Cit ai investit pina acum in modificarile masinii? - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Cit ai investit pina acum in modificarile masinii?
Cit ai investit in modificari pina acum?
Cit ai investit in modificari pina acum?
Intre 100 si 1000EUR [ 5 ] ** [13.89%]
Intre 1000 si 3000EUR [ 11 ] ** [30.56%]
Intre 3000 si 5000EUR [ 8 ] ** [22.22%]
Intre 5000 si 7000EUR [ 2 ] ** [5.56%]
Intre 7000 si 10,000EUR [ 5 ] ** [13.89%]
Intre 10k si 13k EUR [ 0 ] ** [0.00%]
Peste 13k EUR [ 5 ] ** [13.89%]
Total Voturi: 36
Vizitatorii nu au voie sa voteze 
Mituc
mesaj May 21 2012, 05:57 AM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Unii isi iau hothatch pentru ca sint cool, altii pentru ca sint prinsi de un oarcare microb, altii pentru ca le au pe amindoua si-s in stare sa mearga mult mai departe cu pasiunea lor. Sa vedem cit de tare ne-a prins. Fie ca e vorba de soft, fie ca ai dat jos niste pneuri care mai mergeau lejer inca 2 ani doar ca sa pui altele mai "nu stiu cum", fa un calcul si posteaza aici.

Atentie, nu vorbim de acele "modificari" necesare, si anume de inlocuirea unor piese/consumabile care s-au uzat in timp, ci doar de piese date jos de pe masina in stare buna si inlocuite cu altele mai performante.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: May 21 2012, 06:01 AM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj May 21 2012, 08:44 AM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



nu e frumos,ne strici saptamana asa de dimineata cu calcule de genul asta (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj May 21 2012, 11:54 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Ups, am votat 3-5000, defapt am investit putin peste 5000.. Dar pe rand.. Si acum...mi-am luat un Peugeot 206 1.4 hdi cu 49.000 km la mai putini bani decat am bagat in evacuare, pompa de benzina, intercoolere, etc (IMG:style_emoticons/default/laugh.gif)


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj May 21 2012, 12:01 PM
Trimis la #4


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Doar intr-o masina sau in toate care le-am detinut? ca mi-e teama ca sar din schema (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 21 2012, 04:32 PM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



VooN, ideea era in masina actuala, dar daca ai tunat mai multe pe care le-ai avut in posesie atunci corect ar fi sa faci o suma.

E placut sa aflu ca nu sint singurul cretin care se da pe forumul asta, ma chiar ca sint unii si mai si (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RollerMAN
mesaj May 21 2012, 04:49 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 2,497
Inregistrat pe: 8-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 87
Masina Personala:-



se pun si banii bagati in muzica? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 21 2012, 04:55 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Inca nu am apucat sa fac un calcul dar chiar vreau sa fac o lista cu modificarile (semnatura nu e destul de detaliata). Odata ce fac lista si calculele postez si aici suma.

Dar, mai vreau sa atrag atentia asupra unui aspect... In general cand e vorba de cat au costat modificarile sau cand e vorba de cu cat am luat un anumit lucru unii din noi tind sa exagereze. Ma refer aici la oameni care isi cumpara produse de X euro si spun intregii lumi ca au fost 2X pentru a parea ca au bani... Cand, de fapt ar trebui sa ne laudam ca am dat cat mai putin pe fiecare modificare (nu cat mai mult).
Idee e ca nu consider acest topic ca fiind o competitie pentru a vedea cine a dat mai mult pe modificari. Consider ca e util sa stim ce sume baga unii dintre noi in masini dar sunt de parere ca cel mai castigat e cel care a bagat cei mai putini bani si a facut cat mai multe lucruri (evident, de calitate).


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
macione
mesaj May 21 2012, 05:50 PM
Trimis la #8


Stage 3
***

Grup: Prieten HH
Postari: 52
Inregistrat pe: 30-January 12
Din: bucuresti
Membrul Nr.: 3,607
Masina Personala:Clio RS II-2000 , Mazda 3 1.6 CDTI 116 CP Black mica



Schimbat jantele si cauciucurile pe 15 cu jante TD pro Race 1.2 pe 16 si Michelin PS3 , putin este 1000 de E.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 21 2012, 05:52 PM
Trimis la #9


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(RollerMAN @ May 21 2012, 04:49 PM) *
se pun si banii bagati in muzica? (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


Nu, pentru ca modificarile sistemului audio sint de fapt modificari aduse unui accesoriu, nu a unei componente critice pentru performantele masinii. E ca si cum ti-ai pune stopuri cu LED in locul celor normale, e look tuning (ca si foliile), nu tuning de performanta sau functional.

Rex, ai dreptate, insa fiecare spune ce spune si nimeni nu poate verifica asta prin forum, ci poate doar in urma unei "inspectii" la fata locului (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Iar daca cineva spune altceva decit in realitate atunci sa fie el sanatos, e si asta o forma de hating la urma urmei si trebuie si haterii sa traiasca, ca altfel ar face apoplexie la tot pasul.
La mine a fost mai simplu cu calculele ca le aveam deja pe spritmonitor, singura mea datorie a fost doar sa click-click si sa lesin la sfirsit.

Acest mesaj a fost editat de Mituc: May 21 2012, 05:54 PM


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj May 21 2012, 05:55 PM
Trimis la #10


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Eu as lua in calcul si banii investiti fara a fi considerati investite in tuning. De ex in Skoda actuala am bagat peste 3000Euro s-o repar si s-o fac asa cum vreau eu fara a cumpara piese de tuning, deci a intrat mai mult la mentenanta decat la tuning (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Adica dc tot ai deschis discutia ar trebui calculat tot ce s-a bagat in masina din pasiune si aici intra si ulei schimbat in 5000km (litrul de motul e cam 100RON) , n seturi de bujii sperand sa se imbunatateasca ceva in bine, suporti de motor ca ti se pare tie ca se misca motorul mai mult decat trebuie, discuri si placute mai bune, lichide si fluide, etc. Dc stati si calculati numai in astea cati bani intra o sa vedet ca se aduna o mica avere.
Si aia sunt tot bani...
Muzica tot la pasiune intra deci cred ca trebuie contorizata si aia.


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj May 21 2012, 09:44 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



Eu as zice toate modificarile (astfel e greu de tras linie intre util si placut (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) ).
Totodata as trece si modificarile gen placute mai performate de frana pentru ca diferenta intre stock si cele folosite de unii e undeva pe la 1000 RON (pt fata...). Idem si cu lichidul de frana sau uleiul.
S am mai facut calculele la cat am dat eu pe piese nu pretul de lista (uneori am platiti mai putin ca pretul de lista sau chiar produse gratis (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) .


Cu aceste calcule facute am completat si eu suma "investita" in masina. Din pacate e cam mare suma (IMG:style_emoticons/default/sad.gif) ...


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dr.Silviu
mesaj May 21 2012, 09:57 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,249
Inregistrat pe: 5-June 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 76
Masina Personala:Audi A3 2.0T



Mda, si la mine este foarte mare suma... M-am oprit din adunat dupa ce am depasit o anumita suma (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) Totalul exact n-o sa-l stiu niciodata, pentru ca au fost in plus manopere, taxe, etc....
Nu cred ca as fi bagat aceeasi bani dintr-un foc, daca ar fi s-o iau de la inceput.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj May 21 2012, 11:57 PM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Oricum si majoritatea dintre noi, au bagat banii pe rand... poate chiar in interval de 1-2 ani trecand prin mai multe stagii de putere si alte modificari..


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj May 22 2012, 08:35 AM
Trimis la #14


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Tare asta cu banii bagati in mentenanta......si eu mi-am schimbat becurile....presurile, mi-am pus si un "abtipild d'ala cu fuck u", "braduti d'aia de put mishto" de nu stiu cate j'de milioane.

Topicul din pacate din ceva serios si poate o informatie utila unuia ce isi doreste o achizitie si ar fi interesat de modificarile de performanta mai ieftine, specifice modelului in sine....a devenit un bazar jalnic ...auzi...cati bani am bagat in ulei...

Eu de cate ori mi-am umflat rotile cu "azot" nu mai zic....


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chuckie
mesaj May 22 2012, 09:27 AM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,987
Inregistrat pe: 30-May 09
Membrul Nr.: 65
Masina Personala:Renault Megane R26



rius nu ai dreptate...si o dai in balarii
voon se referea la cheltuielile care fac exceptie de la un plan de intretinere normal al masinii....genul de interventii pe care le faci ca esti pasionat si ai pasarelele tale ,de genul schimbul uleilul inainte si dupa fiecare etapa de la Tulcea,desfacutul cutiei mai des decat baga unii benzina si etc etc.
in fond si la urma urmei toti suntem niste idioti ca bagam bani in masini,dar asta e...e boala grea.Important e sa stii cand sa te opresti si sa ai prioritatile f bine conturate.


--------------------
R26 F1 TEAM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bogdan_wrc
mesaj May 22 2012, 11:05 AM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 2,034
Inregistrat pe: 16-April 09
Membrul Nr.: 6
Masina Personala:Kart



daca ai turbina aftermarket care costa 1000e, dar dupa X luni crapa, si iei alta...acelasi tip..nu e tot investitie si tot in mentenanta?
am schimbat 3 seturi complete (placute, furtune, lichid, discuri, etrieri..) pana am ajuns la unu care sa ma multumeasca. asta nu e tot investitie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj May 22 2012, 03:18 PM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Exemplu concret - schimbat 2 seturi de bujii NGK iridim cls 7 in 2 zile aprx 500 ron.
Motiv - primele aveau distanta intre electozi 1.1 fata de 0.8. Am aflat treaba asta dupa ce le-am montat.Greseala mea...banii mei
Dc poti sa compari astea cu braduti sau becuri...nu mai am ce sa comentez
Mult putin tuning mentenanta - le numesti cum vrei. Tot bani sunt.


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 22 2012, 08:18 PM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(bogdan_wrc @ May 22 2012, 11:05 AM) *
daca ai turbina aftermarket care costa 1000e, dar dupa X luni crapa, si iei alta...acelasi tip..nu e tot investitie si tot in mentenanta?
am schimbat 3 seturi complete (placute, furtune, lichid, discuri, etrieri..) pana am ajuns la unu care sa ma multumeasca. asta nu e tot investitie?


Ba da, in mod clar. Am trecut si eu fix prin acelasi lucru cu suportii motor, daca nu aveam vreo 5 bucati prin dulap, + un set spare pentru suporti laterali. Imi venea sa mi-i dau de cap.

P.S.: ce turbina aftermarket costa 1000EUR? Vreau si eu!!! 3! (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bebe
mesaj May 22 2012, 10:37 PM
Trimis la #19


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 590
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Arad
Membrul Nr.: 20
Masina Personala:Seat Leon Cupra



Mituc, scuze de offtopic, dar la 1000 euro e plin de turbine aftermarket... GT3076, etc si sa nu zic de o gramada Precision Turbo rated si la 700 cai se incadreaza in 1000 euro...


--------------------
'09 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI REVO Technik 2+
'06 Peugeot 206 1.4HDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj May 22 2012, 10:59 PM
Trimis la #20


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Eu am gasit pentru mine GT3071 cam la 1350-1400, iar un GT3076 ar fi cam 1500-1550. Asadar unde ati gasit preturile astea ca ma intereseaza?


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 02:07 PM