Intrebari despre diverse admisii - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Intrebari despre diverse admisii
Dr.Silviu
mesaj Dec 15 2009, 06:55 PM
Trimis la #21


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Despre Twintake am deschis mai demult o discutie... http://www.hothatches.ro/index.php?s=&show...post&p=3386
Nu prea am mai gasit date noi.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 16 2009, 01:08 AM
Trimis la #22


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Care e faza cu trage aer cald? despre ce vb noi aici , la un aspirat da , e mare belea , dar la turbo ? care-i problema?


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Dec 16 2009, 01:15 AM
Trimis la #23


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Din cate cunosc eu , orice turbo are intercooler , bun deci care e problema aerului cald?in momentul intrarii aerului in turbina preia caldura degajata de aceasta(XXX grade) , apoi urmeaza traseul prin conducte ajunge in intercooler , se raceste si abia apoi intra in motor. , explicati-mi si mie care ar fi problema amplasarii oricaror feluri de admisie la un motor turbo , oriunde iin compartimentul motor in afara de aceea de nu obtructiona debitul de aer admis , ce mai conteaza 20 de grade cand in turbina se vehiculeaza sute de grade , orice explicatie logica ,ma intereseaza , concluzie indiferent ce tip de admisie iti pui , important este ca traseul sa fie cat mai lin , cat mai aproape de intrarea in turbina , si nu in ultimul rand elementul filtrant sa fie accesibil , pt a fi curatat cat mai des ( asta pt noi , unde e mult praf)


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadir
mesaj Dec 17 2009, 02:22 AM
Trimis la #24


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 144
Inregistrat pe: 18-June 09
Membrul Nr.: 118
Masina Personala:audi s3



subiectul admisii este un subiect foarte delicat
ce pot sa va spun acum este urmatorul ca alegerea unei admisii corecte nu inseamna doar adevarata putere inseamna si ca masina voastra merge corect.

va dau un caz in care alegere unei admisii care din pacate in acest caz a fost defect de fabricatie (desi nu am o parere deloc buna despre admisiile de la forge, unele nu au fost asa rele ca asta din acest exempplu)

aceeasi masina masurata in acelasi loc aceleasi conditii doar ca cu admisii diferite.

test 1 admisie forge
test 2 admisie evoms


masina pusa la bataie este un seat cupra 240 cai la baza
masina a fost masurata cu un soft Superchips Stage 1 +



Fisiere Atasate
Fisier Atasat  admisie_forge_.jpg ( 176.42k ) Numarul de Transferari: 43
Fisier Atasat  admisie_evoms.jpg ( 167.74k ) Numarul de Transferari: 42
 


--------------------
Dealer Superchips si REVO
Audi S3 2.0 TFSI quattro - Milltek TBE - Evoms Intake - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ - 12.2 @ KOE 2009
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nadir
mesaj Dec 17 2009, 02:35 AM
Trimis la #25


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 144
Inregistrat pe: 18-June 09
Membrul Nr.: 118
Masina Personala:audi s3



ca sa evit urmatoarele intrebari
am decis sa va postezi si 2 poze facute azi cu telefonul cu diferenta dintre cele 2 admisii

se poate vedea ca in admisia de la forge debitmetrul nu sta pe mijloc si ca este mare distanta dintre el si marginea tubulaturii,
pe cand la evoms debitmetrul sta fix pe mijloc si de la el si pana la marginea tubului a mai ramas foarte putin loc

prima poza atasata este cu evoms
a 2a este cu forge

Fisiere Atasate
Fisier Atasat  debitmetru_in_evoms.jpg ( 366.08k ) Numarul de Transferari: 42
Fisier Atasat  debitmetru_in_forge.jpg ( 477.51k ) Numarul de Transferari: 43
 


--------------------
Dealer Superchips si REVO
Audi S3 2.0 TFSI quattro - Milltek TBE - Evoms Intake - Sachs Performance Clutch - Forge Twincooler - APR HPFP - NKG Iridium Spark Plugs - Motul Fluids - Ferodo DS2500 Brake Pads - Bilstein B8 Shock Absorbers - H&R Springs - Superchips Stage 2+ - 12.2 @ KOE 2009
Go to the top of the page
 
+Quote Post
grecutzu2005
mesaj Dec 17 2009, 12:18 PM
Trimis la #26


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,195
Inregistrat pe: 25-May 09
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 59
Masina Personala:Seat Leon Cupra



aham acuma inteleg eu cum arata un debitmetru de asta si care e rolul lui exact.

nadir cand vin la bucuresti ai un bax de bere din partea mea


--------------------
Seat Cupra 2.0 TFSI 240 HP.
Yamaha R6 - 2001
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
www.JustClassics.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jan 13 2010, 01:54 PM
Trimis la #27


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



http://www.awesome-gti.co.uk/product.php?x...01&xSec=360

(IMG:http://s2.postimage.org/echAA.jpg) x(IMG:http://s2.postimage.org/eck4J.jpg) x(IMG:http://s2.postimage.org/ecrz9.jpg) x(IMG:http://s2.postimage.org/ecwyr.jpg)

Kitul e cam 376 lire, mai costa ceva si transportul si montajul. Cred ca este inca putin prea scump si nu foarte testat inca. Kitul a fost testat pe un VW Golf GTI Ed. 30 si un Seat Leon Cupra de la Revo softat cu Stage 2+ si rezultatele au demonstat un plus de 44 CP fata de filtrul stock, ceea ce mie mi se pare exagerat de mult. Un plus sigur este, dar nu cred ca e de 44CP.

Poate 44CP cu tot cu aportul evacuarii turbo-back, totul raportat la cei 240CP initiali ai Cuprei. Mai vedem (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex
mesaj Jan 22 2010, 09:34 PM
Trimis la #28


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,375
Inregistrat pe: 12-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 189
Masina Personala:Audi S3 2.0T quattro



seamana un pic cu actuala mea admisie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )

totusi, cel mai rapid gti de prin europa (ed 30 din anglia) mergea pana acum cu un twintake


--------------------
Actual cars:
Audi S3 - 2.0T quattro 265 HP - Milltek TBE | H&R Springs | 19" RS6 Wheels | Foliatec | Forge Shortshift | EvoMS V-flow | Revo Stage 2 - working on the next stage
Audi A1 - 1.2T 86 BHP - new project

Ex cars:
Golf 5 Gti - Pre-tuned in Deutschland - 290 HP | Superchips | Powerflex | INJEN | ITG | Milltek | D2 | H&R | Greddy - pocket rocket
Mini Cooper S Cabrio - 1.6K - Custom exhaust | Eibach Springs | Aero Kit | Team Dynamics Wheels
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jan 22 2010, 10:31 PM
Trimis la #29


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Am inteles ca s-a rezolvat problema cu admisia CAI de la Forge dedicata motoarelor 2.0 TFSI cu diverter valve. Pana acum, Forge lucrau cu un colaborator care se ocupa de partea de soclu pentru senzorul de aer. Unele erau bune, altele nu erau bune, eu am avut noroc de o admisie reusita. Oricum, e bine daca s-a remediat, ca era rusine pentru Forge sa scoata pe piata admisii defecte (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bluey
mesaj Jan 22 2010, 10:46 PM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,424
Inregistrat pe: 3-November 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 424
Masina Personala:Audi



Nu am inteles niciodata de ce platiti o caruta de bani pe o teava de aluminiu???
Care banuiesc ca poate fi facuta mai bine custom.
Filtru inteleg desi e un burete ceva mai fin la unele branduri.
Dar teava?
Exista si in Romanica sudori buni si sunt sigur ca oricine are ceva cunostinte despre masina pe care o modifica ar putea sa isi gandeasca singur o teava mai performanta decat teava forge.
Ma rog la masina mea nu exista atatea oferte aftermarket si sunt nevoit sa improvizez dar am observat ca si pe afara e cam la fel.
Sunt oameni care considera ca pot face un lucru mai bun pentru masina lor.
Pe de alta parte unde mai e diferenta intre 2 masini cu acelasi motor, admisii luate de la aceeasi firma,evacuari la fel, soft facut la aceeasi firma?
Poate sunt eu un pic nebun dar unde mai e bucuria ?


--------------------
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Racer de forum nambar uan :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Jan 22 2010, 11:28 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



In mare parte, ai dreptate, bluey, asa gandesc si eu.

Singura problema care poate aparea e atunci cand platesti sa faci ceva custom (nu neaparat admisie) si vezi ca rezultatul final iti confera performante inferioare celor cu echipamentul OEM. In cazul asta, investitia se traduce prin bani si timp pierdut. Iar solutia este fie back to OEM, fie back to prestigious Brand.

Adevarul ca placerea e mai mare daca iti reuseste operatiunea, nu o poti compara cu nimic. Si inca ceva, cred ca doua masini identice, echipate identic cu repere aftermarket o sa se comporte sensibil diferit (sunt masini noi care dau rezultate diferite pe Dyno). Si oricum, diferenta majora o face soferul, fie pe trasee drepte, fie pe viraje (vezi Cheia (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif) ).


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 03:33 PM