Circuit kart - trasa ideala - Forum HotHatches
Random logo image... Refresh for more!

Bine ai venit vizitatorule. Te rugam sa alegi una din optiunile de mai jos:
( AUTENTIFICARE | INREGISTRARE )


Collapse

> Forum HotHatches Information

Latest News And Announcements!
Latest News
Avem stickere facute, gasiti la Bambu!
Gasiti mai multe detalii despre stickere Hot Hatches aici!
Daca aveti probleme cu inregistrarea , dati un mail la iancu_florin2005@yahoo.com!
Announcements
Pentru a afisa un film de pe youtube trebuie sa dati click pe "Adauga:YouTube" care e in stanga jos,iar in text puneti tot ce vine dupa "v=" in link.
Daca un post nu este acolo unde il stiati inseamna ca era offtopic si este in Chat room HotHatches
2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Circuit kart - trasa ideala
Rius
mesaj Aug 29 2011, 09:12 AM
Trimis la #1


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Stiu ca pe forum sunt foarte multi priceputi si licentiati in ale pilotajului sportiv, si va cer putin ajutorul.

Datele problemei sunt urmatoarele: circuit kart, am un prieten cu care merg acolo, e mai greu decat mine cu 10kg (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) , ma bate cu 0.3 sec pe tur in conditiile in care eu iau toate virajele in "blana" sau "pedal to the metal", fara frana, cu acelasi kart .(karturile sunt de superamatori, cu o treapta de viteza si au motoare de 7cp)


Care ma ajuta si pe mine si sa-mi deseneze pe poza in paint sau cum se descurca trasa ideala pentru kart?

Multumesc anticipat (trebuie sa-i rup fâşu' amicului (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) )
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  circuit_kart.JPG ( 239.88k ) Numarul de Transferari: 59
 


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Aug 29 2011, 12:22 PM
Trimis la #2


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Personal, asa as merge pe circuitul asta cu un kart. Stiu ca nu sunt trasele ideale pentru o masina dar cu un kart asa as merge. Depinde si de kart acum ce aderenta are, putere, cum e asfaltul. Deci asta este parerea mea nu imi dati in cap (IMG:style_emoticons/default/tongue.gif)
si ce am desenat acolo nu e asa ok pt ca e in paint facut (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) ) o sa ma mai uit acasa peste circuit
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  circuit_kart.JPG ( 442.85k ) Numarul de Transferari: 73
 


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PaulMIG
mesaj Aug 29 2011, 12:38 PM
Trimis la #3


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 137
Inregistrat pe: 15-March 10
Din: Sibiu
Membrul Nr.: 578
Masina Personala:2001 Octavia vRS 1.8 20vT AUQ



Tinand cont de calitatea pozei, nu cred ca se poate desena mai bine de atat trasa. Eu consider trasa desenata de bsh, corecta.
p.s: S-a mai discutat odata, trasa ideala este aceeasi pe un circuit cu orice te-ai plimba pe el, kart/masina/motor/ etc

Acest mesaj a fost editat de PaulMIG: Aug 29 2011, 12:39 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Aug 29 2011, 12:55 PM
Trimis la #4


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Nu neaparat, cu un kart, datorita aderentei mult mai mari poti sa mai alterezi putin trasele (de ex. sa tii ceva mai mult interiorul curbei pt ca nu te va arunca in exterior asa cum ai pati cu o masina)


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragostan
mesaj Aug 29 2011, 01:31 PM
Trimis la #5


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 461
Inregistrat pe: 3-June 09
Din: Bucuresti/Ploiesti
Membrul Nr.: 73
Masina Personala:Honda Civic 5D 1,8 exec



Trasa ideala este in pricnipiu aia pe care stai ca sa obtii cele mai bune performante pe circuitul respectiv, indiferent de vehicul. Ideal este sa stai cat mai aproape de ea, cu un kart vei putea sta mai aproape de trasa ideala decat cu o masina.


--------------------
Accord 2.0 MT, Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Aug 29 2011, 02:03 PM
Trimis la #6


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Revin cu o mica completare a circuitului, ca BSH a iesit prin "porumb" la un ac de par, dar vina imi apartine pentru slaba calitate a fotografiei, si atasez si trasa ideala asa cum o vad eu sau cum merg eu, aici accept corectarile, ca sigur pierd cel putin 0,3s pe tur
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  circuit_kart.JPG ( 246.41k ) Numarul de Transferari: 63
 


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Aug 29 2011, 02:12 PM
Trimis la #7


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Pai e corecta (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Aug 29 2011, 02:16 PM
Trimis la #8


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



si atunci de ce ma bate? la timp? cu acelasi kart


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adyp2003
mesaj Aug 29 2011, 02:25 PM
Trimis la #9


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 214
Inregistrat pe: 19-June 09
Membrul Nr.: 122
Masina Personala:MkV GTI



Are downforce mai bun si pune mai multi cai pe asfalt. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) )
Scuze, nu m-am putut abtine. (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Personal, si mie mi se par bun modul in care abordezi virajele...
Intrebare cretina: esti cumva cu mult mai inalt ca el? Adicatelea... Cumva inamicul tau e frecarea cu aerul? Ca 10kg pot fi repartizate in multe locuri...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Aug 29 2011, 02:48 PM
Trimis la #10


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



De exemplu pe Amckart in Bucuresti eram mai incet cu approx o secunda fata de un om cu 10 kg mai usor ca mine.

Nu cred ca frecarea cu aerul produce o pierdere asa mare de timp...poate 0.03s

@Rius - pai poate mergi mai incet ca el chiar daca e trasa ideala...sau aceleasi trase cu ale lui...

Acest mesaj a fost editat de BSH: Aug 29 2011, 02:49 PM


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Aug 29 2011, 03:30 PM
Trimis la #11


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



CITAT(BSH @ Aug 29 2011, 02:48 PM) *
@Rius - pai poate mergi mai incet ca el chiar daca e trasa ideala...sau aceleasi trase cu ale lui...


nici nu ridic acceleratia de la podea.....karturile nu depasesc 45km/h, din motivul asta zic ca e din tehnica de abordare a virajelor


Poate ca nu trebuie sa urmezi trasa ideala...chiar nu stiu ce si cum, de aceeia am deschis topicul


diferenta de inaltime e intre noi (1.70 el - 1.83 eu) si de conformatie (eu mult mai lat in umeri) da nu m-am gandit ca asta ar putea fi....in plus eu sunt mai usor cu aproape 10kg (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
BSH
mesaj Aug 29 2011, 03:49 PM
Trimis la #12


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 3,411
Inregistrat pe: 23-September 09
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 370
Masina Personala: ◊



Atunci poate chiar are trasele mult mai bune sau in timp ce conduci nu le mai respecti tu cum trebuie...si chiar nu e asa usor.


--------------------
Open your mind not your mouth !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
vusiman
mesaj Aug 29 2011, 04:37 PM
Trimis la #13


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 491
Inregistrat pe: 7-August 09
Membrul Nr.: 282
Masina Personala:Clio RS 197



toate virajele luate in blana dar fara derapaj absolut deloc? adica singura limita este viteza cartului?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Acidutzul
mesaj Aug 29 2011, 05:45 PM
Trimis la #14


Stage 4
****

Grup: Senior Member
Postari: 379
Inregistrat pe: 29-July 10
Din: Bucuresti
Membrul Nr.: 752
Masina Personala:VW Golf MkV 2.0 TDI



Corect. E important daca duci cartul in derapaj sau nu. Daca il duci in derapaj, s-ar putea sa fortezi chiar prea mult... este foarte probabil ca cel care ia toate curbele blana in derapaj sa piarda fata de cel care are o trasa lina, mearsa la limita aderentei, chiar daca asta presupune un lift-off inainte de un viraj. Daca nu duci kart-ul in derapaj, la ce ace de par vad eu acolo inseamna ca e un kart foarte lent, si trebuie sa fii foarte atent cu iesirea din viraje, deoarece orice fortare de trasa care iti ia din viteza inseamna timp pierdut, mai ales daca esti inainte de o linie de viteza.

Asadar sfatul meu este ca intotdeauna sa fii mai atent si precaut la intrare, sa nu fortezi, si sa-ti permiti o accelerare cat mai timpurie cu o iesire cat mai lina din viraj. Cu un Kart puternic ti-ai permite franari tarzii si chiar supravirari, dar nu cred ca e cazul.

Eu unul consider ca trasa ideala nu este aceiasi pentru orice auto/kart, dimpotriva, poate diferi destul in functie de puterea, aderenta, tractiunea (fwd-rwd-awd) si caracterul masinii (sub/supravirator sau neutru).

In ceea ce priveste trasa, ceea ce vad in desenul tau, cat se poate aprecia din fotoliu, pare ok mai putin 2 locuri in care eu as schimba ceva, mai ales in ideea in care cartul este cam lent. Respectiv in combinatiile de viraje dreapta-stanga si stanga-dreapta as sacrifica iesirea din primul viraj, pentru o iesire mai rapida din combinatie (din al doilea).

In prima combinatie, in functie de cum e circuitul si kartul (trebuie mers si simtit (IMG:style_emoticons/default/rolleyes.gif) ), as sacrifica iesirea de la primul viraj si fie as iesi pana la jumate sau exterior dupa care as iesi cel mult la jumatatea pistei si as ramane la coarda pe accelerare pe virajul de stanga (rosu), fie l-as lua mai lent pe primul, cu iesire tot pana pe la jumatatea circuitului, pentru a putea apoi sa ajung mai repede pe marginea dreapta si sa incep devreme accelerarea si inscrierea in virajul de stanga (verde).

In a doua combinatie stanga-dreapta, as sacrifica iesirea din virajul de stanga, as iesi doar pana la jumatatea pistei, ca apoi sa ma duc pe marginea din stanga si sa am o trasa cat mai rapida si lina de iesire din virajul de dreapta.

Fisier Atasat  circuit_kart2.jpg ( 344.9k ) Numarul de Transferari: 59


Este doar parerea mea. Nu-s licentiat, n-am scoala de pilotaj etc etc, nu dati cu pietre (IMG:style_emoticons/default/Haling.gif) Nu-mi dau seama daca sacrificarile de mai sus sunt cerute neaparat de conformatia circuitului, mers cu repsectivele kart-uri, dar daca e sa schimb ceva din desenul tau, cu asta as incepe.

Bafta la duel (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) si sper ca va dati exact cu exact acelasi kart, nu cu acelasi tip de kart... pentru ca din pacate, peste tot pe unde am fost difera foarte mult performantele (la AMC e odios chiar).

Acest mesaj a fost editat de Acidutzul: Aug 29 2011, 05:47 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rex
mesaj Aug 29 2011, 11:23 PM
Trimis la #15


Stage 5
*****

Grup: Moderator
Postari: 1,520
Inregistrat pe: 14-October 10
Din: Cluj-Napoca
Membrul Nr.: 796
Masina Personala:Golf 5 1,4 TFSI



+1 la toate explicatiile date de Acidutzul


--------------------
VW Golf V GTSport 1.4 TFSI, Sunset red, 2 doors: RLine Rear Valance | RLine Front Valance | RLine Bumper Vents | RLine Tail lights | Kerscher Front Fenders | Votex Rear Spoiler | GTI Multi Function Steering Wheel | GTI Pedals | Mk 7 GTD gearstick | Mk 6 GTI chrome switches | R32 highline instrument cluster | RCD 510 radio | Mk 6 Climatronic | Recaro Pole Position Bucket Seats | Schroth Clubman II asm Seatbelts | OEM Shark Fin Antenna | K&N 57s-9500 Cold Air Intake | NGK Iridium IX Spark Plugs | Porsche Cayman Front Calipers | Brembo Custom J Hook Rotors | Pagid RS-29 Front Pads | Audi TTRS Brake Vents | GTI Rear Brakes | Ferodo DS2500 Rear Brake Pads | HEL Front and Rear Brake Lines | Motul RFB 660 Racing Brake Fluid | Bilstein PSS10 Coilovers | H&R sway bars 26mm front/24mm back | Volkswagen Racing lower engine mount | Audi TT Suspension Lower Arms | Motul 300V Engine Oil | BBS VZ 032 8x17 Rims with Goodyear Eagle F1 Assymetric 2 225/45 Tyres (street) and Team Dynamics Pro Race 1.2 8x17 Rims with Michelin Pilot Sport Cup 2 225/45 Semislicks (track) | Wiechers-Sport Roll Bar | Revo Technik Stage 1 Software| Revo SPS PRO

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Aug 30 2011, 08:33 AM
Trimis la #16


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



Kartul isi pierde sa zic cam 5-600rpm pe fiecare viraj, nu ramane turat maxim, eu nu ridic piciorul de pe acceeratie, dar, in a doua combinatie de viraje, stanga-dreapta se poate intrasi iesi cu acceleratia la podea dar kartul isi pierde viteza si are un caracter supravirator. Daca iau piciorul din acceleratie la intrare, se face un transfer aiurea de mase, ca la reluarea acceleratiei pe la mijlocul virajului te face sa te invarti.
Dupa cum am putut eu sa-mi dau seama si am si desenat, combinatia de viraje stanga-dr. ca sa nu derapeze kartul (oricum scartaie), trebuie sa iesi larg in cauciucuri si sa tragi tare de volan sa-l pui repede pe trasa virajului de dreapta as nu pierzi nimic din el, astfel incat la iesirea din viraj sa ai viteza maxima.

Pana la combinatia aia de stabga-dreapta kartul nu derapeaza deloc pe nici un viraj, e singura ce mai poate pune probleme, si e mai scurt virajul decat ai desenat tu, vezi ca in desenul pus de mine cu trasa e desenat si circuitul cu negru ca nu se vedea bine.

Ca si karturi mie mi se par lente si anume la lungimea ciruitului de 447m eu am un best de 41 de sec deci...o medie de viteza de 39.24km/h


Multumesc mult de ajutor baieti, cine mai poate veni cu idei si corectii e binevenit


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OvidiuV
mesaj Aug 30 2011, 10:33 AM
Trimis la #17


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 183
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 151
Masina Personala:BMW E92 335i



Am si eu o intrebare? Folosesti frana sau doar iei piciorul din gaz? Contrar aparentelor se poate scoate timp mai bun dintr-o franare eficienta.

Acest mesaj a fost editat de OvidiuV: Aug 30 2011, 10:34 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rius
mesaj Aug 30 2011, 11:04 AM
Trimis la #18


Stage 5
*****

Grup: Senior Member
Postari: 847
Inregistrat pe: 5-August 10
Din: Navodari
Membrul Nr.: 754
Masina Personala:Renault Clio RS 182



nu franez deloc, se poate face circuitul si fara sa ridici piciorul din acceleratie


--------------------

"Life is about passions. Thank you for sharing mine"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OvidiuV
mesaj Aug 30 2011, 11:25 AM
Trimis la #19


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 183
Inregistrat pe: 30-June 09
Membrul Nr.: 151
Masina Personala:BMW E92 335i



Circuitul are trei ace de par. Ce ar trebui mai mult sa franezi? Poti merge mai tare si scoate timp mai bun, dar apasand frana in acele ace de par. Ce spun este o completare la postul lui Acidutzul de mai sus. Daca nu pui frana si nici nu iei piciorul din gaz in acele ace de par, atunci kart-ul va derapa si vei pierde timp. Orice derapaj inseamna pierdere de timp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dodo ionut
mesaj Oct 14 2011, 02:23 PM
Trimis la #20


Stage 3
***

Grup: Member
Postari: 162
Inregistrat pe: 7-October 11
Din: constanta
Membrul Nr.: 3,236
Masina Personala:Renault Clio 182



rius ai facut topic si pentru asta (IMG:style_emoticons/default/Laughing.gif) stai k iti explic eu. am atasat o poza cum mergeam eu dar acum depinde si de kart.Acolo unde am facut 2 dungi sunt 2 trase aia de jos este buna cand ai pe cineva in spate sa ii tii inchisa trasa de depasire a celui din spate daca o iei pe cea de sus pierzi putin acolo si castigi dupa curba dar ii oferi ocazia celui din spate sa se bage langa tine si nu mai poti face nimic.
Fisiere Atasate
Fisier Atasat  tomis_kart.JPG ( 88.26k ) Numarul de Transferari: 31
 
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 Utilizator(i) vizualizeaza acest topic (1 Vizitatori si 0 Utilizatori ascunsi)
0 Membrii:

 

Versiunea Lo-Fi Astazi este: 29th March 2024 - 01:50 AM