa-i faci un set-up bun. La Nurburgring era un Racebox Bilstein si baietii de acolo iti configurau suspensia. Toata afacerea costa vreo 400 de euro si dura 4-5 ore.
Din cauza ca nu am stat dcit doua zile, nu am avut timp sa o configurez la ei, dar cu siguranta o voi face la anul.
In schimb tot la Nurburgring am descoperit o suspensie peste B16. Un GTI de inchiriat avea KW Clubsport. Diferenta dintre Clubsport si B16 era faptul ca Clubsport permitea si deschiderea rotilor in fata. Peste Clubsport, KW mai are un model.
Dupa mine ar fi Bilstein si KW. Dar, repet pentru suspensiile reglabile, trebuie un configurare de catre cine priceput.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Jun 30 2009, 08:00 PM
Trimis la #19


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Stii pe cineva care configureaza beton KW variant 3 ?


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
maryusdanyel
mesaj Jun 30 2009, 08:21 PM
Trimis la #20


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 201
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 154
Masina Personala:Clio 197



Asta m-ar interesa direct si pe mine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 01:40 PM