"Wheel hop" excesiv la plecarile in forta - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
"Wheel hop" excesiv la plecarile in forta, Topaie rotile de pe puntea fata
Mituc
mesaj Apr 21 2011, 05:28 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Masina pe care o ai chiar este buna la toate. Doar ca atunci cind vrei sa pleci tare de pe loc trebuie sa incerci sa nu mai invirti rotile in loc, nu asa mult cel putin incit sa devina deranjant wheel hop-ul din toate punctele de vedere (confort in masina, confort psihic, uzura tren rulare, pierderi importante de timp la start).

Poti eventual sa achizitionezi un suport motor cu garnituri din uretan (teoretic 65duro e suficient, sau poti incerca direct cu 70-75 daca tu crezi ca poti suporta vibratiile de masina de rally) si sa pui totul in balanta: comfort utilizare zilnica versus stabilitate si fermitate la o plecare mai tare intr-o seara cu prietenii pe care-i vezi de 1-2 ori pe saptamina. Daca partea de confort nu va suferi deranjant de mult (si aici e vorba de limita fiecarui individ, nu exista o masura sau limita absoluta) atunci ia unul.
Totusi iti recomand sa mergi (ca pasager e ok) cu o masina cu suportii schimbati (cei de la poliflex cred ca au pentru toate foltvaganele posibile, ca ei britanici deci numai ford si vw au in cap).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vali_devill
mesaj Apr 21 2011, 08:11 PM
Trimis la #22


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 96
Inregistrat pe: 30-March 11
Din: BUCURESTI
Membrul Nr.: 1,299
Masina Personala:VW GOLF MKV GT



Si eu am simtit acest wheel hop,chiar m-am speriat la inceput,parca eram pe pickhammer,dar in timp am invatat sa controlez pedala asa incat sa nu mai faca.chestii de genul pierd 0,01 la demaraj cand ma duc la kaufland sa fac piata,ma lasa rece.
E masina ta unica de mers peste tot?las-o asa cum este ea,si asa este super confortabila pt ce masina este.
Pe de alta parte,nu conteaza confortul,sau mai ai un daily drive,si asta o tii pt uichend,go for it.
Si lupul satul si mielul intreg,nu prea merge.
Sarbatori fericite tuturor!
Brgds


--------------------
VW GOLF MKV GT
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 12:57 PM