Variatii de consum inainte/dupa resoftare - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
 
Reply to this topicStart new topic
Variatii de consum inainte/dupa resoftare
Nicky
mesaj Dec 16 2010, 01:03 AM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



QUOTE (VooN @ Dec 15 2010, 06:04 PM) *
Cat va creste consumul in conditii de exploatare normala conform feedback-ului primit de la clientii anteriori, sunt constient ca va creste, intrebarea e cu cat?

Cel mai probabil, la exploatare normala, consumul va scadea. Mie asa mi s-a intamplat si la orice soft bun, consumul va scadea odata cu optimizarea softului, toate acestea, in conditii de exploatare normala, repet.


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj Dec 16 2010, 01:29 AM
Trimis la #2


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



La CZT am soft Piasini de 13k de km, care este un soft bun cred eu, totusi consumul a crescut inclusiv la exploatare normala.
Poate la grupul VAG se comporta altfel softurile insa am dubii cu scazutul consumului la benzinare


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Dec 16 2010, 09:35 AM
Trimis la #3


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



La mine consumul a crescut dupa soft, dar merg mai tare cand am soft (am REVO Select Plus si cand vreau sa merg cuminte trec la soft-ul stock). Daca am mai multi cai sub capota sunt tentat sa ii folosesc (si nu prea rezist tentatiei).
La un mers identic cu/ fara soft tind sa cred ca am consum identic (poate cu usoare plusuri/minusuri de o parte sau alta). Stiu ca nu am 2.0 TFSI, numai 1.4 TFSI dar poate te ajuta si parerea mea.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj Dec 16 2010, 11:28 AM
Trimis la #4


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Ms Rex pt info.
Este cumva normal sa creasca consumul - din propria experienta: Dupa ce am modificat softul la Mitsu am fost la reprezentanta si am facut o diagnoza detaliata la motor(relanti, mers normal, forja) timpii de injectie fiind mariti fata de ce era "normal" in toate cazurile. Nu stiu dc o fi la fel si in cazul motorului asta dar sper sa nu sara consumul cu 1.5L/% cum s-a intamplat la CZT.
Oricum treaba buna Revo Select ala (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Dec 16 2010, 11:51 AM
Trimis la #5


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



La mine cel putin, nu are cum sa consume cu 1.5% mai mult datorita softului. Diferenta dintre consumul stock/soft e de 1l dar, dupa cum am spus mai sus, e diferenta si la mers (merg mai tare cu soft).
Dap, de acord cu tine, treaba buna Revo Select.


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 16 2010, 02:52 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Cu soft, fara soft, consumul depinde strict doar de:
1. masa masinii;
2. lucrul mecanic efectual in unitatea de timp de catre masina, adica puterea, care practic e aceeasi cu energia degajata de combustibilul ars care invirte motorul (ma rog, mai sint si fortele de frecare ale pneurilor, transmisiei, dar astea nu se schimba). Lucru mecanic efectuat in mai putin timp inseamna energie consumata mai mare. Iar lucrul mecanic e forta * distanta, forta rezulta din cuplul motor (apasare mai mare a pedalei -> forta mai mare care impinge masina).
3. si intervalul de timp in care se merge in bucla inchisa respectiv cu turatii peste limita la care senzorii (cel putin cel de oxigen) sint din nou ignorati (asta de obicei e 1300-1500rpm la benzinare).

Cu alte cuvinte daca nu schimbati modul cum parcurgeti un traseu ar trebui sa consumati aceeasi cantitate de benzina cu o masina de masa X, fie ea de 100cp sau 400cp.
Pe de alta parte, la aceeasi apasare a acceleratiei cu soft fata de fara soft, la masinile turbo wastegate-ul se va deschide mai tirziu permitind valori mai mari de boost, avansul va fi si el mai agresiv setat, drept urmare si cantitatea de combustibil care trebuie injectata la fiecare ciclu se va mari.

Altfel consumul nu se va modifica in nici un fel. El poate sa creasca in aceleasi conditii de exploatare daca noul soft targeteaza AFR-uri mai mici decit cel stock, sau va scadea daca va avea targeturi de AFR mai mari (si de obicei soft-urile aftermarket care promit consum redus asta fac, cresterea AFR-ului cu citeva zecimale nu e periculoasa la valori mici de load - insa customerii apasa maxim pe NOS si dupa aia spun ca furnizorul de soft spume prostii).


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Dec 16 2010, 03:08 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



CITAT(Mituc @ Dec 16 2010, 01:52 PM) *
Cu alte cuvinte daca nu schimbati modul cum parcurgeti un traseu ar trebui sa consumati aceeasi cantitate de benzina cu o masina de masa X, fie ea de 100cp sau 400cp.


Pai sa inteleg ca un 1.2 de 100 de cai va consuma la fel ca un 5.7 de 400 de cai ? Eu cred ca aici intervine si capacitatea motorului , tu te refereai probabil la aceeasi dar poate la diferente mai mici nu 100-400, hai un 100-150. Daca mult peste sigur va consuma mai mult pt ca presupunem ca sunt si alte piese introduse in ecuatie, alta harta a ecu`ului. ...chiar daca fizica ar zice altfel


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 16 2010, 05:25 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Deja de la 1.2 la 5.7 vorbim de diferente cam mari inclusiv de eficienta (motorul de 5.7 are nevoie de destul de multa energie sa-si invirta propriile lui interne). Insa o comparatie intre 1.4 si 2.5 (fie ele de 90-100 sau 300cp) va da aproximativ aceleasi rezultate daca masinile au greutati aproximativ egale. Evident, performantele de consum vor fi intotdeauna in favoarea motorului mai mic care are nevoie de mai putina energie pentru a-si invirti internele, dar diferenta nu e chiar asa mare.

Mergi cu un golf 1.4tsi de 122cp constant cu 90Kmph si respectiv cu un S3 modificat de 350cp sau chiar mai mult. Si ai sa vezi. Si daca eviti consumul la stat pe loc cred ca poti baga si 5.7-ele in test sa vezi diferenta care nu va fi deloc mare. Doar sa iei in considerare masa fiecarei masini cind pui pe hirtie diferentele de consum.
Daca repeti testul pentru deplasare constanta cu 150Kmph vei avea surpriza sa constati ca S3-ul va consuma cel mai putin dintre toate, fie el stock sau de 400cp.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Dec 16 2010, 06:23 PM
Trimis la #9


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



CITAT(Mituc @ Dec 16 2010, 01:52 PM) *
Cu soft, fara soft, consumul depinde strict doar de:
1. masa masinii;
2. lucrul mecanic efectual in unitatea de timp de catre masina, adica puterea, care practic e aceeasi cu energia degajata de combustibilul ars care invirte motorul (ma rog, mai sint si fortele de frecare ale pneurilor, transmisiei, dar astea nu se schimba). Lucru mecanic efectuat in mai putin timp inseamna energie consumata mai mare. Iar lucrul mecanic e forta * distanta, forta rezulta din cuplul motor (apasare mai mare a pedalei -> forta mai mare care impinge masina).

fals. lucrul mecanic efectuat in unitatea de timp NU este "practic" acelasi lucru cu energia degajata in unitatea de timp de combustibilul ars. acest lucru mecanic este undeva la 25-28 % din energia degajata de combustibil. ai uitat sa iei in calcul RANDAMENTUL TERMIC al motorului. de exemplu un motor care produce 200 kw la volanta , consuma aproximativ 700 kw termici (generati din arderea combustibilului). deci 200 nu e "practic" 700....
cel mai adesea se umbla la acest RANDAMENT TERMIC al motorului. o crestere de doar 0.5% a acestui randament duce la o crestere de 35 kw la volanta !!!!
think again !!! si mai documenteaza-te ! (poti incepe de la fizica de clasa a X-a, termodinamica)
daca ar fi cum zici tu, si bine ar fi sa fie ca tine - mama ca bine ar fi !-, am avea consumuri de sub 1 litru la 100 de km...da' nu ne lasa fizica - fir-ar mama ei a dracu ' !!!


in legatura cu afirmatia " o masina resoftata consuma la fel ca una stoc", iarasi te contrazic. (eu, impreuna cu logica si fizica, deci sintem mai multi)
o masina resoftata are randament mai mare, deci consuma mai putin in ORICE SITUATIE SIMILARA!
o masina stoc 1500kg si 100 cp consuma mai mult decit aceeasi masina dusa la 200 cp IN ACELASI REGIM DE CONDUS !


PS vor sari multi "cunoscatori" care sa spuna ca e imposibil ! ca masina lor consuma mai mult dupa resoftare. au dreptate !
insa nu au fost atenti : ei folosesc masina resoftata in regimuri pe care nici macar nu le-au potut folosi atunci cind era stoc. deci, iarasi, think again !
(chiar cunosc un h-abarnist care spunea ca o masina de raliu consuma mai mult la ralanti decit aceeasi masina setata de strada. uita sa zica ca aia de raliu are ralantiul la 3500 rpm fata de 1000 rpm la aia de strada)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scr
mesaj Dec 16 2010, 06:33 PM
Trimis la #10


Stage 2
**

Grup: Junior Member
Postari: 31
Inregistrat pe: 14-October 09
Membrul Nr.: 401
Masina Personala:vw scirocco



Daca o lasai asa fara partea cu "mai documenteaza te" era chiar un raspuns bun, dar pentru k nu ai facuto ai o caramida de la mine .
Si ca sa fiu si on topic consumul meu a scazut in oras cu ~1 iar dak merg mai agresiv e crescut cu tot cam 1,2 asta zice bordu k o fii la pompa altceva nu stiu .
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Dec 16 2010, 07:05 PM
Trimis la #11


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



CITAT(scr @ Dec 16 2010, 05:33 PM) *
Daca o lasai asa fara partea cu "mai documenteaza te" era chiar un raspuns bun, dar pentru k nu ai facuto ai o caramida de la mine .
Si ca sa fiu si on topic consumul meu a scazut in oras cu ~1 iar dak merg mai agresiv e crescut cu tot cam 1,2 asta zice bordu k o fii la pompa altceva nu stiu .

daca o lasai asa, fara partea "Daca o lasai asa fara partea cu "mai documenteaza te" era chiar un raspuns bun, dar pentru k nu ai facuto ai o caramida de la mine .", as fi crezut ca nu esti roman. noroc ca nu m-am pacalit !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Dec 17 2010, 12:21 AM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Ce lupta de gentlemeni aici, probabil aveti randamentul mic ....... in pantaloni domnilor (si asta este o gluma englezeasca asa ca nu luati foc !)

Intr`adevar este demonstrat ca o masina resoftata consuma mai putina benzina pentru ca in amestec este introdus mai mult aer - oxigen - 3600s. plus benzina => la un regim similar de mers un consum mai mic. Dar intr`adevar iuli are dreptate eficienta unui motor de 200cp fata de unul de 100 este mai mare.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 17 2010, 09:26 AM
Trimis la #13


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



Iulirx are dreptate cu privire la acel detaliu, si anume ca eu greseam cind puneam semn de egalitate intre energia degajata in urma arderii combustibilului si respectiv energia cinetica pe care o produce motorul convertind energia termica. Mai sint niste coeficienti de randament termic care intra in joc, insa si aia ramin constanti.
Nu asta era ideea principala, si o simpla corectie fara sa ma ia la pumni ar fi fost ok.

Cit despre eficienta inaitne si dupa resoftate... depinde de masina, de motor, de ECU. Dar in general iarasi e valabil si singurul lucru care intra in joc cind comparam consumul la regim identic de mers inainte si dupa modificare sint timpii de avans care pot afecta usor si cantitatea de combustibil injectata (care rezulta si intr-un AFR mai mare, deci amestec mai sarac) - si aici poate aparea acea economie.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
VooN
mesaj Dec 18 2010, 06:41 PM
Trimis la #14


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 168
Inregistrat pe: 1-April 10
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 603
Masina Personala: Octavia 2 RS 3xx HP



Multa teorie dar nimic concret. Nu aveti soft?
Concret - Mie mi-a crescut consumul cu 1-1.5 L/%. Am soft de 13-14k de km si am trecut prin toate anotimpurile si conditiile de mers si ala e consumul.
Important e ca masina merge perfect si performantele sunt pe masura.
Masina: Mitsu Colt czt.


--------------------
Nu ma dau ca am turbina rece !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulirx
mesaj Dec 18 2010, 06:56 PM
Trimis la #15


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 192
Inregistrat pe: 13-March 10
Din: ploiesti
Membrul Nr.: 573
Masina Personala:Volvo S60 D5 cu motor; Focus RS Mk2 cu alt motor



mie mi-a crescut de la 35-38 la 40-45.... (de la 180 km cu un rezervor la 150 km cu un rezervor de 65 de litri din care consum aproximativ 60 de litri)
sa vezi ca fericit te simti cind, dupa ce ai facut plinul, computerul te anunta cu mindrie proletara : 205 km to empty tank ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
tza
mesaj Dec 18 2010, 07:12 PM
Trimis la #16


Stage 4
****

Grup: Banned
Postari: 359
Inregistrat pe: 12-April 10
Membrul Nr.: 613
Masina Personala:Clio F1



mie nu mi-a crescut consumul deloc...poate pt ca sunt stock?


--------------------
Cu samuraii lupti ca samuraii, cu talharii lupti ca talharii,asadar RBN Tuning
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mituc
mesaj Dec 19 2010, 12:47 AM
Trimis la #17


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 1,235
Inregistrat pe: 18-May 09
Din: Iasi
Membrul Nr.: 44
Masina Personala:Turbocharged Vaca



CITAT(iulirx @ Dec 18 2010, 05:56 PM) *
mie mi-a crescut de la 35-38 la 40-45.... (de la 180 km cu un rezervor la 150 km cu un rezervor de 65 de litri din care consum aproximativ 60 de litri)
sa vezi ca fericit te simti cind, dupa ce ai facut plinul, computerul te anunta cu mindrie proletara : 205 km to empty tank ...


Stai putin, te iti ia focusul 40l/100 in oras sau in regim de proba speciala? Ca 40l/100 in oras nici o masina de rally nu ia.

P.S.: in aceleasi conditii la mine a scazut. Per total consum cam cu 0.5l/100 mai mult pentru ca nu ma pot abtine nici macar cind vad radar la 300m in fata.


--------------------
Unicorn Car Owner
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicky
mesaj Dec 19 2010, 01:05 AM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 766
Inregistrat pe: 15-May 09
Din: Dublin vs. Bucharest
Membrul Nr.: 24
Masina Personala:Seat Cupra '09



Depinde si cat de aglomerat e orasul. Daca se parcurg 2 km in 2h, iese si mai mult (mai logic ar fi sa se calculeze in litri pe ora consumul, in cazul asta). Am ajuns si eu la 29.8 intr-o dimineata de iarna nu foarte aglomerata. Sunt multi factori care influenteaza consumul, dar cred ca e exclus sa aiba cineva o medie de 40-45% (media nu inseamna doar sepentine si cox, cred eu).


--------------------
KIP - the Orange Cupra 2.0 RS 2+
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 09:49 AM