Caut jante...vreau idei... - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >  
Reply to this topicStart new topic
Caut jante...vreau idei...
RollerMAN
mesaj Feb 8 2011, 09:07 PM
Trimis la #101


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



GY par interesante iar in teste ies mai bine decat t1r din ce observ si nici sunt decat cu vreo 50 de ron / bucata mai scumpe deci pana acum...cam astea ar fi alegerea...

Spune-mi ale tale unde sunt facute? Ca auzisem un zvon candva cum ca alea normale....simetrice nu ar mai fi facute la mama lor (care o fi aia) si ca sunt mai slabe. Tu stii ceva despre cele asimetrice, au aceeasi soarta?

Jantele au fost 3200 ron cu tot cu kit de montaj (inele de centrare + prezoane).

Pe adac.de daca as stii si germana sau as gasi meniul in engleza ce bine ar fi (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Feb 8 2011, 09:25 PM
Trimis la #102


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Aici e link-ul: http://www.adac.de/infotestrat/tests/reife...rcePageId=31821
Data trecuta cand m-am uitat si GY F1 asymmetric erau "highly recommended". Oricum, ceea ce are importanta e nota per capitole. Dupa cum vezi GY sunt pe primul loc la comportament pe ud si la rezistenta la uzura (precum am spus). Dar am uitat sa spun ca, intr-adevar nu sunt confortabile (au peretele mai gros).
Uita-te la ce punctaje te intereseaza si alegeti asa anvelopa.

Jantele le-ai luat bine. Cand am vrut eu sa imi iau TD tot pe 17 mi s-a spus ca pretul ar fii 950 ron/bucata (de la TopGear). Si am zis "nu multumesc".

LE: si in ca un punct slab la GY (cel mai slab din test) e consumul de combustibil care creste cu aceasta anvelope (fata de celalate).
LE2: GY mele sunt facute in Germania.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Feb 8 2011, 09:37 PM
Trimis la #103


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



T1R sunt bune. Vezi si vredestein sesanta, am un prieten cu asa ceva si e foarte multumit de ele.


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Feb 8 2011, 10:46 PM
Trimis la #104


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



vredenstein nu, sunt de fitza si atat, mai repede yokohama parada, eu am asa ceva si sunt super tari pe uscat, dar pe ud nu tocmai si se uzeaza destul de repede.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Feb 8 2011, 11:03 PM
Trimis la #105


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



Eu am Toyo T1R pe jantele de vara. Am circulat aproximativ 10.000 de km pana in noiembrie cand le-am pus pe cele de iarna. Desi am talonul destul de mic (205/40/17) nu am avut probleme de umflaturi sau taieturi ale cauciucurilor, oricum sunt destul de atent la capcanele de pe drum. Pretul anul trecut a fost de 550 ron/buc, le-am luat la o promotie 3 + 1 gratis, de la importatorul toyo in ro (polyinvest.ro)

+ Aderenta pe ud mi se pare extraordinara. Am facut mai multe teste pe diferite suprafete cu ploaie torentiala sau zone doar umede.
+ Durabilitate destul de buna a cauciucului. Uzura minora in cei 10.000 de km pe care i-am facut cu ele
+ Franare foarte eficienta atat pe ud cat si pe uscat
- Daca se abuzeaza atat cat sunt reci, cauciucurile par greoaie si tari. Au nevoie de incalzire treptata ca sa aiba grip bun.
- Sunt de conceptie destul de veche, poate compozitia nu e la fel cu unele de conceptie mai noua

Un alt plus ar fi aspect destul de placut al profilului prin desenul canalelor de evacuare a apei, dar nu l-am trecut mai sus ca nu e un motiv dupa care sa-ti alegi cauciucurile. Poate cele mai aspectoase sunt Yokohama Parada.
Per total sunt multumit de alegerea pe care am facut-o.


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bambu
mesaj Feb 8 2011, 11:21 PM
Trimis la #106


Administrator
*****

Grup: Administrator
Postari: 3,711
Inregistrat pe: 25-February 09
Din: Bucuresti/Titan
Membrul Nr.: 3
Masina Personala:RENAULT Megane RS



Parada sunt cele mai aspectuase si dupa parerea mea; recunosc ca am facut alegerea si pentru aspect, dar nu le-as fi ales niciodata daca cineva priceput nu-mi garanta ca pe uscat se bat cu Michelin Pilot Sport, ba chiar cred ca le intrec la capitolul asta.


--------------------
Viata e greu, lumea e hotu!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robi_zet
mesaj Feb 9 2011, 12:20 AM
Trimis la #107


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,207
Inregistrat pe: 14-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 19
Masina Personala:Vw Scirocco 2.0 TSI 200+10 Hp



Toyo T1R am inteles ca sunt foarte zgomotoase.


--------------------
Vw Scirocco 2.0 TSI

1) Esti pe net
2) Esti pe forumul HotHatches.ro
3) Imi citesti semnatura
5) Nu ai observat ca lipseste punctul 4
6) Tocmai ai verificat daca exista punctul 4 sau nu
7) Zambesti, sau chiar razi:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 9 2011, 12:35 AM
Trimis la #108


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



@wrt 10.000 km si nu prea se vede uzura...interesant...stiu ca aia e o mare problema la t1r ca sunt f moi si se duc repede...

Yokohama parada din ce am vazut nu se gasesc 215/45/17 si la fel si michelin ps2 ps3...altfel nu prea mai avea rost discutia..michelin ps3 ar fi fost alegerea clara.

Mai studiez putin netul ...m-a pus p ganduri treaba cu consumul? cat de mult creste fata de alte anvelope? Rex tu ai vazut simtitor acest lucru?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Feb 9 2011, 01:04 AM
Trimis la #109


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Continental Sportcontact 3 este o guma de luat in seama , vad ca nimeni de pe aici nu a remarcat-o pretul pare ok pt ce stie sa faca ...(http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=85676304.139.13788&typ=R-128495&ranzahl=4&Breite=215&Herst=Continental&Quer=45&Felge=17&Speed=W&weiter=0&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&Transport=P&dsco=139&sowigan=So)


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pejte
mesaj Feb 9 2011, 01:08 AM
Trimis la #110


Stage 5
*****

Grup: Prieten HH
Postari: 513
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 45
Masina Personala:Ice Cold Opel Astra 1.6 Hatch



Nu prea recomand cauciucuridirect si politica lor de "orice anvelopa cu vechime de pana in doi ani o consideram ca si noua".
Daca iti iei o guma noua, atunci sa fie cat mai proaspata...


--------------------
2008 Opel Astra H 5dr 1.6 115+ CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Feb 9 2011, 01:11 AM
Trimis la #111


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Eu am dat doar un pret si niste calificative care se pot vedea pe Testcauciucuri.com , nu spuneam sa iei gume de acolo ...sugestia era despre gume in sine , iar pt 1,6(cunosc ce poate ) chiar si Nangkang sunt bune , am avut eu si m-au tinut 2000 km foarte bine


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj Feb 9 2011, 01:16 AM
Trimis la #112


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



Nu stiam de chestia cu 2 ani..la cauciucuri direct, intamplator tot acolo ma uitam si eu pt ca am gasit anvelopele la preturi bune dar am de gand cand le iau sa fie dot 2010 in cel mai rau caz.
Continental nu mi-au inspirat niciodata incredere..sorry....mi se par mediocre din toate pctele de vedere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Feb 9 2011, 01:17 AM
Trimis la #113


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



Pacat , mai citeste si aici :http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Sport-Contact-3.htm


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Feb 9 2011, 01:27 AM
Trimis la #114


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



CITAT(RollerMAN @ Feb 8 2011, 11:35 PM) *
m-a pus p ganduri treaba cu consumul? cat de mult creste fata de alte anvelope? Rex tu ai vazut simtitor acest lucru?


Nu simtitor. Imi consuma mai mult cu jantele de 17 decat cu alea de 16 dar si latimea e diferita.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Feb 9 2011, 01:27 AM
Trimis la #115


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



In principiu , o guma care sa fie si aderenta pe uscat si ploaie costa mult , cica PS 3 ar fi aia , acum depinde de buget si mai ales ce vrei sa faci cu ele , .....?Daca vrei ieftin si bun de tras cu ele ia-ti Federal RS 595 , ieftine ,devreme acasa , tot tacamul , te tin un sezon dar aia e performanta cere sacrificii .....


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Profesoru
mesaj Feb 9 2011, 01:28 AM
Trimis la #116


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 492
Inregistrat pe: 8-July 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 177
Masina Personala:Audi S3 1,8T



CITAT(rex @ Feb 9 2011, 12:27 AM) *
Nu simtitor. Imi consuma mai mult cu jantele de 17 decat cu alea de 16 dar si latimea e diferita.

Si nu este ceva normal ?


--------------------
Stock for the moment
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Feb 9 2011, 02:02 AM
Trimis la #117


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Ba da (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) . Nu am zis ca nu ar fii normal. Ideea e ca nu pot sa aproximez din cauza ca latimea si masa difera.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Feb 9 2011, 08:48 AM
Trimis la #118


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(vusiman @ Feb 8 2011, 06:54 PM) *
PS: mie RE050A mi se par f echilibrate ca performante in teste ca in realitate n-am experimentat, dar am vrut sa-mi iau.


RE50A sint bune odata ce se incalzesc. Dar se incalzesc greu, se racesc repede, si pe ploaie sint prea jucause. Cu astea mi-a venit masina, probabil daca as fi trait in california sau grecia sau undeva unde e mai cald ar fi fost ok. Dar nu, asa ca le-am zvirlit cu prima ocazie.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Feb 9 2011, 09:54 AM
Trimis la #119


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



@Roller

Eu as merge pe asa ceva Hankook VENTUS RS-2 Z212 225/45 ZR17....


diferenta e foarte mica intre 215 si 225

...........................215.............225
diametru..............625.3..........634.3
circumferinta........1964.4........1992.7


Diferenta la vitezometru va fi de 1,4km/h la 100 ceea ce este foarte putin


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wrt
mesaj Feb 9 2011, 10:00 AM
Trimis la #120


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 120
Inregistrat pe: 10-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 570
Masina Personala:Ford Fiesta ST



CITAT(RollerMAN @ Feb 8 2011, 11:35 PM) *
@wrt 10.000 km si nu prea se vede uzura...interesant...stiu ca aia e o mare problema la t1r ca sunt f moi si se duc repede...


am exagerat putin... uzura este, dar e normala. eu am si camberul negativ si cu toate astea nu am observat uzuri inegale. nu fac plecari in forta de pe loc si poate asta e un motiv pentru care nu s-au uzat prea tare.
cat despre consum, e clar ca va creste cu orice guma ce se vrea in categoria high performance. opun mai multa rezistenta la inaintare sau la forte laterale, deci asta se va vedea si in consum.


--------------------
Colin Forever!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

8 Pagini V  « < 4 5 6 7 8 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th April 2024 - 11:00 AM