Anvelope - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
12 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
Anvelope
Achim
mesaj Jun 16 2009, 01:50 PM
Trimis la #41


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



asa stiam si eu ceva de Porsche'uri
sunt interesante, asa ca daca cineva are un review merita (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
totusi la nivelul ala, si dat fiind preturile practica de Michelin, se renteaza poate ceva mai bine Yokohama AE048 (acel model arhifolosit pe la Best Motoring) si mai exista o varianta (dar preluati fiind de Michelin nu cred sa fie prea ieftine) si anume BF Goodrich G-Force (vezi Ken Block)


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jun 16 2009, 02:21 PM
Trimis la #42


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



pret ptr michelin pilot sport cup am gasit aici si dimensiuni. ptr michelin ps2 am gasit pret si alte informatii.

am gasit si o comparatie sumara intre gume (se pot compara 3 modele, insa, din pacate, specificatiile tehnice sunt disponibile doar pe pagina fiecarui model). comparatie mai detaliata n-am gasit (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 16 2009, 04:10 PM
Trimis la #43


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



http://www.michelinman.com/tires/ultra-hig...ilot-sport-cup/
BF Goodrich t/a kdw 2 (alea pe care le-ati vazut in cascadoriile lui ken block) sint foarte zgomotoase pe sosea. Adica... FOARTE zgomotoase.

Din cite vad in review-urile de pe tirerack.com multi se pling ca pilot sport cup cam hidroplaneaza, si e de inteles. Avind in vedere ca potenza re01r, re11, sau yokohama advan neova nu prea ajung pe piata din europa probabil voi ramine tot pe la un michelin sau, de ce nu, yokohama advan sport de care am si acum si sint multumit.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 16 2009, 09:19 PM
Trimis la #44


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



orice semi-slick e destul de zgomotos pe sosea. dar sunt convins ca BF'urile sunt ceva mai (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

atunci cand am cumparat Yokohama Advan A103, mi s-a spus ca am de ales intre ele si Michelin Pilot Sport 2, si ca Yokohamele sunt mai ok la aderenta, atat la demaraj cat si in viraje, dar la o viteza de croaziera de peste 180 kmh o sa fie ceva mai zgomotoase. nu ma pot plange (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jun 16 2009, 09:44 PM
Trimis la #45


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



si cat te-au costat Achim? ca, momentan, eu m-am orientat spre ps2 la care mi se pare o idee piperat pretul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 17 2009, 06:20 AM
Trimis la #46


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



A prppos de PS2, am vazut si la 900-1000RON/bucata si la 660. Toate is 225/40/r18 88W sau 88Y, nu mai tin. Nu am reusit sa-mi dau seama de diferentele dpdv. tehnic intre ele, si totusi era o diferenta de vreo 40-50%. Stie cineva care-i miscarea?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 17 2009, 08:44 AM
Trimis la #47


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



poate depinde de DOT si de locul unde sunt fabricate?
stiu ca la Good Year asa e. sunt fabricate si prin DE si pe la asiatici.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darian
mesaj Jun 17 2009, 10:44 AM
Trimis la #48


Stage 5
*****

Grup: Member
Postari: 1,679
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Bucuresti/Ramnicu Valcea
Membrul Nr.: 32
Masina Personala:Golf .:R MY2012 DSG



Eu m-am hotarat pe Vredestein Ultrac Sessanta. Acum bani sa fie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Golf .:R MY2012 DSG - powered by RBN
ex: Focus ST320 - powered by Dreamscience

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 17 2009, 01:50 PM
Trimis la #49


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



CITAT(ronnie @ Jun 16 2009, 09:44 PM) *
si cat te-au costat Achim? ca, momentan, eu m-am orientat spre ps2 la care mi se pare o idee piperat pretul (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


245/40/R18 m-au dus cam 1000 RON / buc dar am mai avut si ceva discount


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj Jun 17 2009, 02:00 PM
Trimis la #50


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



ce noroc aveti ca puteti lua cate 2 (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achim
mesaj Jun 17 2009, 02:02 PM
Trimis la #51


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 209
Inregistrat pe: 20-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 55
Masina Personala:Honda Civic TypeR EP3



eu am bagat de fiecare data 4 dar inteleg ce zici (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
"8000 rpm! I'm surprised it doesn't come with its own Moon." J.C.
Thank you Soichiro!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Shy
mesaj Jun 17 2009, 04:15 PM
Trimis la #52


Stage 4
****

Grup: Member
Postari: 309
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti | Mosilor
Membrul Nr.: 18
Masina Personala:Evo X



Am contisportcontact 3 sunt multumit de ele , mai mult decat bridgestone potenza re050 . Si eu am auzit multe cuvinte de lauda la adresa Michelin Ps2 ( sunt singurele cu indice de viteza 400 lol , sunt pe veyron )


--------------------
Alex
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj Jun 17 2009, 06:38 PM
Trimis la #53


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



For tires having a maximum speed capability above 240 km/h (149 mph), a "ZR" may appear in the size designation. For tires having a maximum speed capability above 300 km/h (186 mph), a "ZR" must appear in the size designation. Consult the tire manufacturer for maximum speed when there is no service description.

posibil unii dintre voi sa detina gume capabile de multe sute de km/h.


--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Jun 18 2009, 06:14 AM
Trimis la #54


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



ZR mi s-a parut totdeauna informativ. Sint pneuri cu indice de viteza Y sau Y+ care nu au ZR in dimensiune (vezi modelele bridgestone potenza).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ronnie
mesaj Jun 18 2009, 12:06 PM
Trimis la #55


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,401
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 12
Masina Personala:Megane RS



la Dunlop SP Maxx 235/40/18 91Y cu care a venit masina apare ZR (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) totusi, nu mi se par cele mai bune cauciucuri, cel putin pe vreme foarte calduroasa reactioneaza mai lent, mai ales la franare (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


--------------------
Ronnie
Black is beautiful

din clasici (încă) în viaţă: la tăţi ni-i greu...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antoniu
mesaj Jun 29 2009, 11:23 AM
Trimis la #56


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 17
Inregistrat pe: 29-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 147
Masina Personala:Ford Fiesta ST



Eu recomand Pirelli P Zero Nero. Pret-calitate f buna. Am testat deja 2 seturi anul trecut si am fost f multumit. Acum am yokohama S drive pt ca am vrut o alta dimensiune, si pt cei 300 de km parcursi cu ele nu pot sa va dau o parere decat la franare ca ma tin mult mai bine. Cat despre preturi la alte marci nu gasesc nimic de apreciat pe la noi. Eu mi-am cumparat printr-un amic anvelopele din America pret mai avantajos fata de ce gaseam la noi. Daca cineva este interesat si ar vrea anvelope putem discuta amanunte. Asfalt uscat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antoniu
mesaj Jun 29 2009, 11:40 AM
Trimis la #57


Stage 1
*

Grup: Junior Member
Postari: 17
Inregistrat pe: 29-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 147
Masina Personala:Ford Fiesta ST



Si nu uitati, drumurile (calitatea asfaltului sau denivelari, si sa nu mai spun si de mizerie) noastre nu sunt ca cele de unde luati voi informatii despre reactia anvelopei la solicitarile masinii, pe care orice sofer vrea sa o supuna pe strazile Bucurestiului intr-un regim competitiv de condus.
Masinile reactioneaza diferit. Ma refer la orice tip, marca de masina sport chiar daca au aceleasi anvelope.
Eu am solicitat extrem de mult anvelopele Pirelli P zero nero cu ce mi-a sosit masina la achizitionare si sunt f bune.
Despre Dunlop pot sa va zic ca acum 3 ani am avut 530D cu 200hp si aveam Dunlop sp sport 9000. Pe uscat uneori era f greu sa plec cu derapaj avand DSC dezactivat daca aveam anvelopele incalzite, cand intram pe asfalt umed gen stropit strada sau o scurta ploaie de vara nu erau atat de bune ca aderenta. Pe ploaie sau balti cand conduceam nici vorba de acvaplanare sau avea f putin patinaj cand plecai f sportiv cu DSC activat.
Dar erau bune. Cat despre ultimul model de Dunlop Direza Star Spec Z01 sau ceva de genu, anvelope pe care am vrut sa le achizitionez cerand informatii din toate partile din tara f greu de gasit si in America insa. Pe teste ce am vazut pe diverse site-uri in afara se presupune a fi cele mai bune. Dar fiecare are dreptul la o opinie si eu sunt de parere ca pentru a putea trage o concuzie ai nevoie de un test facut chiar de tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
c6t9
mesaj Jun 29 2009, 11:56 AM
Trimis la #58


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 556
Inregistrat pe: 5-June 09
Membrul Nr.: 78
Masina Personala:BMW X3 3.0sd



CITAT(ronnie @ Jun 18 2009, 12:06 PM) *
la Dunlop SP Maxx 235/40/18 91Y cu care a venit masina apare ZR (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) totusi, nu mi se par cele mai bune cauciucuri, cel putin pe vreme foarte calduroasa reactioneaza mai lent, mai ales la franare (IMG:style_emoticons/default/sad.gif)


vezi ca sunt niste gume foarte moi (am avut doar alta dimensiune, in rest identice si s-au mai plans si altiide acelasi lucru). eu sa obtin rezultate pozitive cu ele, a trebuit sa bag 2.8 (205/55/16) fata de 2.3 normal, diferenta e maricica, dar chiar se schimbase mult comportamentul pe viraje.

totusi e bine sa incerci, prea mare presiune s-ar putea sa produca tot o lipsa de aderenta, poate chiar mai mare.

de gumele pirelli p zero rosso de pe X3 sunt foarte multumit.

mult mai surprins am fost de LM22 de iarna, cu care m-am dat in fel si chip, excelente. cel putin fata de fostele dunlop sport, sunt net superioare.


--------------------
hothatch obez©
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ska
mesaj Jun 29 2009, 01:53 PM
Trimis la #59


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 74
Inregistrat pe: 18-June 09
Din: Oradea
Membrul Nr.: 117
Masina Personala:Opel Astra CDTI 150cp



eu am Continental SportContact 3 in dimensiunea 225/45/17 si sunt foarte multumit de ele.ud, uscat, isi fac datoria cu brio, chiar si la exagerarile mele.
au cam 28.000km si cred ca mai merg inca pe atata.

pentru iarna am Dunlop Winter Sport M3 in dimensiunea 205/55/16. pe zapada si gheata sunt bune. daca se incalzeste afara deja isi pierd bine din aderenta. dar sunt foarte ok, mai ales la raportul pret/calitate/performante.


--------------------
Opel Astra 5u 1,9 CDTI 150cp IDS+
happiness is not around the corner... happiness is the corner !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Jul 8 2009, 04:03 PM
Trimis la #60


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



eu pe masina acuma am dunlop dar nu stiu exact de care e a 3 a pereche de cauciucuri in 34 de mii de km.
prima data am avut tot dunlop cu care a venit din fabrica si dupa aia am avut continental dar nu m-au tinut decat 5000 6000 de km.
acuma si astea care le am pe masina cred ca ma mai tin doar vreo 5000 de km dar deja am facut 10 mii cu ele. sunt foarte dezamagit cum toace cauciucurile masinuta asta a mea. cred ca e singura cupra la care s-au schimbat 3 seturi. (drifturile astea) (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
si am 225/40/18


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post

12 Pagini V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
4 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (4 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 07:58 PM