Carburanti si Fluide - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
13 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Carburanti si Fluide
zap
mesaj Jun 24 2009, 07:49 PM
Trimis la #41


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 97
Inregistrat pe: 12-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 98
Masina Personala:Focus ST facelift



Nu am observat nici o diferenta intre Petrom 99+ si Rompetrol Alto 101, decat la pret :>
Intre benzina 95 si cele de 99+/100/101 se simte, zice in prezentarea de la Ford ca 225 cp sunt cu benzina de 95 iar cu ceva mai bun (99+) s-ar mai castiga ceva :

"When using higher octane petrol, the performance improvement lies within the legal maximum limit of five percent – with a 225 hp engine, that’s a noticeable difference of up to 12 hp." - Brosura oficiala Ford Focus ST
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Jun 25 2009, 10:41 AM
Trimis la #42


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Eu am cam patit-o cu rompetrol de 95, am bagat in doua masini si ambele mergeau greoi.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Jun 25 2009, 10:56 PM
Trimis la #43


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Vad ca din ce in ce mai multa lume lauda alto 101, trebuie sa incerc si eu sa vad cum este. Pana acum cand era cazu de o fugareala sau stateam mai bine cu banii bagam mol evo si era singura benzina unde simteam o diferenta semnificativa in bine.
Ca sa vorbim si de o diferenta semnificativa in rau va pot spune despre carrera 95 si carrera 100 care sunt penibile. Nu doar ca nu exista absolut nici o diferenta intre cele 2 dar mol 95 cu care alimentez deobicei este peste ele, si se simte o diferenta extrem de mare si la motoare mici si cu putini caluti.
De rompetrol m-am cam ferit de cand au fost multe probleme cu minunata benzina efix de 95 care ar vrea sa curete motorul si de la curatat motorul ajungeau multi de le trezeau cu cate o eroare d injectie.
Cu petrom 99+ nu pot sa zic ca am simtit vreo diferenta intre el si 95 de la mol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea23MRC
mesaj Jul 9 2009, 03:25 PM
Trimis la #44


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 25
Inregistrat pe: 15-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 108
Masina Personala:Seat Leon Cupra '08



Nu stiam ca alto 101 ii atat de laudata, eu de cand am luat masina am bagat cam tot timpul Carrera 100. Le-am incercat pe toate, inclusiv 95 de la OMV si Alto 101, insa am considerat ca 100 de la OMV e cel mai bun. Voi incerca alto din nou, poate s-a mai schimbat ceva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fuscobal
mesaj Aug 11 2009, 10:30 AM
Trimis la #45


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 430
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 152
Masina Personala:VW Golf V GTI



Benzina : Merg pe Petrom 99 si Alto 101. Ambele sunt foarte bune, la mine nefiind diferente intre ele. Afara am mers cu Shell v-racing si este putin mai buna decat astea 2 de la noi. Din pacate la ultima iesire aveam ulei pe la bujii si imi intrerupea pe acceleratie motiv pentru care nu m-am bucurat pe deplin de benzina !
Uleiuri : Pe sistemul de franare merg cu Motul RBF-600, motor cu Motul 300V 5W30 si 40, cutie cu Motul motylgear
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Aug 11 2009, 12:12 PM
Trimis la #46


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



Eu merg pe 99+ si alto 101 care este superioara fata de 99+, se simte mult mai bine la turatii inalte dar o arde foarte repede la mers incet. Petrom 99+ este pe la mijloc iar efix 95 cea mai slaba dar buna prin oras cand nu mergi tare caci la turatii mari isi pierde suflu. Altceva nu bag.

Ultima data cand am pus alto 101 nu mi-a placut deloc cred ca era manevrata. Am pus de la statia vizavi de statia de metrou Mihai Bravu.

Ulei,am pus si motul 300V dar il papa. Am bagat 0.5 l la 10k. Acum merg pe Elf; pe asta vad ca nu-l papa. Care o fi faza?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
felixb
mesaj Sep 14 2009, 07:53 AM
Trimis la #47


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 55
Inregistrat pe: 23-July 09
Membrul Nr.: 234
Masina Personala:Clio 2 RS



99+ si Carrera 100...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valentin
mesaj Sep 14 2009, 12:27 PM
Trimis la #48


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 66
Inregistrat pe: 13-July 09
Din: offfff.....
Membrul Nr.: 193
Masina Personala:911



Carrera 100 si de la 99+ , acolo am simtit diferenta. Iar uleiuri , numai Motul 300V .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Sep 14 2009, 01:53 PM
Trimis la #49


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Motul 300 v the best . Alto 101 nu mai pun , se consuma mult prea repede. Carrera 100 cu un mic flacon de boost treatment (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Sep 14 2009, 05:36 PM
Trimis la #50


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



Ce boost treatment folosesti ? Se simte ceva? E scump?


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Sep 15 2009, 05:04 AM
Trimis la #51


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Am dat 20 Ron de la Petrom V . Nu mai stiu denumirea. Sper sa nu fie placebo, adica doar mintea mea sa creada ca masina trage mai bine.


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Relu
mesaj Sep 15 2009, 08:47 AM
Trimis la #52


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 13-June 09
Membrul Nr.: 101
Masina Personala:Fiesta MK7 Ecoboost



CITAT(Sabin @ Sep 14 2009, 01:53 PM) *
Motul 300 v the best . Alto 101 nu mai pun , se consuma mult prea repede. Carrera 100 cu un mic flacon de boost treatment (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

Esti sigur ca 300v e cel mai potrivit de la ei pentru masina ta ? Uite ce zice motul:

Model Megane RenaultSport 225 2.0T 16V (F4R - 165kW)
Engine PT
Year 2007-

Application Recommendation
Engine (PT)
Best - Specific 0710 0700 5W-40
Better - 8100 X-clean C3 5W-40
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sabin
mesaj Sep 15 2009, 09:45 AM
Trimis la #53


Administrator
*****

Grup: Member
Postari: 1,871
Inregistrat pe: 14-February 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 1
Masina Personala:Megane RS CUP



Stiu ce zice Motul. Gama Motul race nu o sa apara ca ulei recomandat pentru masinile noastre.
Am spus 300 v cel mai bun, datorita folosirii lui , in Anglia , de majoritatea posesorilor de megane sport.


--------------------
Sabin
Administrator HOTHATCHES.RO
Plaisir du conduite extreme



Custom Stage 2 Remap * ITG intake * FORGE Hoses * FORGE Intercooler* Custom 70 mm Straight Pipe Exhaust * Decat 70 mm * NGK Laser Platinum Spark Plugs * Ported Intake / Engine 4 mm * OMP bucket seats

[size=3]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Relu
mesaj Sep 15 2009, 10:16 AM
Trimis la #54


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 13-June 09
Membrul Nr.: 101
Masina Personala:Fiesta MK7 Ecoboost



Hai sa-ti zic parerea mea. Eu nu cred ca exista cel mai bun ulei, ci uleiul de cea mai buna calitate care respecta specificatiile fabricantului masinii. Pentru unele masini de strada, motul recomanda 300v ca a 3-a varianta ! ( vezi STI 2005-2007 ) , primul fiind eco-energy (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) . Pentru masina ta, sau pentru a mea, nu recomanda deloc 300v.
Fabricantul motorului ia in calcul particularitatile constructive ale fiecarui tip de motor cind alege un anume tip de ulei ( tolerante, jocuri, teperaturi, etc..). Personal, merg exclusiv pe recomandarile din manual.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Relu
mesaj Sep 15 2009, 10:25 AM
Trimis la #55


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 101
Inregistrat pe: 13-June 09
Membrul Nr.: 101
Masina Personala:Fiesta MK7 Ecoboost



CITAT(Sabin @ Sep 15 2009, 09:45 AM) *
.........
Am spus 300 v cel mai bun, datorita folosirii lui , in Anglia , de majoritatea posesorilor de megane sport.

Pai cred ca au zis ca si majoritatea: e mai scump, inseamna ca e mai bun. Parerea mea e ca gresesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mankiony
mesaj Sep 15 2009, 12:36 PM
Trimis la #56


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 91
Inregistrat pe: 7-August 09
Din: Rm Valcea
Membrul Nr.: 279
Masina Personala:MG ZR 160



Si eu am mers pe recomandarea celor de la motul pentru masina mea ( Best 8100 Eco-nergy 5W-30 sau Better 8100 X-cess 5W-40.
Am ales X-cess si sunt multumit. (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
MG ZR 160
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Sep 15 2009, 01:30 PM
Trimis la #57


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



CITAT(Relu @ Sep 15 2009, 10:16 AM) *
Hai sa-ti zic parerea mea. Eu nu cred ca exista cel mai bun ulei, ci uleiul de cea mai buna calitate care respecta specificatiile fabricantului masinii. Pentru unele masini de strada, motul recomanda 300v ca a 3-a varianta ! ( vezi STI 2005-2007 ) , primul fiind eco-energy (IMG:style_emoticons/default/wink.gif) . Pentru masina ta, sau pentru a mea, nu recomanda deloc 300v.
Fabricantul motorului ia in calcul particularitatile constructive ale fiecarui tip de motor cind alege un anume tip de ulei ( tolerante, jocuri, teperaturi, etc..). Personal, merg exclusiv pe recomandarile din manual.


Specificatiile producatorului trebuiesc respectate intocmai in ceea ce priveste indicele de vascozitate pentru tipul de motor. Partea cu furnizorul de ulei, consider ca poate ramane la alegerea fiecaruia. De ce spun asta? Masinilor pe care le vand, producatorul recomanda uleiuri Shell. Lasand la o parte strategiile de marketing, si alte artificii folosite la nivel foarte mare ( o mana spala pe alta, bartere, reclama, etc), acest ulei s-a cam "demodat" pe piata romaneasca si nu este nicidecum cel folosit la revizii. Al doilea aspect este ca, importatorul sau cel ce urmeaza a face servisarea masinilor are si el cateva alternative agreeate de producator. Si aici paleta este destul de vasta respectand asa cum am spus, unul din cele mai importante propietatii, indicele de vascozitate. Exemplul cel mai bun este ca timp de 2 ani, pe un anume model, s-au folosit 3 tipuri de ulei total diferite ca brand, din motive lesne de inteles (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .
Eu la randul meu folosesc Motul si la motor, si la cutie, si la frane si imi voi pune si antigel daca exista (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ), si sunt absolut sigur ca este cea mai buna alegere pe care o pot face.


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Sep 18 2009, 01:33 AM
Trimis la #58


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



Sabin nu se bazeaza doar pe parerile posesorilor britanici de RS/R26. Exista destule Megane-uri Sport si in Romania care folosesc Motul 300 v. In plus, cei din clubul RS am avut parte de o demonstratie privind caracteristicile si performantele uleiului amintit, cred eu, satisfacator de lamuritoare (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George
mesaj Sep 18 2009, 01:37 AM
Trimis la #59


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 849
Inregistrat pe: 16-June 09
Membrul Nr.: 110
Masina Personala:MY04 WRX STI



ronnie , siteul motul-romania.ro pune la dispozitie un ajutator in gasirea lubrificarii ideala (fara prostii baieti , da ? ) .
deci, se intra pe www.motul-romania.ro , in dreapta asistenta alegere lubrificanti , sipam pam tam tam ... gasim raspunsul .

PS: eu momentan am 300V , mostenire (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) de la vechiul proprietar in STI.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Sep 18 2009, 01:52 AM
Trimis la #60


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



stiu, George, situl. cat despre lubrifiere, momentan, Blackie si cu mine ne descurcam binisor si fara Motul (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)

ps. asta nu inseamna ca nu-mi sustin cele spuse 2 posturi mai sus (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

13 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
2 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (2 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 01:29 PM