Aspirate tunate, turbate tunate - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Aspirate tunate, turbate tunate
Ferny
mesaj Mar 11 2011, 05:19 PM
Trimis la #21


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



CITAT(Rius @ Mar 11 2011, 08:34 AM) *
Ce tare e asta.....
pe langa

- interne forjate
- compresie marita la 13.3
- chiulasa portata
- axe
- evacuare derestrictionata si marita la 63
- admisie marita cu 4 mm
- corp clapeta cu diametrul marit de la 60 la 74

si nu imi mai aduc eu aminte acum....tu spui ca motorul meu l-ai mai modifica un pic?

Umblu cu cantaru' in buzunar sa vad ce mai dau jos si cate kg obtin...si voi spuneti ca "daca nu investesti nu ai..frate"

Vand masina...imi bag p**a in ea

eu unul as incerca sa pun o clapeta mecanica ,as comprima un pic motorul , o alta garnitura de chiulasa mai buna decat aia stock , axe ai , portarea costa undeva la 500euro, din ce am enumerat eu poate fara portare si cu un alt soft(poate ai) si usurata masina(tu stii ce scoti din ea)ar trebui sa scoti 14 sau un 13.7 si poti merge cu pistoane stock ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 11 2011, 06:41 PM
Trimis la #22


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



ti-a scris mai sus omul ca are admisia marita cu 4mm ... si chiulasa portata ... mai vrei sa o porteze odata ?
scateru ... cand s-a trezit prietenul tau tot in 2011 era ? Voi aveti impresia ca daca luati 2 axe sport sau poate 3 ..., castigati 30 cai , si daca mai puneti cateva lucruri de baza la motor ajungi la 200+ cp =))
Mi-a placut la nebunie exprimarea cu cateva lucruri de baza la motor
Puteti sa puneti axe si sa castigati un cal in plus per total si 20 pe o plaja de la 5000-6000 dar in total sa fie 1 in plus ... sau sa mearga masina mai prost , asta nu vi-a trecut prin cap ? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Din ce fratele meu 200+ cp la un aspirat de 160 cu bani foarte putini ? Vorbim totusi de un castig de 40 cp ...
Cel mai adevarat post este cel al lui bluey ...din pacate asa sta situatia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ferny
mesaj Mar 11 2011, 10:45 PM
Trimis la #23


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



masina lui BFF pana sa o faca turbo tragea foarte bine pe aspirat si a avut 13.6 parca ...un alt exemplu este motorul de calibra 2.0 16v care il gasim pe foarte multe masini gen corsa 1, 2 , cielo etc... si trag foarte bine... poate pt a modifica motorul de clio costa foarte mult , eu doar am dat un mic sfat si scz pt offtopic, nenea Rius poate ne vedem la primele legale sa stam de vorba si succes cu masina...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 12 2011, 12:40 AM
Trimis la #24


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



pai si BFFul nu avea axe de 800 eur ? jante usoare de 800 eur , galerie de evacuare de 600 lire ... ia sa vedem...cat de ieftine sunt chestiile astea ?
plus o groaza de alte chestii marunte care conteaza si care probabil au costat .
rezultatele marete apar cand incepi sa usurezi masina , dar pentru asta trebuie sa renunti la multe chestii care probabil la multi le este greu sa o faca ,de aia cele mai bune rezultate le scoti din motorul asta dar pe alta caroserie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cea mai buna masina aspirata cu care obtii rezultate este HONDA , pe langa faptul ca un CRX are 960 kg neusurat , ii trantesti un motor B16B de 1.6 180 cp , si ai masina competitiva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) fara sa investesti bani multi .Daca vrei sa o urci in cp , tot va trebui sa sari cu bani destui pentru un castig de 20-30 cp , ce e ok ca piesele de performance sunt mult mai ieftine ,sa fim totusi realisti si sa nu traim in lumea celor care isi cumpara axe si castiga 20 cp direct din axe .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scateru
mesaj Mar 12 2011, 12:46 AM
Trimis la #25


Stage 4
****

Grup: Prieten HH
Postari: 497
Inregistrat pe: 26-June 09
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 140
Masina Personala:Sleeper wagon



CITAT(Cristi_XP @ Mar 11 2011, 05:41 PM) *
ti-a scris mai sus omul ca are admisia marita cu 4mm ... si chiulasa portata ... mai vrei sa o porteze odata ?
scateru ... cand s-a trezit prietenul tau tot in 2011 era ? Voi aveti impresia ca daca luati 2 axe sport sau poate 3 ..., castigati 30 cai , si daca mai puneti cateva lucruri de baza la motor ajungi la 200+ cp =))
Mi-a placut la nebunie exprimarea cu cateva lucruri de baza la motor
Puteti sa puneti axe si sa castigati un cal in plus per total si 20 pe o plaja de la 5000-6000 dar in total sa fie 1 in plus ... sau sa mearga masina mai prost , asta nu vi-a trecut prin cap ? (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Din ce fratele meu 200+ cp la un aspirat de 160 cu bani foarte putini ? Vorbim totusi de un castig de 40 cp ...
Cel mai adevarat post este cel al lui bluey ...din pacate asa sta situatia (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Repet , prietenul meu a luat aceasta axa din australia , tipul are fisa dyno cu aceste castiguri nicidecum vorbe !
Bx`ul stock are 15.7 sec pe 400m , iar acelas bx dupa ce s`a montat axa 15.1 aceasi configuratie .... o sa revin cu articole o sa intreb sid e fisele dyno ! stiu si eu ce implica modificatul unui aspirat ! Atata timp cat cel care i`a vandut`o i`a garantat cresterea pe dyno daca motoru este in mintile lui ... nu vad care este problema !
N`avea rost sa mananc cacao aiurea , in fine ...
Treaba e simpla , vrei aspirat tare ? slabeste .

p.s. uite un aspirat preparat la noi ... o sa facem un dyno sa vedem castigurile , lucruri elementare .(nu este masina de alergat la drag sau altceva )
Fisier Atasat  DSC03507.JPG ( 2.76MB ) Numarul de Transferari: 34

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 12 2011, 12:53 AM
Trimis la #26


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



mai are rost sa te intreb daca s-au facut masuratori dyno before si after ?
in ce conditii s-a scos timpul 2 ? sau timpul 1 ? e cu iphoneu ? cu gtech ? iti spun asta pentru ca nu ma incalzesc cifrele de pe dyno , mai ales la ce dynouri avem prin tara ...si decat sa dau bani pe dyno mai bine de banii aia ii cumpar ceva la masina .
Rezultatele conteaza .
15.1 e timp de masina de 170 cp si greutate in jur de 1200 kg ...195 cp si 1350 kg ...
deci cate kg avea masina ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
scateru
mesaj Mar 12 2011, 01:09 AM
Trimis la #27


Stage 4
****

Grup: Prieten HH
Postari: 497
Inregistrat pe: 26-June 09
Din: Ploiesti
Membrul Nr.: 140
Masina Personala:Sleeper wagon



in conditii similare s`au scos timpii ... iar diferentele sunt strict de la axa ! nu stiu despre starea motorului( nicidecum nou ), pentru ca nu detin masina !
Greutate nu stiu ,stock 1200(varianta cu trapa despre modelul in discutie) si ceva + muzica ... deci plauzibil 170-180 cp daca motoru e in zaua lui . (ca fapt divers motoru asta e baza motoarelor de pe xsara vts c4 vts )
Iar cel ce vinde cica are fise dyno ... cum fac rost de ele ti le trimit ... nu sunt fan aspirat ... iti zic doar ca se poate ! nu e imposibil ... fiecare motor are portitele lui ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 12 2011, 01:12 AM
Trimis la #28


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



masurati cu ce ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ferny
mesaj Mar 12 2011, 01:38 PM
Trimis la #29


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



CITAT(Cristi_XP @ Mar 11 2011, 11:40 PM) *
pai si BFFul nu avea axe de 800 eur ? jante usoare de 800 eur , galerie de evacuare de 600 lire ... ia sa vedem...cat de ieftine sunt chestiile astea ?
plus o groaza de alte chestii marunte care conteaza si care probabil au costat .
rezultatele marete apar cand incepi sa usurezi masina , dar pentru asta trebuie sa renunti la multe chestii care probabil la multi le este greu sa o faca ,de aia cele mai bune rezultate le scoti din motorul asta dar pe alta caroserie (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Cea mai buna masina aspirata cu care obtii rezultate este HONDA , pe langa faptul ca un CRX are 960 kg neusurat , ii trantesti un motor B16B de 1.6 180 cp , si ai masina competitiva (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) fara sa investesti bani multi .Daca vrei sa o urci in cp , tot va trebui sa sari cu bani destui pentru un castig de 20-30 cp , ce e ok ca piesele de performance sunt mult mai ieftine ,sa fim totusi realisti si sa nu traim in lumea celor care isi cumpara axe si castiga 20 cp direct din axe .

axele nu l au costat 800 de euro si nici jantele care erau oz de fabrica , il sun si il intreb nu mai pune de la tine...poate galeria dar nici aia nu cred.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Mar 12 2011, 01:42 PM
Trimis la #30


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



CITAT(Ferny @ Aug 9 2010, 06:42 PM) *
nu stiu cat de adevarat este calculatorul asta...

Power at Flywheel (BHP) : 224
Weight without Driver (KG) : 860
Power to Weight Ratio (BHP Per Ton) : 264.65
0 - 60 (Secs) : 4.83
0 - 100 (Secs) : 11.67
60 - 100 (Secs) : 6.84
Quarter Mile (Secs) : 13.21
Terminal Speed (MPH) : 106.39
Drag Strip Quarter Mile (Secs) : 13.01
Drag Strip Terminal Speed (MPH) : 108.37



Ferny la 224 hp si 860 kg..... vrei sa te dai cu 190 cai si 1200kg?....interesanta competitia.....da vom vedea

Pai de ce tot plang eu dupa grupa aia AP5 ... unde intrau doar aspiratele pana in 2000 si dieselurile pana in 1500 ...


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Mar 12 2011, 01:43 PM
Trimis la #31


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Si r5-ul ala are 860 kg cu tine si cu geaca uda (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ferny
mesaj Mar 12 2011, 01:52 PM
Trimis la #32


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



masina fara bancheta completa ,scaun dreapta ,roata de rezerva + suport aferent sunt 65 kg iar eu am 60 kg ,este adevarat ca si eu o sa dau peste alti mai buni ca mine, iar ce se discuta aici tu ai dreptate si nu incerc sa dovedesc contrariul , sunt oldschool ,eu stiu aspirate cu carburatie si axe agresive, ce aveti voi pe masina ma depaseste desi lucrez de 12 ani in domeniu...
eu anul trecut la tulcea am scos 13.6...si pot sa il imbunatatesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 12 2011, 09:32 PM
Trimis la #33


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



CITAT(Ferny @ Mar 12 2011, 12:38 PM) *
axele nu l au costat 800 de euro si nici jantele care erau oz de fabrica , il sun si il intreb nu mai pune de la tine...poate galeria dar nici aia nu cred.

ia suna-l si intreaba-l te rog
Axele atat costa noi la catcams,ca poate el a dat alt pret pe ele ... e treaba lui si nu cred ca intra in discutie ,sau ca ar conta daca le-a primit cadou sau daca a dat bani pe ele.
Cat despre oz ultraleggera din fabrica... hahahhahah
clio are Oz f1 racing care erau vandute de mult ceva destul de usoare,dar nu usoare in genul ultraleggera,daca pentru tine ca sunt OZ inseamna acelasi lucru, e treaba ta .Nu ma cunosti ,dar te rog sa iti scoti din cap ideea ca pun de la mine chestii ,in general daca ma bag intr-o discutie ma bag in cunostiinta de cauza , nu ca sa fiu inca unul in plus care-si mai scrie o parere,sau ca sa demonstrez pe cine cunosc sau numarul cui de telefon il am


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ferny
mesaj Mar 12 2011, 09:38 PM
Trimis la #34


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



CITAT(Cristi_XP @ Mar 12 2011, 08:32 PM) *
ia suna-l si intreaba-l te rog
Axele atat costa noi la catcams,ca poate el a dat alt pret pe ele ... e treaba lui si nu cred ca intra in discutie ,sau ca ar conta daca le-ai primit cadou sau daca ai dat bani pe ele.
Cat despre oz ultraleggera din fabrica... hahahhahah
clio are Oz f1 care erau vandute de mult,daca pentru tine ca sunt OZ inseamna acelasi lucru, e treaba ta .Nu ma cunosti ,dar te rog sa iti scoti din cap ideea ca pun de la mine chestii .

cand l am cunoscut pe BFF avea jantele de fabrica poate acum si a luat altceva si stiu sa fac diferenta intre doua modele... stai linistit.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 12 2011, 09:48 PM
Trimis la #35


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



noi vorbim de timpu ala de 13.6 ...nu de cum vine masina stock din fabrica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
probabil cand l-ai cunoscut nu avea nici axe...
in cazul asta , eu nici nu stiu ca BFF sa fi fost clio rs, ci logan rosu diesel .
ca sa iti arat ca vorbesti prosti
masina avea numere rosii nici atunci nu avea jantele de fabrica .
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  DSC02540.JPG ( 566.86k ) Numarul de Transferari: 33
 


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ferny
mesaj Mar 12 2011, 09:55 PM
Trimis la #36


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



nu ma dau mare ca il cunosc sau ca am numarul lui, eu cu cateva posturi in urma am dat niste exemple, stiu ce inseamna sa bagi bani in ceva daca vrei sa fii competitiv iar la un aspirat daca vrei sa iei o cupa vei face modificari radicale si ii dau dreptate lui Rius am vazut cum arata masina lui si mie mi ar fii mila sa modific doar pt a castiga o cupa...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ferny
mesaj Mar 12 2011, 09:58 PM
Trimis la #37


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 88
Inregistrat pe: 17-May 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 675
Masina Personala:Renault 5 Alpine Turbo



CITAT(Cristi_XP @ Mar 12 2011, 08:48 PM) *
noi vorbim de timpu ala de 13.6 ...nu de cum vine masina stock din fabrica (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
probabil cand l-ai cunoscut nu avea nici axe...
in cazul asta , eu nici nu stiu ca BFF sa fi fost clio rs, ci logan rosu diesel .
ca sa iti arat ca vorbesti prosti
masina avea numere rosii nici atunci nu avea jantele de fabrica .

l am cunoscut anu trecut prin intermediul unui prieten sa ii imprumutam niste semislickuri sa vada daca exista o diferenta ,ce are el pe masina vs semislick.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristi_XP
mesaj Mar 12 2011, 10:06 PM
Trimis la #38


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 80
Inregistrat pe: 26-December 10
Din: Timisoara
Membrul Nr.: 828
Masina Personala:Clio 172 ph2



sa schimbam subiectul , ca nu imi plac foarte mult discutiile in contradictoriu , si am putea discuta despre chestiile astea pagini intregi ,sa-ti arat de cand sunt vandute jantele de care ziceai tu , ce jante au fost pe masina , faptul ca anu trecut masina nu stiu daca a circulatc aspirat sau aproape deloc,etc etc etc,sau ca nici nu mai era aspirata de multa vreme .
Ideea e urmatoarea , intr-un aspirat ca sa scoti 40 cp amarati trebuie investite sume foarte mari comparativ cu ceea ce realizezi .Sa ai o masina care pe strada abia sa o poti conduce , sa fie moarta sub 5000 rpm ,si nici cui nu ii convine asta .Din pacate grupele de anu asta de la liniute nu te prea mai indeamna sa ramai aspirat ca sa ai o masina competitiva ,deci ori pe turbo ori te lasi de liniute .Parerea mea , pentru a se continua cu fenomenul de imbunatatire al masinilor aspirate , sa se faca grupe doar pentru aspirate, altfel cu timpul nu vor mai exista masini aspirate la curse pentru ca o sa fie "absolete",plus ca la nimeni nu ii convine sa bage 3000 eur in masina si sa vina o coaja cu un T3 de 200 eur pe ea care merge la 0.5-0.7 bar safe si in care nu s-au investit nici 1000 eur si sa iti dea autobuze .
Intr-un turbo bagi 3000 eur si ai facut masina de 500+ cp ... si nu stai la discutie decat cu aspirat de 5-6 litri /


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 28th March 2024 - 12:50 PM